(new)דיור מוגן 6.2.20
האחים והאחיות של רות ירון

האחים והאחיות של רות ירון

היא היתה דיפלומטית מוערכת במשרד החוץ ואחרי מבצע חומת מגן אריאל שרון "שתה" אותה לתפקיד דוברת צה"ל • לפני שנתיים היא הקימה את מפלגת "אחי ישראלי" יחד עם עדינה בר שלום והאלוף במיל. גדעון שפר • רות ירון מרעות שוברת שתיקה של שנים ומסבירה מדוע החלה במירוץ אל הקלפי

מה משותף לבתו של הרב המנוח עובדיה יוסף, דיפלומטית ממשרד החוץ ואלוף בצה"ל? על פניו נראה שאין אולי כמעט קשר, אבל מסתבר שבפוליטיקה הישראלית דווקא יש. השלושה - עדינה בר שלום, האלוף במיל. גדעון שפר ותא"ל במיל. רות ירון - הקימו מפלגה שרצה כבר ברחוב הישראלי כמעט שנתיים ועכשיו, לקראת הבחירות, היא מנסה להוכיח את חיוניותה ואת נחיצותה במפה הפוליטית.

"אחי ישראלי" היא מפלגה שראשיה מתעקשים שלא להגדירה כמפלגת נישה, "כי היא פונה לכל עם ישראל והמרכזיות שלנו היא באחדות והשיתוף בין כל הפלגים" לדבריה של רות ירון, תושבת רעות ודוברת צה"ל לשעבר שנמנית בין מקימיה.

ירון לא רוצה להמר כמה מנדטים תשיג המפלגה באפריל הקרוב. "רק לאחר הבחירות נדע כמה אנחנו שווים", היא אומרת. התחושה, לפחות בקרב חבריה, היא שהפעם בניגוד לעבר יש על מה לדבר עם הציבור הישראלי שלדבריה "מאס בכל המפלגות הסקטוריאליות, באותן מפלגות בעלות מנגנונים מנופחים שמנציחים את הקיטוב בעם ודוגלים בבחירות פרסונליות".

מה זאת אומרת?

"זאת אומרת שכיום לא שואלים אותך כבר אם אתה מצביע לליכוד או לעבודה אלא 'אתה מצביע ביבי? או כחלון? או לפיד?' המפלגות הפכו למשהו שהפרסונה היא המרכז ואנחנו ממש לא הולכים לכיוון הזה. אצלנו יש פלורליזם ולכן אנחנו יכולים לחבר בין אנשים כמו עדינה בר שלום ובין האלוף גדעון שפר, שהיה טייס חיל האוויר וראש אכ"א ואנוכי כדיפלומטית במשרד החוץ וכדוברת צה"ל. החיבור בין כולם הוא הדגל שלנו. לא קיטוב, לא פירוד. אני מאמינה שהציבור הישראלי כמה לסוג הזה של פוליטיקה".

ירון כיהנה כדוברת צה"ל בשנים 2002 עד ,2005 כשהוצנחה ממשרד החוץ לתפקיד מייד לאחר מבצע "חומת מגן", כדי לנסות ולשקם את מערך ההסברה הצה"לי שקצת קרס. ירון, עם הנסיון הדיפלומטי הענק שלה עם דגש על מדינות ערב (ראש מחלקת ירדן במשרד החוץ) היתה הפיתרון.

מה היה לך רע במשרד החוץ? מדוע ללכת לפוליטיקה? אנחנו יודעים איך נכנסים לפוליטיקה אבל לא איך יוצאים מזה?

"אחרי למעלה משלושים שנה בעשייה הציבורית בשירות המדינה ובצה"ל הרגשתי שזה הזמן לפוליטיקה כי זו הזירה המשפיעה ביותר על הציבור ורציתי להשפיע. אני מבחינתי בשלה כעת להביא את הידע והניסיון שלי לעולם הפוליטי".

אבל את באה למפלגה די קטנה...

"את גודלה נדע רק לאחר הבחירות. אבל כן, היא קטנה וחדשה".

היום צצות מפלגות חדשות כמו פטריות אחרי הגשם. איך נדחקים לפירמידה הזאת?

"בעבר היו אלי פניות מלפחות שלוש מפלגות גדולות שהציעו לי להיכנס במקומות ריאליים ואצל אחת מהן אפילו לתפקיד שרה בממשלה, אבל החלטתי שלא להצטרף כי אני חושבת שהמנגנונים המפלגתיים הגדולים כבר כמה שנים פושטים את הרגל ולא מחוברים לקהל הבוחרים. גם בתוך הליכוד אתה נגד או בעד ביבי ותראה מה קורה במחנה הציוני. מישהו שמצביע לישראל ביתנו מצביע למעשה עבור ליברמן ולא עבור אידיאולוגיה. זה בולט עכשיו עם גנץ. הוא עוד לא פתח את הפה וכבר יש לו מפלגה, בלי שנדע מיהו ומהו".

