(new)ויקטורי
ההפגנה עברה אל חדר הישיבות

ההפגנה עברה אל חדר הישיבות

חבר המועצה הטרי גלעד ביהרי עושה את צעדיו הראשונים כנבחר ציבור מספסלי האופוזיציה, אליה נקלע יחד עם סיעת "מודיעין חופשית" שדווקא הפתיעה בבחירות כששילשה את כוחה • הוא מסביר מדוע ראש העירייה מרבה לתקוף את אבי אלבז ("זה שואו של ביבס") ומגלה כיצד הוא ואיתי אלמוג-בר הצליחו לשנות הצבעתו של ראש סיעתם בנושא בתי כנסת 

הכירו את גלעד ביהרי, החבר הטרי במועצת העיר מטעם סיעת "מודיעין חופשית": הוא בן 39, עצמאי, מתכנת מחשבים ומערכות מידע במקצועו וחבר מפלגת העבודה. במשך כעשר שנים הוא ניהל את קבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב. הוא אב לשלוש בנות והוא מצהיר שבכוונתו "להכניס שינויים של ממש בתרבות הציבורית של מודיעין".

לעשות את זה מספסלי האופוזיציה?

"תתפלא אבל זה אפשרי. בכלל אני חושב שחלק גדול ממה שנעשה כאן בעיר נעשה בגלל שמודיעין חופשית קיימת. נכון שזה לא תמיד קל אבל אנחנו רואים את עצמנו כאופוזיציה קונסטרוקטיבית וכשצריך נפעל עם העירייה ולא נגדה. הכל ענייני".

יש לך דוגמאות להישגים שנרשמו בעיר בגלל שאתם קיימים כאופוזיציה?

"למשל עניין הקהילה הגאה. על מצעד הגאווה בעיר העירייה לא רצתה בכלל לשמוע, אבל מודיעין חופשית פעלה בכיוון ולבסוף זה היה בהשתתפות העירייה וזה נכנס לתודעה הציבורית. נכון שיבואו אנשים ויגידו שהם היו קודם אבל לא - מודיעין חופשית הניעה את העניין. כך גם את נושא התחבורה הציבורית בשבת. אנחנו לא הנחנו לנושא".

אבל אין תחבורה ציבורית בשבת. מה ההישג כאן?

"נכון, אבל עצם העובדה שהנושא נמצא בשיח הציבורי זה הרבה בזכות מודיעין חופשית. היום רבים מתושבי מודיעין מחזיקים רכב, בוודאי רכב שני, וזה בעיקר בגלל המחסור בתחבורה הציבורית בשבתות".

מודיעין חופשית ניסתה להשיק אוטובוס שבת ולא הצליחה למלא אותו.

"ראשית, כדי להפעיל אוטובוס שבת אתה צריך בכל זאת את הגב של העירייה. אי אפשר לבד. אבל אנחנו מובילים את התהליך הזה ואנחנו יוזמים ובסוף תהיה כאן תחבורה ציבורית בשבת".

למרות שביבס אומר שזו נתון בידי משרד התחבורה?

"ומה בטבריה? שם זה לא פועל? הנה פועל. כלומר בשורה התחתונה אם רשות מקומית רוצה - זה ניתן להפעלה ושלא יספרו סיפורים. ביבס בהחלט יכול ללחוץ על שר התחבורה ועל מי שהוא רוצה. אבל זה תמיד קל יותר לומר שזה נתון בידיים של מישהו אחר. במקרה הזה של שר התחבורה. עדיף לקחת יוזמה ולהוביל דברים. יש דברים שניתן לעשות על דעת עצמך ולפעמים אפשר להפוך שולחן. אפשר לעשות ולקדם".

איך?

"לכשתתחלף ממשלה ושר תחבורה חדש יבוא, אז נוכל לקדם את זה".

בעניין השבת – יש הרבה אנשים שחושבים כי ראש הסיעה שלך, אבי אלבז, מונע משנאה לדת. למה לדעתך הם חושבים כך?

"זה ממש לא נכון. אנחנו לא שונאים דת ולא נגד בניית בתי כנסת בעיר. הכל עניין של מידה. בכלל בוא אגיד לך משהו - כשמדברים על חילונים ודתיים צריך לזכור שיש כפייה רק מכיוון אחד, מכיוון הדתיים. אין כפייה חילונית. היתה בבריה"מ הקומוניסטית כפייה חילונית כשדיכאו את הדת. כאן אצלנו יש כפייה רק מצד הדתיים, אז אין שוויון".

מאבי אלבז שומעים בדרך כלל כשהוא נגד בניית בתי כנסת...

"כי תשים לב כשיש צורך לבנות מתנ"ס או בית תרבות לכלל תושבים, באה עמותה דתית ורוצה את הקרקע והיא מקבלת אותו. למה? כי אם העירייה תבנה מתנ"ס היא תצטרך גם להפעיל אותו ולממן אותו ואם הקרקע ניתנת לעמותה דתית אז העירייה חוסכת לעצמה את כל ההוצאות כי העמותה כבר מפעילה ומשלמת על הכל".

אבל כן בונים במודיעין מועדוני נוער ומתנ"סים.

"כן, אבל באיזה יחס מספרי לבתי כנסת? ללא שום יחס. למה ברחוב אחד צריכים להקים שלושה וארבעה בתי כנסת? כי כל עמותה שונה מהאחרת? הרי המגרשים בעיר הולכים ונגמרים. כשאתה מביט על מה בונים אי אפשר להימלט מהתחושה שהעמותות הדתיות מקבלות כאן קרקע. הטיעון של ראש העיר שהחילונים יביאו כסף לבניית מועדון נוער כמו שהדתיים מביאים כסף לבניית בית כנסת איננו טיעון נכון. למה? כי העירייה מחוייבת לבנות מועדוני נוער ומתנ"סים".

