(new)ויקטורי
הפירצה שוב קוראת לגנב

הפירצה שוב קוראת לגנב

שלושה מעשי שוד שאירעו לאחרונה לאור היום בבתים במכבים ורעות העירו את תושבי הרובע למחאה ובקשה לחדש את סידורי הביטחון שהיו נהוגים בעבר • ג'וקי ניב מוועד הרובע: "אין תקציבים לסגור את היישובים הרמטית באמצעות מחסומים שיפעלו 24/7. החלטנו לגייס קב"ט"

(צילום: ארכיון)

בשנים האחרונות מוחים תושבי רובע מכבים-רעות על המצב הביטחוני ביישובים ומכת הפריצות לבתים. השבוע התחדשה המחאה לאחר ששלושה בתים פרטיים נפרצו באותו יום ולאור יום. תושבים השיקו בתחילת החודש עצומה עליה חתמו כבר קרוב ל-800 איש, בה הם דורשים את "שיפור המצב הביטחוני ביישובים, התקשרות עם חברת אבטחה שתפעל בשיתוף עם גורמי הביטחון ותפוקח ע"י וועד הרובע, דרישה מעיריית מודיעין-מכבים-רעות להשתתפות במימון חברת האבטחה ובחינת הקמה מחודשת של משמר תושבים".

כזכור, עד לפני מספר שנים פעלה ביישובים חברת אבטחה שהפעילה מחסומים מאויישים (בעיקר בשעות הלילה) וניידות סיור.

דני רוזנפלד, תושב מכבים וחבר מועצת העיר לשעבר, אמר השבוע ל"מודיעין News": "מה שמעניין זה שהתושבים משלמים בערך 1.6 מיליון שקל בשנה ובסוף היום אין ביישובים מחסומים. בישיבה מיוחדת שהייתה בוועד הרובע עוד בשנת 2013, בא מפקד משטרת מודיעין ואמר שאין תחליף לפורמט הזה. רוצים הרתעה? מחסומים וניידות. ובפועל זה לא קורה. פרצה קוראת לגנב והם באים, גם בשעות היום. יכול להיות שהסכום שאנחנו משלמים כיום לא מספיק כדי להפעיל במתכונת הישנה, אבל אם כך אז תגידו ונדון על זה ואולי כל אחד ישלם עוד 40 שקל בחודש".

מי שטוען כי המצב הקודם לא ישוב על עצמו הוא ג'וקי ניב, חבר ועד הרובע ויו"ר ועדת הביטחון. "הנושא מאוד רגיש ואין ספק שאדם שביתו נפרץ אז תחושת הביטחון יורדת. ניסינו להקים מחדש את משמר הרובע לפני שנה-שנתיים-שלוש ולא היו מתנדבים. לא הצלחנו להרים את זה. עברנו מהמצב הקודם למצב הנוכחי מכמה סיבות: אחד זו הגדר שהייתה סביב מכבים לא הייתה קיימת יותר, שתיים לא הצליחו לגייס כוח אדם שיעמדו במשמרות במחסומים. יש בעייתיות בגיוס כוח אדם בתנאים שהם מקבלים, כן. זה לא פשוט".

אז מה כן עושים?

"בשנים האחרונות בעקבות שינוי התפיסה ההליך הוא אחר. יש חברת כוח אדם, יש סיורים וגם משותפים עם המשטרה, הוקמה עכשיו כיתת כוננות ביישוב ממש בימים האחרונים שפיקוח העירייה. דבר נוסף הוא שניסינו להתניע עם מג"ב שיהיה כאן איזשהו בסיס שלהם כזה או אחר וזה ייסגר כנראה במסגרת כיתת הכוננות".

חזרה למצב הקודם ולהפעלת המחסומים אפשרית?

"יש את ההיבט הכלכלי. במסגרת האישור שקיבלנו ממשרד הפנים הותר לנו לצורך מאוד ספציפי לגבות סכום של כשש מאות ומשהו אלף שקלים לטובת ביטחון הרובע. על בסיס זה אנחנו עובדים. אין תקציבים לסגור את היישובים הרמטית באמצעות מחסומים שיפעלו 24/7. הייתה ועדה שבדקה את הנושא וקיבלנו החלטה ברובע לעשות שינוי מדיניות ולגייס קב"ט שיהיה מחוייב לרובע. זה תהליך שאמורים לסיים אותו בתחילת 2020".

מה יעשה קב"ט בלי "חיילים"?

"יהיה אדם שיתכלל את הפעילות, יבדוק על כל אירוע ויהיה יותר מדוייק לגבי פעילות הסיירים. צריך לזכור שהסטטיסטיקה מראה שיחסית המצב ברובע סביר ביחס למקומות אחרים".

מה זה אומר במספרים?

"אם אני לא טועה מדובר על סביב העשרים אירועי פריצה בשנה האחרונה, חלקם באתרים שנמצאים בשלבי בנייה. כמי שתחקר את האירועים אני אומר לך שלא מעט מהם אירעו כאשר התושבים לא הפעילו את האזעקות. אף אחד לא יכול להבטיח מאה אחוז. פתרונות קסם אנחנו לא יודעים לשים. עושים את המקסימום ואנחנו מבינים את הביקורת, אבל יש פה גיבוש מתווה חדש יחסית ונקווה לשפר".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21