(new)ויקטורי
החלו עבודות הכלים הכבדים ב"חורשת מכבים"

החלו עבודות הכלים הכבדים ב"חורשת מכבים"

הדחפורים של מקורות החלו השבוע לנגוס בשולי "חורשת מכבים" ומצאו מולם 3,500 חתימות על התנגדות לעבודות הנחת צינור המים הארצי. בשבוע הבא יפרסם היערן הראשי של קק"ל את החלטתו הסופית לגבי תוואי החפירות בתוך החורשה

עבודות הנחת קו צינור המים הארצי ב"חורשת מכבים" החלו. דחפורים כבר כורים את התעלה הראשית באתר ובשלב זה העבודות הן בשולי איזור העצים. במקורות ממתינים להחלטת היערן הראשי של קק"ל (ד"ר סוהיל זיידאן) שאמור לפרסם את הנחיותיו החדשות בתוך מספר ימים. דוברת קק"ל מבהירה כי "כרגע לא אמורות להתבצע עבודות בתוך היער".

במקורות מסבירים כי "קווי אספקת המים בקוטר 1.6 מטר אושרו ברשות המים כנדרש במסגרת תוכנית 'תגבור אספקת מים ואמינות המערכת לאספקת המים'. הקווים הינם חלק משמעותי מחיבור מערכת המים החמישית לירושלים לציר הצפוני, דרך מבוא חורון, למודיעין-מכבים-רעות ועד בריכות נאות הפסגה במודיעין עילית. במסגרת תכנון הקווים נשקלו חלופות בשיתוף נציגי העירייה, קק"ל ורט"ג. רק לאחר בדיקת כל החלופות נבחר התוואי הנוכחי בקצה היער במטרה, כאמור, למזער עד כמה שניתן את הפגיעה ביער. קיים היתר בניה כחוק ובטרם ההחלטה על התוואי בוצע סקר עצים נרחב אשר אושר על ידי העירייה, פקיד היערות של קק"ל ורשות הטבע והגנים. מתוך 400 עצים שנסקרו - 105 עצים מיועדים לכריתה, 7 עצים להעתקה ו-288 עצים לשימור".

במקורות מדגישים כי "העצים שמיועדים לכריתה הינם אך ורק בתוואי הנחת הצנרת. לא צפויה כריתת עצים בשטחי אחסון עודפי עפר או מעבר כלי רכב. בתום הנחת הקווים יבוצע שיקום נופי וסביבתי בתוואי. זאת בהתאם לתוכנית השיקום ובהתאם למדיניות הסביבתית עליה מקפידה 'מקורות' ומתוקף ניסיונה הרב בתחום. על מנת לעמוד ביעדי אספקת המים למודיעין - מכבים - רעות ויישובי והסביבה, כמו גם לשמור על אמינות האספקה, חשוב וחיוני להימנע מכול עיכוב בביצוע הקווים המתוכננים".

נכון להשבוע נאספו 3,500 חתימות על עצומה נגד הנחת קו המים בתוואי הנוכחי. תושבים השותפים להתנגדות טענו: "העבודות בשטח שהחלו בניגוד לתנאי היתר הבנייה ולפני שהתקבלה תשובה מפקיד היערות על העררים. איך נקרא לזה? הגנה על ערכי טבע? קיום מנהל תקין? אולי זלזול ופגיעה שרירותית ביער ובתושבים! היום זה יער מכבים, מחר זה מקום אחר. זוהי הפרה בוטה וכוחנית של זכויות האזרח הקטן מול הממסד הכל יכול".

בוועד תושבים המתנגדים הסבירו: "מייד לאחר שנודע הדבר לתושבים התבצעו  מספר פניות למקורות לשם קבלת המידע והצגת התוכניות ואלו ניתנו לאחר זמן רב ובאופן חלקי ומצומצם בלבד. מניעת המידע מהציבור לרבות מידע בסיסי כגון מספרי זיהוי של תוכניות ועוד, תוך התעלמות מפניותיו היא זו שגרמה בין השאר לעיכוב העבודות".

גדעון בכר, מראשי עמותת "תושבים משפיעים במודיעין" שהצטרפה למאבק, סייר שוב בשטח וראה ולדבריו "התעלה שמקורות חפרה חצתה את גדר מכבים והיא כבר בתוך תחום היישוב ועל שביל הפטרולים ביער עצמו". ועד הפעולה של היישוב הגיש מיד תלונה לסיירת הירוקה, לעירייה ולמקורות עצמה. בוועד טוענים כי בשל כך הפסיקה מקורות את העבודות בתוך היער והוציאה את הדחפורים לשטח הפתוח. במקורות בחרו שלא לאשר את הטענה או להכחישה.

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20