אז מה אתה רוצה שיקרה?

"שתהיה חלוקה יותר הוגנת וצודקת. ובכלל שהעירייה תפעל בפחות שנור ושדברים יהיו מושתתים כמה שפחות על תרומות. בניית בתי כנסת בעיר זה תרומות ולדתיים יותר קל לגייס תרומות. מבחינת העירייה זה פיתרון קל. יש לעירייה שני מסלולים - או להשקיע כספים במבנה או לתת לדתיים. הדבר כבר מחלחל לציבור ועובדה שהנושא הזה הפך למרכזי בבחירות המקומיות האחרונות".

נראה שאבי אלבז לא מחמיץ הזדמנויות להילחם בכל מה שדתי. למשל ההצבעה שלו נגד הנגשת בתי כנסת.

"ועובדה שאלבז שינה בסופו של דבר את הצבעתו בעניין אחרי שאיתי ואני שיכנענו אותו לשנות את ההצבעה".

מה היה שם באותה ישיבת מועצה שהצלחתם לשנות את עמדתו?

"עלתה הצעה להנגיש בתי כנסת ואבי דיבר נגד בתי כנסת מרובים שנבנים והוא רצה להתנגד. בהצבעה הוא נמנע. איתי ואני החלטנו לשכנע אותו לשנות את דעתו".

מה אמרתם לו?

"אמרנו לו שזה לא נכון שלא לתמוך בהנגשת בתי כנסת לאנשים עם מוגבלויות והוא קיבל את דעתנו. למעשה זה קרה כי במקרה הספציפי הזה לא הספקנו לקיים דיון מקדים ולקבל החלטה איך נצביע".

התחושה מהסיעה שלכם היא שאלבז עדיין מרגיש כסיעת יחיד שפועל על דעת עצמו ולא תמיד סופר אותך ואת איתי.

"בכל מפלגה שמבוססת על אדם אחד הוא עובד לבד ואולי זה ההרגל שהוא כיהן כסיעת יחיד כמה שנים. אבל אנחנו עכשיו סיעה שמקבלת החלטות ביחד בצורה דמוקרטית. אנחנו אולי הסיעה היחידה במועצה שנוהגת בצורה דמוקרטית".

זו לא התחושה כשרואים את אלבז הדומיננטי ואתם לא פעם יושבים לצדו ושותקים.

"זה לא נכון, אבל כמו כל דבר אנחנו לומדים עם הזמן ומשתפרים. יש לנו חמש שנים לעבוד ביחד. לגבי אלבז תראה - הוא היה רגיל לעבוד לבד וזה לוקח זמן. יכול להיות שתהיה הצבעה שבה אני או איתי נצביע בניגוד לאלבז. אם יש מחלוקת כל אחד מצביע לפי מחשבתו והגדרנו את זה מלכתחילה".

למה לדעתך חיים ביבס מרבה לתקוף את אבי אלבז?

"ברור שזה שואו של ביבס. אבל יכול אולי גם זו תוצאה של הנגיסה עמוקה שלנו בקולות של ביבס. הוא לא מרוצה מזה. אבל זה הסגנון שלו. הוא עשה אותו דבר לאלכס ויינרב במועצה. לדעתי ראש העיר רגיל שאין לו למעשה אופוזיציה ואז כשאנחנו מדברים ביבס מופתע ומגיב".

איך התחברת בכלל לאבי אלבז?

"מהמחאה החברתית. עסקתי הרבה בתחום החברתי ופגשתי את אבי אלבז בצומת בהפגנות והתחברנו. הייתי גם ברוטשילד במחאה החברתית של 2011 והכרתי באותה דרך את איתי אלמוג בר וככה זה התחיל".

בוא נדבר על מערכת הבחירות שבה למעשה ניצחה מודיעין חופשית.

"זה היה ניצחון גדול. מערכת הבחירות האחרונה היתה מבוססת על הנושאים שהעלנו וכולם התייחסו למודיעין חופשית ונושא הדת היה הנושא העיקרי במערכת הבחירות".

ההחלטה שלך ללכת עם אלבז היתה כי אתה חבר מפלגת העבודה?

"ברור שזה עזר להחלטתי. היינו ביחד בהפגנות נגד שחיתות הגז ובמחאה החברתית ומצאנו נושאים משותפים שהטרידו אותנו".

כמו מה?

"כמו נושא האינטרנט המהיר כאן במודיעין שלמעשה לא קיים בכלל. בזק עשו כאן פיילוט וזה נגמר".

מה באמת קורה באינטרנט המהיר במודיעין?

"יש כאן בעייה של רגולציה שפוגעת בתשתית לבתים. מבטיחים מאה מגה אבל זה כלום, היום ג'יגה זה כבר סטנדרט בעולם ואצלנו מתפארים במאה מגה. זה מצחיק. אז אני עוקב אחרי הסיפור הזה של פרישת רשת סיבים אופטיים כאן בעיר".

מה זה משנה לך כמה תהיה המהירות מהבחינה הציבורית?

"כי מהירות האינטרנט הוא אחד החסמים הכי גדולים בתחום המסחרי. מחסור באינטרנט מהיר מונע מחברות מסחריות גדולות לבוא להתיישב במודיעין. עסקים שחושבים לאן לעבור לוקחים בחשבון את מהירות האינטרנט".

באלו תחומים תרצה לפעול עוד?

"בתחום הספורט כמובן. לנצל את ניסיוני כמנהל קבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב. אין כאן במודיעין בעצם ספורט תחרותי ואני רוצה לקדם כאן ספורט שיהיה גם עממי ונגיש לכולם וגם שיהיה ספורט תחרותי".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20