(new)ויקטורי
בלי עין הרע

בלי עין הרע

קבלו הצצה לכל התקלות שמטרפדות עיסקאות נדל"ן במודיעין בגלל שדים ורוחות, מיסטיקה, אמונה דתית, פנג שוואי ונומרולוגיה

היתה גם "יועצת מיסטית" שהודיעה שיש בדירה "סתימה רוחנית" וצריך לשחרר אותה (איור: ויקיפדיה)

ירושלמים ותיקים מכירים את הסיפור על בניין מסויים בקרבת שוק מחנה יהודה שזכה לתדמית של "בניין מקולל", ולכן רבים מדירים ממנו את רגליהם ונמנעים מלפתוח בו עסק. במודיעין עוד אין לנו בתים מקוללים, אבל בהחלט יש המון סיפורים על אמונות טפלות שונות ומשונות הקשורות בנכסי נדל"ן ואף משפיעות על סגירת עסקאות (או בריחה מהן). "נדל"ן ואמונות טפלות הולכים ביחד כבר הרבה שנים", אומר יגאל יונה - זכיין סניף אנגלו סכסון בעיר. גם הוא נתקל מדי פעם בלקוחות שמוכנים לסכן עיסקה ולוותר על דירה שהיתה יכולה להיות בית חלומותיהם – בגלל אמנות טפלות וחשש מכישופים.

"במהלך שנותי בענף התיווך נתקלתי במספר מקרים שהגיעו עד כדי ביטולי עסקה", מספר יונה. "למשל זוג שהסתובב איתי בעיר בחיפוש אחרי דירה לרכישה. מייד בפתח השיחה הם הודיעו לי חגיגית שהמספר 2 לא בא בחשבון, לכן דירה שמספרה בבניין הוא 2 - הם לא מוכנים בכלל לראות או להיכנס אליה. גם אם הדירה תענה על כל הפרמטרים שהם דורשים ואף יותר. הם הסבירו לי שמבחינה נומרולוגית המספר 2 אינו מבשר טובות. במקרה אחר, זוג צעיר ביקש לרכוש דירה ראשונה וביקש מפורשות שלא נראה להם דירות שהמוכרים התגרשו או במהלך גירושין. במודיעין כידוע דרישה כזאת יכולה להסיר 30-40% מהיצע הדירות. נתקלתי גם במקרה מוזר שבו הקונים ביקשו לסנכרן את תאריך החתימה על רכישת הדירה עם לוח השנה העברי. כאשר הגיע הזמן שטיוטות ההסכם היו מוכנות להתכנסות לחתימה סירבו הקונים לתאם במועד כלשהו, כיוון שהתאריך לא התאים להם על פי אמונתם. אמונה טפלה נפוצה היא שרוכשים פוסלים על הסף דירות שאירע בהן בעבר מקרה מוות, רצח, שריפה וכיוצא בזה".

גם זאב שומכר מ"שומכר נדל"ן" נתקל מדי פעם בסיפורים עם נגיעה של "עין הרע". הוא מספר: "שיווקנו חנות באחד המרכזים המסחריים בעיר. החנות עברה הרבה גלגולים והחליפה הרבה ידיים במהלך השנים והיה לנו קושי די גדול לסגור עיסקה, כי היו לקוחות שחששו לשכור אותה בגלל 'עין הרע' ופחדו שהעסק שיפתחו במקום ייכשל. הם לא פחדו להודות שהם לא לוקחים את המקום רק בגלל החשש מעין הרע. במקרה אחר, המשרד שלנו שיווק פרויקט של קבלן וקונים של דירה אחת עיכבו את הרכישה כי הם רצו לדעת מה תהיה כתובת הבניין. זה היה פרוייקט חדש בבנייה. כשסוף סוף התקבלה הכתובת ונקבע מספר הבניין הודיעו הקונים 'אין עיסקה, כי מספר הבית לא מתאים לנו מבחינה נומרולוגית'. שברנו את הראש מה עושים ואיך מצילים את העיסקה. הקונים לא רצו לוותר על הדירה שהתאימה להם בול והיתה במחיר טוב. בסוף הם החליטו לגייס נומרולוג. הביאו אותו להתייעצות והוא המליץ להם על פתרון יצירתי - להכניס מספר מטבעות שהוא קבע להם כמתאימים למספר הבניין לתוך תערובת הבטון הרטוב במהלך יציקת הבטון של הבניין. הוא הבטיח להם שהפעולה הזו 'תנטרל' את בעיית המספר".

וכך באמת היה?

