(new)חללי עבודה 25.9.19
משרד העבודה הוציא צו סגירה לפארק המים

משרד העבודה הוציא צו סגירה לפארק המים

אפשר היה להניח כי הפשיטה הגדולה של פקחי משרד העבודה על שכונת נופים (וסגירת כל אתריי הבנייה בה) תכניס את שאר הקבלנים בעיר לכוננות • זה לא קרה, ובשבוע שעבר חזרו לכאן הפקחים והוציא צווי סגירה לשמונה אתרים אחרים בשל ליקויי בטיחות חמורים • לצד האתרים הפרטיים שנסגרו בלטו שני אתרים ציבוריים: פארק המים העירוני והגשר על כביש 431

לא חלף שבוע מאז פקחי הבטיחות של משרד העבודה סגרו 15 אתרי בנייה בשכונת נופים ולמרבית ההפתעה הקבלנים באתרי עבודה אחרים בעיר לא קלטו את המסר ושיפרו מיידית את מצב הבטיחות אצלם. ואכן - בשבוע שעבר פשטו פקחי משרד העבודה שוב על העיר, וחזרו לביתם כאשר עוד שמונה אתרי בנייה בעיר נסגרו לעבודות מאותן סיבות עצמן.

בפשיטה השנייה שכונת נופים כבר לא היתה על הכוונת ומי שעלו בחכתם של הפקחים היו אתרי בנייה במע"ר, בשדרות החשמונאים, בשכונת הנביאים, בפארק הטכנולוגי ואפילו על כביש 431.

המפתיע הוא שגם אתרי בנייה ציבוריים שהעירייה מקימה, כמו פארק המים החדש, גם הם נפלו לידי הפקחים כפרי בשל. כך גם הגשר שנבנה על כביש 431 שמחבר את שכונת נופים עם מרכז עינב.

"צבר של ליקויים"

נתחיל בפארק המים שנבנה בפארק הטכנולוגי. מדובר על תוכנית גרנדיוזית שיזמה העירייה, של פארק מים ומגלשות עם בריכת גלים, בריכה חצי אולימפית ועוד מתקנים מודרניים. ה"בייבי" של חיים ביבס, שהוא מבקר בו בתכיפות ועוקב אחר ההתקדמות. מסיור פרטי שערכתי איתו במקום לפני שבועיים התרשמתי מכך שביבס שולט היטב בפרטים הקטנים ביותר בפארק והוא יורה בשליפה מזכרונו מספרים ונתונים שרק מי שבאמת מתעניין במקום בצורה יסודית יכול לזכור.

והנה, פקחי הבטיחות של משרד העבודה ביקרו בפארק ב-25 ליוני וחשפו שורת ליקויי בטיחות חמורים עד כי לא נותרה להם ברירה אלא לעצור את העבודה ולסגור את האתר.

בסעיף 8 של צו הסגירה כותבת הפקחית ליאת שבתאי כי זהו "אתר בנייה בו נמצא צבר של ליקויי בטיחות בתחומים שונים המעידים על אקלים בטיחותי מסוכן ואי ציות לכללי הבטיחות". הפקחית גם מציינת במפורש כי במקום יש "ליקויי חשמל חמורים" והיא חייבה את החברה המבצעת לבצע בדיקת חשמלאי בודק. עוד הערה של פקחית הבטיחות מתייחסת לסכנה נוספות של מחסור בגידור וכך היא כותבת בסעיף 3 לצו: "זהו אתר בנייה בו נמצא ריבוי של משטחי עבודה. מרפסות, פירים, פיגומים וכו', שאינם מגודרים כנדרש בתקנות הבנייה".

ביום שני השבוע, לאחר שהקבלן במקום תיקן את הליקויים, התקבל בעירייה צו המבטל את צו הסגירה ומאפשר לעבודות להימשך כסדרן.

