(newsדיור מוגן 10.7.19
מאחורי הצלילים

מאחורי הצלילים

אחרי טרנד השירה ההמונית ("קולולם") הגיע למודיעין טרנד הנגינה ההמונית בגיטרה • המנצח על הערבים האלה הוא לירון כסיף, תושב העיר עד לא מזמן שעבר ללפיד • ומה המשותף לקהל במופעים-שיעורים שלו? "כולם באים להגשים חלום ילדות"

בשנה האחרונה מתקיימים במודיעין, ממש מתחת לרדאר, מפגשים של עשרות אנשים שחולקים אהבה משותפת: נגינה בגיטרה. חלק מהם נגנים מנוסים, חלק מתחילים וחלק מגיעים כדי להגשים חלום ילדות ולהכיר את הכלי. הם מגיעים מכל הגילאים, העיסוקים והמצב בחיים. בתחילת הערב הם מכוונים את הגיטרה ומחליפים אקורדים, וכשמגיע המנחה ומפעיל את המצגת על המסך כולם נדרכים – מה יהיה השיר הראשון?

המנחה הוא לירון כסיף מלפיד. בגיל ארבעים הוא מחזיק ברזומה עשיר של נגינה וליווי ובעיקר הוראת מוזיקה. ב"ערבי הגיטרות" שהוא עורך הקהל צופים במילות השירים ובעיקר באקורדים שמלווים אותם. כך, במשך שעות, הם מנגנים שירים של הביטלס לצד קלאסיקות ישראליות, כאשר כסיף מדגים את האקורדים ומדגיש במקומות הנכונים "עכשיו AM, ואחרי זה להתכונן ל-G" וכו', עד שהאצבעות בקהל מתעייפות.

לירון, ספר לנו קצת על עצמך...

"נולדתי בחיפה ובגיל שלוש עברנו לראשון לציון. את שנות ילדותי העברתי בפרדסים ובשדות שהיו צמודים לבית שלנו. בגיל 14 עברנו ליבנה, שם נחשפתי למנטליות אחרת לגמרי ממה שהכרתי בראשון. אפשר לומר שסוף סוף הרגשתי בבית כי הכרתי ​​פתאום המון חבר'ה בגילי שאוהבים מוזיקה טובה. היינו יושבים עם עם גיטרה ומנגנים בפארקים. לאזור מודיעין הגענו כתחנת מעבר שנשארה קבועה... גרנו בדירות שכורות במודיעין וכפר האורנים עד שמצאנו את ביתנו בלפיד, ישוב מקסים עם אנשים טובים".

מה מקורות ההשפעה המוזיקליים שלך?

"זאת שאלה ששואלים אותי הרבה והאמת שבתור ילד וגם בנעורים הייתי כמו ספוג יבש שצמא למים. פשוט אהבתי מוזיקה ושמעתי הכל מהכל - הגבעטרון, שלישיית גשר הירקון, מוזיקה קלאסית לצד בנזין, תיסלם, דיפ פרפל וכל מוזיקת הפופ שהיתה באייטיז. אני עדיין אוהב את כל אלה. כשכבר ניגנתי גיטרה אהבתי מאוד רוק: קווין היתה אחת הלהקות האהובות עלי, דייר סטרייטס, אקסטרים, וכמה אלילי גיטרה כמו ינגווי מאלמסטין, פול גילברט וגארי מור".

ספר על זוגתך וכיצד היא משולבת בעניין המוזיקלי.

"את ענבל הכרתי כשלמדתי באוניברסיטת בן גוריון. היא בדיוק סיימה את התואר בפסיכולוגיה ואני בדיוק החלטתי לפרוש מהנדסת מערכות מידע. לא ברור מה חשבתי לעצמי כשהלכתי ללמוד הנדסה... לפי דעתי הסיבה היחידה שלמדתי את התואר היא כדי להכיר אותה. ענבל היא מטפלת בתחום של טיפול נפשי-רוחני אבל מאוד מחוברת למוזיקה, מנגנת ושרה. אנחנו מרימים ביחד את ערבי הגיטרות. לאחרונה היא יצאה במופע שנקרא 'פיסות של אמת' שמשלב בין סיפור חייה לשירים שהיא כתבה לאורך השנים ואת חלקם הלחנתי ואני מלווה אותה במופע, כך שחיינו סובבים סביב מוזיקה כל הזמן. אנחנו גם מאוד אוהבים לנגן ולשיר בשביל הכיף, ללא סיבה מיוחדת, זה מאוד משחרר. הבית שלנו מלא במוזיקה והילדים גם הם מאוד מוזיקליים ואוהבים לשיר".

