(new)ויקטורי
בצל תביעה מהעירייה: חברת CPM מחסלת את עסקיה במודיעין

בצל תביעה מהעירייה: חברת CPM מחסלת את עסקיה במודיעין

חברת הנדל"ן של עמיקם אורן החלה את בניית אטריום 2 בפארק הטכנולוגי אחרי שהתקבל היתר הבנייה, אבל טרם קבלת האישור בכתב. התוצאה: תביעה מהעירייה ותשלום 300 אלף שקל בהסכם פשרה

אטריום 2. בניין המריבה (באדיבות CPM)

סוף עידן: לפני כחודשיים נחשף במודיעין NEWS כי חברת הייזום נדל"ן הגדולה CPM, שבשליטת איש העסקים עמיקם אורן מרעות, תפסיק את השקעותיה בעיר ותמכור את הנכסים שברשותה. כעת מתברר כי הסיבה לצעד היוצא דופן היא תביעה משפטית שהגישה עיריית מודיעין נגד החברה בגין בנייה ללא היתר לכאורה, תביעה שהסתיימה בהסכם פשרה במסגרתו שילמה CPM 300 אלף שקל לפני מספר חודשים.

במהלך השנים האחרונות העמיקה CPM את האחיזה במודיעין, עד למשבר הגדול שהחל לפני כחצי שנה במהלך הבניה של בניין אטריום 2 בפארק הטכנולוגי. אז, לדברי אורן, "אישרה הוועדה לתכנון ובניה את היתר הבניה הסופי וגם מהנדס העיר אישר את התוכנית, אבל בתקופה של שבועיים מאז האישור ועד לקבלת הניירת אצלנו, הגיע הפיקוח העירוני לשטח ודרש לראות את ההיתר שעדיין לא היה בתוקף".

בעקבות זאת נקראה חברת CPM  לשימוע אצל היועצת המשפטית של העירייה, דנה חפץ-טוכלר. "חשבתי שזה הליך מנהלי שייגמר מהר כשנסביר את נסיבות המקרה, ושהמחלקה המשפטית תבין שיש בעצם היתר בניה ושלא חרגנו ממנו. השימוע הסתיים ולאחר מספר שבועות נחת על שולחני כתב אישום נגד החברה", סיפר אורן.

למה הסכמת לפשרה?

"כי הפקידים לא מבינים מה המשמעות של הגשת כתב אישום פלילי נגד חברה שעובדת עם המדינה".

תסביר.

"תראה, כשיש לך כתב אישום אתה כחברה לא יכול לגשת למכרזים, כי במסמכי המכרז תמיד שואלים אותך האם מתנהל נגד החברה הליך משפטי. כלומר חוסמים לך את הדרך לפעילות כלכלית".

העיכוב במכרזים כל כך קריטי?

"מאד, זה פגע בנו קשות. בגלל העיכוב במכרזים הסכמתי להגיע לפשרה ולשלם את הסכום הזה. יכולתי לנהל מאבק משפטי נגד העירייה, מה גם שלא ביצענו שום עבירת בניה, אבל זה היה נמשך שנתיים שלוש ומה עד אז? לא ניגש למכרזים? נעצור את העבודה? מה בכלל חשבו בפיקוח העירוני, הרי נתנו לנו היתר בניה בוועדה, אז מה? עד שהניירות יגיעו נפסיק את העבודה בשטח? ומה נעשה עם העובדים, נשלח אותם הביתה ונחזיר אותם בעוד שבועיים? נפרק את הפיגומים עד שהניירות יגיעו? כל זה עולה כסף, אבל הפקידים לא חושבים על זה. אם אתה שואל אותי אם יש קשר בין ההחלטה האסטרטגית שלנו לצאת ממודיעין לבין הפרשה הזאת, אז התשובה היא כן".

עם אילו תחושות אתה מסכם את הפרשה?

"התחושה היא שנוצר פה משבר אמון עם עיריית מודיעין. במקום לשאת על כפיים חברה שעובדת בשקיפות מלאה מול גורמי התכנון בעירייה ולוקחת על עצמה סיכונים כלכליים לא קטנים ומקימה שני פרויקטים יוצאי דופן באיכותם בפארק הטכנולוגי (בנייני אטריום ואטריום 2. י"ג), אנו מוצאים את עצמנו מנהלים הליך משפטי מול העירייה שהגישה נגדנו עתירה פלילית".

ומה המסקנה שלך מכל העניין?

"מעבר לכך שהחלטנו להפסיק לעבוד במודיעין, אני יכול לומר לך שהעירייה עשתה לנו נזק אדיר ושבמחלקה המשפטית בעירייה היד קלה על ההדק".

בינתיים אישר אורן כי מגרש שהיה בבעלות החברה בפארק הטכנולוגי, ושעליו הייתה אמורה CPM  לבנות את בניין אטריום 3, נמכר ליזמים אחרים כחלק מההחלטה לסיים את עסקיה בעיר. המגרש נמכר אגב במחיר לא רע של 33 מיליון שקל. החברה גם מחזיקה מגרש שבו זכתה במכרז במע"ר החדש של מודיעין, עליו התכוונה להקים בניין משרדים. "אנחנו בוחנים אפשרות למכור גם אותו", אמר אורן.

אורן, תושב רעות ואל"מ במיל', שימש במהלך שירותו הצבאי כמפקד הבינוי של חיל האוויר ועמד בראש מנהלת ההקמה של רעות. בעברו כיהן אורן כמנכ"ל משרד השיכון בתקופתו של אריק שרון המנוח, ולפני יותר מעשרים שנה הקים את חברת CPM שעוסקת בייזום פיתוח ובניה בתחום הנדל"ן. החברה פעלה בתל אביב במשך שנים רבות, ולפני קצת יותר מחמש שנים החליט אורן, כחלק מהאסטרטגיה של החברה, להעבירה למודיעין ולהשקיע בעיר שבה ראה עתיד כלכלי מבטיח. "עבורנו כחברה שהקימה את רעות זו סגירת מעגל", אמר אז אורן כשבנה את בניין אטריום הראשון בפארק הטכנולוגי והתמקם בו.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20