(new)ויקטורי
מודיעין בוחרת - הפוליטיקאים עולים לרגל

מודיעין בוחרת - הפוליטיקאים עולים לרגל

הערב (חמישי) יגיע למודיעין עמיר פרץ – היו"ר החדש-ישן של מפלגת העבודה. הוא יפקוד את אולם "הבריאה" שהוא סוג של מגרש ביתי עבור נציגו כאן – אילן בן סעדון. 

הערב באולמי "הבריאה" ניתן יהיה להתרשם כיצד מתכוון פרץ למלא את מאגר הבוחרים המתרוקן של מפלגת העבודה ובעיקר – מאיפה הוא יביא את המנדטים שהלכו לאיבוד וממשיכים להתמוסס. כאן בעיר המנגנון המפלגתי (באשר היה כזה) נפגע קצת עם עזיבתם של גלעד ביהרי ואיתי אלמוג-בר לאיחוד של ברק ומרצ. האם אבי אלבז יתגלה פתאום כקבלן קולות וממלא כסאות? האם אלי סבח יהיה זה שיצליח למלא את אולמי "הבריאה" בהמונים מפא"יניקים? זאת נדע רק באירוע עצמו.

הסקרים האחרונים שפורסמו השבוע מעניקים לישראל ביתנו 11-12 מנדטים ונראה שכולם נרשמים לקבלת מקום בקואליציה בלי חרדים – אם אכן תקום כזו. הוכחה לכך ניתן היה לקבל ב"שבת תרבות" האחרונה במודיעין, כאשר נוכחותו של אביגדור ליברמן הביאה לביקוש חסר תקדים לכרטיסים (הניתנים בחינם, אגב) ומחוץ לאולם עינן בקניון נותרו עשרות שלא נמצא להם מקום בפנים. נכון, גם ניצן הורביץ היה על הבמה עם עמליה דואק אבל אפשר לשער שלא הוא היה הגורם לביקוש הרב אלא האיש מנוקדים. כל כך מלא היה עד שנשמעו צעקות ונדחפו דחיפות עד שהדלתות נסגרו. דבר כזה אולם עינן עוד לא ראה אף פעם.

עו"ד בוריס פרלמן הוא יו"ר הסניף המודיעיני של ישראל ביתנו יחד עם שרית הנדקנופף. הוא גם היה חבר מועצת העיר עד לא מכבר ואת האירוע הגדול של ראש המפלגה שלו כאן נאלץ להחמיץ. "מה לעשות אבל נפשתי בצפון", הוא אומר. "אביגדור אמר את כל הדברים בעבר. אין הפתעות. אנחנו יודעים בדיוק מה עמדותיו".

ישראל ביתנו, שלא ממש הצליחה בבחירות האחרונות ובמיוחד במודיעין, מקבלת עכשיו גם כאן דחיפה של ממש. הרנסנס הזה קורה בגלל החשש מהחמרת הכפייה הדתית ויצירת "מדינת הלכה" בקרב חילונים. במודיעין ראינו זאת היטב בבחירות למועצת העיר, כאשר רשימת "מודיעין חופשית" גרפה שלושה מנדטים בלתי פרופורציונלים בעליל יחסית לגדלה כאן. לתוך הוואקום הזה נכנס ליברמן.

פרלמן עצמו אינו בטוח שכל ההצלחה הזו תתורגם להישג ענק בקלפי, אבל הוא מאמין שהשינוי של הבוחר הישראל הולך ומתגבש: "הציבור לא ידע להעריך נכון את כוחה של ישראל ביתנו עד עכשיו. בכלל הציבור הולך אחרי טרנדים ותמיד מחפש כוכב תורן. פעם זה לפיד, עכשיו זה גנץ. ליברמן תמיד אמר את אשר על ליבו ובעקביות".

את ליברמן מאשימים גם בליכוד וגם בכחול לבן שהוא זה שהביא לביזבוז חצי מיליארד שקל על קיום בחירות נוספות השנה אבל מישהו שכח לבשר לחברי הכנסת של הליכוד וכחול לבן שהם עצמם הרימו יד בעד בחירות חדשות. אף אחד לא הכריח אותם להצביע על פיזור הכנסת. פרלמן: "הוא היה יכול להיות שוב שר ביטחון אבל הוא התעקש שלא ללכת עם החרדים. נוצר כאן חלון הזדמנויות ולכן אנחנו נשב וננסה להקים ממשלת חירום לאומית בלי החרדים. אין לנו בעיה עם החרדים, אבל הם לא יקבלו את קווי היסוד שלנו ולכן הם לא יהיו בקואליציה".