מה זה הטרנד הזה שכולם פתאום מנגנים על גיטרה? מאיפה זה בא?

"אני חושב שכמו שהאופניים והריצה הפכו לדבר החם, כך גם הגיטרה. המון אנשים מגיעים אליי באזור גיל הארבעים והחמישים כי בגיל הזה כנראה מתחילים להבין שהחיים קצרים מדי ואולי הגיע הזמן לממש את החלומות. מסתבר שלהמון אנשים קיים חלום לנגן על גיטרה. זה מצחיק כי את הקורסים ללימוד גיטרה החלטתי לבנות אחרי שדיברתי עם הורה של תלמיד שלי שסיפר לי שהוא מגשים את החלום לנגן דרך הילד שלו, כי בשבילו זה כבר אבוד. אמרתי לו 'למה אבוד? זה לגמרי אפשרי!' מסתבר שהרבה אנשים חושבים שאי אפשר להתחיל לנגן אחרי גיל מסוים אבל לי יש כמה מאות דוגמאות שמראות את ההיפך".

אומרים שגיטרה היא כלי קשה ללימוד...

"גיטרה זה אחד הכלים הקלים ללימוד. בחודש וחצי של לימוד אפשר להגיע לרמת נגינה בסיסית שבה מנגנים הרבה שירים. זאת תחושה אדירה ליצור ולנגן בעצמך מוזיקה וזה חלום שדי קל להגשים אותו. אנשים מספרים לי שהגיטרה עזרה להם גם בגירושים, בפיטורים מהעבודה ובזמנים קשים אחרים. היא מביאה כל כך הרבה שמחה וצבע לתוך הבית. כמעט כל מי שמתחיל אצלי קורס שולח אחר כך תמונה של הילדים שלו עם הגיטרה. ואז הילדים רואים את אבא או את אמא מנגנים ורוצים גם וזה מדבק".

איך למדת לנגן ובאילו הרכבים השתתפת?

"כבר בגיל חמש וחצי קיבלתי אקורדיון צעצוע והתחלתי להוציא מנגינות משמיעה. אחי הגדול ניגן על פסנתר ואני פשוט רציתי גם, אז התחלתי ללמוד בגיל שש בקונסרבטוריון. הפסקתי אחרי שנה בערך והמשכתי לנגן בעצמי עד שבגיל 12 אחי לימד אותי ארבעה אקורדים על הגיטרה ומאז לא עזבתי אותה. עברתי כמה מורים בחיי ולמדתי המון דרך קלטות וידאו. היה מורה אחד שהשפיע עליי במיוחד בשם אייל פריימן. הוא חשף אותי לכל עולם הג'אז והפיוז'ן שעד אז לא הכרתי. אני מודה לו עד היום על זה".

מי המלחינים הישראלים האהובים עליך?

"יש הרבה. סשה ארגוב, רכטר, כספי, שלמה יידוב, שם טוב לוי, סנדרסון, קלפטר, ארצי, שלום חנוך, וגם חדשים כמו עידן רייכל, יונתן רזאל, ישי ריבו ועילי בוטנר".

ממתי אתה מלמד לנגן, באילו מסגרות ומה ה"אני מאמין" שלך בתחום?

"התחלתי ללמד שיעורים פרטיים לפני 15 שנים בערך. לימדתי במשך הרבה שנים רק בני נוער ובחמש שנים האחרונות התחלתי ללמד קורסים קצרים למבוגרים שבהם לומדים לנגן בגיטרה, ובעקבות הביקוש של בוגרי הקורסים פתחתי גם מפגשים שבועיים שאנשים מגיעים כל שבוע ולומדים לנגן שיר חדש, פריטות חדשות ובסוף המפגש מנגנים ושרים יחד כמה שירים. זה כבר נהיה מפגש חברתי. אנשים מביאים אוכל ובירות.

