(new)ויקטורי
אבק באבני חן: הבטחות העירייה יקויימו הפעם?

אבק באבני חן: הבטחות העירייה יקויימו הפעם?

לאחר שהעירייה לא הצליחה לטפל כראוי במפגע האבק החמור הנמשך כבר 4 חודשים בשכונה, נפגשו השבוע נציגי התושבים עם סמנכ"ל העירייה שהבטיח טיפול מעמיק יותר בעניין

כך נראה בשבוע שעבר תיכון עירוני ה' המאובק (צילום: פרטי)

סוף הסאגה? נציגי הנהגות ההורים במוסדות החינוך בשכונת אבני חן נפגשו השבוע עם סמנכ"ל העירייה גיא עידו בעניין מפגע האבק המתמשך עקב העבודות באתר הבנייה של שכונת מורשת, כאשר בפגישה הוצגו בפניהם מגוון צעדים שמתכוונת העירייה לנקוט כדי למזער את הפגיעה בתושבים.

כזכור, מזה ארבע חודשים שתושבי השכונה סובלים ממפגע אבק חמור, גם במוסדות החינוך הסמוכים רק עשרות מטרים ספורים מאתר הבנייה. לפני למעלה מחודשיים, בעקבות פניית "מודיעין News" לעירייה, הוצא לאתר צו הפסקת עבודה. זאת לאחר שבמקום פעלה מגרסת סלעים שבניגוד לנהלים לא הורטב החומר הנגרס בה. עובדה זאת, בצירוף לכך שבכניסה לאתר הבנייה נכנסות ויוצאות עשרות משאיות ביום, הביאה לכך שאת הרחובות הסמוכים לאתר מכסה שכבת אבק לבנה קבועה. תושבים בשכונה כבר דיווחו כי ילדיהם סובלים מקשיי נשימה, כאשר המצב חמור במיוחד עבור הסובלים מאסטמה שביניהם.

למרות הוצאת הצו המצב באתר ובשכונה לא השתנה. לפני כשלושה שבועות פרסמנו כאן כי המגרסה ממשיכה לפעול בניגוד לנהלים. בסיור שערכנו ברחובות הסמוכים אי אפשר היה להתחמק מהשלכות פעילות המגרסה. עדויות להשפעה ההרסנית של האבק ניתן למצוא בכל עת באבני חן: על הצמחים, על המכוניות ועל המדרכות. הכל קבור תחת שכבת אבק עבה, שללא ספק אינה עומדת בשום תקן של שמירה על איכות סביבה.

בעקבות פניית נוספת של "מודיעין News" לעירייה וציטוט טענות התושבים, בחרה העיריה לפנות למישור המעשי. היא שיגרה למתחם פקחים שיבדקו אם המפעילים אכן מרטיבים כנדרש את האיזור כדי למנוע התרוממות גלי אבק (מה שעל פניו נראה שלא עשו עד הפנייה שלנו), אך גם החלה להפעיל בשביל הגישה לאתר מיכלית מים מטעמה, שמרטיבה את השביל עצמו. למרות הודעת העירייה על הצעדים הנ"ל, גם בשבוע שעבר המצב בשכונה עדיין היה חמור, כאשר בהנהגות ההורים כבר איימו בהשבתת הלימודים בכל מוסדות החינוך בשכונה.

השבוע כאמור כבר הוצגו בפני התושבים הפעולות שמתכוונת העירייה לנקוט, ובהם נוכחות פקחים מטעמה לאורך כל שעות פעילות האתר, הרטבת צירי הנסיעה לאורך כל שעות העבודה ופתיחת צירי כניסה נוספים לאתר, שהעבודות לסלילתם יתחילו כבר בשבועות הקרובים.

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר השבוע: "בתחילת השבוע נערך מפגש בנושא העבודות בשכונת מורשת ומציאת פתרונות להפחתת נזקי האבק המגיע לשכונת אבני חן. בישיבה נכחו נציגי העירייה בראשות המשנה למנכ"ל גיא עידו, חבר המועצה עמיחי זליג ונציגי ההורים ובהם יו"רים של מוסדות החינוך של השכונה.

בישיבה הוצגו לנציגי ההורים לוחות הזמנים של העבודות להקמת מורשת ונמסר כי בשבוע שעבר הנחתה העירייה את חברת "דונה" הפועלת בסמוך לאבני חן, להרחיק את המגרסה הפועלת במתחם מאזור שכונת אבני חן. במקביל נמסר כי לאורך כל שעות הפעילות יהיו בשכונה פקחים הן מטעם מחלקת הפיקוח על הבנייה והן מטעם הפיקוח העירוני ויחידת איכות הסביבה. על הפקחים הוטל לבצע בדיקות פתע לאורך היום בכל המגרסות במתחם ולוודא כי הן עובדות על פי הנהלים. הובהר כי כל חריגה מהדרישות תוביל להפסקת פעילות המגרסה מידית.

לתושבים הוסבר כי לצד המגרסות יש עוד גורמים היוצרים אבק ובהם פעילות כלי העבודה הכבדים כגון משאיות וטרקטורים. במטרה לצמצם את כמות האבק הנחתה העירייה את כלל הגופים הפועלים בשטח להרטיב את צירי הנסיעה לאורך כל שעות יום העבודה. תהליך זה צמצם אף יותר את תופעת האבק ובכוונת העירייה והחכ"ל להמשיך בפעילות זו עד לתחילת החורף ולירידת הגשמים.

עוד הוצג בפני התושבים, כי בימים אלה מקדמות העירייה והחכ"ל ביצוען של דרכי יציאה נוספות מהשכונה.  מדובר בשתי דרכים חדשות שמטרתן לצמצם תנועת כלי עבודה בסמוך לשכונת אבני חן דבר שיסייע, גם הוא, לצמצום ענני האבק: האחת פתיחת יציאה משכונת מורשת לכביש יהודה המכבי, כמאה מטרים לפני הגשר, מדרום לשכונת אבני חן. עבודות אלה כבר החלו כאשר בשבועות הקרובים ייסלל הכביש המוביל משכונת מורשת והיציאה ממנו לכביש יהודה המכבי תתאפשר.

היציאה השנייה מתוכננת לאזור הדרום מערבי של השכונה, לדרך המקשרת את מורשת לכביש 431. העבודות להכשרת כביש זה נמצאות בעיצומן והן צפויות להיערך מספר חודשים בודדים, כאשר עם השלמת העבודות ייהפך ציר זה לציר המרכזי לכניסה וליציאה של משאיות וכלי עבודה נוספים לשכונה. כמו כן, הנחתה העירייה את החכ"ל לבצע מהר ככל הניתן שכבות של אספלט בכבישים הסמוכים ליציאה משכונת מורשת, ע"מ לצמצם את מרחקי הנסיעה של כלי העבודה על דרכי עפר. באשר למבני בתי הספר וגני הילדים, הנחתה העירייה את הקבלנים העובדים מטעמה על ניקיון ואחזקת המבנים, להגביר את תדירות הניקיון על מנת לשפר את מצבם בכל הקשור לתופעת האבק".

 

(new)שלומי תבלינים 18.5.20