(new)ויקטורי
פוסט טראומה

פוסט טראומה

האסון פקד את משפחת איילון ממודיעין כאשר אב המשפחה החליט לשים קץ לחייו, אבל התעצם כאשר שכנה שתיעדה את ההתרחשות העלתה סרטון לרשת ופירסמה פוסט חושפני על האירוע • כל זאת בשעה שקרן, אשתו של המנוח, היתה עם שניים מילדיה בטיול בחו"ל • אלפים נחשפו לסרטון לפני שהוסר ועד עתה צריכה האלמנה להתמודד עם גל של שמועות מרושעות במיוחד

(צילום אילוסטרציה: Istock)

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת בעשור האחרון, עם הצמיחה האדירה של הרשתות החברתיות והמצאת הסמארטפון, מתחה מחדש את הגבולות שכולנו הכרנו ועיצבה עולם חדש. כך למשל חלף מהעולם מושג הפרטיות כפי שהכרנו אותה, כאשר למרות העובדה כי כולנו משלימים עם כך יש גם מי שמוצאים עצמם נפגעים, אפילו בשעות הקשות בחייהם בהן מחוללת פרטיותם באופן פוגעני במיוחד.

את המציאות הזו חשו על בשרם קרן איילון ובני משפחתה ממודיעין. הטרגדיה שפקדה אותם אירעה לפני מספר שבועות, כאשר קרן וילדיה היו בטיול בחו"ל. האב נשאר בארץ ולמרבה הצער החליט לשים קץ לחייו. באופן שקשה להסביר כיצד בכלל התאפשר, שכנה שגרה בסמוך תיעדה בווידאו את רגעיו האחרונים ואת שהתרחש בדירה לאחר מכן כאשר הגיעו למקום שוטרים ואנשי מד"א.

כאן התרחש החלק המצמרר ביותר בעלילה: השכנה החליטה לשתף את הציבור בסרטון הוידאו המזעזע שצילמה והעלתה אותו לקבוצת הפייסבוק "מודיעין שלנו", שם נחשף לאלפי צפיות בזמן אמת. כל זאת ממש בסמוך לאירוע, כאשר קרן וילדיה אפילו לא יודעים שעולמם חרב עליהם.

"באותו יום הייתי בקנדה בטיול מאורגן עם שניים מהילדים, הבת הגדולה שלי בת ה-14 הייתה אצל הורי במודיעין", מספרת איילון.

איפה תופסת אותך הבשורה?

"עוד לפני שקיבלתי שיחה מאמא שלי על כך שבעלי איננו. אבל כבר התחלתי להבין שאותה אישה העלתה ל'מודיעין שלנו' את הפוסט המדובר. קמתי בבוקר ובישראל זה כבר היה בשעות הצהריים, וניסיתי להתקשר לבעלי שלא ענה. זה לא היה אופייני לו. שלחתי לו גם וואטספ והוא לא ענה. כתבתי למשפחה שלי ושאלתי אם מישהו היה איתו בקשר וגם הם ניסו להתקשר אליו ללא מענה. שלחתי למשפחה שלי את הטלפון של השותף שלו, שבדיעבד נודע לי שהוא זה שמצא אותו בבית שלנו. השותף ענה להם שהכל בסדר ושבעלי איתו, רק שהטלפון שלו נשבר ולכן הוא לא עונה. באותה שעה יצאנו עם הקבוצה לסיור וחיכיתי שבעלי יתקשר אלי. בינתיים אחיו ניסה להשיג אותי בטלפון ודקה אחר כך בת דודה שלו מתקשרת אלי. לא יכולתי לענות להם, אז כתבתי למשפחה שלי שמשהו לא מסתדר לי. בדיעבד הבנתי שהשמועה פרשה כנפיים והגיעה אל המשפחה של בעלי, שניסתה להבין ממני אם זה נכון".

ואז?