"יכול להיות שיחלקו עלי הרבה מורים למוזיקה ולגיטרה אבל אני מאמין שכל אחד יכול וצריך לנגן. לכולם מותר להנות מנגינה. בעיני זה כלי לתחזוקת הנפש. גם ברגעים של לחץ או כעס, עשר דקות של נגינה ממיסות את הכל. לא ברור מדוע גיטרה זה לא מקצוע חובה בחטיבות ובתיכון. לפי דעתי זה יעשה פלאים. בעזרת השיטה שפיתחתי תוך חודש וחצי אפשר להתחיל להנות מכל זה".

מהם "ערבי הגיטרה" שאתה מקיים באיזור מודיעין וכיצד הגיע הרעיון?

"ערב אחד ישבנו ענבל ואני בחצר שלנו ועלה לנו הרעיון לארגן מפגשים שהם לא לימודיים, שאנשים יבואו בשביל הכיף, לנגן ולשיר ביחד על כוס בירה. ערב שהוא יותר בשביל הנשמה והחיבור. כמה חודשים אחר כך התחלנו עם הערב הראשון בפאב הקהילתי של לפיד, ה"טומאס'. הגיעו תלמידי הקבוצות והכנתי שירים עם מילים ואקורדים על מצגת. זה היה הרבה יותר עוצמתי מכל מה שיכולנו לדמיין. כולם נהנו, שרו וניגנו. היה מדהים ומרגש. הבנו את הפוטנציאל העצום וקבענו מפגש נוסף. במפגש השלישי כבר לא היה מקום לאנשים והחלטנו להרים ערב ל-150 נגנים בתל אביב. מי שלא היה בערב כזה לא יכול להבין מה הולך שם. האנרגיות מגיעות לשמיים, אנשים בתחושת חיבור גדולה למוזיקה ולאנשים. כולם שרים יחד ומנגנים. הלב נפתח. חוויה מטורפת. ועכשיו אנחנו מקיימים ערב כזה כל חודש בערך. בערב הגיטרות האחרון התארחו עילי בוטנר וילדי החוץ ובסוף ההופעה הם אמרו שזאת אחת החוויות החזקות שהם היו בהן. זה חזק במיוחד כי הקהל מלווה אותם ומרגיש חלק מההופעה".

אתה מזהה מאפיינים בקהל של הערבים האלה?

"הקהל שמגיע לערבי הגיטרות מתאפיין באנשים בגילאי הארבעים-חמישים, למרות שיש גם מבוגרים וצעירים יותר. הם באים מכל תחומי החיים כאשר המשותף לכולם זה החלום שהיה להם לנגן בגיטרה והאהבה למוזיקה. אנשי קריירה עסוקים שמוצאים את עצמם מפנים זמן ביום העסוק שלהם כדי לנגן ולא מפספסים. ברגע שמתחילים זה ממכר".

אתה עושה עוד דברים במוזיקה חוץ מזה?

"חוץ מערבי הגיטרה, הקורסים למתחילים והשיעורים בקבוצות אני מלמד דרך קורסים אינטרנטיים. ביוטיוב למשל יש לי את הערוץ הגדול בארץ ללימודי גיטרה. פשוט לא יאמן איזו מהפכה אדירה יוטיוב עשתה. היום דור שלם לומד דרך יוטיוב ומצד אחד מאוד משמח כי להרבה אנשים יש גישה למה שפעם היה אך ורק בתשלום אבל מצד שני, יש עודף מידע וזה גורם להמון בלבול. בקורסים המקוונים שלי אפשר ללמוד גיטרה מהבית במסלולים שונים בצורה מסודרת שמדריכה צעד אחרי צעד".

מתי יתקיים הערב הבא באיזור מודיעין והיכן?

"ערב הגיטרות הבא ייערך במועדון הבסקולה בת"א, אבל עם בוא האביב אנחנו מתכננים פיקניק גיטרות גדול ביער בן שמן לקהילה המקסימה שמלווה אותנו ולכל מי שרוצה להצטרף. בכל מקרה, ב-6.6 ייתקיים ברעות במרכז המסחרי ערב גיטרות פתוח לקהל הרחב וכולם מוזמנים".

מכללת די בי איי