(new)ויקטורי
מאחורי הצלילים

מאחורי הצלילים

רונית כהן, שהקימה את הקונסרבטוריון העירוני לפני 18 שנה וניהלה אותו מאז, פוטרה לפני מספר חודשים לאחר חילוקי דעות רבים עם עמותת סחלבים, שהקונסרבטוריון פועל במסגרתה • לטענתה – סחלבים והעירייה פגעו בפעילות בית הספר למוזיקה והצרו את צעדיה • סחלבים: "העמותה משקיעה משאבים רבים בהפעלה וניהול הקונסרבטוריון. את השנה הנוכחית פתחו 30 אחוז יותר תלמידים מהשנה שעברה"

(צילום: פרטי)

יותר מחמישה חודשים חלפו מאז שעמותת סחלבים הודיעה לרונית כהן, המנהלת הוותיקה של הקונסרבטוריון העירוני, על סיום עבודתה. עכשיו היא מדברת באופן גלוי ומלא ומפרטת את טענותיה כלפי העמותה העירונית, ובייחוד המנכ"ל מיקי בר, כמו גם על עיריית מודיעין שלטענתה מנסה "לייבש" את מפעל החיים שהיא הקימה בעיר לפני 18 שנים.  

החיכוכים בין כהן לבר, שהסתיימו בפיטוריה, החלו עם הבשורה על הכרת משרד החינוך בקונסרבטוריון וקבלת תקצוב שנתי. הם נמשכו על רקע מאבק המורים למוזיקה לשיפור תנאי העסקתם והגיעו לפיצוץ כאשר כהן ביטלה את אחד הקונצרטים השנתיים בעקבות קיצוץ סחלבים בתקנים. כעת היא מספרת כי שמעה מבכירים בעירייה שהם כלל לא רצו קונסרבטוריון במודיעין ומאשימה  את הנהלת סחלבים בשימוש לא תקין בכספים שמשרד החינוך העביר לטובת שיפור הקונסרבטוריון.

רונית, מה כבד לך על הלב?

"אני הולכת כל הזמן עם אותן תחושות: של עיר שלא הבינה את גודל המעמד, את ההישג האדיר שהיה לנו, וכנראה לא מספיק בשלה לסוג כזה של פעילות תרבותית".

איך את מסכמת 18 שנים בקונסרבטוריון?

"בניתי את המקום מאפס. התחלנו עם עשרים תלמידים ושלושה מורים, נדדנו בעיר והגענו למעל 400 תלמידים ו-23 מורים עם הכרה של משרד החינוך. אני גאה במיוחד בהכרה שקיבלנו ממשרד החינוך".

אותה הכרה היא גם זו שבסופו של דבר התחילה את התהליך שהביא לסיום עבודתך?

"כן. שם היתה הנפילה הגדולה. לא בגלל ההכרה כמובן, אלא בגלל שמנכ"ל סחלבים לא פירגן לנו ולא הבין את משמעות העניין, שמגיע לקונסרבטוריון הרבה כסף צבוע (כסף המיועד אך ורק למטרות מסויימות ומוגדרות מראש. ע"ק). ביום שקיבלנו את ההכרה נאמר מפורשות שהכסף לא יגיע ליעדים שלשמם הגיע. באותו יום חגגו ימי הולדת בעמותה ובאירוע הזה הודיע לי שקיבלנו את ההכרה של משרד החינוך. פירסמתי את זה בפייסבוק הפרטי שלי וקיבלתי על הראש שאיך העזתי לפרסם את זה בעצמי ולא נתתי לסחלבים לפרסם. זה היה ענייני כבוד".

מה קרה עם אותם כספים?

"הם לא מסרו את הכסף הצבוע לקונסרבטוריון. יש מסמך שבו היועצת המשפטית של משרד החינוך שואלת אותם מה הקשר בין הקונסרבטוריון לעירוני מודיעין ואם יש קשר שיסבירו. זאת בגלל שהם קיבלו 219 אלף שקל עבור הקונסרבטוריון שעברו לעירוני מודיעין. זה לא אני אומרת, אלא היועצת המשפטית של משרד החינוך".

(הערת המערכת: לטענה זו של כהן לא נמצאו תימוכין. לפי גורם בעירייה, משרד החינוך ביקש לברר באופן טכני את הקשר שבין סחלבים לעירוני מודיעין, וללא קשר לתמיכה בקונסרבטוריון).

עם כל הכבוד ל-219 אלף השקל האלה, לא עליהם יקום או ייפול הקונסרבטוריון...

"מסתבר שכרגע בשלב הזה כן. נכון שבתקציב השנתי של העירייה זה פחות מגרעינים לשבת, אבל הקונסרבטוריון זה הרבה כסף. הקונסרבטוריון עמד בזכות עצמו והיו הכנסות יפות מתשלומי ההורים, אבל כשבאתי לבקש כל מיני דברים אלמנטריים לתפעול המקום כמו מדפסת למשל למשרד שלי, או כיבוד לישיבת צוות, אז לא אישרו לי וטענו שאין תקציב לזה".

