(new)ויקטורי
להחזיר את המפד"ל למרכז

להחזיר את המפד"ל למרכז

עמיעד טאוב קורא למצביעי הבית היהודי להפסיק להתבסס אך ורק על דמויות הקשורות למפעל ההתנחלות בגדה המערבית ולחזק את ה"זרם המרכזי והמתון בציונות הדתית"

חודשיים לפני יום הבחירות לכנסת ומערכת הבחירות באזור מודיעין כבר חמה למדי. למרות הזמן הקצר שנותר עד ליום הבוחר עדיין יש לא מעט מפלגות בהן המצב, וגם זהות המועמדים, עדיין מעורפלים ולא ברורים.

כך גם המצב במפלגת הבית היהודי המבקשת לייצג את המגזר הדתי-לאומי, בה עדיין לא גובשה רשימת המועמדים. אחרי הפיצול שנגרם מעזיבתם את המפלגה של השרים איילת שקד ונפתלי בנט מונה במהירות לראשות הבית היהודי הרב רפי פרץ, אולם רשימת מועמדים עדיין אין וכל זאת בצל השיחות לאיחוד אפשרי עם גורמים שונים כמו ח"כ בצלאל סמוטריץ והאיחוד הלאומי.

בשבוע שעבר פירסם עמיעד טאוב טור דעה באתר "כיפה", בו קרא לחברי המפלגה לגבש רשימה שלא תתבסס אך ורק על דמויות הקשורות למפעל ההתנחלות בגדה המערבית. טאוב, יו"ר הבית היהודי במודיעין, חבר מועצת העיר מטעמה ובעל התואר "המשנה לראש העירייה", כתב: "במידה והרב ריינס זצ''ל מייסד המזרחי והשר חיים שפירא ז''ל שעמדו מאחורי הקמת המפד''ל כאיחוד של תנועות המזרחי והפועל המזרחי היו בחיים - הם היו מתבוננים בעצב ובבושה בקורות המפלגה שהפכה לבית היהודי בעת החדשה".

שלום לעמיעד טאוב. השתמשת במילים קשות.

"למה קשות? יש שתי מטרות ברורות: שיהיה ייצוג לזרם המרכזי והמתון בציונות הדתית והנושא החברתי. אלו שתי מטרות שאני מנסה לקדם".

אלה נושאים שלא קיבלו בעבר את הייצוג המתאים לדעתך?

"לא, חד משמעית. האנשים הם אנשים טובים ואני בקשר גם עם נפתלי ואיילת וגם עם אנשי הבית היהודי. אבל הדגל הזה לא מונף בראש חוצות. בראש ובראשונה כי השיח שלנו במדינה הוא שיח של ימין ושמאל. אתה רואה את זה גם במפלגות אחרות. אף אחד לא עוסק בנושא החברתי ובחיי היום-יום שלנו. התיקים האחרונים שמפלגות רוצות במשא ומתן קואליציוני הם הבריאות והרווחה, ובגלל זה אנחנו נראים ככה. אצלנו אני מנסה לשנות את זה".

יכול להיות שהאיחוד שהיה לכם עם סמוטריץ' וגורמים קיצוניים יותר פגע בכם?

"כן. ברור שיש מיעוט אלקטורלי שמשמיע את קולו הרבה יותר חזק. הבורגנים, שהם רוב המצביעים, לא יוצאים לרחוב לצערי".

מה חשבת על העזיבה של איילת שקד ונפתלי בנט, שהקרבה שלך אליהם הייתה חלק מקמפיין הבחירות שלך במודיעין?

"הטיקט עדיין הזה עדיין קיים. איילת ונפתלי פנו אלי עוד לפני מסיבת העיתונאים וההכרזה על הפיצול ועדיין רוצים שאצטרף אליהם. מבחינת האידיאולוגיה של רשימה דתית וחילונית אני מתחבר לזה. אבל אני לא אוהב את הדרך בה זה נעשה ואמרתי את זה לאיילת וגם לנפתלי. בעיני זה לא הוגן לקחת מפלגה וברגע האחרון להיפרד ממנה, ממש ערב הבחירות. בבית היהודי נתנו להם הכל. אני לא מבין את המהלך הזה וההיגיון שבו, אבל זאת הייתה ההחלטה שלהם".

ועכשיו, עם הפיצול גם מהאיחוד הלאומי, אתה חושש מתוצאות הבחירות?

"אני יכול להגיד לך דבר אחד: מפת המפלגות היום לא תהיה המפה ב-21 לפברואר (התאריך בו חייבות המפלגות להציג את רשימת המועמדים. א"ק). ברור לי שיהיו איחודים. אין לי ספק בכלל ואני גם מעורב בשיחות ובמשאים ומתנים".

איזה איחודים עומדים על הפרק מבחינת הבית היהודי?

"הכל פתוח. אני לא רואה אותנו רצים לבד. בתוך שבוע הדברים יהיו יותר ברורים. יש גם אופציה של חבירה לליכוד ויש שיחות בעניין. הכל על השולחן והכל יכול לקרות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20