(new)ויקטורי

בשביל אל הבריכות

אספנו עבורכם את הבריכות הטבעיות שנמצאות ברדיוס הקרוב למודיעין כדי שהילדים יוכלו לטבול בהן בכיף והמבוגרים יוכלו להכין קפה תחת עצי התאנה והזית • הכלל: לא יותר מעשרים דקות נסיעה • דמי הכניסה: אפס שקלים

(עין בובין. צילום: מתוך ויקיפדיה )

הקיץ כבר כאן וגם החופש הגדול כבר הגיע. יודע כל הורה כי אחת המשימות המאתגרות בחיינו היא איך מעסיקים את הילדים בחופשה. אז אנחנו כאן בשבילכם עם כמה מקורות מים במרחק של עד עשרים דקות נסיעה ממודיעין, בהם אפשר להעביר חצי יום רטוב וכיפי בלי לחפש חנייה, בלי לשלם מאות שקלים ובלי להידחק בצפיפות באתרי הבילוי.

המעיין במבוא חורון

נתחיל מהקרוב ביותר למודיעין: במרחק של חמש דקות נסיעה מהעיר נמצאת בריכה מלבנית, עמוקה וקרירה אותה בנו אנשי מבוא חורון הסמוך למודיעין. אנשי המושב ניצלו את העובדה כי מתקן של חברת מקורות משחרר מדי מספר ימים עודפי מים ובנו באותה נקודה בריכה של ממש. הבריכה שרוצפה בטון היא בגודל של בערך שמונה מטרים על ארבעה, ובדרך כלל גובה המים לא עולה על1.7  מטר. בצדה הצפוני של הבריכה יש מדרגה בתוך המים שתאפשר גם לילדים לעמוד בביטחון. בנוסף ריצפו הבנאים את סביבתה והציבו במקום שולחנות פיקניק, ספסלים ופחי אשפה. בשלהי הקיץ האחרון הם אף הגדילו לעשות והציבו רשת צל. יש לציין כי לא תמיד הבריכה מלאה במים ויש ימים בהם גובה המים נמוך ואינו מאפשר טבילה. עם זאת, ברוב הפעמים בהן ביקרנו במקום בקיץ האחרון נהנינו משחייה במים הקרירים (לא מדי קרירים).

איך מגיעים: נצא ממודיעין בכביש 3 לכיוון לטרון, נפנה בכיכר שמאלה וניסע עד שנחלוף על פני הכניסה למבוא חורון ונגיע לצומת T.  בצומת נחנה, נעיף מבט שמאלה ונגלה שביל כניסה צר המוביל אל המעיין.

עין ורד בתל גזר

אם תמהרו ותגיעו לעין ורד, מעיין קטן ונחמד בין היישוב כרמי יוסף לתל גזר, יש סיכוי טוב שתזכו לטבול במים צוננים במרחק של 15 דקות נסיעה ממודיעין.

מעיין עין ורד, שמקורו בנביעה תת קרקעית המתייבשת לקראת אמצע הקיץ, שימש כבר לפני אלפי שנים  כמקור המים הטבעי היחיד של היישוב הקדום שנחשף בחפירות הארכיאולוגיות בתל גזר. בתקופה הערבית אף השתמשו במי המעיין כדי להשקות את תושבי רמלה באמצעות אמת מים שנבנתה במקום. הבריכה העגולה בנויה אבן ומעליה מטיל צל עץ תאנה מסיבי.

איך מגיעים: נכנסים ליישוב כרמי יוסף מכביש 44 ונוסעים ברחוב גפן עד סופו. שם מחנים ויורדים לשטח בשביל הירוק. משם ממשיכים ברגל 15 דקות הליכה. העצלנים שבכם המעוניינים להגיע למעיין עם הרכב ימשיכו דרך השער וייסעו במסלול מסומן ירוק. לאחר כמה מאות מטרים יהפוך השביל לאדום ולאחר נסיעה של קילומטר נגיע לבריכה שנמצאת בלב חורשה קטנה. ניתן להגיע לעין ורד גם מתל גזר אם ממשיכים לפי השילוט וגם עם "וייז" לאורך כשלושה קילומטרים.