"כן. הם זרקו מטבעות לתוך הבטון בתיאום עם הקבלן בשטח. רק אז הם חתמו על חוזה הרכישה".

עד כמה עניין המוות משחק תפקיד באמונות הטפלות שמשפיעות על עסקאות הנדל"ן?

"בהחלט משחק תפקיד. מכרנו דירה לאחר שהדיירים הקודמים נפטרו בה בשיבה טובה. מאוחר יותר הקונים באו בטענות שהדבר לא נאמר להם לפני המכירה. בארה"ב החוק אמנם מחייב ליידע קונים אם דייר קודם נפטר בדירה, אבל בישראל אין עדיין חובה לדווח על כך".

ההיפך מ"שחור"

מי מהקוראים שלא שמע עדיין על הביטוי "שחור" (כישוף בפולקלור הצפון-אפריקאי) ישמח ודאי לדעת שיש גם כישוף נגדי שנקרא "בחור". מדובר בטקס טיהור שתפקידו שמירה והגנה.  ה"בחור" מבוסס על שימוש בשבעה סוגי קטורת מיוחד לטיהור כישופים, וסוכני הנדל"ן במודיעין נתקלו גם בתופעה הזו. "אני מכירה את טקס ה'בחור' מהבית", מספרת המתווכת לימור כרמלי ממשרד "כרמלי'ס". "גדלתי על זה ואני זוכרת את זה מילדות וזה עובד. כשמבצעים את הטקס זה מחזיר את השקט ואת השלוה למשפחה. אולי מכיוון שהם יודעים שהטקס מחייב אותם עכשיו להיות רגועים יותר".  

איך זה עובד?

"העשן מסיר את המזל הרע או הכישוף גם מהקירות כי הכישוף נדבק גם לקירות ומהצבע בבית ואז מברכים את הברכות. גם אמי עושה את זה וזה לא זר לי. אני מאמינה שזה עובד, כי מי שנתלה בדברים כאלה מגיע לרוגע. זה מרגיע את האווירה בבית. ראיתי את זה בעצמי".

נתקלת במקרים של אמונות שנקרא להן "בלתי שגרתיות" שעיכבו עיסקה?

"ודאי. לקוחה שחיפשה דירת ארבעה חדרים אמרה לי 'הכי חשוב שהבית לא יהיה במספרים שיש בהם את הספרות חמש ושמונה. שום ואריאציה על זה. לא הבנתי מה היא רוצה אז היא הסבירה לי שמבחינה נומרולוגית ככה זה. היא הסבירה שהספרות חמש ושמונה לא מתאימות לשנה שבה אנחנו נמצאים. היא סיפרה לי שנומרולוגית עשתה לה ניתוח של מספרים ועם תוצאות הניתוח החשבונאי הזה היא יצאה לחפש דירה".

מי עוד נותנים "עצות" שכאלו?

"הרבה הולכים למטפלים כאלה ואחרים. חלק הולכים לרבנים, חלק הולכים לנומרולוגים, חלק ליועצי פנג שווי. אני נתקלת בזה הרבה גם כאן במודיעין. מציבים לי תנאים נחרצים: לא מספר כזה ולא מספר כזה. כמעט כולם לא מוכנים לראות דירות שלא מתאימות למספרים שלהם. וכמובן האמונה שאם אנשים התגרשו בבית אז יש 'קארמה' רעה ואנרגיות שליליות".

"סעיף פנג שווי"

גם עוז מאור מסוכנות אנגלו סכסון נתקל בעיסקאות שקמו או נפלו על "סעיף פנג שווי". הוא מספר: "מכרתי דירה של תושבת העיר וחיפשתי לה דירה חדשה. בתחילת השיחה היא הודיעה לי שאם אמצא לה דירה טובה היא תביא את יועצת הפנג שווי שלה. חשבתי בהתחלה שזה לא רציני אבל באמת מצאתי לה דירה ואז היא הודיעה לי שהיא באמת מביאה את היועצת. זה קרה ממש לפני מספר חודשים. הגיעה יועצת הפנג שווי ואחרי סיור בדירה היא אמרה: 'הדירה לא טובה. האנרגיות שליליות. יש בבית אנרגיה של ריבים'. אני הייתי בשוק. הלקוחה אמרה לי 'סליחה, אבל אני לא קונה את הבית'. העיסקה נפלה. המשכתי לחפש לה דירה ואחרי עוד שלוש דירות היא בחרה נכס וקנתה אותו".

