(new)ויקטורי
עם קצת עיצוב, זה פחות עצוב

עם קצת עיצוב, זה פחות עצוב

מעצבת הפנים מירי בלבול מרעות מוציאה לאור את הספר "חדר משלהם", שמאגד 60 פרוייקטים שהגו תלמידי בית הספר לעיצוב  "סקולה" • בין השאר מופיעים בו חדרים שעוצבו עבור חיילים בודדים, נערות בסיכון ומרכזי גמילה מסמים • ויש גם טיפים למי שבדיוק נמצא לפני שיפוץ

כך נראה חדר בבית לחיילים בודדים לאחר המגע של בלבול (צילום: נויה שילוני)

מה שהחל כפרויקט התנדבותי למען הקהילה הופך בימים אלה לספר שמוציאה לאור מירי בלבול מרעות, אשת ההום סטיילינג ומייסדת בית הספר "סקולה". הספר עטור התמונות מרכז את 300 הפרויקטים שקיימו בלבול ותלמידי בית הספר, בהם עיצבו מחדש דירות חיילים בודדים, מעונות לנערות בסיכון, מרכזי גמילה מסמים ועוד.

"עיצוב נכון משנה חיים. הוא הרבה מעבר לחלל יפה ונעים, הוא מפיח תקווה", מספרת בלבול, שלפני שש שנים ייסדה את בית הספר השוכן במתחם התחנה בתל אביב, במקביל לשלוחה נוספת בצפון. אל תחום ההום סטיילינג הגיעה בלבול לאחר לא פחות מ-27 שנות שירות בצה"ל, אותן העבירה כאשת קבע בחיל האוויר. אמנם היא השתחררה כבר מצה"ל, אבל עד היום היא עורכת תכנית פעילות למען הקהילה בחיל האוויר, במסגרתה נרתמים החיילים לסדר ולשפץ בתי נזקקים לקראת ראש השנה ופסח מדי שנה.

גם ב"סקולה" מקפידה בלבול לערוך כאמור פרויקטים המשלבים עיצוב וקהילה, כאשר כל מחזור תלמידים המסיים את לימודיו מקדיש את פרויקט הגמר שלו למען הקהילה ובהתנדבות כמובן. כך נולד פרויקט "חדר משלהם", שהוא גם שמו של הספר החדש, במסגרתו משפצים ומעצבים בלבול ותלמידיה חדרים במעונות השונים. בין 300 הפרויקטים שערכה (שישה מהם מוצגים בספר), היו מעונות של חיילים בודדים, נוער במצוקה, נשים במעגל הזנות, ילדים שהוצאו מבתיהם בצו בית משפט ורבים אחרים. "מגורים בסביבה עיצובית ובריאה מהווים בסיס לחיים טובים", היא אומרת. "כאשר אני רואה את ההתרגשות והברק בעיניים של הדיירים, בין אם הם ילדים, נוער, חיילים, או נשים, עם סיפור חיים קשה, וזיק של תקווה, אני מבינה שאת שלי כבר עשיתי. עיצוב משנה חיים, וכאשר הוא משולב עם תרומה לקהילה ורוח התנדבות – הוא הרבה מעבר לחלל יפה ונעים. המטרה שלנו הוא ליצור מרחב מגורים ראוי, עוטף ומחבק לאלה הזקוקים לכך, כזה שיפיח בהם תקווה וימלא אותם באנרגיות, כל זאת בתקציבים נמוכים של עד 1,200 שקל לחדר ובזמן מוגבל, כאשר התוצאה  שלמה, מוקפדת ובעיקר מרגשת. אני מאמינה שהדרך שבחרתי להמחיש לתלמידי סקולה את נפלאות ההום סטיילינג, באמצעות נתינה לקהילה, היא הרבה יותר מוחשית, דומיננטית ובעלת השפעה. למעלה מ-1,500 בוגרים ובוגרות התנדבו במסגרת סקולה לפרוייקטים ברחבי הארץ, שהשאירו בהם חותם מקצועי וחווייתי". 