וזו סיבה לא להצטרף למפלגה קיימת?

"לא רק. יש גם את  הקיטוב שהפך להיות חלק מהתרבות הפוליטית של מפלגות שניזונות מהגדרה מה הן לא ולא מה הן כן. הן בונות זהות לעומתית ומבוססות על ייצוג סקטוריאלי בלבד ולא התחברתי לזה. אנחנו ב'אחי ישראלי' ההיפך מזה. אנחנו לא מפלגה של טאלנטים. כל המנגנון שלנו מבוסס על שיתוף הקבוצה כולל בתהליך קבלת ההחלטות. גם היו"ר שלנו נבחרה לקדנציה אחת בלבד, בניגוד למשל ללפיד או גנץ שקיבעו את מעמדם לשנים ארוכות. אצלנו המנגנון יותר דמוקרטי רחב ופתוח".

מפלגה כזאת עלולה להביא חששות של בוחרים בגלל למשל הזהות של עדינה בר שלום עם ש"ס?

"המסע של 'אחי ישראלי' מבוסס על חבורה ולא טאלנטים. אנחנו באים עם יכולת עשייה מוכחת ומביאים אותה לזירה הפוליטית. זה הבסיס. יש לנו אנשים כמו דב מורן ממציא הדיסק און קי ואברהם ביגר שהיה מנכ"ל מכתשים אגן ושופרסל וגלעד אלטשולר וקלמן שחם מבית ההשקעות וכמובן גדעון שפר ואורנה אנג'ל שבאה ממפלגת העבודה ועוד ועוד. אם במפלגות אחרות תשמע את הקצוות הקיצוניים והקולניים, אצלנו תשמע את הרוב המתון והרחב. אצלנו הקשת האנושית מורכבת מהימין הרך עד השמאל הרך, ואת כל האמצע הרחב".

איך מכילים קשת כזאת?

"כשאנשים נמאס להם מהמנגנון הישן והמושחת הם עוזבים. היום נמצאים אצלנו אנשים שעזבו את מרצ ואת העבודה ואת המחנ"צ, ומצד שני עזבו את ש"ס ואת הבית היהודי ואת יאיר לפיד ואת כחלון ואת הליכוד".

עוד שמות למשל?

"משה אוחיון איש הימין הרך, שהוא יזם חברתי מאופקים שהיה שנים בבית היהודי, וגם  מירי שלם מנכ"ל המכון לאסטרטגיה ציונית ופעילה חברתית מבית שמש שהיתה יד ימינה על עליזה בלוך ראש עיריית בית שמש, ואורנה אנג'ל כבר אמרתי, ויש עוד. כרגע אנחנו מרכיבים את הגלריה".

אולי זו טעות ללכת לספקטרום רחב? אולי תאבדו את המבדיל ביניכם ובין מפלגות אחרות?

"אני לא חושבת שזו טעות כי אנחנו רוצים קודם כל לאחד ולכן אנחנו הולכים על ספקטרום רחב. הרי מי שבאמת ממש בקצוות יש לו מפלגות לטעמו".

אתם צריכים לעבור את אחוז החסימה. איך עושים את זה?

"אני רואה הרבה אנשים בחוגי בית. אני משתתפת בכעשרה חוגי בית בשבוע ופוגשת אנשים שנכנסים לפגישה מאד סקפטים והם יוצאים עם ניצוץ בעיניים".

מה לגבי החיבור עם ש"ס?

"אין חיבור עם ש"ס. קח למשל את נושא השבת, שמביא לצערי לא מעט מריבות וסיכסוכים כמו חוק המרכולים ועוד. אתה יודע שעדינה בר שלום, למרות שהיא באה מש"ס, היא בעד תחבורה ציבורית חלקית בשבת? יש מה שנקרא 'שבת בפרהסיה' כולל תחבורה ציבורית. לא נכניס אוטובוס לבני ברק, אבל אנחנו והיא בעד תחבורה ציבורית בשבתות לחופי הים, למרכזי הבילוי, לבתי חולים. היא בעד שמסעדות יהיו פתוחות בשבתות כמובן באופן חלקי. למעשה אנחנו בעד כל מה שיש ב'אמנת גביזון מידן', ממש כמו שמודיעין אימצה. המצע שלנו בנושא זה מתאים בדיוק למה שעושים במודיעין. אפשר ללכת על משהו מוסכם על כל הציבור שכל אחד יוותר על משהו. האדם הדתי יבין שיהיו מיניבוסים שייסעו למוזיאון תל אביב, והחילוני יבין שמרכזי קניות לא יהיו פתוחים בשבתות. כל זה במצע שלנו".

