(new)ויקטורי
בגלל חשד להעתקות: כל שכבת י"ב בעירוני ה' קיבלה "אפס" במבחן באזרחות

בגלל חשד להעתקות: כל שכבת י"ב בעירוני ה' קיבלה "אפס" במבחן באזרחות

בשירותי הבנים התגלה חומר הקשור לבחינה ומצלמות האבטחה הראו כי עשרות תלמידים פקדו אותו במהלכה • העירייה: "התלמידים יכולים לגשת לבחינה חוזרת כבר בימים הקרובים, ובתנאי שיגישו נייר עמדה שעוסק בחשיבות השמירה על טוהר הבחינות"

ליאת אפלבוים, מנהלת עירוני ה' (צילום ארכיון)

הרוחות בתיכון עירוני ה' סוערות לאחר שליאת אפלבוים, מנהלת בית הספר, החליטה על מהלך קולקטיבי לכל שכבת י"ב על רקע בחינה באזרחות שהתקיימה בסוף אוקטובר. בגלל חשד לפגיעה בטוהר הבחינה - כל הנבחנים קיבלו את הציון "אפס". תלמידים וחלק מההורים מחו על החלטות המנהלת וגם על התנהלותה במהלך הטיפול במקרה לאחר המעשה. הם טוענים כי מדובר בהחלטה בלתי חוקית וכבר כאן נציין כי במסגרת חוקי מדינת ישראל ותקנות משרד החינוך ניתן לפסול תוצאות של כלל הנבחנים במקרה של חשד  לפגיעה בטוהר הבחינות. השאלה האם מדובר בהחלטה נכונה והוגנת - פתוחה לפרשנות.

כאמור, האירוע התרחש בסוף חודש אוקטובר, כאשר שכבת י"ב ניגשה למבחן באזרחות שמשקל הציון שלו הוא 40% מציון המחצית. בסיומה של הבחינה גילה אחד המורים חומר לימודי שהוסתר בשירותי הבנים. מכאן נסללה הדרך להחלטתה של המנהלת לקבוע כי כל הנבחנים יקבלו, לפיכך, את הציון המאופס.

אם לאחד מתלמידי השכבה סיפרה השבוע ל"מודיעין News": "לפני שהיא החליטה לפסול את הבחינה היא המתינה מספר ימים כדי לראות אם מישהו יתוודה. אחרי שזה לא קרה הודיעו לתלמידים שהחליטו לפסול את המבחן וכולם, אפילו הבנות, יקבלו ציון אפס".

ענישה קולקטיבית כזו היא צעד נדיר למדי, כאשר פסילת בחינות לכל התלמידים מתקיימת רק במקרי קיצון כמו במקרים בהם חוברת המבחן "זלגה" אל התלמידים לפני הבחינה, או שיש סבירות גבוהה לפגיעה בטוהר הבחינות. החלטתה של אפלבוים, בגיבוי מפקחת משרד החינוך, נשענת על העובדה כי עשרות מתוך 207 תלמידי השכבה יצאו במהלך הבחינה לשירותים. על השאלה מהו המספר המדוייק של התלמידים שנכחו בשירותים בהם הוסתר החומר אין עדיין תשובה.

בעקבות ההחלטה כתבו בנות השכבה מכתב למנהלת, בו ביקשו ממנה לחזור בה מהחלטתה והציעו שלוש אפשרויות אחרות. ממשיכה האם: "לקח לה הרבה זמן להגיב, וכשהגיבה היא חיברה שתי אופציות יחד: מי שמחליט לא לגשת למועד ב' יישאר עם ציון אפס, כשמשקל הבחינה ירד ל-25 אחוז מהציון מחצית, ומי שעושה את מועד ב' חייב להגיש גם עבודה בנושא טוהר הבחינות. מבחינתה זו ההחלטה הסופית. אסור לה לעשות את זה, אסור ענישה קולקטיבית. אנחנו יודעים שהיה שיח הורים בנוכחות מפקחת משרד החינוך, שלכאורה נתנה לליאת גב".

