(new)ויקטורי
עיר העתיד הולכת להצביע

עיר העתיד הולכת להצביע

פרשנות: תושבי מודיעין שווים בקלפי הארצית למנדט אחד, ולפי ההיסטוריה הקרובה הוא עומד להינתן ברובו לגוש המרכז-שמאל • בדקנו גם מה עושה בימים אלה ראש העירייה שלנו לטובת ניצחון הליכוד • לאן יכול ללכת הקול הדתי • והאם האיש שלנו במפלגת העבודה יכול להפתיע בסוף ולמצוא את עצמו בכנסת

1. איפה חיים?

השבוע, בתיזמון מחשיד משהו, העלתה קבוצת ראשי ערים המזוהים עם הליכוד פוסטים לפייסבוק שבהם הם מביעים (כל אחד בנפרד) תמיכה מקיר לקיר בנתניהו. את הפוסטים הם העלו לעמודי הפייסבוק הפרטי שלהם, כי החוק אוסר על שימוש לצרכים פוליטיים במשאבי העיריות כמו הודעות דוברות או עמוד הפייסבוק הרשמי של העירייה.

בין התומכים הנלהבים היו ראשי העיריות של לוד, חריש, עכו, דימונה וראש מועצת קרני שומרון. אולי גם עוד כמה שנעלמו מהעין הבוחנת של אתר "המקום הכי חם בגהינום", שם פורסם הסיפור בידי גילה פייסחוב.

מה שמעניין הוא שדווקא אחד מבין ראשי הערים המזוהים ביותר עם נתניהו לא היה בין אלה שדאגו לפאר את שם הראיס בפיד שלו. הכוונה כמובן לחיים ביבס. אין זה סוד שביבס הוא תומך ותיק בנתניהו ובשתי מערכות הבחירות האחרונות אף שימש כראש מטה הבחירות שלו. אז מה קרה הפעם?

ביבס הפעם לא לקח על עצמו את ניהול מטה הבחירות וגם הפייסבוק שלו נדם. אבל ביבס לא מתרחק מנתניהו. לפחות לפי דבריו, אילוצים והתחייבויות אחרות הם אלה שמנעו ממנו לנהל את מטה הבחירות של ביבי.

"לא קרה כלום", אמר לנו השבוע. "הייתי עסוק עם הבחירות שלי וסיימתי שתי מערכות בחירות והחלטתי שזהו, כי באותם תפקידים פורמליים אני עסוק מאד ואי אפשר להתפרש על עוד דברים. אבל אני כמובן עוזר במה שצריך. ביקרתי השבוע במטה הליכוד והערב אהיה שם שוב ואני מסייע במה שצריך להצלחת הליכוד ויו"ר הליכוד".

2. יש אלוהים?

בשבוע שעבר התכנסו בבית כנסת של קהילת אלעד בעיר כל ראשי המפלגות הדתיות, בניסיון לשכנע את קהל חובשי הכיפה של מודיעין שהם-הם שלוחיו של אלוהים והם אלה שראויים לקבל את הפתק הנכסף בקלפי. דרמה גדולה לא היתה שם וכולם היו מנומסים כאילו הם לא נלחמים כאריות על אותם קולות מצביעים.

 יותר מראשי המפלגות שהגיעו (בהם בנט ורפי פרץ וגם יולי אדלשטיין על תקן חובש הכיפה הבכיר של הליכוד והאלוף במיל. אלעזר שטרן, גם הוא על תקן חובש הכיפה של יש עתיד או כחול לבן), יותר מהם היו אלה התושבים שבאו לשמוע אותם שיצאו מבולבלים יותר לאחר שלא הבינו מדוע עליהם להתלבט שוב בין הימין החדש ובין איחוד מפלגות הימין ומה לעזאזל ההבדל ביניהן. טוב ששטרן ואדלשטיין לא נחשבים.

הפילוג בימין הדתי הפך כבר למסורת כמו חזרת בליל הסדר ומסורת לא זונחים חלילה. כנראה ששוב הימין המפולג יאבד כוח בסיבובים וכולם יגלגלו עיניים לשמיים, יפכרו אצבעות וימלמלו "זה כוח עליון".