גם פרלמן יודע שבמודיעין יהיה קשה למפלגה שלו לכבוש את הקלפיות ובכלל להביא אלקטורט חדש. בבחירות האחרונות קיבל פרלמן כאלף קולות (שלא הספיקו להכניסו למועצת העיר). הוא רוצה להגדיל את מעגל הבוחרים כאן, אבל לא בכל מחיר: "התפקיד שלי הוא לא להגדיל את המעגל ליותר בוחרים אלא להביא לקלפי את אלה שכן תומכים בנו. שלא יישבו בבית. אני לא משלה את עצמי כי מודיעין ידועה כעיר שמאלנית ומרכז. אני אצטרך לדאוג להביא אותם להצבעה ביום החופשי שלהם".

את מי?

"יש הרבה מאוכזבים של כחלון ואורלי לוי וגם של כחול לבן וכל אלה מחפשים בית פוליטי חדש. אני רוצה לתת להם את ההזדמנות למצוא בישראל ביתנו בית חם בלי כל העניין החרדי והדתי. עכשיו יש צ'אנס להקים ממשלה בלעדיהם".

חייבים לתת לפרלמן קרדיט על עקביות: את סיעת "סיעת אילן" הוא עזב לאחר שהיו"ר אילן בן סעדון, איש מפלגת העבודה, בחר לצדד בקולות הקוראים שלא לפתוח עסקים בשבת במודיעין. "אילן רצה לסגור את העסקים במע"ר בשבתות ובחגים ואני הצבעתי בעד פתיחת המע"ר בשבתות", הוא מזכיר. "לא החלפתי את דעותי".

אל תיגע לי במחאה!

בדרך כלל כשמישהו במעגל הפוליטי מתחזק, מיד תוקפים אותו מהאגפים. כך גם התחזקותו של ליברמן שהפך ללשון מאזניים לקראת הבחירות הקרובות. ניצן הורוביץ, ראש רשימת ישראל הדמוקרטית ומנהיג מרצ שהוזמן לאירוע, לא ויתר כמובן על ההזדמנות לתקוף. ואולי רק ניסה להחזיר לעצמו את הקרדיט המסורתי של מי שמתנגדים לכפיה דתית, משמאל. "היחידים שנלחמים נגד כפיה דתית זה אנחנו", הבהיר. "אצל אביגדור ליברמן זו תעמולת בחירות חד פעמית. הוא הצביע נגד הציבור החילוני בכל הזדמנות שהיתה לו וישב עם החרדים בכמה ממשלות. נגמרה ההצגה. רק אנחנו נלחמים למען תחבורה ציבורית בשבתות ולמען נישואין אזרחיים ואנחנו ורק אנחנו מתחייבים שלא נשב עם ממשלת נתניהו".

ואיך זה אמור לתפוס במודיעין? גם הורוביץ יודע שמודיעין איננה מגרש הבית שלו למרות שהיא מזוהה כעיר מרכז-שמאל. הסיבה פשוטה: את הנתחים הכבדים בקלפי לוקחים כאן תמיד מפלגת מרכז דומיננטית שהפעם היא כחול לבן ולצידה הליכוד ושרידי העבודה, וכמובן הדתיים בהרכב כזה או אחר. אבל הורוביץ ניסה וינסה להעביר קולות על בסיס אהדה מסויימת לאהוד ברק. עד כמה זה יצליח כאן בעיר? ספק גדול.

היינו אז, חזרנו שוב

שני חברי המועצה מסיעת "מודיעין חופשית" בהנהגת אבי אלבז היו עד לפני כמה ימים פעילים אקטיביים במפלגת העבודה, כמו ראש הרשימה שלהם. הם אפילו התמודדו בפריימריז בעבודה. עד השבוע שבו הקים אהוד ברק את המחנה הדמוקרטי ו"שתה" חלק מהחברים בכמה מפלגות שאיכשהו עדיין מאמינים במותג הרשום על שמו.

גם ביהרי וגם אלמוג-בר עשו את התפנית, עזבו את מפלגת העבודה והגיעו למחנה הדמוקרטי, כשהם משאירים את אבי אלבז לבד במערכה על דמותה של מפלגת העבודה בעיר. אלבז עצמו הצהיר באוזננו השבוע כי הוא נשאר בעבודה ויצביע עבור המפלגה.

"העזיבה שלנו למחנה הדמוקרטי לא עושה כלום למערכת היחסים שלנו בתוך הסיעה אנחנו מתפקדים בסדר גמור ואבי אלבז קיבל את העניין בסדר גמור", אומר איתי אלמוג-בר.

למה עזבתם?