עין כפירה

עין כפירה הוא מעיין הנובע לתוך בריכה רדודה בערוץ נחל כפירה, בסמוך ליישוב נטף. על פי ההשערות מקור השם ניתן לאזור כבר בתקופת התנ"ך, אולי בשל הימצאות אריות (כפיר) באזור, כמוזכר בספר יהושע. הבריכה מוסתרת בין קבוצת עצי תאנה, שמפירותיהם תוכלו ליהנות בימי הקיץ. גודלה של הבריכה הוא 2X3 מטר והיא רדודה יחסית ומלאה במים כמעט כל השנה. בסמוך לבריכה יש קבר שייח' עתיק, כמו גם שרידים של בית חווה.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 1 שעולה לירושלים, יורדים מהכביש המהיר במחלף חמד, עוברים את הגשר וממשיכים לכיוון אבו-גוש (כביש 3975) עד הפניה ימינה לנטף, מעלה החמישה והר אדר. לאחר כ-300 מטר פונים שמאלה לכיוון נטף ולאחר כ-300 מטר נוספים פונים במזלג להסתעפות השמאלית. ממשיכים 4 קילומטר לכיוון מערב, עד שמגיעים לחניון יהדות פולין בצד ימין של הכביש, ובו חונים. אם הגעתם לישוב נטף, סימן שהחמצתם את החניון ועליכם לחזור כ-500 מטר. לעין כפירה מוביל סימון שבילים ירוק. מהקצה המזרחי של רחבת החנייה נתחיל לצעוד עם השביל המסומן ששחור ולאחר כמה עשרות מטרים נפנה שמאלה לסביל מסומן ירוק. לאחר חצי שעת הליכה תגיעו למעיין. קחו בחשבון שהדרך לא מתאימה לעגלות ילדים. מיטיבי הלכת שבכם יכולים להגיע למקום גם ברגל במסלול של שלושה קילומטר לכל כיוון, היוצא מפתחה של שמורת נחל כפירה בצידו האחורי של היישוב מבוא חורון.

עין נטף

אם כבר הגעתם לעין כפירה כדאי לבקר גם במקור מים נוסף בסמוך – עין נטף. מדובר על מעיין הממוקם ממש מתחת ליישוב נטף, שנובע מתוך מערה וממלא בריכה קטנה (יבשה בקיץ) ובור אגירה עמוק שלאחר חורף ברוך גשמים כמו שהיה לנו השנה וודאי יהיה מלא במים גם בקיץ.

עומקו של הבור הוא למעלה משלושה מטר. הכניסה אליו צרה ואילו התחתית רחבה יותר בצורת פעמון. לא ניתן להיכנס לבור ללא חבל או סולם, כמו גם עזרה מבחוץ ביציאה ממנו.

איך מגיעים: ניסע עם "ווייז" עד ליישוב נטף ובכניסה ליישוב נפנה שמאלה. לאחר 500 מטר נגיע לצומת T בה נפנה שמאלה ולאחר עוד נסיעה של קילומטר וחצי נגיע לסוף הכביש שם נחנה. נלך על שביל העפר ונמשיך בדרך נוחה המסומנת בירוק. בצומת השבילים אחרי כמאה מטר נמשיך עם השביל הירוק ולאחר 300 מטר נפנה ימינה לתוך שדה. אחרי כמאתיים מטר נגיע לחורבת נטף ולמעיין.

עוד באזור - מערות קבורה רבות על צלע הערוץ ושרידי חווה ביזנטית.

