(new)ויקטורי
בצה"ל כבר קוראים לעיר "חיל מודיעין"

בצה"ל כבר קוראים לעיר "חיל מודיעין"

ביום חמישי שעבר עמדו על מגרש המסדרים של בה"ד 1 בוגרי קורס קציני חי"ר ובהם לא פחות מ-18 צעירים ממודיעין • בכך כנראה נשבר השיא הצה"לי של בוגרי קורס אחד מעיר אחת • חלק גדול מהם בתפקידים מסווגים וזהות עלומה

(צילום: דובר צה"ל)

 ככל הנראה מדובר בשיא צה"לי: נכון שאף אחד לא בדק את המספרים הרשמיים של קורסים קודמים כדי להחליט אם קורס הקצינים שהסתיים בשבוע שעבר הוא אכן קורס השיא של העיר מודיעין, אבל אי אפשר להתווכח עם העובדה ששמונה עשר מבניה (אכן – רק בנים במחזור הנוכחי) סיימו אותו וקיבלו את דרגות הקצונה. אבל נראה שלעיר שעוד לא חצתה את קו מאה אלף התושבים, מדובר בשיא של ממש.

בצה"ל יאמרו שהסיבה היא משום שבקורס קציני חי"ר משתתפים גם חיילים מחיילות קרביים אחרים כמו חיילי ההנדסה או השריון. פעם קורס קציני חי"ר הכיל רק חי"רניקים בהגדרה (צנחנים, גולני, נח"ל וגבעתי). היום, בגלל השינוי באופי הלחימה ובעיקר בשינוי צורת הלחימה שעברה מכוח מבוסס חיל אחד לצוותי קרב מבוססים על שיתופי פעולה בין כוחות חי"ר שיריון הנדסה ותותחנים - הגיע לקורס קציני החי"ר מגוון רחב יותר של לוחמים.

חלק גדול מרשימת שמונה עשרה בוגרי הקורס נותר מסווג. מדובר כמובן בכאלה שמגיעים מיחידות כמו שייטת 13, סיירת מטכ"ל או יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה ועוד יחידות. גם בין הבוגרים ממודיעין יש כאלה שאסור לנקוב בשמם או לצלמם. לקראת טקס הסיום של הקורס שוחחנו עם שלושה מבין שמונה עשרה תושבי העיר.

ש. הוא בחור צעיר שסיים את לימודיו בתיכון עירוני ד' והתגייס לחיל הנדסה, לאחת היחידות הסודיות של החיל. זו הסיבה עכשיו שלא ניתן לפרסם את שמו המלא. למרות שכקצין הוא אמור להיות מ"מ טירונים באחד מגדודי חיל ההנדסה. "קורס הקצינים היה מאד משמעותי עבורי", הוא אומר. "בעיקר החלק השני, שהיה ההשלמה החילית שהוא החלק היותר מקצועי ממש בתחום ההנדסה. רק שהגעתי לחיל הבנתי עד כמה הוא קריטי ללחימה ועד כמה כוחות ההנדסה נמצאים תמיד קדימה בראש הכוח המסתער".

איך בכלל עלתה המחשבה ללכת דווקא להנדסה הקרבית?

"זה לא היה משהו מוצהר מראש. פשוט רציתי להגיע ליחידה מיוחדת ושיבצו אותי ביחידה ששייכת לחיל ההנדסה ואז נחשפתי לסוגי העבודה והפעילות שהיחידה הזאת עושה ולאיכות העבודה ובכלל לחיל כולו. מאחר ורציתי מאד בשירות איכותי ומשמעותי, ביקשתי לצאת לקצונה וכך הגעתי לקורס".

אני מניח שנחשפת לסוגי עבודות שהמציאות בשטח מכתיבה, כמו טיפול במנהרות טרור ועוד.

"כן, אבל אנחנו לא מדברים על זה. אני יכול לומר לך שדרך קורס הקצינים נחשפתי לכלל היכולות של החיל והבנתי מהר מאד שבעצם חיילי ההנדסה נמצאים תמיד בראש הכוח המסתער. מי שלא מכיר את זה עלול לחשוב בטעות שמדובר בחיל אפרורי שאולי משרתים שם ג'ובניקים, אבל זה בפירוש לא כך. המשימות שלנו הן קריטיות ללחימה".

