(new)ויקטורי
מה עושים כשאין מקום לכולם?

מה עושים כשאין מקום לכולם?

ה"סבב" האחרון מול עזה והיירוטים מעל מודיעין חשפו את מה שלא כל ההורים מודעים לו: במרחבים המוגנים בבתי הספר העל-יסודיים אין מספיק מקום לכל התלמידים ואנשי הסגל • במנהל החינוך פותרים את הבעיה על ידי וויסות מספר התלמידים הנמצאים בו זמנית בבתי הספר, אבל מה יקרה כשינחת כאן טיל בלי התרעה? 

בשבוע שעבר עברו על כולנו ימים סוערים בצל ההסלמה במצב הביטחוני. גם לעבר מודיעין נורו רקטות שיורטו בידי סוללת כיפת ברזל המוצבת בסמוך לעיר. באותם ימים חודדו ופורסמו שוב ושוב הנחיות פיקוד העורף ועיריית מודיעין כיצד לנהוג במקרים של אזעקות וירי טילים, גם אם מודיעין נחשבת לעיר מוגנת יחסית ומרובת מרחבים מוגנים.

הימים הסוערים לא פסחו גם על מערכת החינוך בעיר, כאשר על פי הנחיות פיקוד העורף בוטלו הלימודים בכל מוסדות החינוך בעיר וחודשו למחרת, בצל החשש להתחדשות הירי מרצועת מעזה לעבר מרכז הארץ והשפלה. בוקר מבלבל עבר על מערכת החינוך במודיעין ביום רביעי, זאת לאחר שהודעות סותרות הופצו בתקשורת, אולם לבסוף קיבלו התלמידים הוראה להגיע לבתי הספר והלימודים התקיימו כסדרם בהנחה שהתלמידים מוגנים.

אולם לא הכל עבר על מי מנוחות. בקרב הורים לתלמידים בתיכון עירוני א' התעורר כעס כאשר שמעו מילדיהם כי בבית הספר הסבירו להם שאין מספיק מקום במרחבים המוגנים לכלל התלמידים ולכן התקיימה "רוטציה" בין תלמידי השכבות השונות, שחלקן הונחו להגיע ללימודים בשעה מאוחרת יותר. אב לאחד התלמידים סיפר: "זה מצב מצחיק. מדברים על ממ"דים וכולי, אבל כששאלנו את הילדים מה ההוראות שקיבלו בכיתה הם סיפרו שאמרו להם לעמוד ליד הקיר ולהתכופף, כי אין מספיק ממ"דים בבית הספר לכל התלמידים. הנחו אותם שלא לרוץ לממ"ד. זה מסוג הסיפורים שאתה שומע ואומר 'וואלה?'. אם הייתי יודע שזה המצב הייתי משאיר את הילד בבית. יש לי ממ"ד והכל בסדר".

בעקבות שאלות ההורים שלח מנהל התיכון ד"ר שלומי דביר, מכתב הבהרה להורים בו כתב בין השאר: "...ההיערכות לאיום מתמשך חייבה אותנו להתמודדות המאפשרת כניסה של כלל התלמידים לממ"ד, אם על ידי ויסות מספר התלמידים הנמצאים בבית הספר בו זמנית לכדי 900 תלמידים (כפי שהיה ביום רביעי)". בנוסף התברר כי בשל החשש להמשך ההסלמה הכשירו בעירייה ובמינהל החינוך ביום חמישי את שבילי הגישה לשני ממ"דים מוכנים נוספים בבניין החדש בעירוני א', שטרם קיבל את כל האישורים ונחנך רשמית.

בדיקת "מודיעין News" מול מינהל החינוך בעירייה ופיקוד העורף מגלה כי ההורים צודקים וגם טועים. אכן אין מספיק מקום במרחבים המוגנים לכל התלמידים בבתי הספר העל-יסודיים. במקביל - היה מקום בשעת החירום לכל התלמידים שהיו בבית הספר באותה שעה. אז האם התלמידים שיגיעו לבתי הספר יהיו מוגנים בכל עת? גם כאן התשובה אינה חד משמעית.

המרחבים המוגנים בבתי הספר העל יסודיים במודיעין, כמו בכל רחבי הארץ, מלכתחילה אינם מיועדים להכיל את כל התלמידים. במיוחד כאשר בבתי ספר רבים יש יותר תלמידים ממה שתוכנן עבורם במקור. במודיעין, הקיבולת הממוצעת של תלמידים במרחבים מוגנים היא של כ-70 אחוז מהם. המספר היחסי נקבע על פי שיקולים שונים, ביניהם המרחק מקו העימות ומשך זמן ההתרעה הניתן במקרה חירום. באזור מודיעין זמן ההתרעה לשיגורים מעזה הוא 90 שניות. אפשר להעריך כי במקרה של התקפה מצפון הזמן יהיה אפילו ארוך יותר. אין שום דרך להעריך מה יהיה זמן התרעה במקרה של התקפה מאיראן למשל. ובכל מקרה – התקפת טילים על ישראל יכולה גם להתרחש ללא שום התרעה מראש או ציפיה של מערכת הביטחון לכך.

