(new)ויקטורי
תהה שנת גזירת רשתות

תהה שנת גזירת רשתות

הקבוצות המקצועיות של מודיעין כבר עומדות על קו הזינוק לעונה שבפתח, ולכל אחד סיפור שונה • בגזרת הכדורסל גם עוצמה וגם מכבי יכולות לפרוץ קדימה, למרות שהרבה כסף אין בקופתן • מעירוני מודיעין בכדורגל - שמתוקצבת לא רע – אין לנו הרבה ציפיות

קבוצות הכדור הבכירות של העיר מתכוננות לעונה שבפתח. כמה זה יעזור להן? ניסיון העבר מלמד שלא מספיק. קבוצות הכדור הבכירות של העיר לא בדיוק בכירות, להוציא, כמובן, את קבוצת הפטאנק, שקטפה את מדליית הארד בטורניר הארצי לפני כשלוש שנים. כבר אז עמד ממוצע הגיל של חבריה על 75 וחצי, והם לא נעשים צעירים יותר.

מצד שני, גם אנחנו לא. עובדה היא שאת האופטימיות הטבעית שנתברכנו בה החליפה מרירות מסוג ה"קבוצות הכדור הבכירות של העיר לא בדיוק בכירות", או "כדור הארץ מתחמם? נהדר! עוד סיבה להישאר בבית".

העונה האחרונה הוכיחה שכשיש סיבה, אנשים כן יוצאים מהבית. אפילו סיבה לא משהו. כמו למשל דרבי על קו התפר שבין הליגה הארצית לליגה א'. על אפם וחמתם של גזי החממה, למרות הפקק ביציאה ממרכז מרל"ז. מאות אוהדים התייצבו לצמד המשחקים בין מכבי מכבים לעוצמה מודיעין בכדורסל. אז למה בכל זאת העתיד כל כך אפור? לא מזמן אמר על הנושא נמרוד כהן, מאמן המכבים: "היום העירייה משקיעה בכדורסל קרוב לארבעה-חמישה שקלים". בדקנו אם המילה "מיליון" נשמטה בטעות אך לצערנו כהן לא התבדח. אגב - אשר חגי מאמן היריבה - דווקא חלק עליו: "נמרוד אמר ארבעה חמישה שקלים? אני חושב שזה פחות".

"עיריית לוד משקיעה ארבע מאות אלף בקבוצה. שישקיעו בנו חצי" כהן הציע אז. חגי הסכים: "העירייה צריכה לתמוך בכדורסל ובטח ובטח להקים אולם ברמה סבירה, כי רמת האולמות פה היא בינונית ומטה. אין שום סיבה שלא יקימו שם ב-431 אולם רב תכליתי. יש המון שטח לאולם כדורסל. רק כדורסל בלי גלגיליות ושטויות".

אז בגלגליות כנראה לא אהבו את הדברים, אבל מה אכפת להם? בזכות הגלגליות הם מגיעים לאולם ראשונים. בכדורסל תמיד יכולים לנסות את מזלם באחד ממגרשי הפטאנק הפזורים ברחבי העיר.

"אם העירייה רוצה שיהיה פה ספורט, אז יש מינימום", סיכם אשר חגי לפני ששחקניו הפסידו על הפרקט. אבל הבעייה, כמו תמיד במקרים כאלה, היא הגדרת המינימום. מבט קל אחורה מגלה שקבוצת הכדורגל, שדווקא קיבלה את המינימום, לכל הפחות, מינפה זאת כדי לשים את מודיעין על המפה. כלומר, בחלק הכחול של הים, כשהיא צועקת "הצילו! אני טובעת!".

שני מגרשי כדורגל, דשא סינתטי בסטנדרטים המחמירים ביותר של נאס"א, רשת צל מעל הטריבונה, דוש שלושה מצבים במקלחות... ועם כל הטוב הזה הקבוצה לא מתרוממת מעל ליגה ב'. קרוב לעשור. ההישג הגדול ביותר שלה הוא ששחקן שלה לשעבר זכה בתואר מלך השערים (של ליגת התושבים).

"מודיעין קיימת עשרים שנה", הסביר לא מכבר אלעד שמעונוביץ', מחזיק תיק הספורט לשעבר. "התושב הראשון נכנס ב-96'. עשרים שנה במושגים של עיר זה כמו ילד בן חמש ואתה לא מצפה מכזה לדעת לעשות או להצטיין כמו בן אדם מבוגר. צריך לראות מה היתרונות שלנו ומה החסרונות שלנו. למרות שמודיעין היא סוציואקונומית בעשירון 8 ועיר חדשה, אנחנו לא עירייה עשירה. אין לנו עוד מספיק הכנסות מאזורי תעסוקה ומארנונה שלא למגורים. היכולת שלנו כעירייה להעמיד תקציב תרבות של חמישים מיליון שקל, או תקציב ספורט של חמישים מיליון שקל, לקבוצות בכירות, נגיד, בענפים כאלו ואחרים, מוגבלת. מצד שני, יש לנו משאב אחר, שהוא משאב הילדים והנוער. יש לנו פה כמות ילדים של כמעט שלושים אלף ילדים במערכת החינוך, זאת מערכת גדולה יותר משל רמת גן או חולון, למשל, ערים ותיקות וגדולות ממודיעין פי שלושה ופי ארבעה. זה המשאב העיקרי, כשאנחנו בונים את המערכת הספורטיבית, שהיא נגזרת גם של המערכת החינוכית, אנחנו צריכים לבנות אותה לפי נקודות החוזק של העיר. כמו למשל, הילדים וכמויות הילדים והנוער, ולא לפי נקודות החולשה, שזה נושא הכסף והמתקנים, שבהם אנחנו חלשים יותר".