ומה התיכנון ארוך הטווח שלך?

"יש לי עוד ארבעה חודשים לסיום שירות החובה ואז אני חתום על שירות קבע של שנה ועוד קצת. אחר כך אני מתכנן באזרחות לעבוד בגוף בטחוני כלשהו, נראה".

השני הוא יואב אייזקס, תושב העיר שמתגורר בשכונת משואה. יואב בן 21 יסיים במרץ 2020 את שירות החובה וייכנס לשירות קבע עד אוגוסט 2021. הוא למד בישיבה התיכונית בעיר והגיע לשריון מתוך רצון ובחירה. "השתכנעתי שזה מקומי ובאתי מבלי שניסו לשכנע אותי בכלל. רציתי להגיע לטנקים".

איך זה?

"בתיכון נחשפתי לכמה ספרים בתחום לוחמת הטנקים, כמו 'על בלימה' ו'עוז 77' ודי התרשמתי מהם. ככל שלמדתי יותר הבנתי שהשריון הוא מקומי. אני יודע שבשנים האחרונות יש קשיים לגייס לחיל אנשים כי כולם רוצים חי"ר וצנחנים, אבל אני ביקשתי שריון. למרות שבמקור הייתי בכלל אמור להתגייס למודיעין ובגלל שיקולי שחרור של מחזור הגיוס שלי החליטו שכל מי שיש לו פרופיל קרבי יעבור ליחידות קרביות. אז כמובן ביקשתי להגיע לטנקים ואני כמובן לא מצטער על כך".

איך השירות עד כה?

"מאתגר ומספק מאד. את כל השירות שלי מהגיוס עד עכשיו עשיתי בחטיבה 7. הייתי טען ועכשיו אחרי קורס הקצינים אהיה מ"מ ביחידה סודית של החיל. יחידה חטיבתית, כך שלא אהיה שייך לגדוד טנקים כזה או אחר. אבל אני מודע כמובן למורשת הקרב של חטיבה 7, להיסטוריה המפוארת שלה ולקרבות שהיא עברה. זה כמובן מחייב להמשיך את זה ולהיות עוד חוליה בשרשרת הזאת".

ידעת שיש 18 מבני העיר מודיעין בקורס שלך?

"לא. אני מכיר כמה חבר'ה שהיו איתי בקורס, אבל לא ממש ידעתי שאנחנו שמונה עשרה".

השלישי בחבורה הוא מישאל מור משכונת הנביאים. בוגר מכינת רבין, שלמד בבית הספר עירוני ד' ובמהלך הלימודים עבר ללמוד בעירוני ג'.  "לא הסתדרתי עם התלמידים והעדפתי להחליף בית ספר", הוא מספר. גם מישאל, כמו יואב, הגיע לחטיבה 7 של חיל השריון. לאחר סיום קורס הקצינים הוא יחזור לחטיבה, לגדוד 75, בתפקיד מפקד מחלקת טנקים".

בקורס קציני חי"ר יש שריונאים? זה מפתיע...

"לא. זה לא מפתיע. היום צורת הלחימה השתנתה ולכן כשאתה נמצא בשדה הקרב מי שבטנק רואה את הזירה מסביבו בצורה רחבה וכוללת הרבה יותר מחייל החי"ר שנמצא ליד הטנק. לכן היום הדגש הוא על עבודת צוותים שכוללת גם חיילי חי"ר וגם טנקים ואת שיתוף הפעולה הזה מתחילים כבר בקורס קצינים. בשורה התחתונה - יכולת העבודה המשולבת היא הדבר החשוב שמביא לתוצאה".

מה הביא אותך דווקא לשריון בתקופה שכל נער רוצה להגיע לגולני או לצנחנים?

"כשהייתי במכינה ע"ש רבין ידעתי שארצה לשרת שירות משמעותי עם ערך מוסף. אותו ערך מוסף הוא עוד מקצוע מעבר למקצוע החיילות. יכולתי ללכת לחי"ר אבל העדפתי לבחור בין הנדסה לשריון, כי שם מעבר לכך שאתה חייל קרבי אתה גם רוכש מקצוע".

