(newsדיור מוגן 10.7.19
מגפיים, תרמוס תה וצאו לדרך

מגפיים, תרמוס תה וצאו לדרך

בשבוע שעבר פרסמנו כאן תיאור שני מסלולי טיול באיזור מודיעין שמתאימים במיוחד לשבת חורפית • לרגל ההצלחה, חזרתו של החורף ודרישת הקהל - אנחנו מוסיפים לכם השבוע עוד שניים

ה"קניון השחור" בנחל יתלה

נחל יתלה מתחיל את מסלולו מהאוכף שבין אבו גוש לקריית יערים ומשם נשפך את דרכו עד למבוא חורון, המושב הנמצא במרחק של מספר דקות ממודיעין לכיוון לטרון. אפשר לרדת אל הנחל מהיישוב נטף, אבל אנחנו כמובן נגיע למקום דרך המטעים הסובבים את מבוא חורון. נחל יתלה נקרא על שמה של העיר יתלה, שנמנתה עם יישובי שבט דן (יהושע י"ט 40-42): "למטה בני דן למשפחותם יצא הגורל השביעי. ויהי גבול נחלתם צרעה ואשתאול ועיר שמש. ושעלבין ואיילון ויתלה".

השביל האדום נכנס לתוך הנקיק שהנחל חצב במדרונות ההר, המכוסים בחורש ים-תיכוני פתוח, המצמיח בחורף ובאביב פריחה ססגונית של צמחים כגון כלניות ורקפות, קידה שעירה ומרוות ירושלים, לוטם שעיר ולוטם מרווני.

איך מגיעים: נצא ממודיעין על שדרות החשמונאים לכיוון לטרון ובכיכר נפנה שמאלה לכיוון מבוא חורון. אחרי נסיעה של שלוש דקות, ומאה מטרים לפני שער הכניסה למושב, נפנה ימינה לשביל כורכר ובעקבות השלט המכוון אל אתר בניית קו הרכבת לירושלים. נמשיך ישר במשך מספר דקות, כאשר המטעים מימיננו, עד שנראה מבנה של מקורות, שם נחנה את הרכב. בצמוד למבנה ניצבות שתי קוביות בטון, החוסמות כניסת כלי רכב אל המסלול, ומשם נתחיל ללכת.

תחילת המסלול עוברת בוואדי רחב. אם תשמרו על שקט ותהיה לכם טיפת מזל תוכלו לאתר צבאים או תנים על הגבעות הירוקות מצדי הוואדי. לאחר מספר דקות מתעקל שמאלה המסלול, המסומן בסימון שבילים אדום, כאשר לכל אורכו הוא עטוף צמחייה רבה ומגוונת. לאחר עשרים דקות של הליכה נינוחה תגיעו אל הכניסה לחלק המעניין ביותר בנחל – הקניון השחור. אורכו של הקניון הוא 300 מטר בלבד, אבל מדובר במעין כניסה לעולם אחר ופראי שהילדים יתרוצצו בו בחדווה.

זהו נקיק לא ארוך, צר ומוצל הבנוי מסלע אפור-שחור, אשר בחורף נקווים בו מעט מים. ההליכה היא בשביל צר בין ומעל סלעים. לאחר כמה עשרות מטרים נגיע למערה בצד הימני של קיר המצוק, אליה מובילות מדרגות חצובות בסלע. מומלץ לטפס (בזהירות) עם הילדים אל המערה הפתוחה ולערוך שם פיקניק קצר.

בקצה המערה נמצא כוך התבודדות מעוגל שנחצב בסלע. על פי האגדות כאן התבודד הנזיר סאבא, מי שהביא לארץ את בשורת הנזירים המתבודדים שכמוהם תוכלו עדיין למצוא במקומות מבודדים כמו המנזרים בוואדי קלט שבין ירושלים ליריחו. בהמשך הקניון תדלגו בין הסלעים הגדולים ועצי האלון, עד ליציאה מהנקיק שם יחכה לכם אתר הבנייה של הרכבת לירושלים והגשר הגדול שנבנה במקום לפני מספר שנים.

עוד באזור: בית הקשתות המפורסם, שבימים אלה עדיין מוצף במים, וחורבות מצד רומאי הנמצא על המדרון הדרומי של נחל יתלה.

