(new)ויצו 10.12.19
הספרים עליכם, וגם המחשב

הספרים עליכם, וגם המחשב

החל מספטמבר ילמדו במו"ר ועירוני ג' באמצעות "ספרים דיגיטליים" שאותם ירכשו התלמידים • גם עלות מכשיר הקריאה היא על התלמידים והצעות המחיר הזולות שהתקבלו עד כה הן 677 לטאבלט ו-1,189 ללפטופ • העירייה: "יעשה מאמץ למתן סיוע כלכלי למי שידו אינה משגת"

(צילום ארכיון: דוברות העירייה)

מערכת החינוך בישראל בכלל ובמודיעין בפרט מתקדמת עם השנים וההתפתחויות הטכנולוגיות, אבל יש גם מי שנפגעים כתוצאה מכך.

בשכבות ז' ו-י' בבתי הספר העל יסודיים עירוני ג' ומו"ר החליטו שבשנת הלימודים הבאים ייעלמו ספרי הלימוד מתיקי התלמידים ובמקומם ישתמשו בספרי לימוד דיגיטליים. העלות לשנה תהיה זהה לזו של הספרים הפיזיים (280 שקל לשכבת ז' ו-320 לשכבת י'). התלמידים ישאו בהוצאות מימון מכשיר הקריאה – מחשב לפטופ או טאבלט.

הורי התלמידים במו"ר קיבלו בחודש שעבר מכתב מהנהגת ההורים, שקיבלה ממספר חנויות הצעות מחיר. ההצעה הזולה ביותר היא לטאבלט (של חברת סאמסונג) שיעלה ברשת קרביץ 677 שקל. מחשב נייד (של אסוס) יעלה לתלמידים 1,189 שקל ברשת באג.

ענבל, אם לתלמיד בתיכון מו"ר, מסבירה מדוע היא מתנגדת למהלך: "יש פה כמה היבטים בעייתיים שמשום מה הנהגת ההורים ובית הספר מתעלמים מהם. הראשון הוא המחיר וזה לא זול. אולי זו תפיסה ישנה של בית הספר ככזה שכל התלמידים בו מגיעים מרקע סוציו אקונומי גבוה, אבל אני יודעת שהיום זה כבר לא המצב. לא לכל ההורים יש סכומים כאלה להוציא על מחשב או טאבלט שפתאום החליטו שצריכים,.במיוחד כשיש לנו כבר תשלומי הורים בסכומים ממש לא מבוטלים. מה יקרה עם תלמיד שלהוריו אין את הכסף לממן את רכישת המכשיר? הוא יישב בכיתה עם ספר רגיל כשכל שאר התלמידים ילמדו ויעשו את המטלות השונות דרך המחשב? זה נראה למישהו הגיוני?".

הורה אחר מוסיף: "אני בעד ההתקדמות הטכנולוגית וכל הפרויקט הזה באמת נשמע הגיוני, אבל יש טעם לפגם בכך שמפילים את הדרישה למימון על ההורים. משרד החינוך, עיריית מודיעין ובתי הספר החליטו שהולכים למעבר לספרים דיגיטליים? מצויין, עכשיו שיממנו את זה בעצמם. לטעמי, הצעד הזה הוא עוד אחד משורת צעדים שנועדו 'להפריט' את מערכת החינוך ולמעשה להפיל את המימון על ההורים. גם מעיריית מודיעין אני לא שומע שום בשורה חדשה או ניסיון להתחשב בהורים, שכידוע חיים ומגדלים ילדים בעיר שאינה זולה בכלל למחייה. היה ראוי שלפחות יגיע כאן איזשהו סבסוד מטעם העירייה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "פרויקט השאלת הספרים הדיגיטליים הינו מהלך מבורך הנעשה בשיתוף פעולה מלא בין בתי הספר לרצונם של הנהגות ההורים להתאים את הפדגוגיה למאה ה-21 ולפתח מיומנויות שונות כמו חקר, יוזמה ויצירתיות המכינים את התלמידים באופן מיטבי. זאת לצד יתרונות רבים של זמינות הספרים עבור התלמיד, הפחתת משקלו של התיק, הגברת מוטיבציה ללמידה המלווה בשלל דרכים דיגיטליות מעוררות עניין ועוד. מדובר בתהליך שיחלחל בשנים הקרובות לכלל בתי הספר העל יסודיים, אשר בסופו של דבר, יהיה זול מרכישת ספרי לימוד, שכן עלות ההשאלה הדיגיטלית על פני מספר שנות לימוד ורכישת מכשיר טאבלט תומך אותו נדרשים לשלם באופן חד פעמי נמוכה בהשוואה לרכישת ספרי לימוד רגילים. במידה ויש הורים אשר מצבם הכלכלי לא יאפשר רכישה של מחשב נייד או טאבלט, בתי הספר יעשו מאמץ בשיתוף עם הנהגת ההורים למתן סיוע כלכלי ולא תהיה סיטואציה בה תלמיד לא יהנה מלמידה מתוקשבת בשל קשיים כספיים".

מכללת די בי איי