לרכוש מקצוע זה ללכת ל-8200 ואחר כך להייטק לא?

"אני לא מתכוון למקצוע אזרחי אלא למקצוע כחיל. להיות טנקיסט זה הערך המוסף שחיפשתי. אחרי שראיתי שבמכינת רבין כל שנה יוצא גרעין שריון והם משובצים ביחד באותה מחלקת טנקים ועושים טירונות ביחד, זה משך אותי".

ולא התאכזבת?

"ההיפך. לפני הגיוס שמעתי ששריון זה קשה, הרבה גריז ועבודה שחורה. אבל בכלל לא התאכזבתי. להיפך. אני אוהב משמעת ומאמין בסדר שצריך להיות וזה התאים לי ממש".

מה? לעומת החי"רניקים שממש לא מרובעים?

"רק כשעשינו תרגילים משותפים של טנקים וחי"ר הבנתי כמה אנחנו מסודרים במחשבה בתפיסה ובעבודה בשטח לעומת החי"רניקים. אני מאמין גדול בחיל השריון. אבל גם היום אנחנו מסבירים לחי"רניקים איך מדברים בקשר ואיך עובדים בשטח. בכלל, כשהם נכנסים לטנקים הם בשוק כשרואים את הטנק מבפנים ומאיפה אנחנו נלחמים".

תמשיך לשירות קבע?

"לא חושב. כנראה שהתכנון הוא לנסוע למזרח הרחוק אחרי השחרור".

מגמת העלייה לא עוצרת

מודיעין היא העיר המובילה במדדי הגיוס לצה"ל. כך עולה מנתוני הגיוס הארציים שפירסם אגף כוח אדם בצה"ל. הנתונים האחרונים שפורסמו - ממש לפני שנה בדצמבר 2018 - מצביעים על כך שבני העיר מדורגים במקום הראשון הארצי ובנות העיר במקום הרביעי.

מהנתונים שמתייחסים למתגייסי שנת 2015 (ילידי 1997) עולה כי המגמה של עלייה באחוזי הגיוס לצה"ל ומיצוי השירות עודנו בעלייה כאשר 88.9% מבני העיר התגייסו לצה"ל (לעומת 89.1% בשנה שעברה), 57% מהם התגייסו ליחידות קרביות (לעומת 56%) ו-15.3% מהחיילים יצאו לקצונה (לעומת 13.4% אשתקד).

בקרב בנות העיר, 82.5% מהבנות התגייסו לצה"ל (לעומת 82.3% בשנה שעברה) ו-15% מהחיילות יצאו לקצונה (לעומת 12.7% אשתקד) נתון המדרג את הבנות במקום הראשון בארץ.

בעירייה הדגישו כי הנתונים הם "בראש ובראשונה בזכות החינוך הערכי שמקבלים בני ובנות הנוער בבתיהם, בזכות מערכת החינוך העירונית, אך בעיקר בזכות בני הנוער עצמם, אשר פעילים בתנועות נוער ומתנדבים בעמותות ובארגונים". בעיר מתקיימות פעילויות רבות לעידוד הגיוס לצה"ל, כמו התכנית העירונית "קו לגיוס", שנעשית בשיתוף עם משרד החינוך וצה"ל, ובה מועברים מספר רב של תכנים ופעילויות בתחום מורשת ישראל וגיוס לצה"ל.

בנוסף, בבתי הספר העל יסודיים בעיר נערכת הכנה לתלמידים לקראת צו ראשון, הכוללת סיור מקדים בלשכת הגיוס והדמיית הצו. חיילים קצינים, בוגרי מערכת החינוך של העיר, ופורשי צבא בדרגות גבוהות מגיעים לבתי ספר ומקיימים סדנאות הכנה לקראת הגיוס בקרב תלמידי שכבות י"א ו-י"ב. אגף הספורט מפעיל תוכנית הכנה לצה"ל לכושר קרבי, הכוללת הכנה לימי סיירות ותחרות כושר קרבי עירונית.  

(new)שלומי תבלינים 18.5.20