(new)ויקטורי
בן סעדון בעד לגליזציה לקנאביס

בן סעדון בעד לגליזציה לקנאביס

האיש שבמשך שנים הוביל את ה"מאבק בנגע הסמים" משנה כיוון וקורא לאפשר שימוש חופשי בצמח מגיל 24 • הסיבה העיקרית לתפנית: אביו החולה שמטופל בשמן קנאביס

הקנאביס מעולם לא היה כה פופולרי כמו בימים אלה, כאשר אנשי ציבור רבים גילו אותו ומצאו שהוא מהווה אטרקציה לבוחרים. כך היה עם משה פייגלין ומפלגת זהות, כך היה עם מפלגת מרצ (הטוענת כי היא עוסקת בנושא מאז ומתמיד) ואפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לחזר אחר הבוחרים בעניין זה. בשבוע שעבר הצטרף ל"עגלת הלגליזציה" גם אילן בן סעדון, סגן ראש העירייה מטעם מפלגת העבודה,  שהוציא הודעה לעיתונות בה הוא קורא להחיל לגליזציה בהקדם: "חברה אחראית לא אוסרת שימוש בצמח שהוא תרופה של ממש, אלא מאפשרת שימוש אחראי למי שזקוק לו". מדובר בהודעה מפתיעה מצד מי שבמשך שנים מתמקד במלחמה בסמים ועומד בראש ועדות וגופים עירוניים ל"מלחמה בנגע הסמים".

שלום לסגן ראש העירייה. מה גרם לשינוי במגמה?

"קודם כל, כולם מדברים על זה. כל הבחירות דיברו על זה. גם אנחנו מחוייבים להגיב ולהתייחס לזה ולא להתעלם".

נראה שרבים במהלך הבחירות עשו זאת משיקולי פופוליזם...

"אנחנו לא מתעסקים בפופוליזם אלא במה שקורה במציאות. אבא שלי מאושפז עכשיו ואתה רואה מה נותן לו השמן קנאביס שהוא מקבל וכמה זה עוזר לו. אתה מתחיל להבין כמה זה חשוב לקדם את עניין הלגליזציה".

למי שזקוק לצמח לשימוש רפואי יש כבר ההסדרה שעשתה המדינה בעניין.

"אבל עדיין אתה רואה שזה לא נגיש. ברגע שאתה פותח את זה ונותן שימוש אחראי תוך כדי הסדרה והגבלת גיל למעל 24, אז הסכנה לאותן נשמות צעירות היא הרבה פחות בעייתית".

איך הגעת למספר הזה ולא למשל גיל 18 כמו האיסור על מכירת אלכוהול?

"המוח של הנער הוא בהתפתחות עד גיל 24, כל חוקר יסביר לך את זה. הסכנה לנזק פוחתת מגיל 24 ומעלה".

בהודעה כתבת על זינוק בשימוש בקרב בני נוער. אתה יודע מה שיעור המשתמשים?

"אני לא יכול להגיד לך מספר מדוייק".

יש דוחות רשמיים מטעם המדינה בנושא, לא?

"שם זה מה שנתפס. מה שבסתר אתה לא יכול לדעת. הדוחות הרשמיים זה הערכות. אני לא מאמין בסקרים. אני יודע שיש מספר לא קטן של משתמשים והמסר שלנו הוא לעשות את זה בצורה אחראית. גם מול אותם נערים שצריכים לקבל הדרכה והסברה בידיעה שהם יכולים לגרום לעצמם נזק בלתי הפיך".

על איזה מודל של לגליזציה אתה מדבר, כמו בשוויץ או אורוגוואי?

"אתה מבלבל אותי עכשיו... אני יכול לעשות עכשיו בדיקה ולהגיד לאן בדיוק אני מתכוון. בסופו של דבר יש הבנה ברורה שיש צורך להנגיש את החומר לאותם נזקקים לו רפואית".

ככל הידוע אלה מעטים יחסית למספר ה"מעשנים" בארץ המוערך בכמיליון איש.

"בהבנה שלי בסופו של דבר מה שצריך הוא לא לעצור את השימוש בצמח, אבל למנוע ולהגביל מגיל 24 ומעלה. זאת התפיסה שלי".

בהודעה שלך אתה קושר את תופעת הבדידות לזינוק במספר המשתמשים בקנאביס. איך אתה קושר בין שני הנושאים? אתה מסתמך על מחקר מסויים?

"מה שאני אומר לך מסתמך על מה שאני נחשף אליו כשאני נפגש עם מרצים ובני נוער בעיר. אנחנו מביאים את מיטב המרצים לבתי הספר ואני אומר לך שבעיר מודיעין בשנת 2016 הפעלנו כאן תוכנית למניעת אובדנות בקרב בני נוער".

איך זה קשור לקנאביס?

"זה קשור כי בסופו של דבר אנשים מחפשים בריחה. אחד בורח לעישון, אחר בורח לאלכוהול ויש מי שבורח למחשבות אובדניות. כל אחד מחפש את הבריחה שלו וכך גם במקרה של הקנאביס. לכן הוקמה בעיר עמותה שהמשימה שלה היא להפיג את הבדידות של התושבים וכך גם הפעולות שלנו בעניין אובדנות בקרב בני נוער. המשימה שלנו היא לבוא ולהקל על אותם אנשים".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20