טענה נוספת שהעלו הורים, שאושרה גם בידי גורם נוסף בבית הספר עצמו, היא על כך שאפלבוים איפשרה למספר תלמידים לצפות בצילומי מצלמת האבטחה הממוקמת בסמוך לשירותים. המטרה היתה לשתף אותם ב"ראיות", אך הורים שעימם שוחחנו השבוע טוענים כי זוהי פגיעה בזכויות הפרט. לדבריהם, נהלי משרד החינוך מתירים את השימוש במצלמות האבטחה רק במקרים של אלימות והתנהגויות מסוכנות. הם גם טוענים כי משרד החינוך הגדיר את הגורמים המורשים לצפות בצילומים (מנהל בית הספר, סגנו, היועץ החינוכי ופסיכולוג בית הספר) ולכן יש בעייה בעצם העובדה שתלמידים צפו בצילומים.

תגובות

מהעירייה נמסר בתגובה: "בתאריך 31.10 נערך מבחן לשכבת י"ב בנושא אזרחות. במהלך המבחן התגלה חומר רב של לימוד בחדר השירותים. מבירור שנעשה עלה כי מדובר בכמות תלמידים גדולה ביותר שנכנסה לשירותים בזמן הבחינה. לאחר התייעצות עם מפקחת ביה"ס ודיון של הצוות החינוכי הוחלט כי מאחר ובית הספר מאמין שהערך החינוכי קודם לאיכות הציונים, התקבלה החלטה שמקרה זה הינו אי שמירה על טוהר הבחינות, אשר קובע כי במקרה של העתקה גורפת, יש לפסול את הבחינה, כפי שהיה קורה לו הדבר היה מתגלה במהלך בחינת בגרות.

כפי שנכתב בחוזר מנכ"ל – 'נמצא כי היו אי-סדרים חריגים וקיצוניים במהלך הבחינה באופן שאי-אפשר היה להמשיך את הבחינה או לשמור על טוהרה, בין אם נתגלה הדבר תוך כדי הבחינה או התברר בדיעבד, רשאי מנהל אגף בחינות בכיר או נציגו להפסיק את מהלך הבחינה ו/או להחשיד את הבחינות של כל הנבחנים באותו חדר, גם אם אין די בעובדות כדי להחשיד את בחינתו של נבחן זה או אחר'.

במהלך השיח עם התלמידים, סיפרה המנהלת כי עשרות תלמידים ותלמידות נכנסו במהלך המבחן לשירותים. התלמידים לא האמינו וביקשו לראות את הסרטון. מאחר ובית הספר מאמין בשקיפות, המנהלת אישרה לתלמידים לצפות בסרטון הוידאו.

כמו כן, הנהלת ביה"ס בשיתוף מפקחת ביה"ס זימנה את נציגות ההורים של השכבה לשיח בנושא והבהירה כי טוהר הבחינות הינו עיקרון המחייב את הנבחן ואת המערכת האחראית על ניהול הבחינות להגינות וליושר, תוך שמירה קפדנית על כללי ההתנהגות והנהלים כפי שהם מפורסמים בחוזר מנכ"ל. השמירה על טוהר הבחינות בכלל ועל ניהולן התקין של בחינות הבגרות בפרט היא משימה חינוכית, ערכית ואזרחית בעלת חשיבות עליונה, אשר מחייבת אחריות של הנבחנים ושל צוותי החינוך. קיומו של הליך בחינות תקין מבטא ערכים של הגינות ואחריות ומעיד על איכותה המוסרית של החברה הישראלית.

יחד עם זאת חשוב לציין כי בית הספר איפשר לתלמידים לגשת לבחינה חוזרת כבר בימים הקרובים, ובתנאי שיגישו נייר עמדה שעוסק בחשיבות השמירה על טוהר הבחינות".

ממשרד החינוך נמסר כי "המהלך של הנהלת בית הספר היה בשיתוף ובגיבוי הגורמים המקצועיים במחוז". 

(new)שלומי תבלינים 18.5.20