(new)ויקטורי
"המטפלת הושיבה את הפעוטה בכוח"

"המטפלת הושיבה את הפעוטה בכוח"

חודשיים לאחר שהורי הילדים במעון נעמת במודיעין הקליטו את הנעשה במקום והגישו תלונה במשטרה, עובדת נוספת הושעתה בעקבות התנהגות בלתי הולמת כלפי הילדים

שוב זה קורה: בפעם השנייה בתוך חודשיים הושעתה עובדת באחד ממעונות נעמת במודיעין, זאת לאחר שבפעם הקודמת הגישו הורי הילדים תלונה במשטרה נגד שתיים מנשות הצוות בעקבות הקלטות סתר שביצעו קודם לכן.

האירוע האחרון אירע לפני כשבועיים, כאשר אחת האמהות שהגיעה לקחת את בתה שמעה צעקות מתוך כיתת הלימוד. הורים במעון סיפרו שכאשר הציצה מבעד לחלון ראתה האם את אחת המטפלות מושיבה ילדה בכיסא בכוח ואוחזת אותה בכתפיה בחוזקה כדי שלא תקום. יש לציין כי מדובר בכיתת הבוגרים של המעון והילדים הם בגילאי שנתיים-שלוש. אותה עובדת שהושעתה השבוע לא נכחה במעון ביום בו הקליטה אחת האמהות את המתרחש לפני כחודשיים.

גם האם מהאירוע השני התלוננה לנעמת, המפעילה את מעונות היום שלה בפיקוד משרד העבודה והרווחה. שם החלו בבירור העניין והשעו את העובדת ועדכנו את ההורים כבר למחרת.

נוהל "מקלחת"

כזכור, לפני קרוב לחודשיים הגישו מספר הורים תלונה במשטרה נגד שתיים מנשות הצוות בכיתת הבוגרים במעון, זאת לאחר שאחת האימהות הקליטה את המתרחש במעון. שתי העובדות הושעו עד לבירור העניין, כאשר לאחר מכן הן נחקרו במשטרת מודיעין. בימים אלה העניין נמצא בבדיקת פרקליטות המדינה, שאמורה להחליט האם יוגש כתב אישום נגד השתיים.

ההורים סיפרו אז כי בהקלטה, אליה נחשף הח"מ השבוע, נשמעות נשות הצוות כשהן מתבטאות כלפי הילדים באופן בלתי הולם שכלל צעקות וכינויי גנאי, זאת בנוסף למה שנראה כהזנחה. אחת האמהות, שלאחר פרסום הפרשה העבירה את בתה למעון אחר, סיפרה השבוע: "התחלתי להרגיש שמשהו לא בסדר במעון עוד לפני ראש השנה. באחת הפעמים שהגעתי למקום ראיתי ילד שרוע בוכה על הרצפה, כשהסייעת מתעלמת ממנו ולא עוזרת לו לקום. באותה תקופה שמתי לב שהילדה שלי התחילה להיות מאוד תלותית ומהרגע שחזרנו הביתה לא עזבה אותי לרגע. היא הייתה חוזרת עם סימני כוויות במפשעה, סימן לכך שלא החליפו לה חיתולים בתדירות מספקת. בכל פעם שאמרתי לה שהולכים למקלחת היא הגיבה בפחד לא מובן. רק אחרי ששמעתי את ההקלטות הבנתי למה היא פחדה ללכת למקלחת. מהרגע שהוצאתי את הילדה והעברתי אותה למעון אחר היא פורחת וכל ההתנהגויות האלו נעלמו".

מהעדויות שהצטברו עד כה עולה כי לכאורה, באותה כיתה במעון התקיים נוהל בו הענישו נשות הצוות ילדים שלא נשמעו להוראות בכך שנעלו אותם מאחורי שער בחדר ההחתלה בכיתה, שנקרא "המקלחת". כאמור, השבוע נחשפנו להקלטות, שנערכו באמצעות מכשיר הקלטה שהשתילה אחת האימהות באותו חדר "מקלחת". ההקלטות בוצעו במהלך יום שישי ונמשכות על פני ארבע וחצי שעות. התמונה העולה מהם נראית מטרידה, אם כי אינה מעלה (לפחות בעינינו) חשד לפלילים.

