(new)מחלקים באמצע עמוד הבית
כך ייראה המלון שתקים קבוצת עזריאלי במרכז העיר

כך ייראה המלון שתקים קבוצת עזריאלי במרכז העיר

מועצת העיר אישרה את בקשת הקבוצה להגביה את הבניין ל-15 קומות, למרות התנגדותו של אילן בן סעדון • אלעד שמעונוביץ: "בנייה לגובה ועירוב שימושים הם הפוטנציאל האורבני והכלכלי של העיר. רק ככה יוצרים מרכז עיר אמיתי, חי ותוסס"

(בתמונה: הדמיית הפרוייקט שישלים את נוכחות קבוצת עזריאלי במע"ר)

מועצת העיר אישרה לקבוצת עזריאלי להקים בצמוד לקניון (על מגרש שרכשה הקבוצה) בניין הכולל גם בית מלון, שייתנשא לגובה של 15 קומות. זאת לאחר שסגן ראש העירייה אילן בן סעדון התנגד לכך במסגרת הוועדה לתיכנון ובנייה.

לפני מספר שבועות הפתיע בן סעדון את הוועדה ובעיקר את ראש העירייה חיים ביבס, כאשר החליט להתנגד לתוכנית שהוגשה לאישור כבר לפני חודשים רבים, לפי התב"ע המתוכננת של המע"ר. בן סעדון טען כי הבנייה לגובה כזה תהיה "פגיעה במרקם העירוני". ביבס הסביר כי מגדל כזה ובו עשרות חנויות ובתי עסק ומלון ראשון במודיעין יביאו תועלת כלכלית רבה ואי אפשר לותר על המבנה שיביא להכנסות גדולות מארנונה. ביבס אמר לפני מספר שבועות: "מטעים את הציבור. בן סעדון היה בודק תוכניות בינוי בעירייה בתפקידו הקודם כך שהוא יודע בדיוק שיש מגבלת גובה במע"ר עד לגובה שבו עומדים בנייני דימרי והמגדל של עזריאלי יהיה בדיוק באותו הגובה".

בדיון שהתקיים ביום רביעי האחרון התנגדו חמישה: בן סעדון וחברו לסיעה גבי אדרי (אלי סבח החבר בסיעה יצא מהישיבה ממש לפני ההצבעה), וכן שלושת חברי סיעת מודיעין חופשית: אבי אלבז, גלעד ביהרי ואיתי אלמוג בר.

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ אמר בישיבה: ״הדיון חשוב לא רק ברמת הפרויקט אלא בתפיסת העולם והכיוון אליו אנחנו לוקחים את העיר. מודיעין אינה יכולה להישאר עיר שבה רק דירות גן חמישה חדרים בלבד, בהן גרים זוג הורים, שלושה ילדים וכלב. העיר צריכה להציע שכונות שקטות עם בנייה נמוכה לצד מרכז עם דירות קטנות ובנייה לגובה. הפרויקט הזה הוא מנוע צמיחה כלכלי ועוגן משמעותי נוסף לעיר. בנייה לגובה ועירוב שימושים הם הפוטנציאל האורבני והכלכלי של העיר. רק ככה יוצרים מרכז עיר אמיתי, חי ותוסס".

במהלך הדיון פרץ ויכוח בין בן סעדון לשמעונוביץ, שהציע לפני שבועיים (בראיון לעיתון זה) להדיח את בן-סעדון מהוועדה. זאת בגלל פוסט בפייסבוק בו רמז בן סעדון לאינטרסים זרים שהובילו לאישור הפרויקט בוועדה וכן צירף לו תמונת הדמייה של פרוייקט אחר. ״מי אתה בכלל שתפסול אותי מלכהן בוועדה״ התפרץ בן סעדון בכעס כלפי שמעונוביץ. ״אני אמשיך לייצג את הדעות שלי ולייצג את תושבי העיר גם אם זה לא מצא חן בעינך״.

שמעונוביץ לא נשאר חייב: ״לא על העמדות שלך צריך להדיח אותך אלא על הטלת הדופי בכל האנשים שיושבים כאן, ביושרה המקצועית והאישית שלנו. פירסמת בכוונה הדמייה שגויה של פרויקט אחר בשביל לגרוף לייקים וקולות. ככה לא מתנהג סגן ראש עיר שהופך לטוקבקיסט ועובדה שגם חזרת בך בחלק מהדברים״.

