(new)ויקטורי
לראשונה במודיעין: כל בתי הספר היסודיים בעיר ייפתחו לרישום לכל התלמידים

לראשונה במודיעין: כל בתי הספר היסודיים בעיר ייפתחו לרישום לכל התלמידים

מינהל החינוך בעירייה הגמיש את תנאי הרישום בהדרגה בשנים האחרונות, אך בחודש הקרוב יוכלו ההורים בפעם הראשונה לרשום גם את ילדי הגנים וכיתות א' לאן שייבחרו • בתיה שוכן, ראש מינהל החינוך בעירייה, מסבירה לעומק את כל השינויים ואת כל הסיבות שהביאו למהפך

עונת הרישום למוסדות החינוך לשנת הלימודים הבאה תיפתח בסוף חודש ינואר ולראשונה במודיעין יוכלו הורים לילדים העולים לגני החובה וכיתות א' לרשום את ילדיהם לכל בתי הספר בעיר ולא רק באזור מגוריהם כפי שהיה נהוג עד היום.

במינהל החינוך בעירייה השלימו באחרונה תהליך שנמשך לאורך השנתיים האחרונות במשותף עם משרד החינוך והנהגות ההורים, במטרה להרחיב את אפשרויות הרישום לתלמידי העיר ובמקביל לגבש את הזהות הייחודית של כל אחד מבתי הספר היסודיים בעיר. במינהל החינוך ערכו בחודשים האחרונים סקר בקרב הורי התלמידים ובחודש הקרוב ייתקיימו "ערבי חשיפה" בכל בתי הספר. השבוע יקבלו כל הורי התלמידים בעיר מסמך (דיגיטלי) שבו כל הפרטים על התוכנית, כמו גם על בתי הספר ואופן הרישום ואפשרויות הבחירה.

נפגשנו השבוע עם בתיה שוכן, ראש מינהל החינוך, שסיפרה על הקוד האתי עליו יחתמו השבוע מנהלי בתי הספר במטרה להסדיר את "התחרות על התלמיד" שכבר מתרחשת במודיעין, וגם מתייחסת ל"איום הדמוגרפי" כהגדרתה על בתי הספר שהולכים ומצטמצמים, ומודה שאין בעירייה כרגע תוכנית מגובשת לפיתרון הבעייה.

 "לתוכנית הזאת יש שני צירים מרכזיים", מסבירה שוכן. "הראשון הוא הציר של למידה חדשנית בתוך בתי הספר שמותאמת למאה ה-21. לא לבטל לגמרי את ההוראה הפרונטלית, אבל יותר למידת חקר מבוססת פרויקטים. הציר השני הוא זה שמאפשר להורים לבחור את המוסד החינוכי בו ילמד הילד שלהם".

מה כבר נעשה?

"בחודש מאי האחרון הוצאנו שאלון להורים לילדים שעולים לכיתה א', כדי ללמוד מהם על השיקולים שלהם כשבאו לבחור את מתחם הגנים או היסודי בו הילד ילמד. בדקנו שיקולים של איכות המורים, מוניטין בית הספר, הנכונות להסיע את הילדים לבית ספר מחוץ לשכונה ועוד. לשמחתי גילינו שידענו לקרוא את הציבור ואת מה שחשוב לו".

ההורים במודיעין מוכנים להסיע למרחק ניכר?

"לא. בסביבות 86 אחוז מהם מוכנים להסיע את הילדים עד למרחק של רבע שעה נסיעה. כלומר בתוך השכונה עצמה".

אז איך תעבוד שיטת הרישום החדשה?

"בגילאי 3-4 לא יהיה שינוי והתושבים ירשמו את הילדים באזורי הרישום הקיימים. על פי המספרים יחליטו במינהל החינוך כמה גנים ייפתחו בכל שכונה. החל מגילאי 5 יתחיל מודל הבחירה. הורים לילדים העולים לגני חובה יבחרו בשלב הראשון אם הם רוצים לרשום את הילדים לגנים בשכונה שלהם או בכלל העיר. רוב ההורים לא מעוניינים לנסוע לגנים מרוחקים, כך שאין צורך לחשוף אותם לכל האפשרויות והם ייתבקשו לבחור עד שלוש אפשרויות באזור שלהם. מי שיהיה מעוניין בעוד אפשרויות ייתבקש לבחור מהמרחב העירוני, שם ייפתחו לו כל האפשרויות".

