(new)ויקטורי
הפצצה של טאוב

הפצצה של טאוב

עמיעד טאוב, יו"ר "הבית היהודי" במודיעין וממלא מקום ראש העירייה, חושף בפעם הראשונה את עמדותיו המתונות ומצהיר שנמאס לו מההקצנה הדתית והימנית של המפד"ל לשעבר: "אם איילת שקד החילונית לא תנהיג אותנו - אני לא רואה סיכוי שאשאר במסגרת הזאת. מבחינתי, הציונות הדתית יכולה ללכת גם עם כחול לבן", וגם מדבר על תיק השירותים החברתיים שהפך לשליחות

(צילום: דוברות הבית היהודי)

כשעמיעד טאוב מדבר על ה"לקוחות" שלו הוא לא מתכוון ללקוחות של העסק העצמאי בתחום הפירסום שהוא מנהל בחיי היום יום אלא על הנעזרים באגף לשירותים חברתיים בעירייה. אלה לקוחות מסוג אחר לגמרי עם אחריות עצומה כלפיהם, הרבה יותר מאשר הלקוחות העסקיים שלו.

לפני שנה, לאחר שנבחר למועצת העיר כראש סיעת "הבית היהודי" קיבל טאוב, לבקשתו, תיק מורכב ובעייתי – תיק השירותים החברתיים. מדובר בתיק שמצריך טיפול יומיומי וסביב השעון, "כי אתה לא יכול לומר למשפחה של ילד נכה שזקוקה בדחיפות לסיוע 'רגע רגע, אני עסוק עכשיו עם לקוח בעסק שלי'. זה לא הולך ככה. נכנסים לתפקיד עם הנשמה", הוא מסביר.

נשמה וחיבור לנזקקים יש לעמיעד ובשפע, במיוחד לאחר הטרגדיה האישית שעבר, כשבנו כשהיה תינוק עבר ניתוח ובגלל חוסר באספקת חמצן במהלך הניתוח נותר נכה. היום אופק בן עשר ותלוי לגמרי באחרים, אבל עמיעד, שעבר מדורי גיהינום, יודע היום הרבה יותר משידע אז מה בעצם מצבם של הנכים, וכמובן שאר האנשים עם מוגבלויות מסוגים שונים: עיוורים, אוטיסטים, קורבנות לתקיפה מינית ועוד.

לפני שנים, כשחווה את מסכת הייסורים עם בנו אופק, היה לעמיעד חלום: "להיות שר הבריאות ולנסות לשנות דברים". היום הוא מפוכח יותר ומבין שבמישור המוניציפלי הוא יכול לשנות יותר ולייעל יותר את הסיוע לנזקקים. "לכן דרשתי במו"מ הקואליציוני אחרי הבחירות לעירייה לקבל את תיק השירותים החברתיים. פה אני יכול באמת לתרום הרבה יותר, החלום שלי להיות שר בריאות נגוז והתחלף בחלום שהולך ומתממש וזה לסייע ולפתח כאן במודיעין את המכלול הגדול כל כך של סיוע לקהילה. כשאני מדבר על שירותים חברתיים, נכים או אוטיסטים הם רק חלק קטן מהמכלול הזה. מדובר על קשישים שאין להם חימום בבית, על משפחות שמצבן הכלכלי קשה, על קבוצות שלמות של תושבים שעברו התעללות, תקיפות מיניות, התמכרויות לסמים או לסוגים אחרים, לאלימות פיזית וצריך לסייע להם".

זה החזון שלך?

"מה זה חזון? זה החלום שלי ואני מגשים אותו. בשלבים, תוך כדי תנועה, אני רק שנה בתפקיד אבל כבר מימשתי הרבה ממה בתחום השירותים החברתיים".

למשל?

"למשל הקמת מרכז מידע למיצוי זכויות. אתה לא תאמין כמה אנשים בעיר ובכלל לא מודעים לזכויות שמגיעות להם. גם אנשים משכילים, ידענים גדולים בתחומם, פשוט לא יודעים מה לבדוק והיכן לבדוק. היו אצלי בני משפחה של ילד עיוור שעל פי חוק זכאים להנחה בארנונה בגובה 90% הם בכלל לא ידעו על כך. לא ניגשו ולא ביקשו את מה שמגיע להם ממחלקת הארנונה. אז עם כניסתי לתפקיד הודעתי על הקמת מרכז למיצוי זכויות, האגף יקדם וינחה תושבים מהם זכויותיהם".

ולמה תושבים לא נחשפים לזכויות שלהם?

"מכמה סיבות. ראשית, אין נגישות למידע. לא בכל מקום מפורסמות הזכויות. שנית - זיהיתי את החוליה החלשה והיא שהעובדים הסוציאליים לא דוחפים מספיק מידע לתושבים שבהם הם מטפלים. זה לא באשמתם. אם תראה את סידור העבודה של העובדים הסוציאליים תבין שהם מכבים שריפות ולא יותר. המחסור בתקנים הוא אדיר, יש לנו בעיר 42 עובדים סוציאליים וכל אחד מהם מטפל ביותר ממאה משפחות. זה אומר שאין להם זמן לשום דבר יותר עמוק ויותר יסודי. רק לכבות שריפות. כשתראה את המשכורות שלהם גם תבין מה חומרת המצב".