בשלב מסויים ביקשת ממיקי בר הבהרות. מה נאמר לך?

"באותו שלב נוסף לעניין גם נושא שכר המורים והמאבק שלהם. בר הבהיר לי חד משמעית שהוא מצפה שאגבה את הנהלת סחלבים ואומר להם ששכר המורים הוגן לכל הדעות ושלא יקבלו העלאה. אני אמרתי שזה בניגוד למצפוני ולא אעשה את זה ומאותו הרגע התחילה ההידרדרות. שני הדברים האלה הפכו את הסיפור לבלתי אפשרי".

בסופו של דבר הגעת עם זה לביבס?

"כן, אבל לא קיבלתי אוזן קשבת".

איך את מסבירה את התנהלות העירייה? הרי מדובר במוסד עירוני שמגיעים אליו מאות תלמידים כל שנה.

"הם לא היו מעוניינים בפעילות תרבותית מהסוג הזה. אין עיר בארץ שאין בה קונסרבטוריון שנתמך בידי העירייה, שגאה בפעילות שלו שגדלה ומתפתחת גם בזכות התקצוב והתמיכה של העירייה. עיריות אחרות דואגות לנסיעות לחו"ל והופעות בעיר לאורך כל השנה ורק אצלנו זה לא עניין אף אחד. בכיר מאוד בעירייה גם אמר לי שהוא בכלל לא רצה קונסרבטוריון אלא 'חוגי מוזיקה לאחר הצהריים'".

נשמע מוזר ההסבר שלך שלעירייה אין עניין בתרבות מהסוג הזה, כאשר המוסד מצליח ומאות תלמידים נרשמים כל שנה.

"מה שמעניין אותם בעירייה זה בעיקר ספורט. לא מעניין אותם שום דבר מלבד ספורט. בכל קרן רחוב יש אולם ספורט חדש. לא שאני שוללת, גם אני צורכת ספורט, אבל איפה התרבות?".

ומצד שני, יש עכשיו מכרז לתפקיד המחליף שלך ויש כוונה להקצות מבנה קבע בשכונת מורשת.

"אתה יודע מתי מורשת תקום? בעוד חמש שנים. ומה יהיה במהלך השנים האלה? ואם הוציאו מכרז למה לא קיבלו מנהל חדש כבר באוגוסט כדי להיערך לרישום לשנה החדשה? אתה יודע איזה אנדרלמוסיה יש שם עכשיו? אין רישום לתלמידים חדשים, אין מי שייתן מענה, אין מזכירה או מנהל. אין מישהו שמבין מקצועית וכשהורה מתקשר הוא ידע להפנות אותו לאיזה מורה כדאי לו לגשת ואיזה כלי".

בסחלבים טענו בזמנו שכל ענייני הבירוקרטיה עברו להתנהל ישירות דרכם.

"אין כלום. יש מקום בו אתה יכול להוריד טופס רישום ואם יש לך מידע מוקדם אתה יכול להירשם למורה שהמליצו לך עליו. אין מישהו מוסמך ומקצועי שיכול היום להגיד להורה 'יש לך ילד עם הפרעות קשב וריכוז ויש אצלנו מורה ספציפי שמתמחה בזה'. אין מי שיידע להפנות ילדים שמעדיפים ליווי של שירים או ג'אז. אתה יודע שהמחלקה לכלי נשיפה נסגרה? מורים עזבו ולא קלטו חדשים והיום נותרו רק שני מורים שמאוד בקטנה מלמדים".

את בתחושה שפרויקט חייך יורד כאן לטמיון?

"כן, זה בהחלט פרויקט חיי. קיוויתי שהעסק יתאושש. למורים שרצו לעזוב אמרתי שיישארו, זאת הפרנסה שלהם. אני הצעתי לסחלבים שאשאר בתפקיד עד סוף יולי כדי להכין את השנה החדשה ולעשות חפיפה מסודרת למחליף שלי בתפקיד".

הקש ששבר את גב הגמל היה ההחלטה שלך שלא לקיים את הקונצרט.

"נכון, בגלל שהמזכירה שלי עזבה בדצמבר ונאמר לי שלא תהיי מזכירה נוספת ואני אעשה את העבודה שלה. אני זאת שנאלצתי לתת מענה משבע בבוקר עד 12 בלילה והמורים שהפכו להיות הפקידים של עצמם במקום רק להגיע וללמד. זה היה הקש ששבר את גב הגמל. הפכתי להיות לא רק מנהלת, אלא גם המזכירה ואב הבית. כשהביוב עלה על גדותיו במקלט ברחוב שיזף אני זו שהייתי צריכה לגרוף את מי הביוב החוצה, לסדר כל יום את המקום ולדאוג שיהיה סוכר, חלב ונייר טואלט. לא זוכרת שהיה לי בחוזה סעיף שאומר שזאת עבודתי מלבד לנהל".

