(new)ויקטורי
הורים בביה"ס ניצנים: "אל תכניסו עמותות דתיות"

הורים בביה"ס ניצנים: "אל תכניסו עמותות דתיות"

ביום השנה לרצח רבין הופתעו ההורים לגלות כי עמותה חיצונית דתית העבירה פעילות בבית הספר, וכעת הם התארגנו למנוע את הישנות המקרה

(צילום ארכיון. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)

בשנים האחרונות עלה לכותרות מאבק ההורים נגד "הדתה" במערכת החינוך, כמו גם נגד פעילותן של עמותות דתיות בבתי הספר. עד כה במודיעין לא נרשמו חיכוכים מיוחדים בנושא, אולם כעת קמה התארגנות הורים (ללא שיתוף הפעולה של הנהגת ההורים) בבית הספר היסודי ניצנים תחת הכותרת "מטה ההורים בניצנים למען חינוך חופשי".

ההתארגנות החלה לאחר שהורים הופתעו לגלות כי ביום השנה לרצח יצחק רבין הועברה לתלמידים פעילות בידי עמותת חל"ד (ארגון שלפי אתר האינטרנט שלו "עוסק בפיתוח, הטמעה ויישום של תוכניות העשרה בתחום תרבות יהודית ישראלית, משנת 1975. אנו שואפים לבסס ולהעצים את הזהות היהודית בקרב ילדים ובני נוער, בגישה חיובית ופלורליסטית, תוך שימוש בדרכי הוראה חוויתיות וחדשניות"). תחילה סברו ההורים כי המדריכות שהעבירו את הפעילות היו בנות שירות לאומי, אולם בהנהלת בית הספר טענו אחרת. במכתב להורים שפירסמה המנהלת אורלי כהן-אבידן היא כתבה כך: "אינני מבקשת אישור ועד ההורים להכניס לביה"ס פעילויות המאושרות ע"י משרד החינוך והן חלק מהתפריט של 'תרבות יהודית ישראלית' המוצע לבתי הספר דרך המשרד ואף מסובסד על ידו... הפעילות היא חד פעמית ולא נפרשת על פני שנה שלמה... הפעילות היא חווייתית, עוסקת בתכנים של סובלנות, אין שום קשר לדת, המורות היו שותפות לפעילות... עמותות של שרות לאומי הן חלק מהשרות עבור המדינה ולהחריג אותם לא שונה מגזענות כלפי כל מיעוט זה או אחר". לאחר מכן הופצה הודעה מתוקנת בה נכתב כי "המדריכות הן בשכר (לא שרות לאומי)".

הורים לתלמידים בבית הספר סיפרו השבוע כי נודע להם שלא מדובר על פעילות חד פעמית בהובלת העמותה, וצפוייה פעילות נוספת לכיתות ו' בהמשך השנה. עוד סיפרו כי בעקבות פעילותם בעבר הופסקה פעילות עמותת "נחלת שי" בבית הספר.

עופר דובר, הורה לילדה בניצנים ומורה בעצמך, מה לדעתך לא בסדר?

"עמותות דתיות לא צריכות להיכנס לבתי ספר חילוניים, כמו שאני משער שאף הורה דתי לא יסכים שעמותה חילונית תיכנס לבית הספר של ילדיו. ובצדק הוא לא יסכים".

למה בצדק?

"מפני שכל קהילה יש לה את הערכים שלה וההורים החילונים הם לא עגלה ריקה שאפשר לשים בה כל מה שיש. דת היא לא דבר שקשור לחינוך חילוני, היא עניין פרטי. יש זרם ממלכתי ויש זרם דתי. אנחנו לא בחינוך הממלכתי-דתי והזילות הזאת שיש בנושא היא פשוט מרגיזה".

טוענים כלפיכם שאפילו קצת יהדות צורמת לכם. זה נכון?

"אני בעצמי מורה לתנ"ך. השאלה היא איך אתה מלמד את היהדות, כתרבות או כדת. יש הבדל מהותי. ובכלל, כדי להעביר תכנים אני סומך על המורים בבית הספר ולא צריך להסתמך על עמותות שיש להן משנה דתית סדורה. זה לא עניין של מיסיונריות אלא עניין של אנשים שמתוך כוונות טובות רוצים להנחיל ערכים שלטענתי לא מתאימים לבית הספר שלנו, לחינוך ולזרם שלנו".

זאת הייתה הטענה שלכם גם נגד עמותת נחלת שי?

"הם פעלו בניצנים באופן קבוע והייתה פה מהומה אצל כל ההורים. החליטו שהילדים של הורים שלא מעוניינים בכך לא ישתתפו בשיעורים איתם, וכך זה התגלגל עד שהם יצאו מבית הספר. אחרי המהומה הזאת אני ציפיתי שהנהלת בית הספר תהיה יותר רגישה לעניין של העמותות הדתיות. הופתענו לגלות שביום השנה לרצח רבין הייתה פה פעילות של עמותה דתית".

איך תראה הפעילות שלכם עכשיו?

"המטה הזה יהיה עין בוחנת וקבוצת לחץ על מנת להשפיע ולהפסיק את הפעילות של העמותות האלו בבית הספר. אני שמח שיש קבוצת הורים שאכפת לה מהעניין ומקווה להשפיע על ההנהלה. יש עמותות אחרות, יש מורות מצויינות, למה צריך להיעזר כל הזמן בעמותות חיצוניות? אני מקווה שנצליח ולהשפיע ולשכנע שלילדים שלנו מגיע חינוך ממלכתי ולא חינוך דתי".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20