בהקלטות נשמעים ילדים בוכים במשך דקות ארוכות ללא מענה, כמו גם בקשות סטנדרטיות מהן התעלמו נשות הצוות שאף נשמעות צועקות על הילדים. עוד עולה מההקלטות כי נשות הצוות השתמשו בשפה לא הולמת ובביטויים כמו "אתה מביא לי את הג'ננה", "חזיר" ועוד.  גם לאחר שמיעת הקלטות קשה להבין האם טענות חלק מההורים לאלימות פיזית אכן התרחשו. טענות ההורים מתבססות על מקרה הנשמע בהקלטה, בו נשמעת אחת מנשות הצוות כשהיא גוערת באחד הילדים שהרביץ לילד אחר. מיד לאחר מכן נשמע קול חבטה, שמקורו לא ברור, שלווה מיד בבכי עז של אותו ילד.

הורים לילדים במעון עימם שוחחנו השבוע סיפרו כי ככל הנראה מקרה דומה אירע גם לפני שנתיים, כאשר אחת האמהות חשדה כי משהו אינו כשורה והקליטה את הנעשה במעון. לדבריהם, אותה אם מסרבת לחשוף את הקלטות, אולם ל"מודיעין News"  פנו לאחר פרסום המקרה הקודם מספר הורים שסיפרו על חשדות דומים שהיו להם בשנים האחרונות.

עוד נודע השבוע כי לאחר חקירתן במשטרה הוצאו לאותן שתי נשות צוות צווי הרחקה מהמעון. ככל הידוע, בנעמת שוקלים כעת את החזרתה לעבודה של אחת מהן, שלדברי נעמת לא הייתה מעורבת בהתנהגות לא הולמת. טענה זו נשמעת מעט תמוהה בהתחשב בכך שההליך המשפטי עדיין נמשך, כאשר ההורים במעון כבר הביעו התנגדות לרעיון.

חלק מההורים עימם דיברנו השבוע הפנו אצבע מאשימה גם כלפי מנהלת המעון: "אני לא מבינה איך יכול להיות שהמנהלת לא נחקרה במשטרה ולא ננקטו נגדה שום הליכים גם מצד נעמת", סיפרה אם לילד במעון. "זה מקרה שני בתוך חודשיים, כשברור שזאת הייתה ההתנהלות שם ונראה לא הגיוני שהמנהלת לא ידעה על כך דבר. וגם אם היא לא ידעה, היא עדיין אחראית על כל מה שקורה בכיתות במעון".

למרות הטענות הנ"ל, חלק מההורים במעון הביעו השבוע תמיכה במנהלת: "זה מפחיד, אין ספק", סיפר השבוע אחד האבות לילד השוהה במעון בכיתה אחרת. "אחרי המקרה הקודם המנהלת הייתה שבורה לגמרי. מההכרות שלי עם הצוות בכיתה שלנו ועם המנהלת אני מאוד מתרשם מהן וגם מהטיפול של נעמת בעניין".

בוועד ההורים של המעון סיפרו השבוע כי "אנחנו פועלים מול הגורמים האחראים ומקווים שהטיפול יהיה כמו שצריך. אנחנו נותנים לנעמת הזדמנות להוכיח את עצמם ומחכים לראות מה תהיה החלטת הפרקליטות".

מדוברות נעמת נמסר: "התלונה הנזכרת מטופלת על פי נוהל האירועים החריגים בנעמת. העובדת הנידונה לא נמצאת במעון. ההחלטה לגבי החזרת אחת המטפלות מהמקרה הקודם נבדקת על ידי ההנהלה על פי הנחיות המשטרה ומשרד העבודה. מדובר במטפלת שעל פי הבירורים שערכנו לא נהגה באופן בלתי הולם כלפי ילדים. הסקת מסקנות ונקיטת אמצעים מטופלים על ידי ההנהלה בליווי ייעוץ משפטי. ואנו פועלות להחזרת שגרת העבודה במעון".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20