המרכז למיצוי זכויות יפתור את הבעייה?

"במדינת ישראל 2019 לא כל מי שזכאי לסיוע מקבל אותו. אין נגישות לחלק מהזכויות החברתיות, הקצבאות והשירותים הבסיסיים שנועדו להקנות ביטחון סוציאלי לכל אזרח. במהלך 2020 תושלם הקמת המרכז והוא יחל לפעול כאן. זה משהו שמוקם כאן לראשונה והוא יהיה מרכז מבוסס ידע, שייתן מענה 'תפור אישית'. לכל תושב שצריך ייבדקו זכויותיו הפרטניות על פי מיהו ומהו, וכך יתאפשר לכל הזכאים בעיר לממש את זכויותיהם. יחד עם זאת אנחנו מנסים לסייע ככל הניתן לעובדים הסוציאליים שלנו לשפר את תנאי עבודתם, לתת להם גיבוי טוב יותר ויחס טוב יותר. חייבים להראות שבאמת איכפת לנו מהם ונעשה הכל כדי להעניק להם כלים להתמודד עם הנזקקים להם כאן בעיר".

מאז נכנסת לתפקיד נראה שדברים זזים בתחום?

"עשינו הרבה פעילויות. למשל בנובמבר האחרון ציינו בעיר את יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים בפעילויות והרצאות כדי לעורר מודעות. על פי נתוני האגף לשירותים חברתיים, בשנת 2019 טופלו פה בעיר כ-120 הפניות מתוכן, כ-11 של מקרי אלימות נגד נשים בקרב זוגות קשישים. פניות של גברים ונשים שנקטו באלימות בין-זוגית – כארבעים נשים ומספר גברים - נמצאים בסיכון גבוה ובטיפולו של המרכז לשלום המשפחה שאנחנו מפעילים.  אלה מקבלים ליווי צמוד ואינטנסיבי של המרכז והמשטרה על מנת לתת להן הגנה מירבית. מטופלי המרכז זוכים לטיפולים מקצועיים הניתנים ע"י אנשי מקצוע, עובדים סוציאליים ומומחים בתחום ובמרכז מתקיימות קבוצות טיפול לנשים ולגברים וכן טיפול פרטני, בהתאם לצורך. כמו כן, ילדים המצויים בסיכון במשפחות אלו מטופלים בדרכים מקצועיות מגוונות החל מרכיבה טיפולית, טיפול בבעלי חיים, מועדוניות וטיפול פסיכולוגי".

 עד כמה אלימות נגד נשים היא תופעה במודיעין?

"האלימות כנגד נשים היא מכת מדינה. למדינה, למשטרה ולרשויות יש חלק בה ואחריות לעסוק במניעתה. שיתוף הפעולה בין המרכז למשפחה באגף השירותים החברתיים והמשטרה הוא הדוק וצמוד ויימשך כך. עם זאת וגם אם בעיר מדובר במספרים קטנים יחסית למספרים בארץ, כל אישה היא עולם ומלואו ועלינו מוטלת האחריות לעסוק במניעה ובסיוע לצמצם לחלוטין את מספר הנפגעות בעיר ולשפר את המענה הניתן להן".

עוד פעילויות שאתם עושים?

"לראשונה במודיעין התקיים לאחרונה כנס עירוני עבור אחים ואחיות בוגרים לאנשים עם צרכים מיוחדים. הערב כלל הרצאה, סרט ורב שיח על המשמעות, החוויה והתפקיד של אח מיוחד. הערב התקיים הודות לשיתוף פעולה של המרכז למשפחה של האגף לשירותים חברתיים, עמותת עלה בשבילך ועמותת סחלבים".

מה המיוחד בכנס לאחים שהם עצמם לא בעלי צרכים מיוחדים?

"האחים והאחיות במשפחות המיוחדות מהווים אוכלוסייה המודרת שלא בצדק מהשיח החברתי ואינה מקבלת מענה כלל מהמדינה למרות שמרבית המחקרים בתחום מעידים על כך שמענה בגיל קטן הופך את האחים המיוחדים שלצד הקשיים זוכים ללמוד סבלנות סובלנות והכלה מהי למוצלחים במיוחד. ברמה העירונית מוביל המרכז למשפחה באגף לשירותים חברתיים מגוון פעילויות לרווחת האחים המיוחדים החל מקבוצות חברתיות, דרך הסברה, סדנאות ייחודיות ואף גיוס בני נוער מתנדבים לחונכות לאחים במסגרת פרויקט חדש ואני נמשיך בפיתוח השירותים לאחים. מקומם ותפקידם של האחים הבוגרים מקבל את המרכז בזכות ולא בחסד".