היית מוכנה לפיטורים?

"היה לי ברור שזה הולך לכיוון הזה משום שלקחו לי חדר בחנוכה כשהייתי בחו"ל והפכו אותו לחדר למזכירות תל"ן. חדר חזרות גדול ומשמעותי מאוד שנתן מענה לפעילויות ההרכבים שלנו. העבירו אותי לחדרון שאי אפשר היה לקבל בו מורים או הורים. זה היה בלתי אפשרי. אמרתי באותו שלב שאני בלי מזכירה מקצועית לא מסוגלת להרים קונצרטים והם התעקשו ולא הביאו".

אחרי הבחירות למועצת העירייה, כשאלעד שמעונוביץ החליף את שלמה פסי, קיווית שדברים ישתנו?

"מאוד קיוויתי שהדברים יילכו לכיוון טוב. לרגע לא הפסקתי להאמין אבל זה לא הסתייע. כל הזמן אמרתי שמחליפים את האדם הלא נכון. מפטרים אותי שהבאתי כל כך הרבה כבוד והישגים לעיר הזאת, במקום את מנכ"ל סחלבים שעשה את הדברים האלה".

הטענות שלך להתנהלות לא תקינה של עמותה עירונית לא כל כך מאפיינות את התנהלות עיריית מודיעין במשך השנים.

"בסדר. אני לא מכירה את התנהלות עיריית מודיעין. אני קיבלתי מסמך מהיועצת המשפטית של משרד החינוך. זו לא המצאה פרטית שלי. הם נתנו לי את הגושפנקא למה שכבר חשדתי בעצמי. כשאנחנו מקבלים תקצוב ממשרד החינוך ואני מקבלת תשובות שאין כסף למדפסת, זה קצת לא הגיוני. בכל זאת אני לא בת 22 ויש גבול. נתנו לי מכתב פיטורים ואמרו לי לא להגיע יותר מהיום למחר. היה ציוד שרציתי לאסוף, כלי נגינה שקניתי בכספי עבור הקונסרבטוריון וספרי לימוד ועוד. לא הספקתי לאסוף את כל הציוד ולמחרת כשבאתי המשרד שלי כבר היה הפוך. בנוסף הבטיחו לי פיצויים בהיקף מסויים וזה לא קרה".

את מתכוונת לתבוע?

"אני שוקלת את צעדי בתבונה. עוד לא נאמרה המילה האחרונה".

תגובת סחלבים

"אנו מצרים שהגברת רונית כהן בחרה להציג טיעונים וציטוטים שקריים ומשוללי בסיס עובדתי שכל מטרתם להצדיק את עמדותיה ודרכי פעולותיה הפסולות, שבעטיין הוחלט על סיום העסקתה. בשל צנעת הפרט לא נוכל לפרט מעבר לכך.

בניגוד לטענתה, קיבלה העובדת את כל פיצוייה כדין. עמותת סחלבים פועלת בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך כאשר לולא זאת לא הייתה העמותה רשאית לקבל הכרה כקונסרבטוריון ואת התמיכה הנלווית לה גם בשנת הלימודים תש"פ. יש להדגיש כי על אף הנטען - כל כספי התמיכה שהגיעו לקונסרבטוריון שימשו את הקונסרבטוריון בלבד בהתאם להנחיות משרד החינוך. שנת הלימודים בקונסרבטוריון נפתחה כסדרה עם מספר תלמידים הגבוה ב-30 אחוזים ממספר התלמידים בתקופה המקבילה אשתקד. כאשר התלמידים והוריהם מקבלים את כל התמיכה וההכוונה לה הם זקוקים. עוד חשוב לציין כי מספר חדרי הלימוד נשאר ללא שינוי ותלמידי הקונסרבטוריון לומדים בחדרים גדולים, מוארים ומאובזרים. בימים אלה החלה העמותה במכרז לקביעת מנהל/ת חדש/ה לקונסרבטוריון מתוך תקווה כי הדמות שתיבחר תוכל לחזק את הטעון שיפור בקונסרבטוריון ולהפוך אותו למוסד ללימוד מוזיקה איכותי הן ברמה המקצועית והן ברמה הניהולית כדי שהתלמידים יקבלו את המענה הטוב ביותר.

בניגוד לנאמר, עמותת סחלבים משקיעה משאבים רבים בהפעלה וניהול הקונסרבטוריון כאשר עלויות אדמיניסטרציה רבות ובהן מקום הפעילות, תפעול ואחזקה, גבייה ורישום, ומעטפת של אנשי מקצוע, ממומנים על ידי סחלבים בנוסף לתקציב הישיר של המרכז. עמותת סחלבים תמשיך להפעיל ולקדם את תחום המוזיקה בעיר באמצעות צוות ניהולי חדש ומקצועי, חיזוק צוות המורים והגדלת היקף הקונצרטים וההופעות לקראת מעבר למבנה חדש עבורם בעוד כשלוש שנים".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20