(new)ויקטורי
מנכ"ל לוקי בנייה: "ענף הבנייה בישראל מפגר אחר העולם מבחינה טכנולוגית"

מנכ"ל לוקי בנייה: "ענף הבנייה בישראל מפגר אחר העולם מבחינה טכנולוגית"

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם מבחינה טכנולוגית. עם זאת, לאור משבר ענף הדיור בישראל, מדוע המדינה לא מיישמת את הרוח החדשנית הזאת גם בענף הבניין?

(צילום: יח"צ)

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2018 הושלמה בנייתן של 50,339 דירות חדשות בישראל, מעט פחות מהכמות של 1998, קרי לפני עשרים שנה. מדוע כל כך קשה לבנות בישראל? נפגשנו לראיון עם ישראל נבו, המייסד של חברת לוקי בנייה, אחת מחברות הבנייה האיכותיות והחזקות בישראל, הפעילה בתחום כבר יותר מארבעים שנה, כדי להבין איפה החוליה החסרה בשילוב טכנולוגיה משופרת בענף הבנייה.

ישראל נבו מנכ"ל לוקי בנייה: "אני אומר לך בפשטות - בישראל אין דחיפה אמיתית לשילוב טכנולוגיות בניה משופרות. אנחנו יכולים לראות את ההשפעה של כך למשל בפרויקטים של התחדשות עירונית, בסגנון פינוי-בינוי, תמ"א 38 וכדומה. הפרויקטים האלה, שמהווים חלק גדול מהיקף הבנייה לדיור בישראל, וימשיכו להיות כאלה בשנים הקרובות, נעשים בסביבה עירונית מאוד צפופה. העבודות גורמות לפקקים, להצטברות של פסולת בנייה, לרעש וכדומה.

כלומר, הבנייה מהווה מטרד לדיירים הוותיקים של האיזור, ולכן צריך לשאוף ולקצר את לוחות הזמנים של העבודה. עם זאת, מכיוון שאין שילוב של טכנולוגיה לייעול העבודות, כל התושבים סובלים מהתמשכות הבנייה בפרוייקטים הללו".

"חסרים עובדים עם הכשרה מתאימה". ישראל נבו, מנכ"ל לוקי בנייה (צילום: יח"צ)

מדוע זה קורה?

"ענף הבניה הינו מאד רגולטורי בכל חלקיו", אומר ישראל נבו, מנכ"ל לוקי בנייה: "ישנם חוקים רבים מאוד החלים על ענף הבנייה, תקנות, דרישות של ועדות התכנון, גופים ממשלתיים ודרישות של הרשויות המקומיות. אין גוף מנהלי שענף הבנייה לא נוגע בו, ולכן ישנן אינספור דרישות מנהליות שהענף כפוף אליהן. כתוצאה מכך, כל ניסיון לעשות שינוי קטן ברגולציה לוקח כמעט נצח, ומאוד קשה לעשות שינויים. המדינה מצידה, לא נוקטת את האמצעים שיש ברשותה כדי לזרז את התהליכים, ועד שהמדינה כן מתערבת, היא מחוקקת חוקים כפתרון לטווח קצר, תוך התעלמות מן ההשלכות לטווח ארוך ועל מכלול הגורמים".

על מנופים ומנופאים

נבו יודע על מה הוא מדבר. בתור המייסד של חברת לוקי בנייה, הפעילה כבר 40 שנה בתחום הבנייה, ספק אם יש משהו שהוא לא יודע על אחד הענפים החשובים לצמיחתה של ישראל. נבו ייסד את לוקי בשנת 1980, לאחר שלמד הנדסאות בניין בטכניון. החברה החלה לבצע וכן ליזום פרויקטים בכל הארץ מסוג נדל"ן למגורים, נדל"ן לתעשייה, מבני ציבור ובתי מלון.

חברת לוקי בניה הייתה היזמית במספר פרויקטים ידועים, כגון בית משפט השלום בעכו,מרחבי לוקי בכפר סבא, לוקי טאוורס במודיעין ופרויקטים למגורים בראש העין הכוללים פינוי-בינוי. מבחינה ציבורית, נבו היה חבר בנשיאות התאחדות קבלנים בישראל.

