(newsדיור מוגן 10.7.19
תיכון מו"ר בוחר כחול-לבן

תיכון מו"ר בוחר כחול-לבן

סקר בחירות שנערך בפאנל בתיכון ברעות מראה כי מפלגתו של בני גנץ גרפה 43 אחוז מקולות התיכוניסטים שיצביעו בפעם הראשונה • הליכוד נותר הרחק מאחור עם 13% בלבד

תקדים תיכון בליך ברמת גן, שתוצאות הסקר שנערך בו ניבאו את תוצאות בחירות 1977, כנראה שלא יחזור על עצמו במקרה של תיכון מו"ר. בסקר שנערך בתיכון ברעות, במסגרת פאנל בחירות שהתקיים השבוע, ניצחה מפלגתו של בני גנץ בפער עצום וגרפה 43% מהקולות. מפלגת השלטון בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו זכתה רק ל-13 אחוז מהקולות, כאשר דווקא מרץ התמקמה במקום השני עם תוצאה של 15%. מפלגת העבודה, שעל פי סקרי הבחירות נמצאת במצב קשה, יכולה אולי להתעודד מתוצאות הבחירה של התיכוניסטים ברעות שזיכו אותה ב-11 אחוז מקולותיהם. מפלגת זהות, ה"רוכבת" על טיקט הלגליזציה, גרפה חמישה אחוז מהקולות וישראל ביתנו מיד אחריה עם שלושה אחוזים.

האירוע בתיכון מו"ר התקיים במסגרת פרוייקט "הבוחרים החדשים", שהוא פרי שיתוף הפעולה בין חברת סקאי הפקות לאתר MAKO, שמטרתו להפגיש את התיכוניסטים העתידים להצביע בפעם הראשונה בחייהם בבחירות לכנסת עם פוליטיקאים המתמודדים בהן. בפאנל השתתפו יואב קיש (הליכוד), ערן חרמוני (העבודה), פנינה תמנו שאטה (כחול לבן), מירב בן ארי (כולנו), אמיר טל (ישראל ביתנו), פרופ' יפעת ביטון (גשר), ד"ר רפאל מינס (זהות), מוסי רז (מרצ) ושולי מועלם (הימין החדש).

אחד הנושאים המרכזיים בדיון שנערך היה נושא הלגליזציה של צמח הקנאביס בישראל. ד"ר רפאל מינס ממפלגת זהות, אמר: "גם אם נניח שמזיק רק לצרוך את הקנאביס - אפילו סוכר ושומן מזיקים יותר. אף אחד לא מת מצריכת יתר של קנאביס. הקנאביס יכול להביא הקלה ומרפא לאלפי חולים בארץ ולכן אנחנו מתחייבים ללגליזציה כבר בקדנציה הקרובה".

מי שהביעה עמדה הפוכה הייתה חברת הכנסת מירב בן ארי ממפלגת כולנו, שאמרה: "למכור לכם שתהיה לגליזציה - מצטערת, כנראה שבמדינה פוסט טראומטית עם יוצאי צבא זה לא יהיה. אבל אפשר לעשות צעדים טובים, לתת יותר לאלו שזקוקים במערכת הבריאות. הוספנו 100 רופאים שזו המומחיות שלהם".

בתגובה לשאלת מנהלת התיכון לגבי המאבק סביב זכויות הקהילה הגאה בישראל והאפשרות לפונדקאות, אמרה בן ארי: "צריך לחדד – זכויות מלאות לקהילה הגאה. ולא להגיד שאנחנו לא מתערבים אלא אנחנו נותנים. צריך להיות בעניין ולשנות את חוק האימוץ וחוק הפונדקאות".

עוד נשאלו המתמודדים לגבי היום שלאחר הבחירות ושאלת הישיבה בקואליציה של ראש הממשלה: "כחול לבן מאמינה בממשלת אחדות", אמרה פנינה תמנו שאטה, "ואנחנו אומרים שרגע אחרי שננצח נרים טלפון גם לעבודה וגם לליכוד כדי להקים ממשלת אחדות לאומית. מספרים שהכל טוב אבל הרווחה קורסת, אז לא אכפת לי מדד ג'יני או לא - המצב קשה. אנחנו לא פוסלים אף מפלגה ציונית – אבל בלי ביבי. יש לו הרבה זכויות, שילך לנהל את התיקים שלו".

גם נושא המצב הביטחוני עלה לדיון, כאשר דובר צעירי מפלגת ישראל ביתנו, אמיר טל, הגיב באמירות תמוהות: "אנחנו חיינו בתקופה שמפלגות השמאל שלטו פה והם גרמו לערבים שביום שישי האחרון עלו על הגדרות של מכבים, הפילו אותן והם היו כפסע מלהיכנס לבתים. אתם הולכים להיות עוטף עזה החדש. חברים, מודיעין הפכה לעיר חצי חרדית. אנחנו יודעים שהליכוד הולך עם מפלגות חרדיות, רק ישראל ביתנו חזקה תשמור על נתניהו שישמור על חופש הדת שלנו".

מכללת די בי איי