(new)דיור מוגן 6.2.20
לאחר מאבק משפטי: ברגר לא ינהל את שבטי ישראל

לאחר מאבק משפטי: ברגר לא ינהל את שבטי ישראל

סאגה ארוכה ומלאת עימותים מול משרד החינוך והעירייה הסתיימה לאחרונה והמנהל הוותיק יפנה את מקומו

במסגרת ההודעות לעיתונות שהעירייה משגרת לקראת פתיחת שנת הלימודים נחתה השבוע במערכת ההודעה הבאה:

"נורית מררי נבחרה לתפקיד מנהלת בית הספר הממ"ד, שבטי ישראל. מררי, בעלת ניסיון עשיר בתחום החינוך. בתפקידה האחרון, שימשה במשך תשע שנים כמנהלת אולפנת אמונה לאמנויות בירושלים. במסגרת תפקיד זה הובילה תהליכי עומק, חדשנות, ייעול בתחומי החינוך הפדגוגיה והאמנות לצד תהליכים ארגוניים ועוד. לפני תפקיד זה הייתה במשך שלוש שנים מפקחת אזור בחינוך היסודי במינהל החינוך ירושלים ואחראית על תוכניות חינוכיות לבתי הספר היסודיים. עוד במסגרת תפקידיה בעבר ניהלה את חטיבת הביניים 'אור תורה סטון' במעלה אדומים והובילה תוכניות חינוכיות ייחודיות, הדריכה מנהלי בתי ספר חדשים וותיקים יסודיים ועל יסודיים במחוז ירושלים, וכן ניהלה את בית הספר הממ"ד הקהילתי ברובע היהודי בירושלים. בתפקיד זה רכשה ניסיון עשיר בניהול צוותי עובדים, הובלת תהליכי תכנון בשיתוף עם צוות המורים ובניית בית ספר קהילתי ייחודי ללימודי ירושלים ולהבנה בין תרבותית. בעירייה מברכים על בחירתה של מררי לתפקיד ומוסיפים: אין ספק שזוהי הבחירה האיכותית, המקצועית והטובה ביותר עבור בית הספר".

למי שאינו מצוי בנעשה ב"שבטי ישראל" ההודעה תיראה שגרתית. אבל מי שמכיר את בית הספר והנעשה בו מבחין מיד בחלק החסר בהודעה – ציון העובדה שהמנהל הקיים אבי ברגר למעשה מסיים את תפקידו.

בכך באה לקצה סאגה ארוכה, שעיקרה נסיונות של משרד החינוך לפטר את ברגר וניהול מאבק משפטי מצדו כנגד הנסיונות הללו. המערכה, כאמור, הגיעה כעת לקצה. לפי גורמים במשרד החינוך, לאחר פסק דין רשמי שהתקבל בעניין הגיע ברגר לפשרה עם המשרד לפי הוא ייצא לחופשה ללא תשלום למשך שנה ולאחר מכן ככל הנראה יפרוש ממערכת החינוך.

במדור זה סיקרנו את פעילותו של ברגר במהלך השנים האחרונות, שעלתה לו בעימותים ישירים מול משרד החינוך ומינהל החינוך בעיריית מודיעין, שאף דרשה בשלב מסוים את פיטוריו.

בחודש יוני 2016 פירסמנו כאן ידיעה על שנת הלימודים הסוערת שעברה על ברגר ועל בית הספר. שנת הלימודים החלה עם תוספת כיתות שפתח ברגר בבית הספר בניגוד לנהלים, דבר שהביא לעימות חריף בינו לבין מינהל החינוך בעיריית מודיעין ומשרד החינוך. בשיאו של העימות דרשה העירייה בפומבי את פיטוריו של ברגר, שהוזמן לשימוע במשרד החינוך. לאחר משא ומתן ארוך נמצאה הדרך לאפשר את פעילות הכיתות הלא תקניות ואת תשלום השכר למורים, שבמשך מספר חודשים מצאו את עצמם לא מקבלים שכר, ובסיומו של עניין הוחלט בידי כל הצדדים כי ברגר ייצא לשנת שבתון.

מספר חודשים לאחר מכן חלה תפנית בעלילה, כאשר ברגר הודיע למעסיקיו כי הוא מעוניין להמשיך בתפקידו. במשרד החינוך סירבו בתחילה להיענות לבקשה, וברגר בתגובה פנה לבית המשפט וביקש להוציא צו מניעה להמשך קיום המכרז למציאת מנהל אחר. לאחר שבמשרד החינוך הבינו כי ידיהם כבולות הקפיאו את המכרז וברגר נשאר בתפקידו. בנובמבר 2018 פירסמנו כאן ידיעה נוספת, לאחר שעבודתה של אחת המורות בבית הספר הופסקה מאחר שבית הספר חרג לכאורה מתקן שעות ההוראה המוקצה ממשרד החינוך.

