(new)ויקטורי
עשו להם כנפיים

עשו להם כנפיים

ארבעה צעירים בני העיר סיימו השבוע קורס טייס: חייל בודד שהוריו יצאו לשליחות בעיצומו של הקורס' די.ג'יי לשעבר שנפצע ו"ירד" קורס, מתנדב במד"א וילד שרצה להיות כבאי

(צילומים: דובר צה"ל)

השבוע התקיים בבסיס חיל האוויר בחצרים מסדר הסיום של קורס טייס שבו צעדו לא פחות מארבעה בני מודיעין. את הקורס סיימו 38 צוערים, מה שהופך את הנציגות המודיעין – לפחות הפעם – לכדי עשירית מהמסיימים.

סגן א' - מגמת קרב

במהלך קורס הטייס לומדים החניכים לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון. א' עשה תואר בניהול טכנולוגיות מידע. הוא נולד ברמת גן ועבר ללפיד בגיל שש ולפני שנתיים עבר למודיעין. מגיל 14 אהב לתקלט ואף היה די.ג'י ותיקלט באירועים כעבודה. בכיתה י' הצטרף לתוכנית הכנה לצה"ל והמאמן היה המורה לחינוך גופני בבית ספרו. א' למד בתיכון במודיעין והרחיב במגמות פיזיקה וחינוך גופני.

למפגש עם מפקד חיל האוויר הזמין א' את המאמן והמורה לחינוך גופני שלו: "אני מרגיש שהוא זה שנתן לי את הדרייב לתחושת מצוינות תמידית ולחפש את האתגר כל פעם מחדש הוא לימד אותי על ציונות וכוח רצון אמיתי ואני מאוד מכבד ומעריך אותו."

א' כבר עמד על סף פרישה מקורס הטייס כאשר הורד קורס בגלל פציעה. מבין קרוביו שהגיעו למסדר - משפחה, חברים מהבית ובת זוגו. יש לו שני אחים גדולים. ארז ואלעד. סבו מצד אביו היה בחטיבת הנח"ל ונלחם במלחמת ההתשה.

סגן ר' - מגמת מסוקים

ר' התגורר בקליפורניה במשך שלוש שנים (אביו עבד במיקרוסופט), למד מדעי המחשב וגם התעמל בהתעמלות אמנותית במשך חמש שנים, היה חניך פעיל בצופים, מנגן בפסנתר ובתיכון הרחיב במגמות פיזיקה ומחשבים. "כשהייתי קטן היו לי המון מסוקי צעצוע על שלט", הוא מספר. "תמיד עניין אותי עולם התעופה".

למפגש עם מפקד חיל האוויר בו מספרים על דמויות משפיעות הגיע חבר שעליו הוא מספר: "גדלנו יחד ושנינו שאפנו להגיע למקומות הכי טובים. למדנו והתחרינו ביחד אבל הכל נעשה באווירה טובה של חברות וזה דחף אותי קדימה". על שילוב נשים בקורס הוא מספר: "בשנה הראשונה הייתי בצוות יחד עם בנות ואני חושב שזה טוב ומגוון את האוכלוסייה אבל בסה"כ זה לא משנה עם מי אדבר - כולנו בני אדם."

בין מוזמניו למסדר סיום הקורס, לצד המשפחה, היתה גם המורה המחנכת שלו מהתיכון. לר' יש אחות בת 17 ואח בן 13. אביו הוא סמנכ"ל כספים בחברה בינלאומית ואמו היא מיילדת.

סגן מ' - מגמת מסוקים

מגיל ארבע ועד שהיה בן שמונה התגורר מ' עם משפחתו בדרום קוריאה במסגרת שליחות של משרד הביטחון (בו אביו עובד). מ' שיחק כדורסל מכיתה א' ועד הגיוס והוא נהנה מרכיבה על אופניים, צלילה, נגינה על גיטרה, מ' גם אוהב לבשל ולטייל. בתיכון הרחיב במגמות פיזיקה מדעי המחשב וסייבר, את התואר שלו בבן גוריון עשה במתמטיקה ומדעי המחשב.

