(new)ויצו באנר עליון 20.1.20
איך מוחקים רישום פלילי ומהן השלכותיו

איך מוחקים רישום פלילי ומהן השלכותיו

להרשעה פלילית כמו גם לרישום, יש השלכות חמורות לעתיד ולכן רבים פונים אל עורכי דין המתמחים במחיקת הרישום הפלילי

(צילום: pixabay)

נתחיל דווקא בחדשות הרעות ונדגיש: רישום פלילי אינו רק למי שהורשע לאחר הגשת כתב אישום! נמשיך בחדשות הטובות: ניתן למחוק רישום בעזרת דרכים משפטיות שונות, עליהן נרחיב בהמשך ויש מספר דרכים לעשות זאת. חשוב לעשות את ההבדלה בין הרישום הפלילי לבין רישום משטרתי ומחיקת רישום משטרתי מתנהלת אחרת (בקשת שינוי עילת סגירת התיק) בתום החקירה המשטרתית.

וכעת הבה נרחיב מעל על מהו הרישום הפלילי; מדובר בסך המידע שנאגר בעוון הסתבכות של אזרח עם רשויות האכיפה בישראל. חוק המרשם הפלילי הוא שמסדיר את כל הרישום הפלילי הקיים ואליו מחוייבת משטרת ישראל. הרישום כולל את הדברים הבאים: צו מבחן, צו שירות לתועלת הציבור, הרשעה פלילית ויתר הצווים אותם גוזר שופט על הנאשם.

כל הליך פלילי אשר הסתיים בכל דרך שאינה זיכוי מוחלט וסופי, מותיר רישום פלילי לאותו נאשם. להרשעה פלילית כמו גם לרישום, יש השלכות חמורות לעתיד ולכן רבים פונים אל עורכי דין המתמחים במחיקת הרישום הפלילי.

השלכות של הרישום הפלילי

כל אדם באשר הוא ולזכותו נזקף רישום פלילי, יסבול מהשלכות הרישום בהמשך חייו, בין אם מדובר על גיוס לצה"ל, המשך החיים ותעסוקה לבין אם בעתיד הרחוק ירצה לקבל תשלומים מהממשלה. אומנם לכל רישום יש את תקופת ההתיישנות אך כפי שצוין, לאו דווקא הרישום ימחק ובכל מקרה מדובר על תקופה ארוכה יחסית (מינימום 7 שנים).

נרחיב מעט על ההשלכות של הרישום עבור הצעירים מבינינו:

גיוס לצה"ל - בישראל קיים חוק גיוס חובה ולכן מרבית הנערים והנערות בהגיען לגיל 18, מגויסים לצה"ל. שירות צבאי מקנה לא מעט זכויות למשרתים ולמשוחררי הצבא ולכן חשיבותו רבה מעבר לתרומה הידועה של שירות והגנה על מדינת ישראל (הרחבת אופקים, קרש קפיצה לחיים לאחר השירות, קריירה צבאית, קורסים והכשרות וכדומה). לצד זאת, צעירים וצעירות אשר לא שירתו בצבא, לא זכאים להטבות מסויימות, לא יוכלו להתקבל לתפקידים שונים, לא יזכו להמון מלגות לימודים, שאלת ה "מדוע לא שירתת?" תרחף מעל ראשיהם שנים רבות ועוד. חשוב להבין כי ישנם צעירים וצעירות המגויסים לצבא למרות הרישום וזאת בכפוף להחלטת גורמי הגיוס בצה"ל ושקלול כלל הפרמטרים. יחד עם זאת, לא מעט צעירים וצעירות בעלי רישום, לא יגויסו לצה"ל ולכן חשוב מאוד לדאוג למחיקת הרישום מבעוד מועד.

לימודים גבוהים ואפשרויות תעסוקה - גם בכל הקשור אל לימודים גבוהים ואפשרויות תעסוקה, הרישום עלול להוות מכשול ולעיתים כזה אשר לא יהיה ניתן לעבור אותו. אדם יוכל להתקבל ללימודים ולעיתים אף יוכל לקבל מלגה אך בבואו לעסוק בתפקיד בתחום הזה ולהתקבל לעבודה בסיום הלימודים, הוא עלול להיתקל בסירוב שאינו קשור כלל וכלל ליכולותיו אלא לאותו רישום הנזקף לחובתו. ישנם מקצועות אשר בוודאות לא יוכל אדם להתקבל אליהם במידה ויש לו רישום פלילי, בין אלו נמצא את מקצוע עריכת הדין למשל.