מפסק הדין בעניינו של צו המניעה שביקש השנה ברגר מבית המשפט, עולה כי במשרד החינוך החלו בסוף דצמבר 2017 בהליך "גמישות בהעסקה", שמשמעו הליך לבחינת סיום העסקתו של התובע כמנהל וזאת מכוח הוראות חוזר מנכ"ל: "גמישות בהעסקת עובדי הוראה - מורים, גננות, סגני מנהלים ומנהלים". מדובר על הליך מורכב וארוך במיוחד. בשל הוותק של ברגר כמנהל נדרשו לא פחות משנתיים עד להשלמתו, כאשר במקרה הנ"ל הגיעו הצדדים לפשרה כפי שצויין בפתיחת הכתבה.

בסוף חודש ינואר השנה פנה ברגר לבית המשפט בבקשה לצו מניעה זמני נגד ההליך, אולם חודש מאוחר יותר דחה בית המשפט את בקשתו. בפסק הדין נכתב כי "ראשית הוכח בפנינו כי החלטת הגורמים המקצועיים לפתוח בהליך 'גמישות בהעסקה' בעניינו של המבקש התקבלה על יסוד תלונות וטענות שנצטברו, המעידים על כשלים שנפלו באופן תפקודו של המבקש ואשר עליהם יש ממצאים ממשיים. המבקש לא סתר את טענות המשיבה כנגד תפקודו המקצועי, אף לא בעדותו בפנינו, ועל אף שהוצגו בפניו דוגמאות רבות על כשלים בתפקודו, הוא לא עשה כל מאמץ להפריך את הטענות". ברגר הפסיד בהליך וחוייב בהוצאות משפט בסך 3,500 שקל.

"התנכלות אישית והכפשת שמו בעיתונות המקומית"

ברגר העביר השבוע ל"מודיעין News" את התגובה הבאה, המובאת כאן כלשונה:

"האמור בכתבה מציג מידע חלקי, מגמתי ומסולף ונדחה מכל וכל. לפנינו דוגמא חיה לסטייה מנורמות מקובלות, סדרי מנהל תקינים ולסיאוב אשר פשה במערכת המנהלית, העירונית והממשלתית.

מר אבי ברגר מועסק מזה למעלה מ-30 שנים במערכת החינוך ובמשרד החינוך, בעל ותק של 20 שנים בניהול ובמהלך 7 שנים האחרונות שימש בתפקידו כמנהל בית הספר שבטי ישראל. כמנהל בית הספר חווה מזה למעלה מ-5 שנים פגיעה מתמשכת בזכויותיו. לאחר שנקלע, שלא מרצונו, לשדה מערכה לא לו ולניסיונות פגיעה בשמו הטוב ובעתידו המקצועי, תוך שקילת שיקולים זרים וחוסר תום לב מצד בעלי עניין, דבר אשר הוביל למסכת של התנכלויות אישיות בלתי פוסקת כלפיו, רדיפה אישית שכללה שימוש בדוברות העירייה לא פחות, לקידום אג'נדות פוליטיות, פרסום כתבות שקריות ומגמתיות בעיתונות המקומית, בחריגה מכללי מנהל תקינים ונורמות יסוד - והדברים מתועדים.

ניסיונות אלו כללו בעבר בין היתר ניסיון כושל להדיח את מר ברגר מתפקיד מנהל ביה"ס תוך עקיפת נהלים, פגיעה בזכויותיו ונקיטת קיצורי דרך מנוגדים לדין. כך למשל, לפני כשנתיים פורסם מכרז לאיוש תפקידו של מר ברגר, ללא ידיעתו וללא הסכמתו, כרעם ביום בהיר תוך חריגה מסמכות ומסדרי מנהל תקינים. לאחר שפניותיו לביטול ההליך להדחתו נדחו נאלץ מר ברגר לעתור לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים להוצאת צו מניעה כנגד ההחלטה. הליך זה הסתיים בפסק דין לזכות מר ברגר, לאחר שמלוא טענותיו התקבלו והמכרז לאיוש משרתו בוטל.

שיאו של מחול שדים זה הגיע לפני כ-3 שנים, אז החלו פרנסי העיר לפעול בכל דרך ואמצעי במטרה להביא לפיטורי מר ברגר, ללא הצדקה וללא עילה, על בסיס התנכלות אישית והכפשת שמו בעיתונות המקומית. רדיפה אישית זו כללה העברת מידע אישי ומסמכים מתיקו האישי הנוגעים למר ברגר ממשרד החינוך לידי נציגי הרשות המקומית - ומשם לפרסום בעיתונות המקומית, במטרה אחת לפגוע בשמו הטוב, בעתידו המקצועי ובפרנסתו. מסע ציד ודה-לגיטימציה שכשל.

כך גם הפעם. האמור בכתבה שגוי וטעמיו פסולים. האמור נסמך כולו על מיחזור של טענות המועלות בדיעבד, רובן ככולן מבוססות על שמועות והשערות, וכל המבקש לטעון אחרת עושה זאת על אחריותו".

במשרד החינוך ובעירייה בחרו שלא להגיב לדבריו אלה של ברגר. מערכת העיתון רואה לנכון לציין כי לא פורסם ב"מודיעין News" מעולם פרט או מידע אישי שהושג שלא כדין. כך גם לא פורסמה כאן בעניינו שום כתבה שקרית או מגמתית כדבריו.

(new)עידן הפרזול 13.1.20