(new)ויקטורי
"מה שקרה כאן מרתיח"

"מה שקרה כאן מרתיח"

תלמידי י"ב מעירוני ה', שהבחינה שלהם באזרחות נפסלה קולקטיבית בשל חשד להעתקות, מעלים טענות קשות נגד המנהלת שקיבלה את ההחלטה • בקשת "מודיעין News" לראיין אותה ישירות נענתה בשלילה

(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בית הספר)

שבוע לאחר פרסום הידיעה בעיתון זה על הצעד הלא שגרתי בו נקטה מנהלת עירוני ה' שפסלה מבחן באזרחות לכלל שכבת י"ב - תלמידי השכבה מתקשים להירגע, גם בעוד הם לומדים לבחינה החוזרת שתיערך השבוע.

כזכור, האירוע התרחש בסוף חודש אוקטובר, כאשר שכבת י"ב ניגשה למבחן באזרחות שמשקל הציון שלו הוא 40% מציון המחצית. בסיומה של הבחינה גילה אחד המורים חומר לימודי שהוסתר בשירותי הבנים. מכאן נסללה הדרך להחלטתה של המנהלת לקבוע כי כל הנבחנים יקבלו, לפיכך, את הציון המאופס. בסופו של דבר הוחלט כי התלמידים יוכלו לגשת למועד ב', בתנאי שיגישו גם "נייר עמדה" בנושא טוהר הבחינות.

ענישה קולקטיבית כזו היא צעד נדיר למדי, כאשר פסילת בחינות לכל התלמידים מתקיימת רק במקרי קיצון כמו במקרים בהם חוברת המבחן "זלגה" אל התלמידים לפני הבחינה, או שיש סבירות גבוהה לפגיעה גורפת בטוהר הבחינות. החלטתה של המנהלת ליאת אפלבוים, בגיבוי הגורמים המקצועיים במשרד החינוך, נשענת על העובדה כי בתיעוד מצלמות האבטחה המוצבות בסמוך לשירותים נצפו עשרות מתוך 207 תלמידי השכבה שיצאו במהלך הבחינה לשירותים. על השאלה מהו המספר המדוייק של התלמידים שנכחו בשירותים בהם הוסתר החומר אף גורם לא סיפק תשובה, וכך גם לא על התהייה האם אין זה נורמלי שבמהלך בחינה בת שלוש שעות ייגשו לשירותים עשרות תלמידים מתוך למעלה ממאתיים בשכבה. מה גם שמן הסתם חלק מאותם עשרות הן בנות ואילו החומר הלימודי הוסתר בשירותי הבנים.

יש לציין כי החלטתה של אפלבוים אינה עוברת ככל הנראה על נהלי משרד החינוך, אולם יש טעם לספק האם ההחלטה פרופורציונלית והוגנת.

פנינו השבוע לעיריית מודיעין בבקשה לראיין את אפלבוים אולם נענינו בשלילה. מי שכן שוחחו איתנו השבוע הם מספר מתלמידי השכבה, שכולם ביקשו להתראיין בעילום שם מחשש להתנכלות מצד הנהלת בית הספר.

אחת התלמידות סיפרה: "ברור שכל מה שקרה כאן מרתיח. קודם כל, מה זאת אומרת ענישה קולקטיבית? מה זה הדבר הזה? יש לכם מצלמות, אז תעשו את הבדיקות שלכם ותנסו למצוא מי שם את הסיכומים בשירותים. לא הצלחתם, בעייה שלכם. אין שום מקום לענישה קולקטיבית, בטח שלא של הבנות שמן הסתם לא הייתה להן גישה לשירותי הבנים".

תלמיד אחר הוסיף: "אני לא חושב שזה פייר מה שהיא עשתה. בוא נתייחס רגע לצד של הבנות בכלל. לא משנה מה תגיד, לבנות אין נגיעה לעניין כך שכבר הכשלת את כל הבנות בשכבה סתם. בוא ננפה עכשיו את כל הבנים שבכלל לא יצאו לשירותים. אפשר הרי לראות את זה במצלמות, אז על מה ולמה הכשילו אותם? על זה שתלמיד אחד רימה בשביל עצמו? אם אתם לא יודעים מי העתיק אתם לא יכולים להעניש את כולם. בכלל, כל הקטע פה אירוני. מדובר על בחינה באזרחות שנפסלת בניגוד לחוקי ההליך ההוגן".

תלמידה נוספת בשכבה התרעמה השבוע על התנהלותה של אפלבוים מהרגע בו החל האירוע להתגלגל: "אני בכלל לא רוצה להיכנס לכל העניין של הענישה הקולקטיבית, שהיא מופרכת מהיסוד בכל המובנים האפשריים. מה שעוד הרגיז אותנו מאוד זאת ההתנהלות של ליאת, שלא ממש רצתה להקשיב לנו. רק אחרי שהעברנו לה מכתב ארוך ומפורט שגם מאוד השתדלנו שיהיה מכובד ומכבד את ההנהלה ואת בית הספר, קיבלנו איזושהי תשובה. בתחושה שלי המנהלת פשוט בחרה בדרך הכי קלה להתמודד עם זה וממש לא עניין אותה שאנחנו אלה שנצטרך ללמוד שוב למבחן החוזר. יש משהו מאוד עקום במסר שקיבלנו מבית הספר בכל הדבר הזה".

בדוברות העירייה בחרו שלא להגיב השבוע על הדברים.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20