(new)ויקטורי
"העירייה עובדים עלינו בעיניים"

"העירייה עובדים עלינו בעיניים"

הסאגה סביב מפגע האבק בשכונת אבני חן מסרבת להסתיים, כאשר התושבים טוענים שהעירייה אינה מקיימת את הבטחותיה לטיפול מקיף בבעיה

שוב אין הרטבה, שוב השכונה מלאה באבק (צילום: פרטי)

זוכרים את מאבק תושבי שכונת חן במפגע האבק העולה מאתר בניית שכונת מורשת החדשה? עם פתיחת שנת הלימודים טענו בשכונה שהעירייה אינה עושה די כדי להילחם במפגע וכעת מסתבר שהסאגה רחוקה מסיומה. לדברי תושבים בשכונה - הבטחות העירייה לטיפול בעניין לא מקויימות במלואן, אם בכלל.

תחילת הסיפור בחודש מאי האחרון, כאשר תושבי השכונה - ובמיוחד הורי התלמידים בשני בתי ספר ומתחם גנים הסמוכים מאוד לאתר הבנייה - החלו להתלונן על כמות אבק בלתי הגיונית העוטפת את השכונה ואת מוסדות החינוך בעיר. בעקבות פניית "מודיעין News" לסגן ראש העירייה מויש לוי הוצא לאתר צו הפסקת עבודה. חודשיים לאחר מכן ביקרנו במקום בעקבות תלונות חוזרות ומצאנו כי ברדיוס של מאות מטרים מהכניסה לאתר הבנייה האזור כולו נראה אפור-לבן מרוב אבק.

הורי התלמידים במוסדות החינוך ושאר התושבים יצאו למאבק מול עיריית מודיעין, שכלל גם חסימת ציר הכניסה לאתר והפגנה מול בניין העירייה, שהוביל לבסוף להבטחות מצד סמנכ"ל העירייה לשורת פעולות שאמורות היו להעניק טיפול מקיף לבעייה - עד כמה שניתן בהתחשב בהיקף העצום של אתר הבנייה. יש לציין כי לאחר אותה פגישה החלה העירייה במה שנראה באמת כטיפול מקיף ובסוף חודש ספטמבר אף ביצעה בדיקת ניטור רמת זיהום האוויר בשכונה. זאת לאחר שקודם לכן סירבה והתושבים כבר גייסו מימון לביצוע בדיקה כזאת בעצמם.

בדיקת העירייה נערכה ב-26.9. לדברי התושבים, באותו יום הורטבה ונחסמה לגמרי הכניסה לאתר הבנייה הצמודה לשכונת אבני חן וענני האבק פחתו באופן משמעותי. יום לאחר כבר נפתחה אותה כניסה שוב, כך לדברי התושבים שאף הציגו תיעוד בנושא.

ספטמבר הסתיים וחודש החגים החל. כבר בשני באוקטובר דיווחו תושבים כי "האוויר מלא באבק. המצב גרוע יותר מלפני החופשה". וגם "כשיצאתי דרך הכיכר היה ניכר זיהום יותר מהרגיל, ונחשו מה? משאיות לא מכוסות יוצאות מהכיכר. דרך איפה שאסור להן ולא מכוסות".

תושבי השכונה טוענים כי העירייה מפירה את ההבטחות שניתנו להם. כך למשל לא מבוצעות – לדבריהם -  שטיפות של חצרות מוסדות החינוך באופן שבועי קבוע, הכניסה והיציאה מהכניסה לאתר בכיכר פז נפתחות ונסגרות לסירוגין, לא מתבצעות הרטבות דרכי הגישה באופן שוטף ואין אכיפה של ההוראה למשאיות להיכנס ולצאת מהאתר בכיסוי מלא.

ב-23 באוקטובר דיווחה תושבת כי "הבוקר ראיתי שהזיזו את האבנים החוסמות את הגישה לכביש באזור תיכון עירוני ה' ושוב יש מעבר פתוח למשאיות". למחרת דיווח תושב נוסף כי "מעניין מה הייתה מראה הבדיקה (בדיקת הניטור של העירייה. ע"ק) היום? לא ייאמן. כאילו חזרנו ליולי-אוגוסט". עוד באותו יום סיפרה תושבת השכונה: "הבן שלי התחדש עכשיו במשאף חדש. בגיל 15 חזר להתקפי קוצר נשימה אחרי שהפסיקו בתקופת הגן...".

