(new)ויקטורי
האם בפעם הרביעית זה יצליח?

האם בפעם הרביעית זה יצליח?

בעירייה לא מוותרים על האפשרות להנחית במודיעין מכללה אקדמית, למרות שהדבר אפשרי רק אם מכללה קיימת תעזוב את מקומה ותעבור לכאן בשלמותה • ועדה בראשות הילה בן אליעזר תפרסם "קול קורא" שיפתה מוסדות אקדמיים להגיע לכאן • וגם יגביל אותם במספר דרכים

בצילום: המגרש במרכז העיר שמחכה למכללה כבר מספר שנים (מפה: govmap.gov.il)

פורום "הנהלת העירייה" אישר השבוע לעירייה לפרסם הצעה פומבית למכללות קיימות לעבור למודיעין. העירייה התחייבה לבנות את המבנה ולצורך כך תשקיע חמישים מיליון שקלים בפרויקט. בשנתיים האחרונות פעל בעירייה צוות מקצועי בראשות חברת המועצה הילה בן אליעזר, מנכ"ל העירייה והמשנה שלו, גזבר העירייה, היועצת המשפטית ונציג ציבור. כל אלה גיבשו את תבנית ההצעה שהובאה לאישור הנהלת העירייה.

החסם העיקרי כיום בפני מכללות לעבור ממקומן לעיר אחרת הוא יוקר התשתיות והיכולת לעמוד בעלות הגבוהה של בניית מבנה חדש, ובהגבלה ואיסור להקים שלוחות ומכללות חדשות. ההצעה הפומבית של העירייה נקראת "קול קורא" ומטרתה להניע מכללות להשתתף במכרז שאולי יביא לכאן, סוף סוף, גוף אקדמי בשלמותו. לפי ההצעה, לאחר מציאת גורם זוכה ובניית המבנה המכללה שתעבור למודיעין תשלם לעירייה דמי שכירות בגובה 50 שקלים למ"ר (כ-300 אלף שקל בחודש שהם 3.6 מיליון שקל בשנה).

מבנה המכללה, לכשיוקם, יהיה במגרש הענק האחרון שנותר במרכז העיר (ראה תרשים) - בין כיכר התחבורה לבריכה העירונית. לפי ההצעה של העירייה תתחייב המכללה הזוכה להשקיע עשרים מיליון שקלים נוספים להרחבת המבנה או להקמת מבנה נוסף בקמפוס. בסה"כ ייבנו בו כ-6,000 מ"ר בשלב הראשון והזוכה ישקיע עשרה מיליון שקלים נוספים בריהוט והצטיידות.

ב"קול הקורא" מתברר כי יתאפשר למכללה המעוניינת לגייס תרומות של בעלי הון להקמת המבנה ולהנציח את שמם על אחד המבנים או חלק ממנו (כפי שמקובל במוסדות אקדמיים רבים), אך העירייה אוסרת על קריאת כל קמפוס המכללה על שם אותו תורם. תקופת החכירה תהיה ל-25 שנים עם שתי אופציות להארכה של חמש שנים נוספות כל אחת.

בתנאי ה"קול הקורא" צוינו ההתחייבויות של המציע מלבד התשלומים וההשקעות הכספיות, כמו הכרה של המועצה להשכלה גבוהה, ותק של ארבע שנות פעילות לפחות, מוסד לימודים אקדמיים בלבד (ולא לימודי תעודה), והיקף פעילות של לפחות 1,200 סטודנטים בשלוש השנים האחרונות.

סעיף מעניין נוסף מציין כי "לא תתאפשר הפעלת דיסציפלינה המקנה תואר אקדמי במסלול מגדרי/מגזרי מלא". בסעיף זה מסתתרת הדרישה שלא לאפשר הקמה של מוסד אקדמי לאוכלוסייה חרדית או לאוכלוסייה ערבית בלבד. גורם בעירייה הדגיש כי "לא ממש הגיעו לידי מצב שחרדים יתעניינו בהקמת מכללה חרדית בעיר, אבל אם לא היינו מכניסים סעיף כזה היינו עלולים להיות חשופים לכך".    

