(new)מחלקים באמצע עמוד הבית
משפצים ומחלימים

משפצים ומחלימים

ג'ודי בוגן ממודיעין החלימה ממחלת הסרטן וכעת היא מגייסת תרומות למען העמותה שהקימה, שמשפצת את מחלקות האשפוז למתמודדים עם המחלה

עשר שנים לאחר שהחלימה ממחלת הסרטן מתגייסת כעת ג'ודי בוגן ממודיעין לקמפיין גיוס מימון לשיפוץ מחלקות האשפוז וטיפול בחולי הסרטן בישראל.

תחילת סיפורה של בוגן, שעלתה לישראל מאנגליה, היא בשנת 2008 אז יצאה עם משפחתה לשליחות בארצות הברית. במהלך השהייה בארה"ב גילתה בוגן כי חלתה בסרטן השד וקרוב לשנה לאחר מכן השלימה את הטיפולים. בשנת 2011 שבים בוגן ומשפחתה לישראל בתום השליחות, והיא ממשיכה את המעקב אחר מצבה הבריאותי במערכת הבריאות בארץ. אז גילתה כי התנאים הפיזיים במחלקות האשפוז השונות המטפלות בחולי סרטן רחוקים מלהיות אופטימליים, מה שהניע אותה לשליחות לייצר שינוי בתחום.

לאחר תחקיר מעמיק שארך כשנה, בכל הנוגע לקשר בין המצב הנפשי לתנאים הפיזיים, הקימה בוגן  בשנת 2015 את עמותת Place2Heal (מקום מרפא), שעוסקת בגיוס כספים לטובת שיפוץ של מחלקות אשפוז וטיפול בחולי סרטן לסוגיו. "רציתי להביא לשינוי בטיפולי-יום הניתנים לחולי סרטן בארץ" היא מסבירה. "הטיפול המקצועי בארץ מצוין, אבל הסביבה הפיזית טעונת שיפור. הקמתי את העמותה כדי לעודד טיפול הממוקד במטופל, ולהביא לשיפור בחוויית המטופל בבית החולים".

בוגן מסבירה כי המטרה שלה היא להעניק למטופלים סביבה המפחיתה רמות מתח וצורך בטיפול תרופתי. כאמור, במסגרת השליחות שלקחה על עצמה עוסקת בוגן בגיוס תרומות ואיתור מרכזים רפואיים הזקוקים לסיוע העמותה, על ידי טיוב ושיפור הסביבה בה עוברים חולי הסרטן את הטיפולים. התפיסה שעומדת בבסיס עבודת העמותה היא שכאשר החולה מוקף בסביבה מרגיעה, עם גירויים חושיים בעלי השפעה נעימה, ההחלמה הגופנית הופכת מהירה וקלה יותר.

מאז תחילת פעילותה מנסה כאמור העמותה לשפר את תנאי האשפוז הפיזיים, זאת באמצעות אמצעים להפחתת רעשים, הוספת תאורה מרגיעה ואמצעים חזותיים מרגיעים, ריהוט נוח, חללים שמאפשרים פרטיות מרבית, או כל דבר אחר שיכול להביא להפחתה של רמות המתח והלחץ של החולה.

"הנתון העדכני מדבר היום על 27 מרכזים לטיפול בסרטן בישראל, ו-30,000 שמאובחנים כחולים בסרטן מדי שנה", היא מעדכנת. "אנחנו רוצים ליצור עבור החולים האלה סביבה המסייעת לרגשות חיוביים. הסביבה היא כמו בד הציור שלנו, ובעזרת צבע, אור, ריח, צלילים וגורמים שונים מהטבע אנחנו יכולים ליצור מציאות אחרת לגמרי, ולהפוך סביבה מדכדכת ומוזנחת לנעימה לעין ומרגיעה לנפש". לדבריה של בוגן לשיפור התנאים הפיזיים במרכזי הטיפול והאשפוז ישנה השפעה רבה לא רק על מצבו הנפשי של המטופל, אלא גם על משך זמני ההחלמה שמתקצרים.

בשנת 2018 הוכרה העמותה תחת סעיף 46, המעניק זיכוי ממס הכנסה בזכות תרומה, והוכרה כגוף ראוי לתמיכת הציבור. מאז הלך וגדל היקף התרומות שגייסה העמותה, והציבור בהחלט מכיר תומך בפעילות, כך שהיום יש בקופת העמותה אמצעים, המאפשרים לה להרחיב את התמיכה ולהציע אותה לעוד מחלקות אונקולוגיות ראויות.

"החוויה האישית שלי הובילה אותי למסע שמעולם לא חשבתי שאצא אליו. מחלת הסרטן עיצבה אותי והשפיעה עלי, והיא זו שהפגישה אותי עם השליחות שלקחתי על עצמי – להביא לשיפור בתנאים הניתנים לחולים ומחלימים ממחלת הסרטן במדינת ישראל", סיפרה.

במסגרת המשך גיוס התרומות מגייסת בוגן בימים אלה רצים שישתתפו במרתון ירושלים באמצע חודש מרץ, ויסייעו לעמותה בגיוס תרומות למען המטרה החשובה שתביא להקלה לחולי סרטן. בוגן  מקווה שמקרב קבוצות הריצה הרבות שפועלות במודיעין ימצאו רצים שבחרו להשתתף במרתון ירושלים במרץ, ויגייסו ספונסרים כדי להרים תרומה לעמותה ולמען המתרפאים מסרטן.

לפרטים נוספים אודות העמותה www.place2heal.co.il

עיריית מודיעין קיץ מודיעינ