אז כמה מנדטים את צופה?

"לא יודעת ולא אכנס לניחושים. אני עוקבת אחרי הסקרים והפרשנויות ואני יודעת שכל הסקרים וכל הפרשנויות מבוססים כיום על המערכות הפוליטיות הישנות שהולכות ונעלמות".

למשל?

"למשל המערכת הפוליטית הישנה לא מעניקה יכולת ביטוי לכמעט מיליון צעירים בישראל עד גיל 35 שלא באים בכלל להצביע כי הם מרגישים שהמערכת הזאת לא מייצגת אותם בכלל. תן לצעירים האלה כלים של מנהיגות משותפת ותראה איך הם ילכו להצביע".

איך לדעתך המפה הפוליטית החדשה מתגבשת?

"המערכת הפוליטית הקיימת מתפרקת והכנסת הבאה תהיה מורכבת כבר ממפלגות בינוניות בגודלן כי המפלגות הגדולות מתפרקות ומתפצלות. הדור הבא של מפלגות בינוניות יהיו אלה שישימו דגש על חיבור ולא קיטוב, על איחוד ולא פירוק. על מאבק בשחיתות. הנה למשל אצלנו יש החלטה לא מקרית אלא מוכוונת  שברשימה יהיו חמישים אחוז נשים. זה לא מקרי שאצלנו היו"ר והראשונה היא אישה ואחר כך גבר. גדעון שפר האלוף הוא מספר 2. במפלגות אחרות דרגת אלוף תמיד בראש".

נחזור לעדינה בר שלום. היא בעד מדינה פלסטינית בגבולות 67?

"אני לא חושבת שזה ירתיע בוחרים. למרות שאני באה מהצד השמאלי של המפה והשתתפתי בשיחות אוסלו, בפרק המדיני שלנו הנקרא 'בקש שלום ורדפהו' אנחנו מציגים עקרונות שגם חברים מההתנחלויות ויש לנו כאלה מעפרה ובית אל, יכולים לחיות איתם".

איך?

"היום ברור לכולם, כולל בליכוד, שאנחנו צריכים לבוא עם פיתרון. אני יודעת שעיקרון שתי המדינות לא בטוח שנוכל ליישם אותו בצורה שהימין רואה אותה, אבל סביר יותר להניח שפיתרון של שלום אזורי הוא ישים יותר".

כלומר את לא רואה בעמדות של עדינה מכשול להמונים שיגיעו אליכם?

"ממש לא. יש אצלנו אנשי ההתיישבות מבית אל ועפרה והם אומרים - לפני שאנחנו מוותרים על הבית, בואו נראה מה התוכנית בכלל. אפילו גדר ההפרדה לא צמודה לתוואי הקו הירוק, לכן ברור כבר היום שיהיו תיקוני גבול וגושי התיישבות. לכן מדינה בגבולות 67 זה כנראה לא יהיה. למעשה, כל התוכניות המדיניות פחות או יותר דומות, אז על מה מתקוטטים בעצם?"

כמומחית לירדן - מה דעתך על השפלת דגל ישראל שם באחרונה?

"זה לא סוד שהסכמי השלום עם ירדן ומצרים נעשו בין מדינות ולמרות זאת שליטי מצרים וירדן חווים התנגדות פנימית גדולה מאד להסכמי השלום בתוך ארצותיהם. בירדן יש הרבה פלסטינים וגם בפרלמנט יש מאחזים גדולים לאחים המוסלמים. המלך הגן בחירוף נפש על הסכם השלום ואנחנו צריכים לטפל בעניין הדגל לא בהתלהמות אלא בשקט. ישראל מחתה על מה שקרה. ראינו את תגובת ראש ממשלת ירדן. בשורה התחתונה צריך להביט בצורה אסטרטגית ולפעול כך שהסכמי השלום ימשיכו להיות שרירים וקיימים".

היית נציגת הציבור בוועדת סל התרופות במשך ארבע שנים. השבוע התפרסמה הרשימה החדשה. מה דעתך עליה?

"לבי לבי לכלל חברי הוועדה, כי הם עומדים בפני משימה כמעט בלתי אפשרית. אין מצב שבו יהיה להם תקציב מספיק ולכן הם נדרשים להחלטות של חיים ומוות. עם כל תרופה שאתה מכניס או לא מכניס אתה נאלץ להביט לחולים סובלים ישר בעיניים. זה תפקיד קריטי וקדוש".

