(new)ויקטורי
איך להתמודד עם עומס עבודות בתקופת מבחנים?

איך להתמודד עם עומס עבודות בתקופת מבחנים?

איך לשפר את הלימודים כך שתקופת המבחנים, גם אם תהיה עמוסה, לא תפחיד אותנו ונדע שאנחנו נעבור דרכה עם ציונים מעולים ושקט נפשי

חודש אוקטובר הגיע וריח שמחה מהול בעצב מגיע אל אפכם ומבשר את תחילתה של שנה אקדמית חדשה. שנה זו מתחילה עם השכלה מסוימת ותסתיים עם השכלה במקום אחר לחלוטין. אתם הולכים להינות הרבה גם בספסל הלימודים וגם מחוצה לו, אם נודה באמת אתם הולכים גם לעבור כמה רגעים קשים. בעוד שהרגעים הללו יכולים להיות קשורים לאהבה, חברות ועוד מיני מינים, במאמר זה נתמקד דווקא ברגע קשה שקשור לסיבה שלשמה התכנסנו היום – שיפור הלימודים, או יותר נכון איך לשפר את הלימודים כך שתקופת המבחנים גם אם תהיה עמוסה לא תפחיד אותנו ונדע שאנחנו נעבור דרכה עם ציונים מעולים ושקט נפשי.

יש הרבה מאוד גישות שניתן לקחת כאשר לומדים ואני הולך לתת 4 כללים ראשיים שכאשר מיישמים אותם אין סיכוי שלא תוכלו ללמוד כל נושא במהירות ועם היכולת ליישם בסופו של דבר את הידע שבו:

הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא שכאשר ניגשים ללמוד נושא מסוים אסור, אסור ושוב פעם אסור לחשוב שאנחנו כבר יודעים הכל עליו. למעשה זהו מחסום מסוכן מאוד שהמון אנשים נופלים בו ועוצר את היכולת שלהם להצליח בנושא, הם מגיעים ללמוד את שיעור המחשבים ו"יודעים" שהם כבר מכירים את הנושא ולכן אין הרבה מאוד שניתן לחדש להם.


אז כשאתם מתחילים ללמוד את הנושא תחשבו יותר "איך הידע כאן הולך לסייע לי" ברגע שתעשו את זה אפשר להתחיל ליישם את שאר הכללים.
טיפ נוסף בהקשר הזה – ניתן תמיד לפנות לקבל
עזרה אקדמית ממקצוענים ומומחים בתחום. הרבה פעמים זה יעלה ממש גרושים ויהיה שווה כל שקל.
 

עקביות:
קרה לכם בבית הספר בשיעור מתמטיקה לדוגמה שהגעתם לשיעור הראשון, השני, השלישי וכן הלאה ואז לאחד השיעורים לא הגעתם. מה קרה בשיעור שלאחריו? האם אתם זוכרים שפתאום הנושא היה נראה מאוד קשה, מאוד מסובך למרות שלפני כן הוא היה יחסית פשוט? הסיבה שהנושא הפך לדיי קשה הוא כי לא השלמתם את הפער, או בשפה המקצועית – דילגתם מעל המדרגה. הפתרון הוא פשוט, תחזרו אחורה לאיפה שהלך לכם טוב ותמשיכו משם כשאתם שמים לב שאתם מבינים כל נושא לפני שאתם מתקדמים לנושא שלאחריו.

 

חוסר במוחשיות:
מכירים את זה שאומרים שהרבה יותר קל לזכור סרטים? אז האמת היא שזה נכון והסיבה לכך היא שיש לנו תמונות שמתלוות לתוכן. כאשר אנחנו קוראים ספר או מאמר יש דברים שחשוב להמחיש אותם כדי להבין אותם. לדוגמה אם ניקח את נושא ההיסטוריה ושם נקרא שהכניסו את "מנחם" לגרדום, יכול להיות שיהיה לנו קשה לזכור את המאורע אם לא תהיה לנו תמונה של מזה גרדום. אם כן מומלץ מאוד לצייר אירועים מסוימים או להיכנס לאינטרנט כדי לקבל יותר מוחשיות בנוגע אליהם.

 

מילים לא מובנות כמו שצריך:
בעוד שאת שלושת הנקודות שלעיל הרבה אנשים מכירים את זאת פחות אנשים מכירים למרות שהיא הנקודה החשובה ביותר. המון פעמים אנחנו קוראים טקסטים וחולפים על פני מילים שאנחנו לא מכירים או שאנחנו לא מכירים את ההגדרה הספציפית שלהם באותו הקשר. כלומר יכולה להיות מילה שאנחנו בטוחים שאנחנו מכירים אבל למעשה אין לנו הבנה שלה. לדוגמה "בבוא הנשף היה קשה יותר לראות וחזרנו הביתה". שמתם לב שהמשפט נשמע קצת מוזר? הסיבה היא שהמילה נשף נמצאת בהגדרה שכנראה אינכם מכירים, במשמעות של הזמן לפני שמחשיך לגמרי, דמדומים.

אם כן תקופת העומס של המבחנים היא לא פשוטה ולא בהכרח יהיה קל תעבור אותה, אבל באמצעות הטיפים שנתתי לעיל אתם תוכלו לעבור דרכה הרבה יותר בקלות וגם להיות מסוגלים להשתמש בחומר שאותו למדתם שזה כל הפואנטה, לא?

(new)שלומי תבלינים 18.5.20