(new)ויקטורי
חיבור החשמל מעכב את פתיחת המע"ר

חיבור החשמל מעכב את פתיחת המע"ר

עבודות הסיום של המסעדות ובתי הקפה בשדרה המרכזית נעצרו, כי הבעלים כבר לא יכולים לסמוך על הגנרטורים • זה הזמן הטוב לגלות מה יגיש מושיקו צדקיהו ב"קסבה", מה יהיה טווח המחירים במורדן בר, מי החמולה שהגיעה מהגליל כדי להקים את מוזיאון מורשת החשמונאים ומה חושב פועל הנקיון שכבר חורש את המתחם

הקיוסקים בשדרה המרכזית במע"ר - ויש חמישה כאלה - טרם חוברו לחשמל. למעשה, רוב העבודות ה"פיניש" בחמשת האתרים תקועות מסיבה זו. "עצרתי את העבודה במסעדה", מספר מושיקו צדקיהו, מבעלי בית הקפה "קפית" שיפתח במע"ר את מסעדת הבשרים "קסבה". השבוע פגשנו אותו כשהגיע לביקור היומי הקבוע במסעדה, שריקה עכשיו מפועלים.

מתי לדעתך תפתח?

"לא יודע. אני מחכה עכשיו רק לחברת החשמל שתחבר אותי לחשמל כדי שנוכל לסיים את העבודות. כבר חודש אני מחכה ולא רק אני. כל העסקים של האוכל בשדרה המרכזית מחכים. לידי המורדן בר - גם כן כמעט מוכן".

צדקיהו עומד ומביט במסעדה ונראה היה שהוא לא ממש במצב רוח טוב. "בוא נכנס פנימה אני אראה לך את המקום" הוא אמר ופתח את הדלת. שמונים מ"ר של מסעדת בשרים שאמורה לתת את הסיפוק הגסטרונומי לבאי המע"ר ולאלה שיצעדו לאורך השדרה. "יהיה כל הדברים הטובים", הוא אומר. "שיפודים מכל הסוגים, סטייקים, פרגיות, הכל. אבל לא המבורגרים. את זה אני משאיר למורדן בר השכן שלי. זאת הרי המומחיות שלהם לא? אני לא מתחרה במורדן בר".

גם צדקיהו וגם בעלי העסקים האחרים הגיעו למע"ר לאחר שזכו במכרז שקיימו העירייה והחברה הכלכלית. מדובר בחמישה מבנים שנמצאים במרכז השדרה המרכזית על אי התנועה, מפוזרים לאורך השדרה. הראשון מהקצה הצפוני של השדרה (סמוך לבניין העירייה) יאכלס את "קסבה" של צדקיהו. אחריה ה"מורדן בר" ויותר למטה לכיוון הקניון – "פסטה בסטה", בר שייקים ובית קפה.

אור לב, אחד השותפים ב"מורדן בר" הוותיק שבפארק הטכנולוגי, שותף גם בסניף החדש במע"ר. זה ייקרא בשם קרוב – "מורדןASAP " (שזה באנגלית, למי שאינו מכיר את הביטוי, "מוקדם ככל האפשר". As Soon As (Possible. אור גילה איך במקרה הסתדרו התנאים לפתיחת "המסעדונת" כמו שהוא קורא לה "זה לא קיוסק, זאת לא מסעדה אלא מסעדה קטנה, שתתבסס על משלוחים בלי מלצרים. יהיו שולחנות אבל כל אחד יזמין וייקח את האוכל לשולחן או לרכב וייסע או שיזמין באינטרנט ויקבל במשלוח את האוכל הביתה".

מה היתה המקריות של פתיחת העסק?

