(new)ויקטורי
"במודיעין אין לחץ לשיפור תוצאות מבחני המיצ"ב"

"במודיעין אין לחץ לשיפור תוצאות מבחני המיצ"ב"

מנהלת ותיקה בעיר מתייחסת לרצון לנטוש את שיטת המדד, רצון שלו שותף גם חיים ביבס • לדבריה "נוצרה סיטואציה שקשה שלא להגדיר אותה כבעייתית – אבל לא כאן"

לפני כשבועיים פרסמנו כאן כי גם ראש עיריית מודיעין חיים ביבס הצטרף אל המוחים כנגד קיום מבחני המיצ"ב, זאת על רקע הסערה שפרצה בעקבות ביטול תוצאות המבחנים והכתבה בחדשות ערוץ 2 שחשפה את השיטות בהן נוקטים מנהלי בתי הספר כדי להגיע לתוצאות גבוהות תחת לחץ מערכת החינוך ברשויות השונות.

במכתב עליו חתם ביבס יחד עם "פורום ה-15" (פורום הערים העצמאיות) ושנשלח לשר החינוך נפתלי בנט, נכתב כך: "אם האמנו כולנו כי כוונות המשרד בעריכת מבחני המיצ"ב הייתה לבדוק לאשורה את רמתם של תלמידי ישראל ובהתאם לתוצאות בדיקה זו להקצות משאבים מתאימים, הרי שבפועל ראינו כי מבחנים אלה יצרו לחץ אדיר על מנהלי בתי הספר ומורי מוסדות החינוך לפעול להעלאת ההישגיות תחת חתירה אחר המטרה האמיתית". לקריאה הצטרפו גם חלק מהנהגות ההורים ביישובים שונים ואף יו"ר הסתדרות המורים יפה בן דוד, שהודיעה כי הורתה למורים שלא לשתף פעולה עם הליכי ביצוע מבחני המיצ"ב.

שוחחנו השבוע עם מספר מנהלים ומורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים במודיעין. רובם מספרים כי מניסיונם, המצב בעיר אינו דומה למה שתואר באותן כתבות בכלי תקשורת. "אני מנהלת כבר הרבה שנים ואולי בגלל זה אני 'חסינה' ללחצים, אם בכלל יש כאלה, אבל אצלנו בבית הספר אנו מקפידים לשמור על פרופורציות בכל הנוגע למבחני המיצ"ב", אומרת מנהלת ותיקה. "מטרתם המקורית של המבחנים הייתה לתת מדדים שונים להנהלות בתי הספר ומנהלי החינוך ברשויות, במטרה להצביע על נקודות חלשות ולהפיק לקחים. אני מודה שממה שאני קוראת, וגם שומעת ממנהלים במקומות אחרים, המטרה הראשונית עוותה עם השנים ונוצרה סיטואציה שקשה שלא להגדיר אותה כבעייתית. לשמחתי, במודיעין מעולם לא חשתי לחץ דומה מצד הגורמים המפקחים בנושא".

מורה באחת מחטיבות הביניים בעיר נשמעה מעט אחרת: "זה נכון שבמודיעין אין באופן גורף היסטריה סביב העניין כמו במקומות אחרים. אני לא יודעת למה בדיוק זה קשור, הרי גם מינהל החינוך במודיעין מכוון באופן די מובהק להישגיות. בכל מקרה, עבדתי כבר בכמה בתי ספר בעיר ולא ראיתי התנהלות פסולה כמו שתוארה בכלי התקשורת, גם אם אני יודעת שבמקומות אחרים זה באמת קורה כך. מה שכן לא תקין, לפחות לטעמי, הוא שגם במודיעין יש השקעה ניכרת של זמן ומשאבים לטובת מבחני המיצ"ב. לטעמי אין בזה כל תועלת. בסופו של דבר את רוב הנתונים ההישגים יש למערכת החינוך בעיר ואין לה צורך בתוצאות המיצ"ב. החלק המשמעותי במיצ"ב הוא דווקא זה הנוגע לאקלים הבית הספרי וסעיפים נוספים שבאמת יכולים לתת להנהלות בתי הספר זווית ראייה נוספת וחשובה לא פחות".

על מה הרעש?

הסערה סביב המבחנים החלה כאשר במשרד החינוך הודיעו כי תוצאות הבחינות במתמטיקה ובאנגלית לכיתות ה' מבוטלות, לאחר שעלה חשד כי מנהלי בתי הספר ניסו להטות את תוצאות המבחנים כלפי מעלה, זאת באמצעות שיעור גבוה וחריג של תלמידים שנבחנו בכיתות המותאמות בהן קיבלו הקלות במבחנים.

מספר ימים לאחר מכן פורסמה בחדשות ערוץ 2 כתבה, בה סיפרו גורמים בתוך בתי הספר במערכת החינוך על הלחץ המופעל להשיג תוצאות בית ספריות גבוהות ועל השיטות בהן נוקטים בבתי ספר בארץ כדי להגיע לאותן תוצאות. בין היתר תואר בכתבה כיצד "מורחקים" התלמידים החלשים במקצועות הנבחנים באמצעים שונים על מנת שלא ייבחנו ויורידו את הממוצע הבית הספרי.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20