(new)ויקטורי
הקול המודיעיני מחוזר מאי פעם

הקול המודיעיני מחוזר מאי פעם

כחול לבן הסתערה השבוע על מודיעין עם שבעה ח"כים שבאו לתחזק את 42 האחוזים שנתנו למפלגה את קולם בסיבוב הבחירות הקודם • איילת שקד תיאלץ להישאר את כל השבת בעיר כדי שלא לבצע חטא גלוי מול קהל המצביעים שלה

(צילום: אלעד גוטמן)

כחול לבן קיבעה את הכיוון הכלכלי שלה באופן די ברור לעבר האידיאל הליברלי כשהמושג קפיטליזם לא נחשב אצלה למילה גסה. ומי מייצג את הכיוון הזה טוב מיאיר לפיד? למרות ששאר בכירי כחול לבן לא ממש מזוהים כקפיטליסטים ודאי שלא בוגי יעלון הקיבוצניק לשעבר.

לכן זה היה רק טבעי שכחול לבן תשים במרכז את מעמד הביניים ובעיקר את המגזר שהוא עמוד השדרה של מעמד הביניים, הלא אלה העצמאים. זה שדה הקרב הטבעי של כחול לבן במיוחד כשמולה על אותה משבצת של מעמד הביניים נלחמת מפלגת העבודה שהלכה על הכיוון הסוציאליסטי המובהק והרימה את דגל רכישת דירות מוזלות בליסינג ושאר המצאות כלכליות שנמוגות מיד לאחר הבחירות כבמטה קסם.

אז כחול לבן הולכת על העצמאים והחיבור למודיעין הוא כפול: רואה החשבון המקומי ולדימיר בליאק חיבר את אמנת המפלגה הנוגעת לעצמאים - אמנה שעליה החלו בכחול לבן להחתים עצמאים ומודיעין פתחה את המסע הזה. החיבור השני למודיעין גם הוא בזכות בליאק - מטה העסקים הקטנים שבראשו עומד בליאק ביחד עם חברת הכנסת אורית פרקש. בליאק כרואה חשבון העניק את הפן הכלכלי והמקצועי לאמנה וכתב את עיקרי האמנה כמו גם את החלק במצע המפלגה הנוגע לעצמאים.

השבוע הגיע לעיר יאיר לפיד עם האוטובוס המפלגתי של כחול לבן במיוחד כדי לירות את יריית הפתיחה להחתמת העצמאים על האמנה, וכדי לפגוש עצמאים תושבי העיר ולשמוע מהם ממקור ראשון על הקשיים ועל הבירוקרטיה שהם נתקלים בקידום העסקים.

לא ברור אם יאיר לפיד כשר אוצר לשעבר כבר שכח את מצוקות העצמאים מתקופת כהונתו. ברור שעכשיו היתה זו הזדמנות פז ללקט את קולות העצמאים, כפי שלפיד ובליאק עשו בחנות הסמארטפונים "סמארט פיקס" שם נחתמה האמנה.

מה כוללת האמנה? בליאק מפתיע בעמימות: "את האמנה כחול לבן תחשוף רק בשבוע הבא, לכן אני עוד לא יכול לגלות את תוכנה". מהיכרות עם מחבר האמנה אפשר כבר להבין על מה יילחם או ינסה להילחם לפיד בכנסת הבאה: בעיקר על התנאים הסוציאלים של העצמאים כמו תשלומי הביטוח הלאומי, שיפור הכיסויים הביטוחיים שהביטוח הלאומי מעניק למגזר העצמאים, זכויות הפנסיה של העצמאים, ימי מחלה, קיצבאות, ביטוח בריאות, ימי חופשה, וכמובן פישוט ההליכים מול מס ההכנסה.

בליאק יודע שלא רק על התחום הכלכלי כחול לבן תצליח או לא, אלא על איחוד כוחות ממשי ולכן הפעילות של המפלגות שהתאחדו בכחול לבן גם היא היום מתבצעת כמקשה אחת. "מחודש מרץ למעשה אנחנו כחול לבן במפלגה אחת וכולם ביחד", הוא אומר. "נכון שהבסיס הוא כמובן של אנשי יש עתיד כי היא המפלגה בעלת הניסיון ועם הפעילים הוותיקים, אבל אנחנו מאוחדים ואני מעריך שככה יהיה גם אחרי הבחירות".