הספר "חדר משלהם " מוצע למכירה במסגרת האתר הרשמי של Sculla. מחירו 149 ש"ח וכל הכנסותיו יועברו לטובת קיומם של פרויקטים חברתיים נוספים - www.scullahs.co.il.

כעת, לרגל הוצאת הספר מציגה בלבול מגוון רחב של דרכים לשדרוג חדרים, בתקציב נמוך. הנה הטיפים שלה:  

עשו שימוש בפריטים קיימים

יש לכם אוסף מיוחד? פריטים יוצאי דופן, מוצרים עתיקים, או כאלה שקיבלתם בירושה ? הם בהחלט יכולים להוות פלטפורמה לשדרוג החלל. אופניים ישנים, אוסף בקבוקי קולה, ארגז אחסון ישן, או בובה. אם תתלו אותם על הקיר, או תניחו אותם על מדף, הם יכולים להוות פריט עיצובי שיספק את הטון לחלל ואת הסגנון העיצובי. חדר המביא לידי ביטוי את תחביביו של בעליו, משקף את עולמו הפנימי.

ספרים יד שנייה כאלמנט דקורטיבי

ליצירת חדר רך, זורם, עוטף ונעים כל מה שצריך זה דלי צבע וספרים ישנים אותם ניתן למצוא בחנויות יד שניה ובשוק הפשפשים והם יעלו לכם שקלים בודדים. שימוש בספרים ישנים כאלמנט דקורטיבי, פריטי טקסטיל כמו וילון נשפך וצמחייה, בהחלט ישיגו מראה רך ורומנטי.

קיר כוח

כאשר התקציב מוגבל, מומלץ לייצר אלטרנטיבות מהקיים או מדברים שנוכל לרכוש בשקלים בודדים. לדוגמה: שילוב פריטים שהוצאנו מהקשרם ומתפקידם המקורי וזוכים בעיצוב החדש לתפקיד פונקציונלי שונה לגמרי כמו סולם שהוסב למדף. כשתולים פריטים שכאלה מומלץ בנוסף להדגיש על ידי צבע שהולם את פלטת הצבעים בחלל, צעד שייצור עומק וקונטרסט.

טפטים

במידה ואין תקציב לטפט ניתן להעניק טקסטורה לקיר על ידי שלל חומרים שניתן להשיג גם בחינם. כך למשל שאריות מתכת שנדביק על הקיר וניצור קומפוזיציה. לאחר צביעתו, הצבע והטקסטורה של שאריות המתכת בולטים ויוצרים עניין ותחושה תלת מימדית עשירה בחלל. במידה ובחרנו את הקיר עליו נשענת המיטה כקיר הכוח, ניתן ליצור גב מיטה מפואר משלל חומרים טבעיים או במראה טבעי כמו פיסות קרשים, לוחות OSB וכיוב'.

זמן לצבוע

הצביעה של כל קיר יוצרת בידול של הפינה ביחס לחלל ומוסיפה יופי ופרקטיקה. אל תפחדו להעז בצבעים, גם אם הם כהים. צבעים יכולים לתרום להגדרת אזורים וליצירת מיקוד בחלל. צבעים בהירים הם אחד האמצעים ליצירת שקט ויזואלי. 

תנו חיים לפריטים ישנים

 ניתן לשדרג פריט ישן בסכום נמוך ובקלות יחסית. זאת, על ידי הדבקת גלילים צבעוניים או כאלה המדמים חומרים מיוחדים, שיוצרים אפקט ויזואלי מרשים ומשדרגים את הגוון והטקסטורה.

חדר קטן?

הוסיפו רהיטים בקווים מינימליסטיים, המשלבים אלומיניום דק וזכוכית, כדי לא להעמיס על תחושת המרחב בחלל.

העמדה נכונה

 שינוי העמדת הרהיטים בחלל וסידור החפצים במרחב, פעולות שעשויות לאוורר באופן מיידי את החלל ואף להשאיר מקום ליצירת פינות נוספות.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20