ב-27 באוקטובר התקבל דיווח נוסף: "מעדכנת שמגרשי הכדורגל (בבתי הספר. ע"ק) לא נשטפו גם ביום חמישי האחרון...כמו כן בית הספר במצב מזעזע אחרי החגים. המנהלת ביקשה תגבור ניקיון. שלחו מישהו לשלוש שעות. לא הספיק. המנהלת בעצמה נאלצה לנקות שטחים משותפים מלאים באבק".

עוד באותו יום: "המנהלת שלי מדווחת שהיום היו ענני אבק מטורפים. כנראה שלא הרטיבו כי סמכו על הגשם שהיה אתמול. ובכן, זה לא הספיק". יום למחרת, ב-28 באוקטובר: "ראיתי עכשיו שהכניסה לאתר בכיכר שוב פתוחה. עובדים עלינו בעיניים!".

ב-28 באוקטובר חזרו גם הדיווחים על מקדחים ומגרסות סלעים שפועלים ללא הרטבה כנדרש וכמובטח, דיווחים המגובים גם בצילומים. כך קרה גם בחמישי בנובמבר. יומיים למחרת דיווחה אם: "אתמול בעירוני ה' עשו מבחן ריצה לכיתה של הבת שלי. אחרי הריצה כל הילדים השתעלו שעה ארוכה". עוד באותו יום דיווח תושב כי "אין הרטבה, הכביש פתוח והאבק חוגג". דיווח זהה חזר על עצמו גם יומיים לאחר מכן, כששני המדווחים אף צילמו את הנעשה בשטח.

בחמישי בנובמבר שלחו תושבי השכונה מכתב למנכ"ל העירייה יורם כרמון, בו הם מתלוננים על שורת ההבטחות שלא מקוימות במלואן. בתגובה ענה להם השבוע כרמון בשורה אחת: "העירייה תמשיך לפעול בנושא".

עו"ד חפצי קופלה, ממובילות מאבק התושבים, אמרה השבוע: "אנחנו מאוכזבים, מאוד מאוכזבים. קיווינו שנזכה לראות שינוי בהתנהלות, אבל לצערנו אם אנחנו לא פונים לעירייה באופן נקודתי בכל פעם שיש הפרה אנחנו מוצאים את עצמנו בחזרה בתוך האבק. העירייה אמורה לבצע את הדברים כפי שהתחייבה מדי יום. יש עלינו לחץ מצד ההורים לחדש את המאבק והמחאה".

מדוברות עיריית מודיעין נמסר:  "כידוע בימים אלה נמצאות העבודות בשכונת מורשת בשלב עבודות עפר להקמת שכונת מגורים, אשר תכלול כ- 4,000 יחידות דיור באזור הנמצא במרחק של כמאה מטרים אווירית משכונת אבני חן. יש לזכור כי עבודות אלה במזג האוויר השרבי הכולל רוחות מזרחיות חזקות, כרוכות, מטבע הדברים, בהעלאת אבק  באזור. במטרה לצמצם כמה שניתן את פגעי האבק, העירייה פועלת רבות בנושא כאשר חשוב להדגיש כי על פי תוצאות בדיקות ניטור זיהום אוויר, שערכה העירייה בסמוך לבתי הספר, מדובר ברמות נמוכות של זיהום אבק. בין השאר העירייה הכשירה שתי יציאות נוספות ממתחם הבנייה שכבר פעילות ולמעשה הפחיתו משמעותית את תנועת הרכבים הכבדים באזור, הגברת הפיקוח על עבודות היזמים הפועלים במתחם לרבות הפסקות עבודה ליזמים שלא עובדים על פי הנהלים כמו כן, בתחום הניקיון במוסדות החינוך, מבצע אגף שפ"ע מעקב יומיומי ובמידת הצורך, מתוגבר הניקיון בחצרות בתי הספר וכן שטיפה של אולמות הספורט. כמו כן העירייה תוסיף להפעיל טיאוט יומיומי מוגבר בדרכי הגישה וניקיון יומיומי ביהודה המכבי".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20