התיישנות ומחיקת רישום פלילי - כל רישום פלילי הינו בר התיישנות, שלאחריה הוא נמחק מהרשומות הפליליות אך לכל כלל יש יוצא מן הכלל ולא תמיד הרישום נמחק גם בסיום מניין ההתיישנות. במידה וטרם הסתיימה התיישנות על הרישום, ניתן לעשות במידע זה שימוש לצרכים שונים לדוגמא כחלק מנקיטת הליכים משפטיים או שהמידע יועבר לגופים שונים להם יש עניין בו. הרישום הפלילי עשוי לשמש את המדינה כחלק מניהול הליך פלילי בבית המשפט, אולם רישום אשר נמחק או התיישן, אינו בר שימוש באותו האופן או בקלות. חלק מהעבירות הפליליות אינן נמחקות דוגמת עבירות בתחום הביטחון או שיתוף פעולה עם גורמים עויינים למדינה. רובן של העבירות הפליליות נמחקות ומתיישנות וזאת על פי סעיף 14 בחוק המרשם הפלילי. הסעיף קובע מהי תקופת ההתיישנות לאותה העבירה, כאשר  לאחר תום תקופת ההתיישנות, יימחק הרישום הפלילי.

אפשרויות לביטול רישום פלילי - ביטול הרישום הפלילי ניתן לביצוע בשתי דרכים: האחת הינה בקבלת חנינה מנשיא המדינה והשנייה בפסק דין הניתן בבתי המשפט. את הליך ביטול או מחיקת הרישום יש לבצע בסיוע מקצועי של עו"ד פלילי שכן עורכי דין פליליים הינם בעלי הניסיון והכלים המשפטיים המייעלים את התהליך ומגדילים את סיכויי הצלחתו. משמעות מחיקת הרישום הפלילי הינה כי רק גורמים מורשים ומצומצמים הינם בעלי גישה למידע. ברוב המקרים, בחלוף עשר שנים ממועד מתן פסק הדין, ההרשעה תימחק.

מחיקת רישום פלילי מורכבת מתהליך אשר מוטב לבצע באמצעות ליווי של עורכי דין המומחים לכך וזאת תודות למקצועיות שלהם בתחום, הכרה של דרכי המחיקה הנכונות והידע המשפטי בהם הם אוחזים.

ישנן מספר דרכים להשיג את התוצאה המיוחלת, בין היתר: בקשת חנינה מנשיא המדינה, בקשה לשינוי עילת סגירת תיק החקירה (במידה ואכן נסגר ונותר רק הרישום) ודרך נוספת היא על ידי פנייה ישירה למשטרת ישראל המבקשת למחוק את הרישום.

חשוב לציין מספר דברים:

  1. לכל רישום יש תקופת התיישנות שונה ותאריכי מחיקה שונים.
  2. אין ערובה כי הרישום ימחק מהמרשם הפלילי בתום תקופת ההתיישנות.
  3. הליך מחיקת רישום מסוג הרשעה, אינו זהה לתהליך מחיקת רישום משטרתי של תיק בסטטוס סגור
  4. מחיקת רישום פלילי אינה מוחקת את הרישום אלא "נועלת" אותו בפני גורמים שונים, גורמים וגופים אשר יכלו לגשת לרישום זה קודם לכן.

חשיבות ליווי משפטי מקצועי למיצוי זכויות

ליווי משפטי על ידי עורכי דין מומחים בתחום מחיקת הרישום הפלילי הינה אקוטית מאוד למי מאיתנו, שאינו רוצה לנהל את חייו תחת רישום פלילי. לעיתים, מדובר ברישום שאינו מוצדק ובכל מקרה מדובר על רישום אשר סביר ויהווה כמקל בגלגלים עבור כל אדם בעל רישום שכזה. נער או נערה בתחילת דרכם, סביר ולא יצליחו לנהל אורח חיים תקין ולהיות שווים בין שווים ולכן חשוב מאוד לשכור את שירותיהם של עורכי דין מומחים ולנסות למחוק את הרישום הפלילי בהקדם האפשרי.

 

(new)עידן הפרזול 13.1.20