(newsדיור מוגן 10.7.19
איך עזר משה כחלון למעמד הביניים כשר האוצר?

איך עזר משה כחלון למעמד הביניים כשר האוצר?

משה כחלון נכנס ללשכת שר האוצר במאי 2015. כעבור כשנתיים הכריז השר, ביחד עם אנשי המקצוע של משרדו כמובן, על תוכנית מקיפה להגדלת הסכום הפנוי של כל משפחה

אחד הנושאים המרכזיים בבחירות 2015 היה הקושי המוחשי של מעמד הביניים לגמור את החודש. גם זוגות שבהם שני בני הזוג עובדים במשרה מלאה נאבקו ביוקר המחיה, ולא תמיד בהצלחה. מי שהתחייבה לסייע לפלח אוכלוסייה זה, שהוא למעשה רוב אזרחי ישראל, הייתה מפלגת כולנו - ולאחר הבחירות והרכבתה של ממשלת ישראל ה-34 על-ידי בנימין נתניהו ניתנה לה הזדמנות מצוינת לממש את ההבטחה לבוחר וזאת לאחר שיושב ראש המפלגה כחלון מונה לתפקיד שר האוצר.

מה כללה תוכנית נטו משפחה?

משה כחלון נכנס ללשכת שר האוצר במאי 2015. כעבור כשנתיים הכריז השר, ביחד עם אנשי המקצוע של משרדו כמובן, על תוכנית מקיפה להגדלת הסכום הפנוי של כל משפחה. המרכיבים העיקריים של תוכנית "נטו משפחה" הם תוספות משמעותיות לנקודות הזיכוי הן של נשים והן של גברים במשפחות שיש בהן ילדים עד גיל 6, הרחבה ניכרת של מענק העבודה (שמוכר גם בשם "מס הכנסה שלילי") וכן סבסוד עמוק יותר של הצהרונים כדי לאפשר להורים שעובדים למצות את יום העבודה כשהם יודעים שילדיהם בידיים טובות ומקצועיות מאוד.

בעקבות התוכנית, שבין מטרותיה הנוספות חיזוק הכדאיות של יציאה לעבודה, גדל הנטו למשפחות במעמד הביניים ובעשירונים התחתונים בסכום של כמה מאות שקלים לחודש לפחות ובחלק מהמקרים התוספת לסכום הפנוי הגיעה גם ל-15,000-20,000 ש"ח בשנה למשפחה. אחד השינויים המהותיים היה כאמור הגדלת נקודות הזיכוי להורים לילדים קטנים - נשים קיבלו עוד נקודת זיכוי שלמה עבור ילדים בני שנה ומטה, וחצי נקודת זיכוי נוספת עבור בני ובנות השנה עד 6 (2.5 נקודות זיכוי במקום שתי נקודות זיכוי). גברים מקבלים כעת 1.5 נקודות זיכוי עבור תינוקות בני שנה ומטה (במקום נקודה אחת בלבד), ו-2.5 נקודות זיכוי לילדים בגילאי שנה עד 6 (כשלפני התוכנית, עבור בני ובנות ה-4 ומעלה גברים לא קיבלו בכלל נקודות זיכוי).

איך עזרה תוכנית נטו הוזלות לציבור הרחב?

צעד נוסף של משה כחלון ואנשי משרדו היה להוזיל את מחיריהם של מוצרים רבים - בגדים, תמרוקים, גופי תאורה, מוצרי חשמל לבית ועוד. ההוזלה בוצעה באמצעות הפחתת מכסים וביטול מיסי קנייה, כשהחשש שמא היבואנים הם היחידים שירוויחו מהמהלך התבדה עד מהרה. כך למשל מסי הקנייה על הטלוויזיות, הרמקולים, מסכי התצוגה, מערכות ההגברה והמיקרופונים - שעמדו על 10% עד 30% - בוטלו לחלוטין, המכס על מקררים, תנורים לאפייה ולחימום, מערבלי מזון ומוצרים דומים בוטל (במקום 12% לפני התוכנית), וגם בתחומי התמרוקים והצעצועים בוטל מכס בשיעור 12%. 

התוכנית נכנסה לתוקף דרך צו שעה תקף לשנה בדצמבר 2017, ולקראת סוף 2018 החליט כחלון על הארכתה בשנה נוספת, וזאת על-מנת להמשיך לסייע למעמד הביניים לרכוש את המוצרים שלהם הוא זקוק.

אילו תוכניות נמצאות בשלבי מימוש?

בדצמבר 2018 הוחלט על הקדמת הבחירות לכנסת, עוד לפני שלכחלון ניתנה הזדמנות להשלים את כל המהלכים שרצה לטובת הציבור. יחד עם זאת תוכנית חשובה אחת, הרפורמה במשק החשמל - שינויים מרחיקי לכת שאמורים לחסוך סכומים משמעותיים בחשבונות החשמל של כולנו ובמקביל לשפר את השירות - כבר יצאה לדרך ותושלם בלי קשר לזהות שר האוצר הבא.

אתגר נוסף שעדיין עומד בפני משה כחלון הוא הגברת התחרותיות בשוק הבנקאות. אחרי שטיפל באופן יעיל בחסמים השונים בשוק הסלולר, עוד כשהיה שר תקשורת, ולאחר שהצליח לשנות את המגמה בשוק הנדל"ן, עושה רושם שגם משימה זו תוכתר בהצלחה - בממשלה הבאה.

עיריית מודיעין קיץ מודיעינ