הסבירי בבקשה מה טוב יותר בגישה החדשה?

"זהו יתרון גדול מול השנים הקודמות. פעם בכלל לא הייתה אפשרות לבחור מחוץ לאזורי הרישום. כשפתחנו לחלק מבתי הספר את אזורי הרישום המטרה היתה לאפשר לתלמידים בשכונות 'עתירות ילדים' ללכת וללמוד בבתי ספר בשכונות שבהן מספר התלמידים מצומצם יותר. כך ניסינו לנתב את הילדים בין השכונות. זה יצר מצב של חוסר בשוויון הזדמנויות, מפני שבערך חצי מהעיר קיבלה אפשרות לבחור מחוץ לשכונה וחצי לא. ראינו את זה גם בתשובות על השאלה 'האם בעבר היו להורים מספיק אפשרויות בחירה'?".

מה יקרה ברישום לכיתות א'?

"גם כאן אפשר יהיה לבחור מהמרחב העירוני, ממרחב שכונת המגורים ואפשרות נוספת היא לבחור 'בית ספר עוגן' - אותו בית ספר שממילא גן החובה אמור להזין אותו בתלמידים. בחוברת יופיע המידע אילו גנים מזינים את בתי הספר השונים".

מעבר לשיפור השירות לתושבים, מה זה נותן לכם?
"אנחנו פה כדי לתת שירות לתושבים ומערכת חינוך איכותית. לכן עבדנו על שני הצירים, בתוך בתי הספר ובאפשרויות הבחירה המורחבות להורים. תהיה עכשיו תקופה אחת בה אנחנו מאפשרים לכולם את אותן אפשרויות ואותן הזדמנויות, כשאנחנו נקבל את כל המידע ונוכל לנתב את הילדים בצורה הכי מסודרת, שוויונית והוגנת".  

פועל יוצא של פתיחת כלל אזורי הרישום לכל התלמידים יתבטא מן הסתם גם בהגברת התחרות בין בתי הספר השונים על כל תלמיד ותלמיד. יש לציין כי תחרות כזו כבר מתקיימת בשנים האחרונות, בעיקר בין בתי הספר הקטנים הנמצאים בסכנת סגירה. שוכן – כפי שכבר כתבתנו – מדווחת על יצירת "קוד אתי" למנהלים במטרה להסדיר את הנושא.

תסבירי איך זה יעבוד...

"אחת מקבוצות המשימה בשנתיים האחרונות עבדה על נושא האתיקה. בין מנהלים ובין בתי הספר. השבוע יתקיים טקס חגיגי בו כל המנהלים יחתמו על הקוד האתי העירוני שנוסח בחודשים האחרונים. הגדרנו למעשה את הכבוד בין המנהלים, השקיפות, ההדדיות והשמירה על האפשרות לכל המנהלים להציג לציבור את בית הספר שלהם. לכן, לאורך כל ינואר בכל ערב יציג בית ספר אחר את עצמו בערב הכירות. כך הורי התלמידים במודיעין יוכלו בעצם לבקר בכל בתי הספר בעיר".

את מאמינה שהתחרות הזאת תישאר בגבולות המכבדים?

"המנהלים קיבלו הנחיה מאוד ברורה, מראש העיר וממני, שלא ניתן יד למלחמה בין בתי הספר ובין הקהילות. עם זה אנחנו יוצאים לדרך. ביישובים אחרים, שחלקם גם לא רחוקים מאיתנו, היו מלחמות עולם סביב הנושא. אין סיבה שזה יקרה כאן. העבודה המשותפת בין המנהלים ובין ההורים היא מאוד קריטית".

מה זה יעשה לבתי הספר הקטנים?

"עכשיו אנחנו מדברים על האיום הדמוגרפי. הנתונים קיימים ואין לנו שליטה עליהם. זו תמונת המצב. בישיבת אישור התקציב באוקטובר הציג גזבר העירייה את מספר הילדים שנולדו בשנת 2018 - 1,026 ילדים אם אני לא טועה. שכבת ה' במודיעין, כלומר בני עשר בערך, מונה כ-2,200 תלמידים. זאת אומרת שאיך שלא נסתכל על זה כמות הילדים ירדה בחצי. אם אני עכשיו קופצת עשר שנים קדימה, לפחות בכל השכונות הקיימות עכשיו, אם לא יקרה נס ויבואו תושבים חדשים עם ילדים קטנים, יהיה צורך בפחות מוסדות חינוך. זה נתון, אי אפשר להתווכח עם זה. כמה מוסדות יישארו, מי מהם יישאר, איך תתקבל ההחלטה את מי מאחדים ומתי, אני לא יודעת להגיד".