"מי שהעלה את הרעיון היה מחזיק תיק הצעירים אלעד שמעונוביץ שאמר לי ולשותפי במורדן בר רועי שמש, שהמע"ר הולך להיות משהו 'פיצוץ' ויעבוד חזק מאד ושהוא היה רוצה לראות סניף שלנו במע"ר. האמת באותה עת רצינו להעמיק את האחיזה המסחרית במודיעין ולפתוח קו משלוחים, אבל המטבח במורדן בר בפארק הטכנולוגי לא היה יכול לעמוד בעומס וחיפשנו מקום למטבח שיוציא משלוחים לבתים. אז שמעונוביץ בא עם הרעיון וזה פתר לנו את הדילמה".

אתה מרוצה מאיך שהעסק מתקדם?

"כבר ארבעה חודשים אני מחכה לחשמל שהבטיחו לי. אז לומר לך מתי ממש נפתח? אני לא יודע. אני לא מבין מה הבעייה אבל מרגע שיחברו אותנו לחשמל בתוך חודש אני מסיים את הפינישים ואנחנו יוצאים לדרך".

משהו על התפריט?

"בעיקרון הוא יהיה מבוסס על מה שקיים היום במורדן בר, אבל מוזל יותר בכ-15% עד 20% והשתייה תהיה כלולה כבר במנה. מוזל כי מדובר על שירות משלוחים ועל מקום שיהיה בעצם סניף מהיר. אמנם עם שולחנות, אבל בלי מלצרים. מנת הדגל תהיה כמובן ההמבורגרים שלנו".

טיול בשדרה? עדיין לא

רגע (כלומר מספר ימים או שבועות) לפני הפתיחה יצאנו לסיבוב אווירה במע"ר. האמת - אם מישהו רוצה לפתוח את המקום שלו בחודש הקרוב, ממש לא מומלץ. לאורך ולצד מרבית השדרה המרכזית עדיין מתבצעות עבודות בנייה נרחבות. נכון שהקטעים של השדרה המרכזית בעיקר באזור אי התנועה כבר נקיים וכמעט מוכנים להפעלה, פרט לתעלת המים האסתטית שבה עדיין מתגוללים צינורות פלסטיים וחוטים חשופים. אבל בצדדים, משני צדי השדרה, יש שורה ארוכה של אתרי בנייה שלא משאירים צל של ספק שאיש לא יתקרב למע"ר, בטח לא לבילוי ערב או לטיול רגלי בשדרה. שלא לדבר על ישיבה בבית הקפה או זלילת שיפוד בקסבה או המבורגר במורדן בר. ודאי לא בזמן שמנופים גבוהים מטיילים מעל הראש עם מטען כבד.

הבניין היחיד שנראה כבר גמור, בצדו המערבי של המע"ר, הוא בניין תחנת המשטרה. שם דווקא כן חיברו את החשמל ובשעות הערב כבר דולקים האורות בחדרים. ייתכן מאד ששוטרים כבר מכניסים ציודים או ממש עובדים שם, או שפשוט כחולי המדים לא כיבו את האורות.

בניין תחנת המשטרה גדול, דומיננטי מאד בשדרה המרכזית ולא בטוח שזאת בדיוק האווירה שירצו לספוג מבלי המע"ר שישבו בקיוסקים ובמסעדות. מצד שני בעלי העסקים מן הסתם ירגישו בטוחים יותר כשתחנת משטרה שפעילה 24/7 נמצאת מטרים ספורים מהם.

אגב 24/7 – ראש העירייה חיים ביבס הודיע בכל פורום אפשרי שהמע"ר יעבוד שבעה ימים בשבוע, כלומר יהיה פתוח בשבתות ובחגים. בתחילת הדרך היתה אמירתו של ביבס נחרצת וגובתה בשאילתות חוזרות ונשנות של אבי אלבז שביקש לדעת האם באמת הכל יהיה פתוח בשבתות. אחר כך הגישה התרככה וכבר נשמעה אמירה ש"נאפשר לכל עסק להיות פתוח בשבתות אבל לא נכריח אף אחד לפתוח. מי שירצה יפתח".