יש משהו שמהווה שינוי מהותי בפעילות האגף?

"כן. התחלתי לחשוב איך להגדיל תקציבית את הכנסות האגף, שיהיה יותר כסף לסייע למי שצריך והלכתי על הכיוון של תעסוקה. אנחנו בעיצומו של תהליך רחב להכנסת תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות. יש לנו בעיר מבנים שמתפנים כי העיר מזדקנת וניתן להכניס שם מפעלי מלאכה. לא מייצרים כאן הכנסות מהמגזר השלישי ואני אשנה את זה. אנחנו בונים מרכזי תעסוקה נתמכת ועסקים שמפעילים בעלי צרכים מיוחדים וזה נעשה בשיתוף עם עמותות. יהיו חנויות יד שניה שיופעלו על-ידי אנשים בעלי מוגבלויות. זה ישנה את מצב האגף ויאפשר לנו להגדיל את הפעילויות שלנו".

מה הפרוייקט שבו אתה רואה את תוכנית הדגל שלך?

"ללא ספק תוכנית הדגל שלנו היא מל"מ - משפחות למען משפחות. זו תוכנית שיזמתי ושבה יעניקו בני משפחות של ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים העצמה ותמיכה למשפחות הנמצאות בראשית המסע וההתמודדות של בן משפחה עם צרכים מיוחדים. באחרונה סיימנו להכשיר 14 הורים מתנדבים שסיימו את שלב ההכשרה ובשבועות הקרובים יצוותו למשפחות בתחילת הדרך ויסייעו להם".

"שקד צריכה להנהיג את הימין"

נעבור לפוליטיקה. אתה איש הבית היהודי, אבל דומה שכולם כבר התבלבלו עם מפלגות הימין והשמות המתחלפים. איפה בדיוק אתה עומד ובמי אתה תומך?

"בגדול, אני דוחף כרגע את אילת שקד לבית היהודי. אני חושב שהיא צריכה להנהיג את הימין".

תן תמונת מצב עכשווית לגבי מפלגות הימין ואיפה אתה על הספקטרום?

"כיום יש למעשה כמה מפלגות ימין. 'הבית היהודי' בראשות הרב רפי פרץ ומוטי יוגב, 'האיחוד הלאומי' של בצלאל סמוטריץ וח"כ אופיר סופר, 'הימין החדש' של נפתלי בנט ואיילת שקד. אלו שלוש מפלגות הימין המרכזיות שמיוצגות גם בכנסת. עוד מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה היא 'עוצמה יהודית' של ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. גם 'זהות' של משה פייגלין שלא תתמודד לכנסת הקרובה היא מעין מפלגת ימין, אבל לא ברור מה יהיה גורלה".

והיכן אתה?

"אני בבית היהודי. מתוך המפלגה אני שואף להביא לכך שאיילת שקד תחזר אלינו לבית היהודי. השבוע השתתפתי בפורום סגני ראשי ערים של הבית היהודי ושם סיכמנו על חזית פעולה משותפת לטובת איילת שקד. הסכמנו שניאבק להחזיר אותה לקידמת הבית היהודי, כי שם מקומה".

איך קבוצת פעילים פוליטיים, חובשי כיפות ושומרי שבת, רובם גברים, נאבקים להחזיר למסגרת הפוליטית שלהם אישה חילונית שלא שומרת שבת, ועוד כמנהיגה?

"הסיכוי היחיד של הציונות הדתית לשרוד פוליטית יהיה בכך שנפתח את השורות גם לחילונים גם למסורתיים וגם לליברליים ונאפשר למסות גדולות של ציבורים לא דתיים להיכנס אלינו לבית היהודי. בלי צעד כזה לא תהיה לנו שום יכולת לגדול ולהתרחב. יהודי זה לא רק דתי. גם חילונים הם יהודים והבית היהודי יכול להכיל מגוון רחב. איילת שקד לטעמי מתאימה להוביל שינוי כזה. בלי שנצרף חברים חדשים לא תהיה לנו זכות קיום פוליטית".

ואם זה לא יקרה?

"אז אני לא רואה סיכוי שאני אשאר במסגרת הזאת. עם כל הכבוד, מי שיישאר שם יהיו דתיים כמו סמוטריץ ובן גביר שאין לי שום דבר משותף איתם ושהם לא מייצגים אותי. אז מה יש לי לחפש שם? זו לא תהיה המפלגה שלי. מבחינתי הציונות הדתית יכולה ללכת גם עם כחול לבן".

מה דעתך על ראש הממשלה?

"ביבי מנסה היום לפעול כדי שבנט ושקד ירוצו בנפרד מהבית היהודי וזה מנוגד לאינטרס שלנו".

מה דעתך על מצבו המשפטי?

"אני חושב שראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום לא יכול להמשיך בתפקיד. חוץ מזה ביבי הוא די אחראי לכל הקיטוב שנוצר פה בעם".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20