עין דביר

עוד מעיין קרוב יחסית למודיעין נמצא בשולי שכונת גבעת זאב שעל כביש 443. עין דביר הוא מעיין קטן ורדוד בגודל של 5X3 מטר, שבצדו שולחן פיקניק ועץ גדול שיספק לכם צל.

(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אלון שמידט)

איך מגיעים: נוסעים על כביש 443 לכיוון ירושלים עד שמגיעים לצומת גבעת זאב. פונים ימינה ונוסעים כמה דקות עד הכניסה ימינה לגבעת זאב (רח' המכבים) ובכיכר הראשונה ממשיכים ישר. ממשיכים ברחוב המכבים ובכיכר הרביעית פונים שמאלה. ממשיכים בנסיעה עוד כמה מאות מטרים עד שהכביש יוצא מהשכונה, ואחרי 1.2 קילומטר פונים שמאלה לכביש צר יותר. הפנייה מופיעה במקום שבו מתחילה בצד שמאל של הכביש גדר אבנים ועליה גדר מתכת. ממשיכים בכביש עוד כמאתיים מטר עד הפנייה ימינה, ולאחר 300 מטר תבחינו משמאלכם בוואדי קטן ממנו עולה שביל לכיוון ימין עד למעיין.

חוצים את המחסום – מעיין טלמון ועין בובין

תושבי מודיעין מן הסתם לא מרבים לעבור את מחסום חשמונאים לשטחי הרשות הפלסטינית, וכך גם מפספסים חבל ארץ הידוע במעיינות הרבים שיש בו. יש לציין כי לטיולים במעיינות באזור מומלץ לצאת בקבוצה ולא להסתובב לבד בשטח המשופע בכפרים פלסטיניים.

מעיין טלמון הוא מעיין שכבה הזורם לתוך בריכה מרשימה באורך ארבעה מטרים. עומק המים הוא בסביבות מטר וחצי. מסביב נטועים עצי זית וישנם שולחנות פיקניק, כמו גם דק עץ.

איך מגיעים: מצומת שילת נוסעים על כביש 446 ולאחר המעבר במחסום פונים ימינה לכיוון ניל"י ונעלה לכביש 463. נמשיך ישר על פי השילוט עד ליישוב טלמון. מכיכר הכניסה נמשיך ישר למרחק של 900 מטר. בתחילת העיקול שמאלה נמצא מצד ימין שביל עפר, נעלה עליו ונחנה את הרכב (בעלי רכבי שטח יכולים להמשיך עד למעיין). בשביל העפר נמשיך רגלית לאורך 300 מטר עד שנבחין במבנה אבן שמתחתיו נמצאת הבריכה.

עין בובין הוא אחד המעיינות המרשימים ביותר, לא רק במטה בנימין אלא בכלל בארץ. מדובר על בריכת מעיין המחולקת לשני חלקים באמצעות מחיצת בטון, שמוסתרת כאשר הבריכה מלאה. גודל הבריכה הוא 10X12 ועומקה למעלה מ-2.5 מטרים. תושבי הכפרים הסמוכים משתמשים במי הבריכה להשקיית עצי הפרי בבוסתן הסמוך. לא מומלץ להגיע למקום בשבתות, בהן מבלים בבריכה תושבי הכפרים הסמוכים ביום החופש שלהם. עוד באזור מספר בריכות קטנות נוספות ושרידי קולומבריום עתיק.

(צילום: מיכאלי. מתוך ויקיפדיה)

איך מגיעים: יוצאים ממודיעין ופונים לכביש 446, עוברים את מחסום חשמונאים ופונים ימינה לכביש 463 וממשיכים ישר עד לכניסה ליישוב דולב. נחנה את הרכב ונרד דרומה בוואדי המקביל ליישוב. כאשר נגיע אל ערוץ הנחל נפנה שמאלה, נלך קילומטר וחצי לאורך הוואדי ונפנה ימינה בהתפצלות הנחל. לאחר הליכה של חצי קילומטר נבחין בבוסתן ובבריכה.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21