טבע פראי בנחל מודיעין

נחל מודיעין, המקביל לכביש 443 וחולף בין היישובים לפיד ושילת לבין מודיעין עילית וחשמונאים, הוא אחד האתרים הפחות מתויירים באזור מודיעין. מקורו של הנחל, שמדי שנה מתמלא במים זורמים לאחר מערכות חורפיות משמעותיות, הוא בחיבורם של הוואדיות סעד ועין עאריק, המגיעים מכיוון הרי בנימין ורמאללה.

איך מגיעים: נצא ממודיעין ונפנה לכביש 446, לכיוון מודיעין עילית. נחלוף על פני הכניסה ללפיד ונמשיך עוד דקת נסיעה עד לכיכר בכניסה ליישוב חשמונאים. בכניסה נסתובב חזרה לכיוון מודיעין, נרד עם הכביש וממש בסיום הירידה נעצור בכניסה לשביל העפר שנראה מימיננו. בשביל העפר נרד ברגל ובמרחק של פחות ממאה מטר נגיע אל נחל מודיעין.

מה במקום: כאשר נגיע אל תחתית הוואדי נוכל להמשיך עם הנחל לכיוון מערב (שמאלה), וללכת לאורכו עד לצוק שילת. אם אתם מיטיבי לכת תוכלו להמשיך עם אפיק הנחל לאורך יער בן שמן עד לנאות קדומים. בימים של זרימה משמעותית בנחל תוכלו למצוא כאן מטיילים כמוכם, שבאו לצפות בזרימה בנחל האכזב. שימו לב: לפני מספר שנים נהרגה כאן ילדה ממודיעין עילית, לאחר שנפלה למים השוצפים ונמצאה מתה במרחק מספר קילומטרים. אין לנסות לחצות את הנחל בימים בהם הוא מלא וזורם.

במקום לפנות שמאלה ניתן גם לטייל הפעם בחלקו העוד פחות מוכר. אם תפנו את מבטכם ימינה תוכלו לראות שני מעברי בטון החולפים מתחת לכביש. בימים בהם הנחל זורם מומלץ שלא לנסות ולעבור דרכם, אלא לחצות את הכביש שמעלינו.

בימים בהם הזרימה מתונה ניתן לחצות (בזהירות) את המעברים החשוכים והנמוכים אל צדו השני של כביש 446, כאשר הילדים שלכם וודאי ישמחו מהאווירה הלא שגרתית מתחת לקרקע. לאחר החצייה תגיעו אל המשכו של נחל מודיעין, והיער העוטף אותו משני צדדיו. מימינכם, גבוה במעלה המדרון, נמצא היישוב כפר האורנים ואילו משמאל מודיעין עילית. למשך מספר קילומטרים תוכלו ליהנות משקט כמעט בלתי מופרע בידי מטיילים. עם קצת מזל ושמירה על שקט אולי אפילו תזכו לראות משפחת נמיות, שועלים ותנים וגם להקות ברווזי בר הנוהגות לחנות באזור במהלך הנדידה השנתית.

בימים שלאחר גשמים מסיביים הנחל מלא במים, וממנו יוצאים אף יובלים קטנים שמספקים שמחה גדולה לילדים. לאורך השבילים באזור צמחייה סבוכה ועשירה, שלוליות ענק והמוני פטריות הצומחות בעונה זאת. אטרקציה נוספת וחביבה לילדים הוא הגשר החוצה את הנחל, מספר מאות מטרים לאחר שנכנסתם לצד זה של נחל מודיעין. מדובר למעשה על צינור כלשהו החוצה מגדה לגדה, שעם קצת זהירות (והשגחה הורית כמובן) יהפוך למקור משחק לילדים הגדולים יותר.

עוד באזור: כאמור, כאשר נרד מכביש 446 אל נחל מודיעין נוכל לפנות שמאלה וללכת לאורך השביל למרחק של 15 דקות הליכה עד לצוק שילת. הצוק המתנשא לגובה של יותר משלושים מטרים, משמש מזה שנים רבות כאתר חביב על מטפסי צוקים וגולשי סנפלינג, אותם תפגשו ככל הנראה אם תגיעו למקום במהלך סופי השבוע.

היער העוטף את המצוק ירוק ופורח עכשיו וניתן לטפס מנחל מודיעין מעלה אל הצוק. אפשרות אחת לטיפוס היא קלילה ונמצאת מימינו של הצוק, ואילו משמאלו ניתן לטפס בשבילים דקיקים אותם תצליחו לאתר. למעלה בקצה הצוק ישנו מרבץ סלעים מתאים לפיקניק, ממנו נשקף נוף מרשים.

עיריית מודיעין קיץ מודיעינ