(new)ויקטורי
קשה לנשום, קשה ללמוד

קשה לנשום, קשה ללמוד

אלפי התלמידים בשכונת אבני החן נושמים מדי יום אבק שמגיע למוסדות החינוך שלהם מגריסת הסלעים בהקמת השכונה הסמוכה – מורשת • לפני שהחלה שנת הלימודים ובעקבות פניית "מודיעין News" הגבירה העירייה את הנסיונות לצמצם את התופעה, אך הזיהום הקשה נמשך • ההורים שקלו להשבית את מוסדות החינוך השכונה כבר השבוע, אולם ימתינו עד לאחר שייפגשו עם נציגי העירייה • הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה במועצת העיר: "לא נרשמה חריגה משיעור הזיהום בטווח הנורמלי. אני סמוכה ובטוחה שעם בוא הסתיו והגשמים הראשונים תורגש הטבה משמעותית"

בתי הספר מלאים אבק (צילום: פרטי)

סאגת ענן האבק העוטף את שכונת אבני חן ומוסדות החינוך הרבים בה מסרבת להסתיים. השבוע איימו הנהגות ההורים במוסדות החינוך בשכונה כי ישביתו את הלימודים, זאת במחאה על כך שלמרות הצהרות העירייה לא נרשם שיפור במצב עם החזרה ללימודים, אולם לבסוף החליטו להמתין עד לאחר פגשיתם עם נציגי העירייה ביום ראשון הקרוב. 

במרחק של שלושים מטר מבית הספר עירוני ה', וקצת יותר מזה מבית הספר אבני חן ומתחם גני ילדים, נמצאות בעיצומן עבודות הבנייה של שכונת מורשת החדשה. לפני למעלה מחודשיים, בעקבות פניית "מודיעין News" לעירייה, הוצא לאתר צו הפסקת עבודה. זאת לאחר שבמקום פעלה מגרסת סלעים שבניגוד לנהלים לא הורטב החומר הנגרס בה. עובדה זאת, בצירוף לכך שבכניסה לאתר הבנייה נכנסות ויוצאות עשרות משאיות ביום, הביאה לכך שאת הרחובות הסמוכים לאתר מכסה שכבת אבק לבנה קבועה.

למרות הוצאת הצו המצב באתר ובשכונה לא השתנה. לפני כשבועיים פרסמנו כאן כי המגרסה ממשיכה לפעול בניגוד לנהלים. בסיור שערכנו ברחובות הסמוכים אי אפשר היה להתחמק מהשלכות פעילות המגרסה. עדויות להשפעה ההרסנית של האבק ניתן למצוא בכל עת באבני חן: על הצמחים, על המכוניות ועל המדרכות. הכל קבור תחת שכבת אבק עבה, שללא ספק אינה עומדת בשום תקן של שמירה על איכות סביבה.

בעקבות פניית נוספת של "מודיעין News" לעירייה וציטוט טענות התושבים, בחרה העיריה לפנות למישור המעשי. היא שיגרה למתחם פקחים שיבדקו אם המפעילים אכן מרטיבים כנדרש את האיזור כדי למנוע התרוממות גלי אבק (מה שעל פניו נראה שלא עשו עד הפנייה שלנו), אך גם החלה להפעיל בשביל הגישה לאתר מיכלית מים מטעמה, שמרטיבה את השביל עצמו. זאת במטרה להפחית את כמות האבק העולה ממנו בעת נסיעת המשאיות. לדברי תושבים שפנו למוקד העירייה, נאמר להם כי העירייה לא מבצעת דגימות אוויר באזור ואין למעשה אבחנה של רמת זיהום האוויר בשכונה וחומרים "נשימיים" המצויים באבק.

השבוע, בעקבות תלונות תושבי השכונה, ביקרנו שוב במקום מספר פעמים. ככל הנראה הרטבת כביש הגישה בוצעה בשעת בוקר מוקדמת בלבד. החל מהשעה 09:00 ואילך הכביש כבר נראה יבש לחלוטין ואת ענן האבק הנישא מאתר הבנייה אי אפשר לפספס.

"לא נשלח את הילדים לבית הספר"

עו"ד חפצי קופלה, יו"ר הנהגת ההורים בבית הספר אבני חן בשכונה, סיפרה השבוע: "המצב היה מאוד-מאוד חמור. עכשיו יש הקלה קלה, אבל המצב רחוק מלהיות משביע רצון. יש אבק מטורף שלא ניתן לנקות אותו והילדים האסמטיים סובלים מזה. לפני פתיחת שנת הלימודים דיברנו עם יו"ר הנהגת ההורים העירונית והבנתי שהוצאו הנחיות לקבלן ומרטיבים את האזור פעם ביום. אבל זה רחוק מלפתור את הבעייה. יש שם עננים של אבק. הילדים עושים שיעורי ספורט בחוץ ונמצאים בחצר בהפסקות ומבחינה בריאותית זה מסוכן. יש חומרים מסרטנים באוויר".

נאוה איילון, יו"ר הנהגת ההורים בעירוני ה', הוסיפה: "המצב אצלנו גרוע במיוחד כי אתר הבנייה ממש מול בית הספר. אומרים שהמגרסה לא פעילה יותר, אבל אני חולקת על זה. ענני אבק כאלו לא מגיעים משום בנייה ואין סיכוי שהמגרסה לא פעילה. גם ההרטבה לא נעשית כמו שצריך, אם בכלל. בעירייה הבטיחו לאכוף את זה אבל אף אחד לא עושה זאת כנראה".