שמעון גואטה, חבר המועצה המחזיק בתיק התיירות, תמך כצפוי באישור: "לאחר הצגת כלל הנתונים הצבעתי בעד עיר חיה ותוססת עם תכנון אורבני מודרני המשלב עירוב שימושים של מסחר חיי לילה ותרבות, תוך ניצול משאבי קרקע ובנייה לגובה כמו שמרכז עיר צריך לראות ולהיות. לצערנו בימים האחרונים הופצו פרסומים שגויים ברשתות החברתיות  על-ידי חלק מחברי הוועדה הכוללים הדמיה מוטעית של תכנון אשר נפסל בדיונים קודמים. התכנון שאושר על-ידי המליאה משתווה בגובהו לבניינים הסמוכים במרכז העיר הנבנה. עידוד תיירות פנים וחוץ בשילוב מע"ר חדשני היינו מנוע צמיחה אדיר לכלכלת העיר ולרווחת התושבים לעתיד. המלון יהווה עוגן מרכזי ועידוד להשקעות ומיזמים נוספים בעיר וכרשות אם לא נדע לייצר ולקדם במע"ר עוגנים ומיזמים הכוללים שת"פ ומתוך הבנה של כל הגורמים, אנו עלולים להיתקל בבעיה בעתיד".

איתי אלמוג בר מ"מודיעין חופשית", שהוא אדריכל במקצועו, הסביר מדוע הוא מתנגד: "איזור מרכז העיר צפוף וזה עוד לפני פתיחת המע"ר שיכניס נפח תחבורה עצום לאזור. החשש הוא שעוד תוספות בנייה באזור יביאו לפקק תנועה עצום שיהיה בלתי אפשרי לתיקון. לדעתי, צריך במקום המגדל להוסיף בנייני משרדים בפארק הטכנולוגי ובמרכז עינב סמוך לרכבת ולא במרכז העיר הצפוף. מבחינת הארנונה - חלק גדול מהפרוייקט הוא בכלל מגורים ולכן אם כבר בונים בשטח יקר מאד הצמוד לרכבת, עדיף לבנות משרדים מלון ומסחר ולא מגורים. ניתן היה להנמיך את גובה הפרוייקט לשמונה קומות בלבד אם היו מעבירים חלק מהמשרדים לקומות שמעל למלון. גם כך המבנה יסתיר את אור השמש ואת זרימת האוויר באזור. זו גם טעות להיתלות בגובה בנייני דימרי כעוגן תיכנוני כי בנייני דימרי כבר נחשבים לטעות תיכנונית ולכן זו תהיה בכיה לדורות".

לאחר הישיבה ביקשנו לדעת אם בן סעדון אכן מתכוון להמשיך ולהתנגד לתוכנית, או שמטרתו היתה - כפי שטוענים יריביו הפוליטיים - להרוויח יחסי ציבור טובים כמי שמבקש לשמור על צביון כפרי, אך יודע שבפועל המע"ר ייבנה כפי שתוכנן – לגובה.

שלום לסגן ראש העירייה. האם תתנגד לתוכנית גם בוועדה המחוזית לתיכנון ובנייה?

"סיעת אילן למודיעין תקיים דיון ותחליט האם להגיש התנגדות בוועדה המחוזית. חברי ואני הבאנו את קולו של הציבור שפנה אלינו והשמיע את דעתו. שיקפנו את משמעות התיכנון והבנייה ההוליסטיים בעיר תוך הסתגלות לעתיד לבוא הן בהיבט של תשתיות ועומסי תנועה והן בהיבט של נוף ואופי העיר. למרות שההצבעה שעברה שונה מדעתנו המקצועית אנו יותר משמחים שבתקופה האחרונה הצלחנו לקיים שיח ציבורי אמיתי, שיח שנוכח בשטח, קשוב לתושבים ומביא את קולם לשולחן הדיונים באופן מקצועי תוך כבוד לדמוקרטיה ולהשמעת מגוון דעות".

(new)מאוחדת באנר 2