בסיורנו השבוע במקום כבר התבררה העובדה שיהיו עסקים במע"ר שיהיו סגורים בסופי שבוע. כך על "קסבה" מתנוסס השלט מאיר העיניים "כשר" שלא משאיר שום ספק כי ביום שישי בלילה שום שיפוד לא יעשה את דרכו מהגריל לצלחת הסועדים.

שמונים המ"ר שאליהם ייכנסו סועדי "קסבה" ישבו סביב שולחנות די סמוך לגריל. שהם שתי אסכלות ענקיות תחת שני קולטי אדים ענקיים עוד יותר. אני תמה אם בחורף, כשהכל סגור, לא יהיה יותר מדי עשן לסועדים. צדקיהו צוחק: "אין סיכוי. תראה את שני קולטי האדים הענקיים האלה, אתה יודע כמה הם עלו לי? מאה אלף שקלים, רק שני הקולטים האלה. טיפת עשן לא תגיע לשולחנות".

איך בכלל בא לך הרעיון לקחת את המקום?

"היה מכרז ואני עוקב אחרי המכרזים. בסך הכל אני כבר תושב מודיעין ומכיר הכל כאן אז ניגשתי".

בעירייה סייעו לך בהחלטות או בחשיבה?

"בעיקר אלעד שמעונוביץ מחזיק תיק הצעירים. הוא מדבר איתי הרבה. אנחנו מתייעצים ביננו ואני יודע שהוא הביא לכאן כמה עסקים. זה מצויין שאיש ציבור מדבר על המגזר העסקי בעיר. ככה צריך להיות".

מהגליל למוזיאון החשמונאים

ממול, בצמוד לבניין המשטרה, יוצא פועל מגדר המתכת שמקיפה מגרש עפר ריק. בדרכו לברזיה הציבורית שכבר עובדת. כך גם הרמזור בשדרה, שמהבהב בצהוב אם כי אף רכב לא עובר עדיין. הפועל מהנהן בראשו. "מה קורה? מה בונים במגרש הזה?", אני מתעניין. "פה מקימים מוזיאון אז אנחנו מכינים את השטח".

מתברר שנפלתי על נציג החברה הקבלנית שמבצעת את העבודה להקמת מוזיאון מורשת החשמונאים. החברה מנצרת. "הקבלן ואליד גרייב לקח את העבודה ואני באתי להכין את המקום. בעוד כמה ימים יגיעו הטרקטורים ונתחיל בחפירות", סיפר האיש, שהזדהה כבן חמולת גרייב. "אנחנו כולנו עובדים בחברה", הוא צוחק, ולוגם מהמים שמילא בברזיה.

בניית רוב האתרים טרם הסתיימה ויש בניינים במע"ר שבכלל לא החלו בבנייתם. כמו מוזיאון מורשת החשמונאים, שטקס הנחת אבן הפינה שלו יתקיים בעוד מספר ימים. גם חברת CPM  טרם החלה לבנות על המגרש שבו זכתה. לדברי עמיקם אורן, מבעלי החברה, "לא בטוח שבכלל נבנה. אולי נמכור את המגרש". גם חברת זילברמינץ - שזכתה במגרש שבו עמד פעם מרכז הקבלנים - עדיין לא חפרה בור אחד. שלא לדבר על חברת עזריאלי, שזכתה במגרש 10 בחלקו הדרומי של המע"ר מול הקניון וגם שם טרם דרכה כף רגלו של דחפור או מנוף.

אבל מנקה רחובות כבר מסתובב לו במע"ר, לבוש באפוד צהוב זוהר ודוחף עגלת פלסטיק עם פח זבל ענק ומטאטא בידו. "מה יהיה?", אני שואל אותו. "מתי פותחים"? הוא משיב: "לא יודע. כל פעם אומרים עכשיו עכשיו ולא פותחים. בינתיים יותר טוב ככה".

(new)עידן הפרזול 13.1.20