עמיעד טאוב, יו"ר הבית היהודי במודיעין והמשנה לראש העירייה, מספר כי "הפעילות במפלגה בעיר מגיעה לשיאה. במוצ"ש יהיה כנס גדול עם חברי כנסת בהם סמוטריץ' ומוטי יוגב". טאוב ציין כי במודיעין הפעילות מתרכזת בעיקר בגזרה הדיגיטלית שכוללת פעילות רבה ברשתות החברתיות, הרבה דיוורים ישירים למצביעים פוטנציאלים. מה שמעניין הוא שהבית היהודי או "איחוד מפלגות הימין" ידרשו את תיקי החינוך כמסורת ארוכת שנים, מאז ימי זבולון המר, וגם את תיק המשפטים. אולי כדי לתקוע אצבע לעין של איילת שקד. "נדגיש את האחריות שהמפלגה לוקחת לייצג את גווני הציונות הדתית השונים", אומר טאוב. "אנחנו מתכוונים להרחיב את ההשפעה בתחומים חשובים כמו המשפט, החינוך וארץ ישראל".

3. ליל חנייה

במפלגת העבודה אומרים עכשיו ש"חנייה בכחול לבן היא זמנית ולכן לא לבנות עליה". אבל שחר מי און, איש יש עתיד ועד לאחרונה יו"ר סניף המפלגה במודיעין, מאמין כי לפיד וגנץ יידעו לנצח את הבחירות כאן. "כחול לבן תשיג תוצאה לפחות כמו שהשגנו בבחירות 2013 ו-2015 וסיכוי טוב שגם נעבור את הרף הזה", הוא אומר.

למעשה האמירה הזו היתה לפני שבועיים. לפני פרשת הקלטות של גנץ, בהן גן אמירתו שאינו פוסל ישיבה עם ביבי בממשלה. מאז עברו הרבה מים בנחל ענבה אבל דומה שכחול לבן תתבסס בכל זאת כרשימה המובילה במודיעין. אנשי כחול לבן בעיר מאמינים ביכולתם כי בכל זאת העיר מתאפיינת ותמיד היתה עיר של מרכז ושמאל. למרות שהליכוד מחזיק כאן בסיס כוח לא קטן, שנבנה בזכות התמדה ויכולת של יו"ר הסניף שמעון גואטה.

"מדינת ישראל נמצאת היום בצומת קריטית של בחינת זהותה וערכיה ואנחנו רוצים להחזיר את התקווה לתושבי ישראל ומבחינתנו מודיעין היא בירת מעמד הביניים שספג את המכות הקשות ביותר ועכשיו זה תלוי רק בנו". זו הבשורה של מי און לתושבי מודיעין וקריאתו אליהם להצביע.

מעבר לטריו כחול לבן ליכוד ועבודה, רק הדתיים למעשה מהווים כאן פקטור מסויים ולכן שאר שברירי המפלגות - כולל כחלון ואורלי לוי ואפילו ליברמן - ממש לא נחשבות במודיעין ככאלה המסוגלות לגרוף כאן אלקטורט משמעותי. בעיר ששווה 40 אלף ואולי קצת יותר בעלי זכות הבחירה שלה – אנחנו שווים מנדט אחד.

4. אופטימיות או פסימיות?

אנשי מפלגת העבודה התעוררו השבוע עם מתנה נפלאה בדמותם של 14 מנדטים שקיבלו בסקר מרכזי. המתנה הזאת משמחת מאד את המועמדים ובמיוחד את המתנדנדים, ובהם מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני שמדורג במקום ה-11 לאחר הראיון איתו המתפרסם כאן בצד שמאל הוא עוד הספיק להגיב לסקר המחמיא: "אתה רואה, יש סיבה שאני אופטימי". אבל זו עלולה גם להתגלות כ"מתנת מידאס" שמחבלת בתוכנית שלו להחליף את שלטון נתניהו.

מהיכן הגיעו פתאום עוד ארבעה מנדטים בתוך לילה? איך שלא תשחקו עם המספרים, חוק הכלים השלובים משחק תפקיד חשוב בשדה הפוליטי. כחול לבן מאבדת שניים שלושה מנדטים, מה שאומר שבאמת לא היה שינוי גדול בתמונת המצב הכללית. למי ששכח - אנחנו משחקים בגושים: ליכוד-ימין מול מרכז-שמאל. תנועת המספריים בתוך הגוש לא משנה את המצב, כי 14 מנדטים לעבודה הורידו את גנץ ל- 28 וזה לא מעביר גוש מרכז שמאל של גנץ לפיד וגבאי מעבר ל-61 הנדרשים להרכבת ממשלה. אז להיות אופטימיים או פסימיים? תלוי את מי שואלים.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20