שיקול מהותי שנלקח בחשבון במסגרת המדיניות הוא העובדה כי ידוע שבשעת חירום לא כל התלמידים מגיעים ללימודים, עובדה שהשפיעה גם על קבלת ההחלטות של מינהל החינוך בעיר ביום רביעי האחרון. במינהל החינוך הוסיפו כי בין היתר אחד השיקולים הוא עלויות תקציביות לא הגיוניות מבחינת המערכת. "זה כמו שלא בונים כבישים על פי נפח התנועה בשעות השיא אלא באיזשהו טווח ביניים שכיח. אותו דבר עם הממ"דים, שגם נבנים במטרה להיות חדרים רב תכליתיים שיוכלו להשתמש בהם ביומיום וגם בשעת חירום וכך לנצל את המשאב הזה", הסבירו.

במינהל החינוך מספרים כי לקראת יום הלימודים ברביעי שעבר הופעל שיקול דעת יחד עם מנהל בית הספר והוחלט שאחת משכבות התיכון תגיע ללימודים רק בשעה עשר בבוקר. זאת על מנת שהמערכת תוכל לבחון בשעות הבוקר המוקדמות את אחוזי התייצבות התלמידים ולהיערך בהתאם. לאחר שראו שהמספרים נמוכים ויש מספיק מקום במרחבים המוגנים לכלל התלמידים ששהו בבית הספר, הוחלט להורות לתלמידי שכבת י' כן להגיע ללימודים בשעה שנמסרה להם. עוד סיפרו כי בסופו של דבר אחוז ההתייצבות באותו יום עמד על 69%, כאשר תסריטים דומים התקיימו גם בשאר בתי הספר העל יסודיים בעיר.

בתיה שוכן, ראש מינהל החינוך בעירייה, התייצבה כרגיל לספק מידע חיוני. "אני מבינה את השאלות והחשש  של ההורים", אמרה לנו, "אבל יש כאן מערכת ואנשים מספיק אחראים ורציניים. בימים האלה אני הייתי משש בבוקר עד כמעט 11 בלילה בתוך הסיפור הזה ועם טלפון פתוח כל הזמן. ההתמודדות שלנו הייתה בכל המישורים: גם לקבל מידע נכון מפיקוד העורף, גם להקשיב ולשמוע את היירוטים באוויר, גם להבין מאיפה הם באים, גם להקשיב לתקשורת וגם להעביר הוראות לבתי הספר".

ההורים התרעמו כנראה בעיקר מפני שלא ידעו שזה הנוהל.

"ההורים צריכים לדעת שאם אמרו לילדים להגיע לבתי הספר אז הם מוגנים".

מסתבר שעל פי הסברי מנהל החינוך הילדים אכן מוגנים בתרחישים כמו אלה שאירוע בשבוע שעבר. השאלה היא מה יקרה ביום בו רקטות ישוגרו בלי שום הכנה מראש כפי שהיה בסבב האחרון בו ידעה המדינה כי אנו הולכים לעימות נוסף.

פנינו למשרד החינוך בניסיון לקבל תשובה לשאלה זו, שם הפנו אותנו לפיקוד העורף והסתפקו בתגובה הבאה: "על פי הנחיות פיקוד העורף בעת חירום יש להיכנס למרחב המוגן. במידה ואין מקום לכלל באי המוסד החינוכי אזי יש להיכנס למקום שהוגדר מראש – הכי מוגן שיש". בפיקוד העורף הפנו אותנו ל"נהלי המרחבים המוגנים במוסדות החינוך, והנהלים להתגוננות במקרה ואין בנמצא מרחב מוגן". המסקנה ברורה: לא תמיד ניתן להבטיח לתלמידים הגנה בבתי הספר. למעשה – קו ההגנה הבטוח ביותר הוא ידיעה של המערכת כי קיים סיכוי להתקפה על ישראל – ואז מתן הוראה לתלמידים להישאר בבית.

לבקשתנו, גם דובר העירייה העביר תגובה רשמית: "ביטחונם ובטיחותם של תלמידי בית הספר וצוותי ההוראה נמצא בראש סדרי העדיפויות של העירייה והיא פועלת בתיאום עם פיקוד העורף. הפעלת בית הספר בשבוע שחלף נעשתה בהתאם להנחיות הצבא כאשר כמות התלמידים שהגיעו לבית הספר אפשרה לכל התלמידים להיכנס למקלטים בעת הצורך כאשר גם בתפוסה מלאה יותר, יכלו התלמידים להיכנס למרחבים המוגנים בהתאם לעיקרון פיקוד העורף 'התגוננות הכי מוגן שיש'. בנוסף, בשל המצב הבטחוני, הוחלט בתיאום עם פיקוד העורף לפתוח גם המרחבים המוגנים במתחם החדש שנמצא בימים אלה לקראת פתיחתו, והתלמידים תירגלו כניסה למרחבים אלה".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20