לוקי טאוורס, מודיעין. פרוייקט של לוקי בנייה (צילום: יח"צ)

ישראל, תן דוגמה לפיגור טכנולוגי שמשפיע על הענף?

"תחשוב על מנופים", אומר ישראל נבו, מנכ"ל לוקי בנייה: "כאשר בונים בתוך ערים, מקובל ברוב העולם להשתמש בעגורנים קטנים כאשר בונים בניינים נמוכים עד לגובה של חמש קומות. בבניינים הנבנים בתוך סביבה מאוכלסת, העגורנים הם על תקן סיוע הנדרש לזמנים קצרים בתוך תהליך ההקמה של הבניין, ומיועד בעיקר להרמת חומרים לרבות פריקה ממשאיות וכן ליציקות. בבניינים גבוהים יותר לעומת זאת, בד"כ העגורן ממש מוביל את כל תהליך הבנייה.

כאשר משתמשים במנופים קטנים שכאלה ברחבי העולם, לא צריך רישיון למפעיל עגורן גדול, אלא ניתן להסתפק בהכשרה של מנהל העבודה או עובד אחר כמפעיל מנוף קטן. כמו שנהג שרוצה לקבל רישיון על אוטו, לא צריך לעבור טסט על משאית, כך אין היגיון לחייב ברישיון לעגורן גדול כדי להפעיל עגורן קטן. עם זאת, בארץ לא מוכנים להנפיק רישיונות למפעילי מנוף בהגבלה למנופים קטנים, ומחייבים הוצאת  רישיון של עגורן גדול".

"בנוסף", אומר ישראל נבו, מנכ"ל לוקי בנייה "בישראל לא מקדמים בנייה בקירות גבס, שהיא הרבה יותר מהירה, או ריצוף בהדבקה של קרמיקה לחיפוי. הסיבה לכך הן תקנות אקוסטיקה מחמירות שמשפיעות על ענף הבנייה. הציבור לא מודע לכך שהרגולציה המיותרת מאריכה את זמן הבנייה, ומעלה את עלות הבנייה ללקוחות. שתי הדוגמאות הקטנות האלו שציינתי היו מקדמות בנייה מהירה באופן מהותי ברוב המקרים".

"רגולוציה מיותרת מאריכה את משך זמן הבנייה". ישראל נבו באתר בנייה (צילום: canva)

מחסור בעובדים מקצועיים

לפי הלמ"ס, בסוף יוני 2019 נמצאו 120.4 אלף דירות בתהליכי בנייה פעילה. עם זאת, לא תמיד יש מספיק ידיים עובדות כדי למלא את הדרישה בענף הבנייה, על מנת לעמוד בקצב הביקוש.

"עובדי בניין היום מרוויחים שכר גבוה יחסית למשק. גם העובדים הזרים. בטח יותר ממה שמקובל לחשוב" אומר ישראל נבו, מנכ"ל לוקי בנייה. "למרות זאת, אין הכשרה הולמת של עובדים. יש ידיים עובדות, אבל אין הכשרה לעובדים מומחים כמקובל בעולם, ואין תיעדוף לעובדים שעברו הכשרה. כתוצאה מכך, תמיד יש מחסור בעובדים מקצועיים, שזה מאוד חשוב בבנייה.

בנוסף, רמת הפיקוח באתרים תמיד צריכה להיות מתוגברת, שהרי העובדים אינם מספיק מקצועיים, וצריך להשקיע יותר בפיקוח עליהם. גם תאום העבודה בין עובדים זרים ועובדים מקומיים, דורש ניהול ופיקוח מאוד משמעותיים. הנושא הזה של חוסר הכשרת עובדים, הוא תולדה של הזנחה רבת שנים, ונסיונות למצוא פתרונות מהירים לתשובה מיידית וצרת אופקים, במקום פתרונות ארוכי טווח על ידי קביעת תקנים מקצועיים ומתאימים. התוצאה הנובעת ממחדל זה, היא התמשכות זמן הביצוע של עבודות, ליקויי בנייה רבים, עלויות שיכלו להיחסך וסביבת עבודה פשוט לא נוחה לכל המעורבים בדבר.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20