(newsדיור מוגן 10.7.19
דרכו האחרונה של ידידו הטוב ביותר

דרכו האחרונה של ידידו הטוב ביותר

ב"מתקן אדם" הסמוך למודיעין נמצא בית הקברות היחיד בישראל לכלבים שנהרגו בפעילות מבצעית או ש"נפלו במהלך שירותם" • פעם בשנה מתקיים במקום טקס זיכרון שגם הוא – כמו כל המתחם – סגור לכניסת אזרחים • אבי בלדי חשף את המקום ואת הטקס בבלוג המוערך "עונג שבת" ואנו שמחים לשתף כאן את רשמיו במלואם

(צילומים: אבי בלדי ודובר צה"ל)

לאחרונה, במהלך שירות מילואים, הגעתי במקרה לבית קברות מיוחד במינו: בית הקברות הצבאי לכלבים בתוך מתקן אדם, סמוך למודיעין. אחת לשנה נערך במקום טקס זיכרון לכלבים שנהרגו בפעילות מבצעית ("נפל בפעילות מבצעית") או שמתו במהלך אימון, ממחלה או מזיקנה ("נפל במהלך שירותו").

בטקס - היחיד מסוגו בצה"ל - משתתפים כל חיילי ומפקדי יחידת הכלבנים הצה"לית "עוקץ". מפקד היחידה מדבר בשמם של "הלוחמים על ארבע" אשר עוסקים באופן יומיומי כמעט בהצלת חיי אדם. אחד הלוחמים מעיד על אירוע משמעותי שחווה במהלך שירותו.

שורשיו של הטקס נעוצים באירוע המכונן של היחידה: פיגוע-מיקוח בקיבוץ משגב עם ב-7 באפריל 1980. באותו פיגוע נהרגו שני כלבים מצטיינים במהלך ההשתלטות על המחבלים ואז נחשפה היחידה לראשונה בציבור. מאז ועד היום הטקס השנתי נערך בסמוך לתאריך זה. כיוון שבית הקברות נמצא בתוך מחנה צבאי הוא סגור לכניסת אזרחים ולא ניתן לבקר בו בלי אישור מיוחד. באישורו של דובר צה"ל ריאיינתי את רס"ן י', אחד מוותיקי היחידה, וזה מה שרשמתי מפיו על תולדות בית הקברות:

עד שנת 2005 מקום מושבה של היחידה היה ב"מחנה סירקין" ליד פתח תקווה, שם היה בית קברות קטן. עם המעבר ל"מתקן אדם" החליט תורם יהודי אמריקני, שנקשר ליחידה וחפץ בעילום שמו, כי יש להקים בית קברות מכובד, והוא הרוח החיה מאחורי היוזמה.

הכלבים מסיימים את שירותם הצבאי בגיל שבע או שמונה ואז מאומצים על ידי הלוחם האחרון שליווה אותם. כאשר נופל אחד הכלבים בפעילות קרבית או מת בדרך טבעית, כל היחידה מגיעה לבית קברות במדי א' ובכומתות ומתקיים טקס קבורה רשמי. הכלב מובל לקברו על גבי אלונקה, הלוחמים מלווים אותו עד הקבר ומצדיעים. הלוחם שהיה עם הכלב ברגעיו האחרונים משתף את הנוכחים בחוויותיו ומספר ככל שניתן, ואחריו מסכם מפקד היחידה את האירוע. זהו טקס מרגש ועצוב ודמעות רבות נשפכות בו. לא קל לחיילים להיפרד מכלביהם אחרי שנים ארוכות של חינוך ושל עבודה צמודה. טקסי הפרידה עוזרים לחיילים ומוסיפים נדבך משמעותי לשירותם.

בבית הקברות יש עשרות מצבות, כמחציתן לכלבים שנפלו בפעילות מבצעית.

כמה אירועים זכורים במיוחד: "אסון המסוקים", ב-4 בפברואר 1997, שבו נפלו שני לוחמי היחידה עם כלבותיהם - הרן פרנס עם הכלבה לסטי ומיכה גוטליב עם הכלבה אמבר.

אירוע זכור נוסף היה ב-7 בדצמבר 2004, נר ראשון של חנוכה תשל"ה (מבצע "חג אורים"), אז נהרגו סמ"ר נדב קודינסקי וכלבו דיאבלו במהלך פעילות של כוח פלס"ר גולני, מלווה ביחידת כלבנים, בסג'עייה סמוך למחסום קרני. נדב ודיאבלו הלכו בראש כשהם מנסים לאתר מטעני חבלה. הם נכנסו ללול, שם חפרו מחבלים מנהרת חדירה שהייתה אמורה להגיע עד קיבוץ נחל עוז. הלוחם וכלבו נהרגו זה לצד זה.

(הכותב הוא הוא חבר מועצת גבעת זאב ותלמיד לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים. את הבלוג "עונג שבת" כותב ועורך ההיסטוריון פרופ' דוד אסף מאונ' תל אביב)

מכללת די בי איי