(new)ויצו באנר עליון 20.1.20
המע"ר יהפוך את מודיעין לעיר אמיתית?

המע"ר יהפוך את מודיעין לעיר אמיתית?

סקר גדול של חבר המועצה אלעד שמעונוביץ מיפה את ציפיות תושבי העיר מהמתחם והוא אינו משאיר מקום לספק: האנשים כאן רוצים לאכול ולבלות ב"רמבלאס", וכמה שיותר

בעוד מספר שבועות תיפתח השדרה המרכזית במע"ר עם מספר קיוסקים ובתי קפה. העירייה וחבר המועצה אלעד שמעונוביץ פירסמו השבוע סקרים (נפרדים) שערכו לגבי הציפיות של תושבי העיר מהמתחם. השבוע גם חתם ראש העירייה חיים ביבס על טופס האיכלוס ("טופס 4") הראשון במתחם, לבניין שהקימה חברת אפריקה ישראל. ביום שני השבוע קיים ביבס כנס גדול בעירייה שאליו הוזמנו כל היזמים והשוכרים, בו הכריז כי "המע"ר פתוח לעסקים".

כזכור, השבוע פרסמה העירייה סקר שערכה באוגוסט האחרון, עליו ענו למעלה מ-600 איש. סקר גדול הרבה יותר ביצע חבר המועצה אלעד שמעונוביץ. בשונה מהסקר שקיימה העירייה, זה של שמעונוביץ' בוצע באינטרנט והופץ ברשתות החברתיות. התוצאה – אלפי משיבים. גם מסקר זה עולה כי 83% מתושבי העיר מעדיפים לראות במע"ר החדש מסעדות בתי קפה וחיי לילה תוססים.

"בעלי עסקים ויזמים בעלי נכסים במע"ר ירצו למקסם את הנכס שלהם לעשיית רווח פיננסי ולכן קיים חשש שנכסים במע"ר יושכרו לבנקים ולקופות חולים שיכולים לשלם יותר", אומר שמעונוביץ. "השדרה הזו היא נקודת המבחן המשמעותית של העיר: האם מודיעין תהפוך לעיר אמיתית עם מרכז עיר חי, אורבניות וחיי עירוניות טובים, או שתישאר עיר שינה לנצח. אנחנו בעירייה מבינים את הנקודה הקריטית בה אנחנו נמצאים וזה הזמן לפעול. אם אנחנו לא נדאג שהשדרה הזו תהפוך למרכז בילוי ותרבות, זה יהיה כישלון. ראש העיר הוביל תפיסה תכנונית מצויינת וללא ספק זו תהיה אחת השדרות היפות בישראל, לא פחות. אבל אם לא נדאג לתמהיל עסקים נכון ושיווק איכותי, לתוכן של מקומות טובים ואירועים עירוניים משלימים, השדרה תיכשל".

רוב המבנים בשדרה שייכים לקבלנים פרטיים. אך אתם יכולים בעצם להשפיע על המקומות שייפתחו שם?

"ברגע שיזמים פרטיים הם הבעלים יש להם מטרה אחת: למקסם את ההשקעה ולקבל דמי שכירות הכי גבוהים שאפשר. בדרך כלל מי שמסוגל לשלם מחירים גבוהים הם בנקים וקופות חולים. אם ככה השדרה תיראה, אנחנו יכולים לסגור את העסק. אבל אם ניצור לה מיתוג של בילוי ופנאי עם מקומות בילוי רבים - גם התושבים ירוויחו וגם בעלי הנכסים בגלל ביקוש גבוה. בחודשים האחרונים נפגשנו עם עשרות יזמים ובעלי מקומות בילוי. יצרנו קשר עם רשתות ועם איגוד המסעדנים הארצי. עשינו חיבורים בינם לבין המשווקים של הנכסים עצמם. עד עכשיו סגרנו בפגישות אלה שישה מקומות בילוי שונים שבקרוב נפרסם את שמם. הסקר הוא חלק בלתי נפרד מהמהלך הזה".