מ' מספר שבמהלך המיונים לצבא הוא כיוון לשייטת, למודיעין, לקורס טייס ולסייבר, כשהעדיפות העליונה שלו הייתה סייבר. "בעיקר רציתי שירות משמעותי ושיהיה לי טוב. רציתי לשרת במקום בו אני יכול לתת מעצמי וכך גם לקבל בחזרה, זה הרבה חינוך מהבית. באמצע שלב ראשוני הבנתי שאני רוצה להמשיך בקורס עד הסוף, מפני שעד אז היו לי ספקות. כילד בן 18 קשה לסרב לטיס אבל לא הייתי בטוח אם המסלול מתאים לי".

למפגש של מפקד חיל האוויר עם דמויות משפיעות הוא הזמין את סבא שלו מצד אביו. "סבא שלי עלה מפרס והגיע לחדרה שם גר בפחונים. הוא בנה את עצמו לגמרי לבד והחינוך הזה השפיע על אבא שלי וכך גם עלי וגרם לי להבין מה אני רוצה לעשות במסלול החיים שלי. סבא שלי גם היה לוחם חי"ר במלחמת ההתשה ובמלחמת ששת הימים".

באמצע הקורס עברו הוריו לברלין כשליחים של משרד הביטחון ומ' הפך לחייל בודד. הוא גר בדירה במודיעין יחד עם אחיו ועם עוד זוג אחים שהם חיילים בודדים. "כבר שנה שאני חייל בודד. אחי התגייס לצנחנים לא מזמן, זה קשה כשאמא לא בבית. אני מתגעגע לאוכל שלה ולמעטפת החמה, אבל אחי יותר חשוב לי מהקושי שלי והוא צריך את העזרה שלי. אני מנסה לעזור לו כמה שאני יכול, החוויה הזו חיברה בינינו הרבה יותר. קיבלתי עזרה מבחינה פורמאלית אבל הקורס דורש ממך דרישות גבוהות שלא מאפשרות לי לעשות כל מה שאני יכול כדי לעזור לו".

סגן ג' - מגמת מסוקים

ג' מרעות עשה תואר בניהול טכנולוגיות מידע. הוא אוהב לטפס וספורט האקסטרים. בתיכון מו"ר הרחיב את המקצועות ביוטכנלוגיה וביוכימיה. מגיל צעיר היה ג' בצופים ובכיתה י"א החל להדריך ואף עבד עם קבוצות נכים. הוא גם התנדב במד"א מכיתה י' עד י"א בסניף מודיעין והיה במכינה קדם-צבאית לפני הגיוס: "זו הייתה תקופה חיובית וטובה. במכינה חיים ביחד ונחשפים להמון דברים כגון שסעים בחברה, סדרות חינוך בדרום ת"א ועיירות פיתוח. זה מלמד אותך המון".

ג' תמיד רצה להיות בצוות אוויר, כבר מגיל קטן חלם על כך ומשפחתו היא משפחת חיל האוויר כך שהוא ממשיך את השושלת. במשך תקופה מסוימת רצה להיות צוללן אך חזר לחלומו המקורי - להיות טייס מסוקים.

בגיבוש היו לו ספקות אם יעבור: "הופתעתי מאוד לגלות שעברתי. הרגע בו ירדתי מהטיסה הראשונה היה רגע קשה. סיימתי את הטיסה ירדתי וישבתי על ספסל, שבור לחלוטין ובטוח שאני מפסיק השתתפות, אך לאחר מכן הבנתי  שזה המקום שאני צריך להיות בו".

למפגש של מפקד חיל האוויר עם דמויות משפיעות הגיעה גיסתו. היא ואחיו נשואים טריים והם ביחד מהתיכון. ג' תומך בשילוב מיעוטים בקורס טייס וחושב ש"צריך לחזק את המודעות, להזמין אוכלוסיות מוחלשות לסיומי קורס טייס על מנת שיבינו שזה אפשרי לכל אחד". על שילוב נשים בקורס: "זה מבורך בעיני. צריך לחייב אותן ללכת למיונים. ככה יהיו יותר בנות בקורס ובנות בקורס משנות את אופי הקורס לטובה לטובה לדעתי".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20