(new)ויקטורי
גלנט יבוא לעזור עם השפכטל?

גלנט יבוא לעזור עם השפכטל?

משרד השיכון משנה את מדיניות התמיכה בשיפוץ בתים משותפים ומוריד את גיל הבניינים הזכאים מעשרים לעשר שנים • המשמעות לרוב הבניינים במודיעין: השתתפות אפשרית של עשרות אלפי שקלים ברמונט הבא

בשורה משמחת לדיירי בתים משותפים במודיעין: התקבלה החלטה חשובה ומעניינת שיכולה להשפיע על ערך הדירות בבניינים המשותפים בפרט ועל חזות העיר בכלל. מדובר במענקי השיפוץ המוענקים על ידי משרד הבינוי והשיכון לטובת שיפוצים הנעשים בשטחים המשותפים שבבניינים. המענקים מאושרים על פי קריטריונים שנקבעים ע"י משרד הבינוי והשיכון, ועל סמך החלטות המתקבלות על ידי גורמי המשרד והמענקים ניתנים ומועברים, באמצעות האגודה לתרבות הדיור ברשויות המקומיות.

עד לאחרונה, העיר מודיעין לא יכלה לקחת חלק וליהנות מהטבה זו שלא ניתנה בכל שנה באופן רציף ובפעם האחרונה שניתנה לפני כחמש שנים. אחד הקריטריונים הבסיסיים קבע בעבר כי גיל הבניין חייב להיות עשרים שנה ומעלה. השנה חזרה תכנית המענקים עם שינוי חשוב בקריטריון הגיל: עשר שנים זה מספיק.

במחצית השנייה של פברואר תתכנס ועדת ההיגוי של משרד הבינוי והשיכון כדי לקבל החלטות הנוגעות לאישור הבקשות שהוגשו לוועדה. על מנת שהבקשות יגיעו לוועדת ההיגוי יש להגיש במחלקה לתרבות הדיור בעירייה את הפרוטוקול עליו חתמו הדיירים והסכימו לגבי השיפוץ.

על פי הערכות, מדובר ב-75% מהבניינים המוגדרים כבתים משותפים בעיר. שיכולים להגיש בקשות לקבל את המענקים. זיוה אסא, מנהלת האגודה לתרבות הדיור בעיר: "מענקי השיפוצים מתחלקים לשני סוגים עיקריים. הראשון מוגדר כ'שיפוץ חלקי' והוא מתייחס לשיפוצים בחדרי מדרגות, קומת העמודים, שיקום שבילים, ריצוף, גידור, גינון, תאורה, איטום גגות ואינו כולל את מעטפת הבניין. השיפוץ השני נקרא 'שיפוץ עומק' והוא כולל גם שיפוץ מעטפת הבניין, תשתית לובי הבניין, חדרי מדרגות ואיטום הגג, צביעת כל פריטי הנגרות, מרזבים וכדומה, הסתרה או תיקון של צנרת גלויה בחזיתות ותיקון צנרת שבחזיתות לפי צורך ועוד מספר שיפוצים שנכללים במסגרת שיפוץ זה".

איך מקבלים את הכסף?

"ועד הבית אמור לכנס אסיפת דיירים ולהחליט על סוג השיפוץ והיקפו. הפרוטוקול יאושר על ידי הדיירים, ובעניין זה אחוז ההצבעה הנדרש לשם תחזוקה שוטפת של הבית המשותף שמשמעותו, תיקונים ותחזוקה שוטפים, עומד על 51% מכלל בעלי הנכסים או מי מטעמם".

על כמה כסף מדובר?

"הסכום המקסימלי לשיפוץ חלקי הוא אלף שקל לכל דירה בבניין. בשיפוץ העומק המענק יכול להגיע ל-5,000 שקל לכל דירה".

זו בשורה אמיתית או תיקון קוסמטי?

"הייתי שמחה לראות מענקים במספרים גדולים יותר, אך אין ספק שסכום זה בסופו של דבר ירד מסך התקציב הנדרש לתשלום על ידי בעלי הנכסים שבכל מקרה נדרשים לשלמו לטובת שיפוץ הבניין. אי אפשר גם להתעלם מהעובדה שמודיעין נמצאת במצב סוציואקונומי גבוה יחסית, ומכאן שמענקי השיפוצים הניתנים לתושבים בערים בסדר גודל של מודיעין הם קטנים מהתקציבים הניתנים ברשויות שמצבם הסוציואקונומי נמוך משמעותית".

עד כמה המצב בעיר לדעתך מצריך התגייסות של דיירים לטובת שיפוץ?

"כמו בכל עיר יש בלאי טבעי והתיישנות שפוגעת במראה החזיתות ומעטפת הבניין, כמו גם פנים הבניין שצובר בלאי. לחילופין, אין ספק כי צביון העיר שמאופיין בעיקר בציפוי של אבן, נותן מענה ופתרון ארוך טווח יותר במראה הבניינים והבלאי הוא קטן יותר. מי שיסתובב בעיר ימצא שבפרויקטים שנבנו לפני מעל עשור ואשר אין להם חיפוי אבן אנו עדים למראה לא מלבב לעיתים בלשון המעטה. גם בחדרי המדרגות ובלובי הבניין, יש הבדל תהומי בין אלה שהקבלן ריצף את הקירות המשותפים באריחי קרמיקה או שיש, לבין אלה שהציפוי הוא צביעה או סיד בלבד. בנוסף אנו עדים לבלאי טבעי הכולל שברים בריצוף, אריחים שנפלו, רטיבויות ועוד".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20