עוד אתר שנסגר היה הגשר שנבנה מעל כביש 431 וכשייפתח יחבר בין שכונת נופים לבין מרכז עינב. גם כאן נמצאו משטחי עבודה לא מגודרים כנדרש בתקנות. הפקחית ליאת שבתאי מצאה כי באתר אין כנדרש מנהל עבודה שמפקח על הנעשה וכך נאלצה להורות בצו על סגירת האתר והפסקת העבודות.

אז מה אם היתה תאונה

לצד הפרוייקטים הציבוריים נסגרו עוד שישה אתרי בנייה פרטיים: ברחוב יונה הנביא 9 נמצאו ליקויים חוזרים שבעטיים ניתן למקום צו הפסקת עבודה כבר בדצמבר 2018 ועכשיו שוב הוצא צו דומה. ברחוב אלישע הנביא 13 בבניין 207 התגלו ליקויי חשמל חמורים. באתר בנייה בשדרות החשמונאים התגלו ליקויים וחשמל לא תקין. באתר בנייה ברחוב המעיין שבפארק הטכנולוגי (מרכז לוגיסטי גדול שבו אירעה לאחרונה תאונה שבה נפצע פועל) התגלו דפנות חפירה לא תקינות. באתר בנייה בשדרות החשמונאים התגלו ליקויי חשמל חמורים. ברחוב פיקוס 2 במע"ר החדש נסגר אתר בנייה לאחר שהתגלו ליקויי חשמל ובנוסף לכך מנהל העבודה לא נכח באתר כמתחייב בחוק.

ובינתיים בשכונת נופים

במשרד העבודה מדווחים כי בעקבות צווי הסגירה שניתנו לפני שבועיים ל-15 אתרי בנייה בשכונת נופים, חזרו כבר חלקם לעבודה לאחר שתיקנו את הליקויים. שפיר הנדסה היתה החברה הראשונה שחזרה לעבודה בתוך יממה לאחר שטיפלה בליקויים והשאר הלכו בעקבותיה. "כולם חזרו לעבודה פרט לחברת תאופיק זיידאן וחברת י. זילברמינץ", אמרה דוברת המשרד שרונה מן.

בינתיים, בשכונת נופים עולה המתח בקרב הדיירים העתידיים שכן השכונה אמורה להתחיל להתאכלס בקרוב אבל בחלק מהפרוייקטים נראה שיש עיכוב מסויים. יוסי הוא אחד הדיירים שקנה דירה בשכונה ואמור לפנות בעוד שבועיים את דירתו השכורה. "אין לי לאן לעבור והדירה שלי תהיה מוכנה רק בעוד חודש", הוא מספר. "החברה ממנה קניתי את הדירה נמצאת עדיין בתוך תחום המותר לאיחור במסירת הדירה של 90 יום, אבל לי אין היכן לשים את הרהיטים. אני ואשתי נגור אצל חברים ומה עם הציוד? הובלה למחסן ואחר כך שוב לדירה וגם האחסנה תעלה הרבה. החברה לא הסכימה לתת לנו להכניס את הציוד בינתיים לדירה למרות שהסכמתי לחתום להם שאני אחראי לכל דבר. בקיצור זה יעלה לי הרבה כסף".

העירייה: מברכים על הפיקוח, הצו הוסר כבר ביום שני השבוע

לשון הודעת דובר העירייה:

"העירייה מברכת על פעילות משרד העבודה שהגביר את הפיקוח והשמירה על כללי הבטיחות באתרי הבנייה. חשיבות בריאות וחיי האדם חשובים לעין ערוך מקידום עבודות הבנייה, גם אם מדובר על אתרי בנייה של מבני ציבור.

צו הבטיחות ניתן ביום חמישי, 27.6, בשל ליקויים בטיחותיים קלים באתר הבנייה של פארק המים. ליקויים אלה טופלו באופן מיידי ולכן כבר לאחר יום עבודה אחד, ביום שני 1.7, הוסר צו הפסקת העבודה והעבודות שבו למסלולן. יש לציין כי החברה הכלכלית העבירה לכל היזמים הפועלים באמצעותה ברחבי העיר דרישה לפעול אך ורק על פי הנחיות משרד העבודה ותוסיף ותחדד נהלים אלה".

מכללת די בי איי