מה אתם מתכוונים לעשות?

"אנחנו מדברים על השבתת כל הלימודים בשכונת אבני חן ביום חמישי. אנחנו מאוגדים, כל ההורים מבתי הספר והגנים, כולל דרכי יהודה ובתי הספר הדתיים, ואנחנו פשוט לא נשלח את הילדים לבתי הספר. המצב מגוחך, בכל יומיים שוטפים את בית הספר, את החצרות והחלונות, עם זרנוקים ולמחרת האבק מכסה הכל שוב".

התקנות ברורות ומחייבות

בתקנות משרד העבודה מוגדר האבק העולה מאתר הבנייה כ"אבק מזיק", כאשר ההנחיות לטיפול בעניין באתרי הבנייה ברורות:

"על הקבלן לנקוט באמצעים לצמצום אבק מדרכים ומעבודות עפר ע"י הרטבה במים ו/או בחומרים מייצבים.

דרכי הגישה לאתר יסללו. כמו כן דרכים שניתן לסלול בתוך האתר (אפילו סלילה זמנית).

בקידוחים בקרבת מגורים יעשה שימוש במכונות קידוח המצוידות במסנני אבק הקולטים את האבק. במידת הצורך יורטב אזור הקידוח ע"י ממטרות. לא תותר הפעלת מכונות קידוח ללא אמצעים למניעת אבק. יש ליידע את דיירי הרחוב לפני תחילת עבודות חפירה או עבודות קידוח כלונסאות ולמסור להם מידע על היקף העבודה, זמן התחלה וסיום יומי, מועדי התחלה וסיום העבודות וכתובת לפניות.

משאיות היוצאות או נכנסות לאתר יכוסו כל העת ביריעות על מנת למנוע פיזור אבק.

בימים בהם ישנן רוחות חזקות המסיעות אבק מאתר הבנייה לכיוון מבני מגורים יש להפסיק את עבודות העפר".

תגובות

הילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה במועצת העיר: "אנחנו כעירייה מודעים לכך שעבודות הפיתוח שמתנהלות בשכונת מורשת יוצרות אי נוחות גדולה לתושבי העיר, ובמיוחד לתושבים בשכונות הסמוכות. לצורך כך אנחנו פועלים בכל דרך על מנת לפקח שכל הקבלנים מבצעים את הפעולות שמפחיתות את הזיהום כגון הרטבה של דרכי הגישה, קידוח ומגרסות.

מדי יום נציגי מחלקת הפיקוח העירוני אגף שפ"ע והיחידה הסביבתית העירונית מגיעים לאתרי העבודה מספר פעמים ביום לביצוע פיקוח ואכיפה של התקנות, ועד כה חולקו לא מעט דו"חות לקבלנים שונים אשר לא הקפידו על הפעולות שמפחיתות את פיזור האבק ואף הוצאו צווי הפסקת עבודה והנחיות להעברת מיקומי מגרסות למרחק רחוק ככל האפשר מבתי התושבים. במקביל אנחנו בקשר רציף עם תחנת הניטור לבדיקת שיעור הזיהום הסביבתי ועד כה לא נרשמה חריגה משיעור הזיהום בטווח הנורמלי בעקבות העבודות.

נמשיך לאכוף ולפקח על קיום התקנות על מנת להפחית ככל הניתן את המטרד לתושבים, ואני באופן אישי עומדת בקשר רציף עם הגורמים הרלוונטיים בעניין זה. אני סמוכה ובטוחה שעם בוא הסתיו והגשמים הראשונים תורגש הטבה משמעותית אצל התושבים".

דובר העירייה: "בימים אלה נמצאות העבודות להקמת שכונת מורשת בעיצומן. במסגרת העבודות פועלות ברחבי השכונה מספר מגרסות. במסגרת ביצוע עבודות מחויב היזם לעמוד בתנאי אגף ההנדסה והיחידה הסביבתית בכל הקשור למניעת אבק. בנוסף, מפקחים מטעם היחידה הסביבתית והפיקוח העירוני עורכים בדיקות פתע לאורך היום בכל המגרסות במתחם ומוודא כי הן עובדות על פי הנהלים וכל חריגה מהדרישות מובילה להפסקת פעילות המגרסה, בין השאר אתמול (שני) הופסקה עבודת מגרסה עד להעברתה למרחק של כ-600 מטרים נוספים מערבית למקומה המקורי.

גורם נוסף היוצר אבק הינו פעילותם של כלי העבודה הנמצאים בשטח (משאיות וטרקטורים). במטרה לצמצם את כמות האבק הנחתה העירייה את כלל הגופים הפועלים בשטח להרטיב את צירי הנסיעה כל שעתיים במהלך יום העבודה, תהליך זה אמור לצמצם אף יותר את תופעת האבק. בנוסף, בימים אלה מכשירה החברה הכלכלית דרכי גישה נוספות לשכונה מצידה המערבי של השכונה, המרוחק משמעותית משכונת אבני חן. מהלך זה ימנע תנועת כלי עבודה בסמוך לשכונת אבני חן ואף הוא יסייע לצמצום תופעת ענני האבק".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20