ב"קול הקורא" מודגשים התנאים המהווים יתרון לזכייה כמו הוספת שם העיר לשם המוסד, הנחה לסטודנטים תושבי העיר, פעילות משותפת עם מערכת החינוך העירונית, עלייה במספר הסטודנטים, לימודים לתואר שני, תוכניות לימוד מקוונות ותוכניות לימוד בינ"ל.

הילה בן אליעזר יו"ר הועדה, מה היו הבעיות שאיתן התמודדתם בניסוח?

"עמדה בפני הוועדה מדיניותה של המועצה להשכלה גבוהה שלא להכיר במוסדות אקדמיים חדשים ושלא להכיר בשלוחות של מוסדות אקדמיים קיימים. כיוון שחשוב לנו שיוענק לבוגרי המוסד תואר אקדמי מוכר, האפשרות היחידה להקמת מוסד אקדמי בעיר היא בהעתקת מוסד קיים ומוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה למודיעין".

ניסיתם לקדם את הנושא לפני פירסום ה"קול הקורא"?

"ודאי. נפגשנו עם מספר רב של מוסדות אקדמיים שפועלים כיום במקומות שונים בארץ ועוסקים בתחומי לימוד שונים. הם הביעו התעניינות רבה, מתוך הכרה בפוטנציאל שגלום בתושבי העיר וסביבתה ובמיקום הגאוגרפי שלה".

אז איפה היו המוקשים?

"הדרישה שהמוסד האקדמי יסגור לחלוטין את שעריו במיקומו הנוכחי ויעתיק את מקום מושבו מצמצמת מטבע הדברים את מספר המוסדות האקדמיים שיהיו מעוניינים לגשת לקול הקורא. למעשה נדרש תיזמון מיוחד שבו מוסד אקדמי טוב ומצליח יהיה מעוניין לעבור ממקום מושבו הנוכחי ויהיה מעוניין להשקיע סכום כסף גבוה מתוך אמונה בפוטנציאל הטמון בתושבי העיר והסביבה ובמיקום הגאוגרפי המצויין".

ויש מתעניינים פוטנציאלים?

"כן. במסגרת עבודת הוועדה עמדו איתנו בקשר מספר מוסדות אקדמיים ששוקלים מסיבות כאלה ואחרות לעבור ממקום מושבם הנוכחי והביעו התעניינות במעבר לעיר" (אחת מהן היא "מכללת הוד השרון", י.ג).

למה אנחנו בעצם צריכים מכללה?

"כעיר שנודעת בהשכלה של תושביה, עם 65 אחוז בעלי תואר אקדמי, אנחנו מעוניינים לשים פוקוס גם על אוכלוסיית הסטודנטים, שלא יידרשו אחרי הצבא להרחיק מהבית כדי ללמוד לתואר ראשון ושני".

"מצב ההשכלה הגבוהה בישראל הוא מורכב ובעייתי ולכן יש קושי גדול בהקמת מוסד כזה בעיר", אומר חבר המועצה אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הצעירים בעירייה. "בגלל ריבוי המכללות המל"ג אינו מאפשר הקמה של מוסדות אקדמיים חדשים לחלוטין ולא הקמת שלוחות. זה השאיר אותו עם אופציה אחת בלבד - של מעבר של מכללה קיימת מעיר אחרת למודיעין ולכן צריכים לוודא שמדובר במכללה איכותית וברמה גבוהה המתאימה לאופייה של העיר".

יש הצדקה להשקעה מאסיבית של העירייה בסך 50 מיליון שקלים?

"כן, כי ההשקעה תחזיר את עצמה לאורך תקופת השכירות וזה יהפוך לנכס מניב של העירייה. אבל זה לא הכסף אלא הבאה של מכללה לעיר עם 3,000 סטודנטים שיחיו כאן. זה מנוע צמיחה משמעותי מאוד לעיר. סטודנטים שיעברו בעיר יביאו לפתיחה של מקומות תעסוקה, פתיחת עסקים קטנים ומקומות בילוי, שיפור תחבורה ציבורית ועוד".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20