(new)ויצו באנר עליון 20.1.20
חקירת משטרה: מה גרם למותה של תושבת העיר במרפאת "טרם"?

חקירת משטרה: מה גרם למותה של תושבת העיר במרפאת "טרם"?

מריי שבתאי, בת 50 ואם לשלושה, הגיעה למרפאה בעקבות כאבי בטן ושוחררה לביתה • לאחר שהכאבים התפשטו לגרונה חזרה למרפאה ושם הידרדר מצבה במהירות • המשפחה התנגדה לבקשת המשטרה לבצע נתיחה שלאחר המוות

לפני שבועיים הלכה לעולמה מריי שבתאי - תושבת מודיעין בת כחמישים ואם לשלושה. היא נפטרה בשעת לילה במרפאת "טרם", בטיפול חוזר לאחר שהגיעה מוקדם יותר באותו יום למרפאה ושוחררה לביתה. המשטרה ביקשה לנתח את גופתה אך המשפחה התנגדה והיא הובאה למנוחות. עם זאת – במשפחה לא פוסלים את האפשרות לתבוע את "טרם" בטענה לרשלנות רפואית. גם חקירת המשטרה עדיין בעיצומה.

בשעות אחר הצהריים הגיעה שבתאי לטיפול ב"טרם" לאחר שחשה בבטנה. היא נבדקה וככל הידוע קיבלה עירוי ומשככי כאבים. בתום הטיפול שוחררה לביתה "כשהיא על רגליה ומחייכת" (כך בתגובת "טרם" המובאת במסגרת).

בשעות הערב המאוחרות חשה שבאתי שוב כאבים חזקים, הפעם בגרונה. עם בעלה עמנואל היא חזרה ל"טרם" וקיבלה טיפול נוסף. כשקשיי הנשימה שלה התגברו ביקשו אנשי הצוות הרפואי מעמנואל לצאת מחדר הטיפולים. עמנואל – בעצמו בעל הכשרה של חובש - הבין שהמצב לא טוב ועזב את החדר. ככל הידוע גרונה של מריי המשיך להתנפח ואנשי הצוות הרפואי ניסו להחדיר צינורית לגרונה כדי לאפשר מעבר אוויר לריאותיה. אך מצבה הידרדר במהירות. "כבר לא היה מקום לצינורית לעבור בגרון", מספר עמנואל. "מעבר האוויר בגרון כבר היה חסום. נעשו בה פעולות החייאה אבל אלה כשלו והיא נפטרה".

שבתאי (צילום: פרטי)

במקרי מוות שלא אירעו בתוך בית חולים המשטרה מחוייבת לבצע חקירה וכך היה גם כאן. בהקשר זה לא ברור מעמד מרפאת "טרם" (המוגדרת גם כ"חדר מיון קדמי") אך למקום הגיעו שוטרים מהתחנה המקומית והודיעו על חקירת המקרה. הם גם ביקשו מהאלמן להגיע לתחנה כדי למסור עדות וכך היה. לאחר מכן – כאמור – הגישו לבית המשפט בקשה לנתיחת הגופה.

משפחת שבתאי היא דתית ושלא במפתיע התנגד עמנואל לנתיחה. סייעו לו בבקשת ההתנגדות נציגי זק"א שעימם יש לו היכרות. עוה"ד משה אלמליח הגיע לבית משפט השלום בראשל"צ וייצג את המשפחה בהודעת ההתנגדות. שני דיונים התקיימו בנושא. בראשון נטתה השופטת לאפשר את נתיחת הגופה ולמעשה למחרת הפטירה נענה בית המשפט לבקשה ואיפשר למשטרה לבצע את הליך הנתיחה. עו"ד אלמליח ביקש דיון נוסף ובו שוכנעה השופטת לאסור על ניתוח הגופה. היא הורתה גם למשטרה להשלים את החקירה באמצעות בדיקות אחרות שלא כוללות נתיחה.

דובר מרחב שפלה במשטרה מסר ל"מודיעין News" כי "מדובר בחקירת משטרה שעודנה מתנהלת ומטבע הדברים ומפאת צנעת הפרט איננו יכולים להוסיף על כך דברים". עמנואל מסר לנו כך: "ברור שכל עוד חקירת המשטרה נמשכת אני לא יכול ולא רוצה להתייחס לפרטי האירוע, ודאי שלא לנושא של מהם החומרים הרפואיים שנתנו למריי. אני לא רוצה להשפיע ולא לפגוע בחקירה".

יש לך הערכה כלשהי מה גרם לפטירתה?

"אני לא יודע כרגע במאה אחוזים מה הסיבה לפטירתה".

מה אתה יכול לספר על השעות שקדמו לאסון?

"אחרי שהיא שוחררה מ'טרם' חזרנו הביתה ומריי החלה להתלונן על כאבי גרון וקשיי נשימה. היא אמרה לי שיש לה תחושה מוזרה בגרון".

כיצד אתה מרגיש כעת?

"זה נורא שאישה בריאה שלא היו לה שום סיבוכים רפואיים או מחלות רקע מגיעה עם כאבי בטן לטיפול ולא יוצאת מזה בחיים".

"טרם": "ייתכן שהיתה אלרגית לכדור שנטלה בביתה"

"רשת טרם משתתפת בצער המשפחה וכואבת את כאבם. המנוחה היתה במיון טרם במודיעין פעמיים באותו ערב. בפעם הראשונה היא הגיעה לטרם בשעות הערב המוקדמות והתלוננה על כאבי בטן. היא קיבלה טיפול במשככי כאבים ויצאה כשהיא מחוייכת מהמיון.

כעבור מספר שעות שבה המנוחה לטרם עם קשיי נשימה. לדברי משפחתה ככל הנראה לאחר שנטלה כדור בביתה, מה שככל הנראה גרם לתגובה אלרגית. תוך זמן קצר הידרדר מצבה עד לביצוע החייאה מלאה אבל לצערנו למרות הניסיונות המרובים נאלצו הרופאים לקבוע את מותה של האישה. יודגש כי הטיפול בטרם שקיבלה האישה היה מקצועי וללא כל רבב".

(new)עידן הפרזול 13.1.20