(new)ויקטורי
ממודיעין ועד למעמקי הים

ממודיעין ועד למעמקי הים

גם השנה זכתה מודיעין לנציגות בין מסיימי קורס החובלים היוקרתי, עם שני יוצאי העיר שישרתו על ספינת טילים ובצוללת "דולפין"

(צילום: דובר צה"ל)

העיר מודיעין אמנם עדיין נחשבת לעיר "צעירה", אבל זה לא אומר שאין לנו מסורות משלנו. כך למשל, מדי שנה יש לעיר נציגים צעירים בין מסיימי הקורסים היוקרתיים ביותר של צה"ל – קורס טיס וקורס חובלים.

השבוע יצטרפו אל הנציגות המודיעינית בקורסים היוקרתיים שני בוגרי מערכת החינוך בעיר – סגן נ' שישרת בצוללת דולפין וסגן יובל מוסקוביץ שיחל השבוע את שירותו על ספינת הטילים אח"י קשת. השניים סיימו את קורס החובלים הארוך והמאתגר וישרתו שש שנים נוספות גם בשירות הקבע.

אל הקורס הגיע סגן נ' באופן טבעי מבחינתו: "אחי היה חובל בחיל הים אז ברור שידעתי מה זה אומר לשרת כחובל וזה היה רק טבעי שאבקש גם להגיע לקורס". סגן נ' בן ה-21 גדל בשכונת מליבו במודיעין והוא בוגר תיכון עירוני ב' במגמת מחשבים ותיאטרון. בספטמבר 2016 התגייס לחיל הים והחל את קורס החובלים המפרך מתוך ידיעה ברורה מהן הדרישות הקשות בקורס, שבמהלכו גם סיים תואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת חיפה.

"נכנסתי לקורס בידיעה ברורה על מה שמצפה לי, איך שקיבלתי את המיונים לצבא מיד ביקשתי חובלים, כי מסלול ההכשרה לא זר לי" הוא מספר. סגן נ' התמחה במגמת מכונות בצוללות, מה שאומר שעל כתפיו מוטלת האחריות לדאוג לכל מערכות הצוללת מהמנועים ועד לאחרון הפרטים. "אנחנו צריכים לדאוג שהצוללת תהיה מסוגת לבצע את המשימה שלה, לשוט ולצלול ולצוף מתי שצריך ובדיוק בזמן".

ספר קצת על המפגש עם הצוללת?

"זה כלי אדיר שרוב הציבור לא מכיר ולא יודע מהן היכולות הבלתי רגילות שיש לצוללת. בכלל אנשים לא יודעים מה היכולות ומה הפעילות שחיל הים מבצע. גם אני כשהגעתי לצוללת נדהמתי לראות דברים שלא הכרתי שכמובן אי אפשר לדבר עליהם".

ויש חששות מהעובדה שאתה כמפקד צעיר נמצא בלב ים ואיתך חיילים ואין לך למעשה למי לפנות לפיקוד למעלה ולשתף בבעיות?

"יש חששות. אי אפשר להכחיש את זה, אבל אני מרגיש שהוכשרתי טוב להתמודד עם האתגרים שהצוללת מציבה. בקורס מכינים אותך הכי טוב שאפשר להתמודד עם המצבים ולפקד על חיילים, ולכן לשרת כקצין על צוללת זה אתגר עצום הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה האנושית".

מה מבחינה הכשרה מעשית קרבית?

"במהלך הקורס חוויתי הרבה מאד פעילות בשטח. קיבלנו הרבה משימות, פיזרו אותנו בין הצוללות לאימונים, יצאנו  להרבה הפלגות וקיבלתי ניסיון פיקודי רב מאד במהלך ההכשרה. כך שאני חושב שאני מוכן למשימות שלי".

חושבים על הצוללת דקר ועל גורלה הטראגי?

"האמת? לא. אנחנו לא חושבים זה. הכלים היום הרבה יותר מתקדמים ויש אמונה מלאה ביכולתה של הצוללת ובאמינות שלה וכמובן ביכולות של האנשים שמפעילים אותה, כך שהדקר לא יושבת לנו בראש ברמה היומיומית".

הנציג השני ממודיעין - סגן יובל מוסקוביץ בן ה-21, גדל בשכונת אבני חן בעיר. הוא בוגר הישיבה התיכונית בעיר במגמת ביולוגיה ולימודי קודש וגמרא, וכעת הוא מוצב על ספינת הטילים אח"י קשת - ספינת סער מטיפוס 4.5 העוסקת על בסיס יומיומי בשיגרת בט"ש, אבטחת הגבולות הימיים של ישראל וכמובן נוטלת חלק במצור הימי שישראל הטילה על רצועת עזה וסביבתה.

כמו חברו סגן נ. גם סגן מוסקוביץ מודע לאחריות הכבדה המוטלת עליו ועל חבריו. "הוכשרתי במגמת מכונות ואני אהיה סגן מפקד המחלקה שמטפלת בכשירות הספינה. זה תפקיד מאד אחראי ודורש הרבה, אני יודע מה מוטל על כתפי ועל כתפי אנשי".

סגן מוסקוביץ, בניגוד לסגן נ', לא הכיר קודם לגיוסו  את חיל הים. "הגעתי במקרה לקורס. פשוט קיבלתי זימון לגיבוש, הלכתי וזה מצא חן בעיני. התחלתי להתעניין וזהו, אני כאן".

גם יובל התגייס בספטמבר 2016 לקורס החובלים, ובמהלך הקורס סיים את התואר הראשון במדע המדינה. "אני מצפה לשירות שהוא מאתגר יותר, ושיכלול גם התפתחות אישית שלי לצד התפתחות של הצי כולו. אני יודע שלפני תפקיד קשה ומאתגר, ולפעמים יש דילמות במהלך היומיום של דברים קטנים שכולם צריכים להסתדר בתוך סיר לחץ כזה שנקרא ספינה. אבל הקורס מכין אותך לזה בצורה יוצאת מהכלל".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20