המפתח הוא חיי הלילה

ולתוצאות הסקר: למשיבים חשוב מאוד נושא חיי הלילה ומקומות הבילוי: 83% ציינו כי נושא זה הוא בעל חשיבות גבוהה להצלחת השדרה. העובדה שהשדרה תהיה ידידותית למשפחות וילדים קיבלה ציון של 61.9%, נגישות של השדרה באמצעות תחבורה ציבורית וכלים שיתופיים כמו קורקינטים זכתה אף היא לציון גבוה, 80.1%. הנתון שבלט באופן מבוהק בסקר ובתגובות אליו היה פתיחתה של השדרה ומקומות הבילוי בה בסופי שבוע: 76.5% העניקו לנושא הזה את הציון הגבוה ביותר (5).  8.9% העניקו את הציון 4, 4.4% נתנו ציון ביניים של 3 ו-10.2% ציינו שזה לא חשוב בכלל והעניקו ציון של 1 או 2.

סוג הבילוי המועדף ע"י תושבי מודיעין על פי הסקר הוא מסעדות ובתי קפה אותם ציינו שהם רוצים בשדרה והרבה 84.5% מהנשאלים. במקום השני בחרו 65.1% מהנשאלים בפאבים וחיי לילה, 22.4% הצביעו עבור חנויות בגדים ואופנה. שירותים עירוניים, בנקים ורפואה זכו לתמיכה של 9.8% בלבד מהנשאלים. חנויות לילדים ולכל המשפחה 8.1%, חנויות עיצוב ומוצרים לבית 5.1%. השורה התחתונה ברורה: תושבי מודיעין רוצים בעיקר לבלות במרכז העיר החדש שלהם.

מעדיפים תוצרת מקומית

הסקר מצא מהן העדפות הבילוי של תושבי העיר. לשאלה "איזה סוגי מסעדות תרצו שיפתחו בשדרה?" ענו 64.7% כי הם מעדיפים מסעדות מקומיות ואותנטיות, 55.4% מעדיפים רשתות ארציות מובילות, 38.1% מעוניינים במסעדות יוקרה ושף, ו-22.2% מעדיפים רשתות מזון מהיר. לשאלה איזה סוגי בתי קפה מעדיפים התושבים התקבלו התוצאות האלו: ב"בתי קפה בוטיק מקומיים וייחודים" מעוניינים 75.6%, ברשתות של בתי קפה מובילים בישראל מעוניינים 47.9% מהנשאלים, 36.2% מעוניינים בבתי קפה קטנים בסגנון של "טייקאווי" בשדרה.

כאשר נבדקו העדפות של תושבי מודיעין בנושא חיי הלילה ענו 71.7% מתוכם כי הם מעדיפים פאבים שכונתיים עם אופי מקומי, 43.5% מעדיפים סטריט בר: בר רחוב לאורך השדרה, 35.1% מעוניינים בדאנס ברים ומקומות לרקוד בהם, 20.6% מעוניינים בפאבים של רשתות ארציות מובילות.

בתחום החנויות מעדיפים 52.2% חנויות אופנה ובגדים, 47.8% מעוניינים בחנויות של רשתות מובילות, 42.7% חנויות בוטיק ועסקים קטנים, 25.8% מעוניינים בחנויות מוצרי צריכה, דברים לבית וחנויות לילדים.

נשאלים רבים ציינו את חשיבות פתיחה ופעילותה בשבת, אך מנגד לא מעט ביקשו שיהיו במקום גם מסעדות כשרות לקהל הדתי והמסורתי. נשאלים רבים ביקשו שהשדרה תהיה ידידותית גם עבור צמחונים וטבעונים. "אנחנו נציג את תוצאות הסקר ליזמים בעלי הנכסים בשדרה, כדי שהם יוכלו להתאים את השוכרים לדרישות הציבור", סיכם שמעונוביץ.

(new)עידן הפרזול 13.1.20