לפיכך, הקבוצות הבכירות בעיר הן למעשה קטסל א' מאיר וטרום ב' של עירוני מודיעין. למעשה, איפשהו שם, במקום כלשהו בעיר, מסתובב איזה מסי. אבל הוא לא יהיה מסי כי הוא יהיה בוגי יעלון.

"בגדול כבר סגרנו את הסגל", מדווח נמרוד כהן מההכנות של מכבי. "אנחנו עם תקציב נמוך יותר בהשוואה לשנה שעברה אבל לדעתי הצלחנו להעמיד קבוצה ברמה דומה לקבוצה שהעמדנו בשנה שעברה".

אז זה נגמר במקום השלישי, מהסוף. ונפילה למשחקי המבחן. "והשנה אין קבוצות כמו בת ים או גבעתיים. כולן חזקות. אני מאמין שנתחרה בשוהם, גבעת שמואל, שדרות ורמת גן על המקום בליגה". מחמש יוצאות שתיים, ואחת למבחנים.

המכבים הקולעים רשמו בשנתיים האחרונות שני הישגים יפים. עלייה לליגה הארצית, השלישית בטיבה בארץ. והישג לא פחות גדול - הם החזיקו בה מעמד. הם צלחו את מבחן השנה הראשונה. אמנם בקושי, אבל הם עדיין כאן. לכמה זמן? ככל הנראה, לא הרבה. מאד ייתכן שלעוד שנה אחת בדיוק.

בצד השני של הכביש, עוצמה מודיעין מנסה מזה שנתיים לשתות מהבאר הזאת. אבל פעם אחר פעם היא בועטת בדלי. או שהיריבות שלה בועטות. היינו הך, השורה התחתונה זהה. שנה אחר שנה היא מתייצבת לקרבות המבחן על הכרטיס לליגה הארצית, בתור סגנית האלופה, ונוחלת מפלות. לפני שנתיים היא הפסידה ארבעה משחקים מתוך ארבעה. שנה שעברה היא סיימה שנייה על חודם של סלים בודדים. קשה להגיד מה יותר גרוע. אך מתבקש שירימו שם ידיים, לאו דווקא כדי להגן על הטבעת. אם אלופות מתקשות להתמודד עם השחיקה, מה תגדנה סגניות אלופות? אמנם מסתמן ששמעון סלל רוה רודרגז ואשר חגי מתכוונים להעמיד עוד קבוצה שתגיע עד הסוף. או לכל הפחות סמוך לו. אבל לפן המנטלי בהחלט יכולה להיות השפעה.

בינתיים בעירוני מודיעין - דממה. אין לדעת אם אהוד כחילה עודנו על הקווים. הודעה לא יצאה לתקשורת בדבר מינויו של יו"ר חדש ויש להניח כי אלי סבח מוסיף לעמוד בראש. ככל הידוע אף שחקן חדש לא הגיע. כי מועדון עם קבוצת פייסבוק בת 2700, תקציב מנופח ויומרות לעלות ליגה, לא מצליח למצוא אפילו מישהו שיכתוב פוסט. על סטורי בטח אין מה לדבר.

הגרלת המשחקים נערכה, לוח המחזורים פורסם ואין ולו פרשן לרפואה. אולי בקבוצת האוהדים בוואטסאפ. מכבי נתיבות בבית במחזור הראשון, דימונה בחוץ בשני ומנוחה בשלישי, שכן הפועל ירושלים כבר לא. בשנתיים האחרונות הקבוצה הזאת עשתה לעצמה מנהג להתמקם עם פתיחה סמוך לקו האדום. חיטמן ורודיטי אספו בחמשת מחזורי הפתיחה, עשרה ביחד, נקודה וחצי. אז אולי האיפול הזה יעשה משהו, ואולי הוא פשוט ימחק את שארית העניין שעוד נותרה במועדון שאמור להיות הפופולרי מכולם.  ונניח שכולן, כל הקבוצות הבכירות יותר ופחות, מתכוננות לעונה טוב, ממש טוב, מדובר בהנחה הוגנת, מי מתכונן לה כאן, מלבדן?

(new)שלומי תבלינים 18.5.20