"פתאום קפצה לי הודעה בקבוצת הוואטספ של הבניין, שאחת השכנות כתבה שיש פוסט בפייסבוק שיש מלא ניידות ואמבולנסים ואם מישהו יודע מה קרה. באותו רגע כבר לא היה לי ספק שמשהו חמור קרה וביקשתי מההורים שלי לגשת אלינו הביתה. הם הגיעו לשם וקיבלו את הבשורה. לאחר מכן קיבלתי טלפון מאמא שלי: "קרה אסון, הוא נפטר. באותו רגע אני מתמוטטת ברחוב. שאר האנשים בטיול המאורגן לקחו את הילדים שלי והכניסו אותם לאיזו חנות. משם כבר התחילו הריצות לסדר את הטיסות הביתה".

בתוך 24 השעות הבאות הצליחו איילון למצוא טיסה לארץ והיא והילדים כבר היו במטוס. במשך כל אותו זמן היא לא מספרת לילדיה את הבשורה המרה. "כל פעם חיכיתי שהם יהיו עסוקים במשחק או משהו והלכתי לשירותים להתמוטט בבכי. כך שוב ושוב, כשאני נקרעת מהמחשבה שאני לא יכולה להיות עם הבת הגדולה שלי שבארץ. עשר שעות הטיסה הרגישו לי כאילו הייתי שם עשר שנים".

הפוסט המדובר. "מי עושה דבר כזה?"

לאחר שנחתה בארץ גילתה קרן כי אותו פוסט מדובר הגיע בדרכים עקיפות גם אל בתה הבכורה ששהתה בארץ, הרבה לפני הבשורה הרשמית מהגופים המוסמכים. "יש לה חברים וילדים מהשכבה שנמצאים בפייסבוק וראו את הפוסט והיא קיבלה מהם הודעות וואטספ: 'מה קרה בבית שלך?'. אחר כך פתחתי את הטלפון שלו וראיתי שהיא שלחה לו הודעות באותן שעות: 'אבא מה קרה? אתה בסדר?'".

מה עבר עליה באותן שעות? איך היא עכשיו?

"הילדה שלי במצב לא טוב. היא לא מדברת. היא רק אמרה שהיא התקשרה אליו והוא לא ענה. כל מה שנותר לי לחשוב הוא שאיזה מזל שהיא רק שלחה לו הודעות ולא באה פשוט הביתה בזמן שהמשטרה והאמבולנס נמצאים שם. מזל משמיים שהיא לא קיבלה את ההחלטה הזאת. מזל נוסף היה שחברה שלי, שהיא שכנה, הבינה מבעלה שראה את המתרחש במרפסת שלנו מה קרה, פנתה מייד אל קב"ט העירייה שהיה במקום ואמרה לו שיש ילדה שנשארה בארץ וחייבים דחוף להביא אליה עובדת סוציאלית כי הסיפור כבר רץ ברשתות".

מתי את נחשפת לפוסט המדובר?

"האמת שאני לא ראיתי אותו כי אותה אישה הסירה אותו בשלב מסוים. במהלך השבעה הגיעה אלי חברה שהראתה לי התכתבות שלה במסנג'ר עם אותה אישה, בה היא מבקשת ממנה להסיר את הפוסט מייד. אותה אישה אמרה לה שהיא לא מבינה איפה הבעייה, שזה משהו שרואים והוא ציבורי. מה גם שלטענתה היא לא היחידה שצילמה את זה. היא ממש התווכחה עם החברה שלי ובסוף ההתכתבות ביניהן היא כתבה לה ש'עם כל הכבוד למשפחה, היא מצטערת'".

מה היה בדיוק באותו סרטון שהיא פרסמה?

"הבנתי שמדובר על סרטון שהיא צילמה במשך ארבע דקות, כשהיא אפילו ערכה אותו והכניסה כותרות עם הכתובת המדוייקת שלנו והשערות על מה היא חושבת שקרה שם. היא הגדילה לעשות והעלתה אותו ליוטיוב ורק אז לקבוצה העירונית עם הכותרת 'משהו חמור קרה בפנטהאוז בשבט 24'. אנחנו זה הפנטהאוז היחיד בבניין. מה בדיוק חשבת לעצמך? הבנתי גם שבאותו סרטון צולם ילד אוטיסט שכנראה נלחץ מההמולה והתחיל לבעוט בניידות משטרה עד שאמא שלו אספה אותו. באיזה זכות היא פוגעת בפרטיות של הילד הזה והמשפחה שלו?".

