(new)דיור מוגן 6.2.20
מסתכלים קדימה, הרבה מאוד קדימה

מסתכלים קדימה, הרבה מאוד קדימה

בעירייה החליטו לגנוז את תוכנית המתאר של השלב הבא של מודיעין עד שנת 2035 ולהחליפה בתוכנית משופרת ש"רואה" עד שנת 2040 • הבשורה העיקרית: הגבעות הדרומיות יישארו נקיות מבנייה ובנייני המגורים לא יהיו בצורה של מגדלים רבי קומות • המטרה: עיר שממלאת את משולש הכבישים 431, 443 וכביש 1

תוכנית המתאר הנוכחית של מודיעין, ששמה "מד 2035" (לציון שנת היעד של התפוגה שלה) היא צעירה מאוד והוכנה רק בשנים האחרונות. נרקמו סביבה תלי תילים של תיכנונים, פגישות עם תושבים, פאנלים ודיונים עם הארגונים הירוקים ועם גורמים רבים אחרים שעניינם תיכנון לטווח ארוך. התוכנית עוד לא נחתמה בפועל וכעת אנו חושפים כאן כי היא גם לא תיחתם. זאת משום שהיא תוחלף בתוכנית אחרת, "משופרת", שיעד הזמן שלה הוא שנת 2040. לפיכך – שמה הבלתי רשמי הוא "מד 2040".

צוות של עיריית מודיעין בראשות חיים ביבס קיים לפני כשבועיים פגישות עם חברי ועדת התיכנון והבנייה המחוזית כדי לתאם עמדות לקראת קבלת האישור העקרוני לצאת לדרך ולהתחיל בתיכנון מפורט של התוכנית החדשה, על פי קווי המתאר שהעירייה קבעה.

מדובר בתוכנית רחבת היקף של בינוי ופיתוח העיר לעשורים הבאים והיא זו שתגדיר למעשה את שלב ב' של העיר – זה שיהפוך אותה מעיר בת 120 אלף תושבים לעיר של רבע מיליון תושבים. עיקרי תוכנית המתאר לוקחים בחשבון את התפתחות העיר לכיוון מערב, בעיקר תוך הבחנה ברורה בין גבול הגזרה של כביש 431 שיפריד בין שני גושי התייחסות: החלק שמדרום לכביש שיישאר "ריאה ירוקה" והחלק המכונה "הגבעות הצפוניות" – כל מה שנמצא בין משולש הכבישים 431, 443 וכביש אחד במערב (להוציא חגורת יער בן שמן הצמודה ברובה לכביש 443). ובמילים אחרות - משכונת נופים מערבה עד לאזור פאתי מודיעין וגבול יער בן שמן, וצפונה סביב הפארק הטכנולוגי.

ביבס הציג בפני הוועדה המחוזית את קווי המתאר של הגבעות הצפוניות וביקש מהוועדה את האישור להתחיל בתיכנון המפורט של כל תוואי השטח הענק. זה יהיה מבוסס "עירוב שימושים" של מגורים, ספורט, פנאי, מלונאות משרדים ומסחר.

לצורך כך בוצעו שיפורים תיכנוניים בהם הוצמדו תאי שטח לצרכי שימוש משותף, כמו למשל תא השטח שנקרא בזמנו "השעועית" בשל צורתו העגלגלה, בסמוך לתחנת הרכבת "פאתי מודיעין". שטח זה הוצמד תיכנונית למתחם הרכבת ובו יוקמו מתקני ספורט ופנאי ובסמוך יוקם אצטדיון גדול ברמה הלאומית. כלומר – כזה שמכל הארץ ניתן יהיה להגיע אליו באמצעות רכבת.

בנוסף תורחב ותוגדל מאד רצועת המלונאות שמתוכננת בשולי הפארק הטכנולוגי, ממש ביער. במתחם יוקם יוקם מלון גדול שישמש בעיקר לנופשים שירצו טיפולי בריאות ביער ושקט של יער בן שמן. ביבס הסביר: "יש התעניינות גדולה מאד מצד משקיעים ויזמים, בעיקר מחו"ל, עם דגש על תיירות ממזרח אסיה. אלה יזמים שיודעים להביא נופשים מחו"ל ולכן החלטנו להגדיל את רצועת המלונאות בעוד מאה דונם".

בהיבט כללי יותר אמר ביבס על התוכנית: "כשהתוכנית תאושר נתחיל בתיכנון המפורט של השכונות שנבנה בגבעות הצפוניות. ההחלטה שלא לגעת בגבעות הדרומיות לפחות לעוד שלושים שנה שרירה וקיימת. אנחנו מכינים תוכנית מתאר שתביא את העיר העתידית למקום אחר. אנחנו מכינים היום לדורות הבאים את עיר העתיד. נכין להם הכל מראש".

ביבס גם התחייב שבתקופת כהונתו לא יאשר לבנות מגדלים נוספים במסגרת תוכנית המתאר: "לא נהיה כמו באר יעקב, שם צומחים מגדלים מתוך היער. במודיעין לא יהיו עוד מגדלים". הכוונה היא למגדלי מגורים, שכן בהמשך שדרות עמק האלה לכיוון מערב מתוכנן איזור שבו כן יהיו מגדלים ("המע"ר החדש", "מנהטן הקטנה"), אך לצורך משרדים.

מויש לוי, סגן ראש העירייה ומ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתיכנון ובנייה, אמר: "עוד לא הציגו לחברי המועצה את התוכנית החדשה, אבל אני יודע שהיא מבוססת על תוכנית המתאר הקודמת מד 2035, עם השיפורים התיכנונים המתבקשים. לקח הרבה זמן להכין תוכנית מתאר לעיר ולכן הרחבנו ושיפרנו אותה. לא זרקנו אותה לפח".

כפי שזה נראה עתה, השינוי המהותי המרכזי יהיה הקדמת לוחות הזמנים. עם אישור תוכנית המתאר החדשה יחלו בעירייה בתיכנון המפורט של שכונות המגורים בגבעות הצפוניות, שלפי תוכנית המתאר הקודמת היו אמורות לעלות על שולחן השירטוט רק בעוד 10-15 שנים.

(new)עידן הפרזול 13.1.20