את התוצאות אתם רואים כבר עכשיו.

"ברור, זה האתגר שלנו".

ובגלל זה התחלתם תהליך לקראת איחוד בתי ספר.

"לא התחלנו שום תהליך מובהק. התחלנו לדבר על הדברים ואנחנו עדיין מדברים עליהם".

בשנה הבאה כבר יכול לקרות מצב של קיצוץ בתקנים בבתי הספר הקטנים?

"קיצוץ בתקנים הוא פונקציה של מספר תלמידים בבית ספר. למעשה, אם אני מסתכלת על השנים האחרונות, אז קיצוץ בתקנים כבר יש כמעט בכל בית ספר ברמה כזאת או אחרת. יש לזה משמעויות ותיפקוד בתי הספר הופך יותר ויותר קשה. לכן אני אומרת שיום אחד יצטרכו לשבת ולקבל החלטות מה עושים הלאה. השנה האחרונה הייתה מאוד סוערת סביב הנושא, עם חששות של הורים שיסגרו להם את בית הספר. ראש העיר הגדיר בצורה חד משמעית שהוא לא מתכוון לסגור בתי ספר ומבחינתו שיהיו בתי ספר 'בוטיק' עם מעט תלמידים".

הרעיון של בתי ספר "בוטיק" לא ממש מחזיק בשטח, משום שמעט תלמידים בבית ספר משמעו יותר תלמידים בכל כיתה.

"תלוי, זה נורא תלוי. מה שקרה השנה באופק והיובל היה מאוד מאתגר, משום שזה קרה בשלב מאוד מאוחר, רגע לפני פתיחת השנה. אם זה היה קורה קודם אולי היינו יכולים להשפיע על זה באמצעות ניתוב תלמידים בין בתי הספר. זה קושי שנצטרך להתמודד איתו".

יש תוכנית סדורה שמתגבשת כרגע?

"אין תוכנית כרגע. יש מה שנקרא המון שיח ומחשבות סביב זה. לא קיבלנו החלטות מי ייסגר".

למה בעצם מחכים? הרי גידול במספר הילדים בגילאים האלה לא יגיע עכשיו, עם אכלוס שכונת נופים למשל...

"יש סיכוי מאוד גבוה שאיכלוס שכונת נופים ישפיע גם על בתי ספר בשכונת אחרות וותיקות. אנחנו כבר יודעים שחלק גדול מהתושבים שרכשו דירות בנופים הם משפרי דיור משכונות אחרות בעיר, כך שעם המעבר הם ייגרעו מהן. רק אחרי הרישום יהיו לנו נתונים ונצטרך לשבת עליהם. יכול להיות שתהיה כיתה א' אחת בשני בתי הספר בשכונה, אני לא יכולה להגיד. ככל שנתקדם עם יותר נתונים של 'אין ברירה' נעבוד בשיתוף פעולה עם ראש העירייה והנהגות ההורים ונחליט".

מה יהיה עם התיכון בנופים, שוקלים מחדש את הקמתו?

"בתיכונים זה יותר קל כי יש יותר היענות לתנועה לבתי ספר רחוקים מחוץ לשכונה. השאלה אם יקום תיכון בנופים או לא היא שאלה שעוד לא הכרענו לגביה. אנחנו נערכים גם למצב שיכול להיות שלא נפתח אותו".

נראה כאילו אתם מחכים עד שלא תהיה ברירה ובינתיים מנסים לאלתר....

"אנחנו מנסים לתת מענה הכי טוב לכולם ולא רוצים לקבל החלטות גרועות בתהליך. לכן אנחנו עם יד על הדופק. לא אגיד שאין לי מחשבות ותוכניות מגירה, אבל נצטרך לעשות שינויים תוך כדי תנועה. ויהיו שינויים, חד משמעית".

(new)עידן הפרזול 13.1.20