(new)ויקטורי
שומרות על הבית

שומרות על הבית

האחיות גלושקו התייצבו בטורניר עכו (סך פרסים 25 אלף דולר) ופגשו שם את אנה סופיה סאנצ'ס המכסיקנית, שזממה להפיל אותן בזו אחר זו • המזימה לא צלחה ויוליה כבר רואה את טורניר ווימבלדון מתקרב

"שמעת יוליה גלושקו?" שאלתי מכר בניסיון לסמן וי על סמול טוק.  "מי זאת יוליה גלושקו" הוא קימט כל נקבובית בפניו. "השם מצלצל מוכר". "טניסאית" הפטרתי. הוא עשה מין תנועת נו, מכוריאוגרפיית נו-נו-נו, אצבעו הצליפה באוויר כמו זנב של סוס. "אני יודע! זאת שפרשה עכשיו. היא התחתנה עם רופא!". "זאת שחר פאר!" הצטרדתי.

הוא ליטף את זיפיו עם המפרק האמצעי של האצבע המורה. "אה! זאת שלא לחצה לה את היד!". "זאת דניז חזניוק", תיקנתי בשקט, אבל הערכתי אותו על הקרב למען הסמול טוק. "גלושקו, גלושקו..." הוא צבט בקצהו העליון של האף שלו, בדיוק בצומת הגבות שלו. הוא נקש בהן לפתע ונראה כמו מצא אמת. "היא לקחה זהב בג'ודו באוליפיאדה!". "זהב. בג'ודו. באוליפיאדה?" איבדתי את חוט המחשבה. הייתי מוכן להישבע שירדן ג'רבי זכתה בכסף אבל משהו בביטחון שלו ערער אותי. יכול להיות שירדן ג'רבי לקחה זהב?

התשובה, אגב, היא לא. בשורה התחתונה, יש כאלו שלוקחות ארד וכולם זוכרים שזה היה זהב. ויש כאלו שלוקחות זהב וכולם זוכרים שהם עפו בחצי. איך גלושקו נפלה לקטגוריה השנייה? שהמבין יבין. כלומר, אם הוא מבין שהסיבה היא אחת - בגלל שהיא גרה במודיעין. אין מה לעשות, תושבי העיר הזאת סבלו וסובלים מהתנשאות מוניציפאלית. כולן מרימות עליה את האף, אפילו ראשון לציון. אפשר לראות את זה גם מהצד השני. קחו למשל את התחרות שנערכה ממש השבוע בעכו - סך פרסים 25 אלף דולר, WTA, הכל פיקס, כמעט ווימבלדון. אבל עכו? באמת? אין שם אפילו דשא סינתטי שעומד בתקנים המחמירים ביותר של פיפ"א. או אופ"א. או יול"ב. עכו?

גלושקו התייצבה מדורגת ראשונה בטורניר. קצת אחרי האכזבה ברולאן גארוס, אז הודחה בסיבוב המוקדמות האחרון, היא החליקה לאירוע צנוע, הזדמנות להרים את הראש. נכון, שעתיים נסיעה, אבל אין יותר בית מזה. אפשר לזרוק שם את ג'אנגו והוא יחזור באותו היום במפרשית. אפשר לאכול שם את החומוס הכי טוב בגלאקסיה (ולא רק ב"סעיד" אלא גם אצל שכניו). לינה לקחה בעיר תואר פיוצ'ר, הראשון שלה בבוגרים, אפשר להניח שהתמונות שהיא שלחה בוואטסאפ המשפחתי שכנעו את אחותה.

השנה לא הולכת לגלושקו כפי שקיווינו, אחרי ששברה בצורת בת ארבע שנים ללא גראנד סלאם, אותו האירוע ממש שבר לה את המומנטום. מי שעמדה מול אוסאקה, על רגל אחת, נפלה עד המקום ה-152 בדירוג. אבל כבר הספידו אותה יותר מפעם אחת ומי שיעשה זאת שוב יסתכן בשם תואר לא מחמיא. לוסי ווריגנר בת ה-20, 585 בעולם, נפלה לה בסיבוב הראשון כפרי בלתי בשל, קלאסי לחימום. הצרפתייה רכבה על השאננות הזאת ל- 1:4, אבל גלושקו נזכרה שיש לה ענף על הכתפיים כדי לקחת אחד עשר משחקונים מ-13 הבאים בדרך ל-4:6, 2:6.

שמחתה של משפחת גלושקו הייתה חלקית בלבד, שכן לינה נוצחה במקביל על ידי אנה סופיה סאנצ'ס המקסיקנית, אחרי 6:3, 6:2 והסתפקה בקרנה קון צ'ילי. בסיבוב השני גברה יוליה 4:6, 7:5 (5), 1:6 על צרפתיה נוספת, העונה לשם אסטל קאסינו. אבל לפני שהרגשנו בפריז נפלה לה ברשת דווקא אוקראינית. דריה סניגור, 8 בטורניר, מעליה היא דילגה בקלילות יחסית עם 4:6, 4:6, כדי לקבל את ההזדמנות לנקום את נקמת אחותה.

החלום של סאנצ'ס המקסיקנית היה להפיל משפחה והיא עשתה 6:4 כדי להשיג אותו. אבל הגדולה לבית גלושקו הפכה את הקערה בזכות 3:6, 4:6 כדי לסמן וי ולסדר לעצמה גמר ראשון מאז תחילת העונה. סך פרסים 25 אלף דולר, WTA, הכל פיקס, כמעט ווימבלדון. אבל עכו? באמת?

המדורגת 1 בטורניר, הפייבוריטית הגדולה, לא הצליחה לתרגם את הנייר לשוויצרית. סוזן בנדצ'י, חמישית בטורניר, הייתה צריכה שעה וחצי כדי לעשות 6:4, 6:2 ששלח את האוהדים המקומיים עצובים הביתה. אפשר להניח שעם רובם, יוליה אפילו חזרה ממש באותו הרכב. לפחות עם ארבעה מהם. לא כולל הכלב. אבל אם היא תעשה כמו ברולאן גארוס ועוד קטנה, היא תהיה בווימבלדון. ואם היא תהיה בווימבלדון, אף אחד כבר לא יזכור שהיא הייתה בעכו. או אפילו שהיא ממודיעין. אלא אם, כמובן, הוא ייכנס לדף הפרופיל שלה באתר ה-WTA, שם כתוב, לבן על גבי כחול, רזידנס - מודיעין, ישראל, בדאבל איי. איי איי. איי הברוך.

ולינה? את התואר הראשון שלה היא השיגה בעכו, אשתקד. אבל אחרי שהודחה שם הפעם כבר בסיבוב הראשון היא המשיכה לטורניר ITF בנתניה, סך פרסים 15 אלף דולר, והגיעה עד חצי הגמר, לפני שנעצרה על ידי שחר בירן בדרבי כל ישראלי, 0:6, 1:6. הפעם הזאת כבר לא הייתה לה האחות הגדולה שתנקום את נקמתה.

"יוליה גלושקו... אני אומר לך, זה עומד לי על קצה הלשון", המכר לחץ את ידי לשלום במבט נוסטלגי ולפתע השליך אותה בהתלהבות לרצפה. "יש לי את זה! גלושקו! הילדה הזאת שלקחה ממש השנה את נבחרת הפדרציה של ישראל למשחקי העלייה של הבית האירופי אפריקאי מספר שתיים! אחלה ילדה!". וידאתי שידי עדיין מחוברת למקומה והתפלאתי מעט על בקיאותו - "זאת לינה גלושקו".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20