מה הסיכום שלך לקמפיין עד עכשיו?

"באוגוסט היה קשה לבצע פעילויות במודיעין ועכשיו עם סיום החופש הגדול אנחנו נכנסים לפעילות אינטנסיבית בכל הכוח. יש אצלנו ציפיה לשחזר את ההישג של 42 אחוז מהבחירות האחרונות ולהמשיך לקיים את הפער של עשרים אחוז מעל הליכוד שהגיע כאן למקום השני".

עד כמה היה ניתן לראות שכחול לבן עברה למוד של סיום החופש היה אפשר לחוש כשהשבוע הגיעו למודיעין לא פחות משבעה ח"כים של המפלגה, מחוזקים בליהיא לפיד, והם עסקו בתחום שונה לגמרי: תחום החינוך, עם דגש על החינוך לגיל הרך. השבעה הם אורנה ברביבאי, קארין אלהרר, עומר ינקוביץ, איתן גינזבורג, אורלי פרומן, רד'יר מריח ויוראי הרצנו. הם השתתפו במפגש עם תושבים בסניף ויצ"ו והודיעו שיקדמו יום לימודים ארוך ואת הפיקוח על מעונות יום יעבירו למשרד החינוך, יבטיחו חינוך חינם מגיל אפס עד שלוש ויתאימו את תוכניות הלימוד לאתגרי המאה ה-21 ויפעילו תוכנית בשם "הטובים להוראה".

רותקה שבת

מה לעשות שיו"ר המפלגה הימנית דתית לאומית הכי הכי היא חילונית? ומה לעשות שצריכים גם ללקט מנדטים בכל ימות השבוע כולל בשבתות, כי הזמן אץ לו עד פתיחת הקלפיות וגם בכלל קל יותר להביא אנשים לבתי הכנסת כדי לשמוע פוליטיקה. שהרי במגזר הסרוג כבר מזמן בית הכנסת הפך לכיכר העיר, לפורום האמיתי שבו מתקבלות ההחלטות.

כך, איילת שקד החילונית שבדרך כלל מתניעה את הרכב בשבת תגיע למודיעין לפני כניסת השבת ותעשה שבת שלמה בעיר עד למוצ"ש. רק אז תוכל לחזור לבעלה וילדיה בק"ק תל אביב.

שקד תתארח בביתו של עמיעד טאוב, יו"ר הבית היהודי במודיעין. היא תסתובב רגלית כמובן בין בתי הכנסת בעיר ותפגוש את הקהילות ואת בוחריה הפוטנציאליים. עד כמה זה יהיה אפקטיבי? לא ברור, שהרי ממילא מתפללי בתי הכנסת יצביעו עבור "ימינה" אם שקד תגיע או לא. יהיו ממילא זליגות פה ושם של מצביעים לליכוד או לש"ס, אבל האם זה מצדיק ישיבה של יממה וחצי רחוק מהילדים ומהבעל?

"הרכבתי לה לו"ז מאד צפוף", מוסר טאוב ומפרט: זה יתחיל בשמונה בערב של ערב שבת בקהילת מערבא מנשה ויימשך באולם הספורט של צעירי הגבעה בנחל צלמון עם הקהל הרחב ויסתיים ביום שישי בלילה בשעה  23:00 במפגש עם צעירים.

בשבת בבוקר תתחיל שקד את המסע הרגלי בשעה 09:45 בקהילת אחדות, משם תדלג בשעה 10:20 לקהילת לב אחים ומשם  בשעה 11:00 לקהילת אריאל. לאחר חזרה למנוחה וארוחת צהריים היא תשוב בשעה 16:00 למפגש דוברי אנגלית בבית שברחוב  יוסף 60 ומשם בשעה 18:00 תתייצב בבית הכנסת של קהילת אלעד  ובשעה 19:15 תסיים שקד את הביקור בקהילת מוריה ברחוב אפרים 2.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21