מה את אומרת בעצם?

"מדינת ישראל שהיא מדינה עשירה ולכן צריכים לוודא שתקציב סל הבריאות יהיה אחוז קבוע מהתל"ג של המדינה. כך הוויכוח בין משרדי הבריאות לאוצר על גובה הסל ייפסק. זה במצע שלנו".

בלי התייחסות למירי רגב - שהיתה סגניתך כדובר צה"ל - אי אפשר לסיים את הראיון...

"לא אדבר עליה כי אני לא אוהבת לזרוק בוץ באנשים. אומר רק דבר אחד: אני היא זאת שאחראית על כך שהיא סיימה את התפקיד שלה כסגנית דובר צה"ל אחרי שישה שבועות. אומר גם שאת התוצאה כולנו רואים".

"אני מאמינה שנקבל שבעה שמונה מנדטים"

עדינה בר שלום יוצאת לדרך פוליטית חדשה ומקווה להטביע חותם בציבוריות הישראלית. יחד עם רות ירון ינסו השתיים לשכנע את הציבור החילוני כי למרות שמנהיגת "אחי ישראלי" היא בתו של הרב המנוח עובדיה יוסף - גם ובעיקר חילונים יכולים להצביע למפלגה שאמורה להביא את בשורת החינוך והאחדות לעם.

"אחרי שנים של עשייה בתחום החינוך אני יודעת שלפוליטיקה יש משקל רב בניסיון להשיג שיפור בתחומי החיים ובעיקר בחינוך", היא אומרת בשיחה עם "מודיעין News". "לכן נכנסתי לפוליטיקה ואני מאמינה שהיותי בתו של מקים ש"ס לא תפריע לציבור החילוני. אני רואה את זה כבר עכשיו באנשים שמצטרפים אלינו ותומכים בנו".

ובכל זאת - עלולה להיות בעייה עם שמאלנים או חילונים או תל-אביבים או איך שתקראי לזה...

"ממש לא. כל ליבת העבודה שלי היתה במשך השנים ניסיון ליצור פלטפורמה שתסייע ל'ספרדים' כפי שאבי כינה אותם להשתלב בלימודים. אחרי שנים של אפלייה שגם בני עדות המזרח יוכלו להשתלב במכללות ובאוניברסיטאות וללמוד ולהתקדם. היום יש לי שותפים לדרך. אם זו רות ירון הנפלאה שאני לומדת ממנה כל יום ואם זה גדעון שפר הטייס ועוד אנשים מצויינים שהצטרפו אלינו".

אשתו של הרב יעקב צ'יקוטאי היא אחותה של עדינה. השתיים, יחד עם אחיהם ואחיותיהן האחרים, גדלו בביתו של גדול התורה ומנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף. עדינה, כיום בת 74, פנתה לאקדמיה למרות שבצעירותה לא איפשרו לה ללמוד לימודים אקדמיים והיא הסתפקה בלימודי תפירה ברשת החינוך החרדית בית יעקב בירושלים. במשך שנים היא ניהלה סלון לכלות בירושלים ועם השנים הוכיחה שהיא ממש לא נועדה להיות תופרת. היא השתלמה והתקדמה ולימים פתחה מכללה לבנות חרדיות בגן הטכנולוגי בירושלים.

מבחינה פוליטית ניתן להציבה בחלק השמאלי של המפה. היא חברה בוועד הציבורי של יוזמת ז'נבה ודעותיה הן מתונות מאד בעניינים מדיניים. גם בענייני הדת היא בעד פשרות, כך למשל בעניין השבת היא רואה ערך, אבל כמובן גם זכויות לחילוניים. היא דוגלת בהנהגת תחבורה ציבורית בשבתות באופן חלקי למקומות בילוי ובידור לחופי הים, לפריפריה ולמוסדות חיוניים כמו לבתי חולים ועוד.

בתמורה לכך היא מבקשת מהציבור החילוני להתחשב ולוותר על עבודה בשבתות לעובדים שלא ירצו בכך, להנהיג סגירת מרכזי קניות ומסחר בשבתות ובתמורה לאפשר פתיחת מסעדות, בתי קפה ואפילו קיוסקים, מכולות ופיצוציות. באופן חלקי כמובן ובאזורים מסויימים. "לא נפתח קיוסק בשבת באזור חרדי כמובן", היא אומרת.

איך לדעתך הציבור יקבל את המפלגה החדשה שלך?

"אני לא יודעת עדיין אבל אני מאמינה לפי מה שאני רואה כעת שיש נכונות ופתיחות ואני חושבת ששבעה או שמונה מנדטים זה יעד ריאלי עבורינו".

(new)עידן הפרזול 13.1.20