"ברגע שעמיר פרץ חבר לאורלי לוי זה היה הטריגר שלי. כמי שהוביל במודיעין במשך שנים את המאבק בשחיתות ואת ההפגנות נגד יוקר המחיה לא יכולתי להיות במפלגה שקולטת אליה את מי שישבה בממשלת נתניהו וגם כשנשאלה לגבי ראשות הממשלה לא נתנה תשובה חד משמעית לגבי אי הליכה עם נתניהו".

"גם אני וגם איתי אלמוג תמכנו מאד באיחוד רחב יותר של מפלגות השמאל ונלחמנו על כך בתוך המפלגה מבפנים", אומר ביהרי. "אבל כשנסגר הגולל על האיחוד עם אורלי לוי החלטתי לפרוש מהמפלגה ולעבור למחנה הדמוקרטי". ביהרי, שהיה מתומכיה המובהקים של שלי יחימוביץ בקדנציה הקודמת, אומר שברגע שיחימוביץ פרשה מהחיים הפוליטיים השתנה אצלו משהו.

איתי אלמוג-בר נמצא במקום ה-29 ברשימת המחנה הדמוקרטי. מקום ריאלי בערך כמו סיכוייו של שמעון פרס להקים בספטמבר ממשלה עם אריאל שרון. ביהרי זכה במקום ה-32 ברשימה, שלזכותו ניתן לומר כי הוא ריאלי בערך באותה דרגה של המקום ה-29. ביום חמישי השבוע (לאחר הדפסת עיתון זה) יגיע למודיעין עמיר פרץ, ייכנס לאולמי "הבריאה" המוכרים לו מכנסים קודמים, ויחד עם אילן בן סעדון ומזכ"ל המפלגה המקומי ערן חרמוני יוכל לראות בעיניים את הסיכויים שלו להביא למפלגת העבודה "קהלים חדשים". רבים מהמצביעים המסורתיים של המפלגה נטשו אותה, לפחות בסקרים. מה יהיה כאן? ימים יגידו. אגב - בן סעדון הוצב במקום ה- 92 ברשימת העבודה-גשר לכנסת. חרמוני, שלפני שבוע הוצב במקום התשיעי אליו קודם מהמקום ה-11 אליו הגלה אותו אבי גבאי, קודם שוב השבוע למקום השמיני. והפעם זה סופי.

החופש הגדול מדי

זו כבר כותרת קבועה והיא זו שתסמל את כשלונה של כחול לבן די בקלפי אם זה מה שיקרה, אבל חייבים לחזור עליה שוב ושוב: במפלגת האלטרנטיבה לשלטון שרר גם השבוע שקט.

אם לשפוט לפי החבר'ה המקומיים של כחול לבן, אז או שהם חושבים שייקחו את הבחירות בהליכה או שאולי מדובר בדיוק המצב ההפוך. כך או כך - הילה שי וזאן ממודיעין, שנמצאת במקום הארבעים ברשימה, התפטרה השבוע מתפקידה במרכז השלטון המקומי. לפני הבחירות הקודמות היא יצאה ל"חופשה ללא תשלום" בלבד.

בינתיים החליט מרכז השלטון המקומי באופן גורף כי כל מי שעובד במסגרתו ומעורב בבחירות חייב להתפטר מתפקידו. אין יותר חל"ת לצורך ריצה לכנסת. בראש המרכז עומד כידוע חיים ביבס. אפשר לשער שהוא לא הגה את הרעיון כמשהו אישי נגד שי וזאן. אולי יש "מקומיים" אחרים שמטרידים את שלוות נפשו. שי וזאן משדרת ביטחון: "אני די בטוחה שהמקום שלי יהיה ריאלי ואם לא, אז אני אעסוק בתפקיד ציבורי בכיר. מבחינתי זה בסדר גמור".

איך מרגישה לך מערכת הבחירות עד כה?

"רק לקראת סוף אוגוסט תתחיל בעצם מערכת הבחירות של כחול לבן וזה כולל כמובן את מודיעין. אין עכשיו עם מי לדבר. כולם בחו"ל. רק שיחזרו נתחיל בפעילות וזה יכלול כמובן חוגי בית ופעילות אינטנסיבית מקיפה".

המודיעיני הנוסף שמשובץ ברשימה (כמובן בקיזוז חבר ה"קוקפיט" משה יעלון מרעות) הוא ולדימיר ביליאק, במקום ה-41 העוקב לשי-וזאן. "יהיו הרבה מאד פעילויות בשטח", הוא מבטיח. "לפיד כבר היה בעיר ויגיע לכאן עם האוטובוס של כחול לבן. לא בטוח שגנץ יגיע לכאן. אולי נצליח להביא אותו אבל בכל מקרה יהיה לנו כנס גדול מאוד בעיר לפני הבחירות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20