איילון בחרה שלא להגיש תלונה במשטרה נגד השכנה שצילמה ופירסמה, אבל אין ספק שהפגיעה היא חמורה. "עברו לי מחשבות לתבוע אותה, אבל הנחתי לזה. לא רוצה. אין לי זמן להתעסק בזה. זה פשוט הזייה. זה גרם לי לאבד אמון באנושות. פשוט ככה. מה אכפת לכם מה קרה? זה לא בבית הפרטי שלכם. יש משטרה ואמבולנסים וגם אם את חושבת שקרה משהו, אז תסתגרי בבית שלך ולמה להעלות דבר כזה ליוטיוב? איזה בן אדם בריא בנפשו יושב ועורך סרטון כזה? גם כשהחברה שלי התכתבה איתה וביקשה ממנה להסיר את הפוסט זה פשוט לא עניין אותה. רק אדם חולה יכול לעשות דבר כזה".

האישה הזו שכנה שלך. זה אומר שמחר את יכולה לפגוש אותה מתחת לבניין.

"כן, יכול להיות שזה יקרה. איך אני מרגישה עם זה? לי היה חשוב להעלות פוסט שבו אני מספרת את הצד שלנו בדיוק באותו מקום בו היא פרסמה את הפוסט שלה. פעם אחת לשים מראה לכולם על הצד שנפגע. על מה אני עברתי, על הילדה שהייתה פה לבד בלי אמא שלה והייתה צריכה לשמוע על זה ככה".

אם כל המסופר עד כה לא היה מספיק, הרי שגם במהלך השבעה על בעלה המנוח הגיעו אל איילון עוד ועוד שמועות על נסיבות מותו. "אנשים רעים, פשוט רעים. המציאו שמועות שאני בגדתי בו ולכן הוא התאבד. יש שמועה שהוא בגד בי והמאהבת שלו סחטה אותו. יש גם שמועה נוספת שהעסק שלו נכנס ולחובות ולכן הוא התאבד. יש אנשים שדיברו על הסתבכות בשוק האפור וזה על קצה המזלג מה שהגיע אלי. מישהי סיפרה לי שהיא הייתה באיזשהו מקום ומישהו שם סיפר שמצאו מכתב שהוא השאיר. אמרתי שאשמח אם כשיסיימו לקרוא שיביאו גם לי את המכתב. גם אני סקרנית. מה זה נותן לכם? אני לא מצליחה להבין את זה. בעיניי זה פשוט רוע טהור".

יצרת קשר עם אותה אישה שהעלתה את הפוסט?

"לא. רק אחרי שכתבתי את הפוסט שלי היא יצרה אתי קשר במסנג'ר וביקשה שאסיר את הפוסט שלי. כמובן שהתעלמתי, מכיוון שהייתי עדה להתכתבות שלה עם החברה שלי שביקשה ממנה להסיר את הפוסט שלה והיא סירבה. לא עניין אותי מה שהיא ביקשה. היא בינתיים שינתה את הפייסבוק שלה לרוסית ונעלמה מהשטח, אבל היא לא מעניינת אותי. קרה כאן אסון. תעזבו אותנו. תנו לנו להתאבל. למה בשבעה אני צריכה להתעסק בכל השמועות האלו? למה אני צריכה עכשיו לחשוש שיום אחד הבת שלי הגדולה תבוא אלי ותספר לי שהיא שמעה שאבא התאבד כי אני בגדתי בו? ברור שאגיד לה שלא בגדתי בו, אבל איך אדע שהיא באמת תאמין לי? כי אבא שלה לא יהיה פה להגיד שאמא לא משקרת לה. אנשים לא חושבים על מה שהם עושים וזה מאוד חשוב לי שאנשים יבינו את ההשלכות של המעשים שלהם. זה האסון הפרטי שלנו, תעזבו אותנו בשקט".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20