המתווך אשר נדיבי מספיק ותיק כדי שבאמתחתו יהיו לא מעט סיפורים כאלה. כולל עסקאות שנפלו ואפילו שולם סכום גדול כפיצוי. נדיבי: "זה היה בשכונת מוריה. מישהי קנתה דרכי דירה וחתמה על זכרון דברים, אבל היא אמרה שהיא רק רוצה להתייעץ עם הנומרולוגית שלה. בשבת היא הראתה לנומרולוגית את הפרוייקט ואת הדירה והנומרולוגית הודיעה לה: 'אל תקני את הדירה. זה לא מספר טוב כי הדירה היא מספר 2 וזה מזל רע'. האישה היתה מבועתת, ביטלה את ההסכם ושילמה פיצוי בגובה של כעשרת אלפים שקל. במקרה אחר מישהי לא הצליחה למכור דירה לאורך זמן, והביאה 'יועצת מיסטית' שהודיעה לה שיש בדירה 'סתימה רוחנית' וצריך לשחרר את הסתימה. עשו טקס וניסו לשחרר את האנרגיה השלילית".

ומה נגמר? הסתימה שוחררה?

"כנראה שלא, כי הדירה לא נמכרה".

מה הדבר הכי מוזר שנתקלת בו בהקשר זה?

"נתקלתי כמה פעמים בסירוב של אנשים לקנות דירות במדורגים, כאשר הדירה נמצאת נמוך יותר ממפלס הרחוב. יש לא מעט שחושבים שזהו מזל רע כי זה מזכיר להם ירידה לקבר. היו לי לקוחות שוויתרו על דירות יפות מאוד, רק מהסיבה הזו".

"הפכתי לאימת המתווכים"

שרונה חורי מרעות, "מומחית ויועצת לתורת הפנג שווי", מסבירה את הצד שלה: "יש בתים חולים ויש בתים בריאים ובתים חולים אפשר לרפא. פנג שווי היא למעשה אנרגיה וכל עולמנו בנוי מאנרגיה. אני פועלת בתחום הפנג שווי כבר שני עשורים ויותר. למעשה מדובר בתורת אדריכלות סינית".

מה את עושה למעשה?

"חלק ניכר מהפעילות שלי זה ייעוץ לפני קניית נכס. כשאני עושה מפה אנרגטית לבית אני רואה אם יש התאמה למי שקונה את הבית. לכן במקרים רבים אני אומרת 'אל תקנו' ובכך גם הפכתי לאימת המתווכים בעיר. זה לא קל לעבוד מולם, אבל אני חיה עם האמת שלי".

בכל זאת, מדובר הרי במיסטיקה...

"לא, זה קיומי. עובדה שבסין ובסינגפור אי אפשר לקבל טופס 4 ולאכלס בית בלי חתימה של יועץ פנג שווי שמתנוססת לצד חתימות של הרשויות האחרות. פנג שווי לומדים שם באוניברסיטאות וכמו רפואה סינית פנג שווי קיימת 5,000 שנים והיא מגיעה מהקבלה היהודית שלנו". (הערת המערכת – לא נמצאו כל סימוכין לאף אחד מהטענות הנ"ל).

מה הקשר ליהדות?

"מוזכר במקורות שבמעמד הר סיני את התורה קיבלו לא רק היהודים אלא גם 'עמים נוספים וגם מלוכסני העיניים', כלומר הסינים. עובדה שיש לי הרבה לקוחות דתיים וגם חרדים מירושלים ומבני ברק, שלוקחים אותי לייעץ להם לפני רכישת נכס נדל"ן. כמעט ארבעים אחוז מהלקוחות שלי הם דתיים וחרדים".

מה בעצם את עושה בפועל?

"אני בעיקר פועלת בפרוייקטים של בנייה ממש. יש לי מהנדס ואדריכלית. אני מתכננת את הבית והאדריכלית מתרגמת את זה לתיכנון אדריכלי. המהנדס חותם על התוכניות ויוצאים לדרך".

ולגבי נכסים מיד שנייה?

"אני עושה מפה אנרגטית של הבית על פי התורה הסינית ואז אני יכולה לומר אם הנכס מושך שפע או לא. לפי זה אני מייעצת ללקוחות."

מה זה שפע?

"יש משולש עם שלושה קודקודים של שפע: בריאות, זוגיות וכסף. זה מידע פרקטי ללקוח".

ואם אין לבית שפע?

"זה משתנה. אם אפשר לתקן, אני מעריכה את התקציב הנדרש. אם נדרשים שיפוצים מינוריים והלקוח אוהב את הבית, לפעמים שווה לו להשקיע בשיפוצון".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20